در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

آشنايي با مهندسي برق( گرايش الکترونيک)

توسط SAMAN » جمعه 8 آذر 1387 00:12

آشنایی با مهندسی برق گرایش الکترونیک

مقدمه
به نظر من بهترین راه برای آشنایی با هر چیزی داشتن اطلاعاتی هر چند کم بر مقدمات آن است مثلا اگر من بخواهم یک راننده شوم باید بدانم که اصلا رانندگی چیست؟ و اگر رانندگی یاد بگیرم چه کاری میتوانم انجام دهم.
در کشور ما بعد از سال اول دبیرستان با توجه به نمرات محصلان و نیز نظرسنجی که از آنها و والدین آنها برای رشته اینده شان میشود مقطع بعدی تحصیل شان مشخص خواهد شد. مقطعی حساس که پیشتر کوچکترین خطایی باعث یک عمر پشیمانی میشد.(دلیل آن بود که چیزی به عنوان تغییر رشته نبود). اما امروزه این فرصت به دانش پژوهان داده میشود. هرچند بهایی گران بها میپردازند که کمترین آن گذراندن واحد های پیش نیاز است. شاید این یک وظیفه باشد اما گهگاهی به جبر و زور هم ختم میشود.
در بین علوم مختلف تحصیلی علوم مهندسی از طرفداران و علاقه مندان خاص برخوردار است. رشته های مهندسی تنوع خاص دارند.علوم مهندسی همه پرکاربرد در زندگی روزمره اند.همچنین علوم مهندسی از لحاظ سطح دشواری ( به نظر بنده) هم دارای درجه بندی هستند.
به جرات میتوان گفت که مهندسی الکترونیک(یا برق) ( که البته نه منظور با مقطع کارشناسی بلکه مقاطع بالاتر نیز هست). از پیچیده ترین و مشکل ترین علوم مهندس است. البته سطح دشواری آن را باید با مهندسی فیزیک هسته ایی, مهندسی هوافضا, و تا حدودی مهندسی مکانیک مقایسه کرد. مقایسه مهندسی الکترونیک با مثلا مهندسی کامپیوتر, صنایع, یا عمران واقعا  مضحک است. چون برای مثال اگر با مهندسی کامپیوتر مقایسه شود واقعا ظلم شده چون کامپیوتر فرزند الکترونیک است و دروسی که مهندسی کامپیوتر دارند به طبع سنگین تر در مهندسی الکترونیک ظهور پیدا میکنند.
از طرفی مهندسی الکترونیک در ارتباط مستقیم با تمام ریاضیات است. ریاضیات معمول و ریاضیات پیشرفته!! و همین باعث برتری رشته میشود. در مهندسی الکترونیک هیچ درس تخصصی یافت نمیشود که فقط بتوان آن را خواند یا روخوانی کرد بلکه تمام دروس را باید تجزیه و تحلیل کرد. در مهندسی الکترونیک دروس سنگین چون الکترومغناطیس میدان و موج- تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها و تا حدی ریاضیات مهندسی ( که در همه رشته های مهندسی تقریبا مشترک است) زبان زد هستند.
به طور کلی مهندسی برق: الکترونیک- قدرت- مخابرات و کنترل را باید با دیدی بسیار باز به عنوان رشته تحصیلی انتخاب کرد. مشکلی که سیستم آموزشی کشور دارد گرایش فنی و حرفه ایی است که به نظر بنده باید محو و حذف شود. یا اینکه در سیستم فنی و حرفه ایی به اندازه رشته نظری سخت و سنگین گرفته شود. چون شالوده  یادگیری یک محصل در دبیرستان پی ریزی میشود و اگر چنانچه دانش آموزی به طور چشم بسته و برای فرار از ریاضیات به فنی و حرفه ایی برود به طور قطع در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.
متاسفانه در سیستم آموزشی 80% دانش آموزانی که از لحاظ ریاضیات ضعیف هستند یه شاخنه فنی روی  می آورند و چون این شاخه در نهایت با شاخه نظری به رود خانه تحصیلات عالیه دانشگاهی می پیوندد بعدا محصلان دیروز که دانشجویان امروز خواهند بود با مشکل مواجه خواهند شد. تنها دلیل هم پایین بودن سطح ریاضیات این قشر هست.
شاید این سوال پیش بیایید که کسانی که به شاخه فنی میروند شاید بخواهند وارد بازار ازاد شوند؟
جواب این است که با وجود مراکز و آموزشگاه های فنی با تمام امکانات و تجهیزات هنرستان ها و حتی شاید بهتر دیگر به هیچ عنوان نیازی به این شاخه نیست.

سوال دوم این است که شاید کسی علاقه داشت رشته مورد علاقه اش را در دبیرستان شروع کند؟

جواب این است که با اضافه کردن دروسی از مقدمات رشته های دانشگاهی در سطح دبیرستان به راحتی این مشکل بر طرف خواهد شد. مثلا تدوین کتاب هایی به مضامین فوق به جای دروسی مثل عربی!!! برای رشته های نظری!!!!!

پیشنهاد:
بسیار شفاف توصیه میکنم هر دانش آموزی که میشناسید و قرار است که به علوم مهندسی ( به خصوص  برق) بیایید بگویید که باید واقعا دارای پایه ریاضی قوی باشد و حتما برای رسیدن به رشته مهندسی دلخواه شاخه نظری را انتخاب کند.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
jamal2050, Mahdi1944, sokuteasemuni, Fariborz

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

دوشنبه 18 آذر 1387 19:41

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

توسط robofire » دوشنبه 18 آذر 1387 19:59

البته مهندسی سخت افزار که خیلی به مهندسی الکترونیک شبیه است باید سخت تر باشد چون باید هم کامپیوتر (نرم افزار) بخوانند همبرق الکترونیک.  :-x  :-(

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robofire تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

جمعه 2 اسفند 1387 19:33

آرشيو سپاس: 2 مرتبه در 1 پست

Re: آشنايي با مهندسي برق( گرايش الکترونيک)

توسط jamal2050 » يکشنبه 11 اسفند 1387 23:38

تمام اين مطالب كه گفتيد درسته اما...
من خودم دانشجوي مهندسي الكترونيكم كه از فني وارد الكترونيك شدم والان كه ترم 2 هستم كار مشگلي با رياضي مهندسي ومعادلات ديفرانسيل داشتم چون نظريها وفني ها باهم هستيم نمي شه زياد سوال پرسيد
ولي در كلاس ما كساني هستند كه از فني وارد شدند و چون خودشون در يادگيري جبر وهندسه ودر كل رياضيات تلاش كردند خيلي بهتراز نظريها به سوالات استاد جواب مي دهند و بطوري كه بالاترين نمره از اون درس گرفتند
حتي من مي شناسم كسي  كه رياضي مهندسي  به اون غولي رو 20 گرفت(با اون همه كساني كه اين درس افتادند يا حذف كردند)
ولي در مجموع نظريها كار راحتتري دارند
اين رو هم بايد ذكر كنم كه نظريها در ازمايشگاه ودر كل دروسي كه در فني  ياد مي دهند مانند تحليل الكترونيكي نسبت به فني ها مانند مقايسه پيكان با بنز است وبي نهايت معلوماتشان كم است
عادلانه مقايسه كنيد!!!
اموزشگاه كه كل درس الكترونيك عمومي رو در عرض 2ماه درس مي ده با هنرستاني كه 4 نيمسال تحصيلي مي گه يكيه
بگذريم از دروس ديگر و مقايسه اساتيد اموزشگاه با اساتيد فني وحرفه اي
به نظر من در مجموع فني بهتره اگر كوشا باشيد وبا علاقه به رشته الكترونيك

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jamal2050 تشکر کرده اند:
SAMAN, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » دوشنبه 12 اسفند 1387 00:48

jamal2050,  من برق خوندم، فنی هم بودم، ریاضی مهندسی هم 20 شدم  :o

البته من کمترین نمره ریاضیاتم 18 بوده در کل دوران تحصیل. درس ریاضی نیازمند پایه قوی هست که تقریباً از دورن راهنمایی شکل میگیره و اگر در این دوران پایه افراد خوب شکل بگیره در متوسطه اگر هنرستانی هم باشند در دانشگاه ها با ریاضیات مشکل نخواهند داشت.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SAMAN, jamal2050, sokuteasemuni, Fariborz

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » دوشنبه 12 اسفند 1387 11:38

سلام دوستان
صحبت هایی که فرمودید کاملا منطقی است ولی مشکل رشته فنی است! من خودم فنی بوده ام قبول کنید بیش از نیمی از افرادی که به فنی رفته اند نتنها در رشته برق که در همه رشته ها از ریاضی گریزان بوده اند.
حرف دوست عزیز مان را مبنی بر ضعیف بودن دروس نیمه عملی را قبول دارم ولی با یک دید کلی میبینید که این دروس کوچکترین کاربردی ندارند و فقط به درد ساخت مدارات ساده میخورند
یک مهندس الکترونیک میباست مسلط به یک زبان برنامه نویسی /زبان انگلیسی و تا حدودی دروس تئوری باشد و بیشتر از همه مسلط به الکترونیک مدرن باشد!

ضمنا قابل توجه همه دوستان باید بگم که این رشته اشباع شده است و کوچکترین کاربردی در کشور ندارد! مگر دانشجویان ممتاز دانشگاه های خاص! همچنین دانشجویان دختر در صورت ورود به این رشته بزرگترین اشتباه زندگیشان را مرتکب خواهند شد.

ارگان هایی که نیاز به مهندس الکترونیک دارند تنها نهاد های نظامی( با شرایط خاص) شرکت نفت( شرایط خاص و فقط مرد) وسلام..
به نظر من نباید نهاد های خصوصی را به عنوان پشتوانه زندگی انتخاب کرد.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
jamal2050, sokuteasemuni, Fariborz

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » دوشنبه 12 اسفند 1387 13:37

SAMAN,  جان

صحبت های شما را قبول دارم، اما بازار کار این رشته برای مرد ها چندان بد نیست. البته مدرک این رشته چندان نون آور نیست بلکه سواد داشتنش هست که نون آوری می کند.

امروزه با استفاده از ای وی آر ها مدارات بسیار ساده ای می توان طراحی کرد که جایگیزین PLC های گرانقیمت شوند و البته کارایی لازم را در یک واحد صنعتی کوچک ارائه کنند.

:-o همینطور صنایع الکترونیک شیراز، مخابرات و ... را از قلم انداختید. قطعاً اگر سواد مناسب وجود داشته باشد، صاایران با حقوق خوبی پذیرای فرد خواهد بود.

Never is never an option +

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
jamal2050, sokuteasemuni

New Member

no avatar
2

تاريخ عضويت

سه شنبه 23 فروردین 1390 19:11

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 1 پست

توسط IRIAF+++ » يکشنبه 28 فروردین 1390 21:59

دوستان اگه امكانش هست ميشه گرايش كنترل رو هم يه ذره در موردش صحبت كنند!