کاربر گرامی ورود شما را به انجمن خیر مقدم عرض میکنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک کنید.مرکز انجمنهاي تخصصي
امروز دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 13:44
Payment24


ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 9 پست ] 
نويسنده محتواي پيام
پستارسال شده در: شنبه 23 آذر 1387 16:31 
Captain
Captain
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: شنبه 10 آذر 1386 17:59
پست ها : 3322
تشکر کرده اید: 3446 مرتبه
تشکر شده:
13302 مرتبه in 1921 پست
آشنايي با واژه‏هاي «بشر»؛ «آدم» و «انسان»
هرچند در زبان فارسي و محاوره‏اي ميان كاربرد كلمات «بشر، آدم و انسان» تفاوتي قائل نيستيم و هر سه را به يك معني استعمال مي‏كنيم، ولي با توجه به توضيح ذيل و به استناد بعضي از آيات و الفاظ قرآني متوجه خواهيم شد كه ميان اين سه واژه تفاوت بارز و آشكاري وجود دارد.

بدون شك خلقت بشر بر خلقت آدم و انسان سبقت دارد. حضرت امام صادق عليه‏السلام در حديثي مي‏فرمايند:

«شايد شما فكر مي‏كنيد كه خداوند جز شما بشري نيافريده است، چرا! به خدا قسم كه خداوند هزاران هزار بشر آفريده است كه شما در آخر اين سلسله قرار داريد».

در كتاب خصال شيخ صدوق از امام محمد باقر عليه‏السلام نقل شده است كه خداوند عزوجل از آن روز كه زمين را آفريده، هفت عالم در آن پديد آورده است و بشرهاي اين عوالم از فرزندان حضرت آدم عليه‏السلام نبوده‏اند و خداوند آنها را يكي پس از ديگري با جهان مربوط به خودشان در زمين منزل داد، سپس حضرت آدم عليه‏السلام ابوالبشر را آفريد و انسان را از او پديد آورد.

در كتاب «ناسخ التواريخ» نقل شده كه شخصي به خدمت حضرت علي عليه‏السلام رسيد و سؤال كرد كه سه هزار سال پيش از حضرت آدم چه كسي بود؟ حضرت فرمودند: بشر؛ عرض كرد قبل از آن بشر كي بود؟ فرمود: بشر؛ ن سه بار اين سخن تكرار شد، سائل سر به زير انداخت. آنگاه حضرت علي عليه‏السلام فرمودند: اگر سي هزار بار هم سؤال مي‏كردي، همين جواب را مي‏شنيدي.


ادوار آفرينش بشر
قرآن كريم حكايت آفرينش بشر را با خلقت حضرت آدم عليه‏السلام شروع كرده و بيان نكرده است كه آيا ظهور نوع بشر منحصر به همين دوره است يا اين كه قبلاً هم دوره‏هايي بر او گذشته است كه آخرين آنها ما هستيم.

مرحوم علامه طباطبائي قدس‏سره به استناد آيه 30 سوره بقره «و چون پروردگارت بر فرشتگان گفت: من مي‏خواهم در زمين جانشيني قرار دهم، گفتند: آيا مي‏خواهي در روي زمين موجودي قرار دهي كه تباهي كند و خونها بريزد؟ با اين كه ما تو را به پاكي مي‏ستائيم و تقديس مي‏گوئيم؟ گفت: من چيزهايي مي‏دانم كه شما نمي‏دانيد»؛ مي‏فرمايد كه قبل از دوره كنوني، دوره‏هاي ديگري بر نوع بشر گذشته است كه ملائكه از خونريزي آنان اطلاعاتي داشتند.

با توجه به احاديث و آيه فوق و توضيحات بعد مشخص مي‏شود كه زندگي بشر دو دوره دارد: يك دوره قديمي كه براساس تحقيقات دانشمندان ژئولوژي(زمين‏شناسي) عمر نوع بشر در اين دوره از ميليونها سال هم تجاوز مي‏كند و آثار و فُسيلهايي پيدا كرده‏اند كه مربوط به بيش از پانصدهزار سال قبل است. آنها عقيده دارند كه به وجود آمدن موجودات زنده روي زمين، واقعا اعجاب‏انگيز و يكپارچه معجزه است.

آخرين پديده قدرت لايزال الهي كه روي كره زمين طي دورانهاي زمين‏شناسي رخ داده است، «پديده خلقت پستانداران امروزي» است. پستانداران امروز با داشتن بعضي صفات طبيعي و تشريحي از ساير استخوانداران و از جميع جانوران چند سلولي متمايز هستند. اقسام اوليه آنها مربوط به اواسط دوران دوم مي‏باشد. از اوايل دوران سوم زمين‏شناسي پستانداران حقيقي يعني آنهايي كه در حال بلوغ صفات مخصوص پستانداران را داشتند، ظاهر شدند و در تمام خشكيهاي آن زمان پراكنده شدند. در اواخر اين دوران بسياري از انواع آنها منقرض شدند و فقط اقسامي كه نسل آنها تا امروز باقي است، دوام زندگي يافتند. در ميان اين پستانداران، خلقت بشر اوليه از همه ديرتر بوده است كه به حدود 3 ميليون سال پيش مي‏رسد.

اگر تمام عمر كره زمين را يك سال فرض كنيم، هشت ماه اول از عمر زمين، موجود زنده‏اي وجود نداشته است. در ماه‏هاي نهم و دهم، موجودات زنده به وجود آمدند. در دهه دوم ماه آخر سال پستانداران؛ و در روز آخر سال، بشر اوليه پا به عرصه حيات گذاشته است. سپس رو به ازدياد گذارده و زندگي كرده است و بعد منقرض شده و باز پيدا شده و منقرض شده و همين‏طور ادواري بر او گذشته است تا نسل موجود كه آخرين دوره‏هاي اوست. بشر قبل از اين نسل موجود، فاقد قوّه تشخيص بوده و مكلّف هم نبوده، زيرا آفرينش وي بر اساس فطرت بشر كنوني نبوده و آيه «نَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي» در نهاد وي تحقق پيدا نكرده و متّصف به فضائل و كمالات نشده است.

همان‏طور كه اشاره شد، قرآن مجيد آفرينش بشر را از خلقت حضرت آدم عليه‏السلام شروع كرده و صريحا بيان نموده است.

لفظ «آدم» در قرآن اسم خاص است كه بر اولين بشر موحد اطلاق شده است. حضرت آدم عليه‏السلام اولين بشر نيست، بلكه اولين بشر موحد است كه آفرينش او براساس فطرت الهي است و ماهيت و كيفيت خلقت او را قرآن اين‏گونه بيان كرده است:

«همانا مَثَل خلقت حضرت عيسي عليه‏السلام در خارق‏العاده بودن مانند خلقت حضرت آدم عليه‏السلام است كه خداوند او را از خاك آفريد سپس بدان خاك گفت: بشري به حد كمال باش، همان دم چنان گرديد»1.


چگونگي ازدواج فرزندان حضرت آدم عليه‏السلام
تاريخ يهود مدعي است كه عمر انسان كنوني حدود هفت هزار سال است و نسل آن به حضرت آدم و حوّا برمي‏گردد و خلقت آن دو را از خاك مي‏داند كه اين دو باهم ازدواج نموده و توالد كردند و پسران و دختراني آوردند كه خواهر و برادر بودند.

حال اينجا سؤالي مطرح مي‏شود آيا فرزندان آدم و حوّا با اين كه خواهر و برادر بودند، باهم ازدواج كردند يا آن كه راه ديگري پيش گرفتند؟

در پاسخ اين سؤال از ظاهر آيه اوّل سوره نساء «اي مردم بترسيد از پروردگارتان همان خدايي كه همه شما را از يك نفر آفريد و همسرش را نيز از او پديد آورد و از آن دو (آدم و حوّا) مردان و زنان زيادي را روي زمين پراكنده ساخت» مي‏توان استنباط كرد كه نسل موجود انسان تنها به آدم و زنش بر مي‏گردد و نر و ماده ديگري در اين ماجرا شركت نداشته‏اند و قرآن منشأ نشر افراد انسان را تنها همان ازدواج اوليه مي‏داند و معلوم است كه مبدأ نسل اگر منحصر به آدم و زنش باشد، ناچار بايد پسران آدم و حوا با خواهران خود ازدواج كرده باشند. درصورتي كه مي‏دانيم در اسلام و همچنين نقل شده در اديان گذشته هم اين نوع ازدواج حرام است. براي حلّ مطلب لازم است بگوئيم كه اصولاً اين حكم؛ تشريعي و تابع مصالح و مفاسد است و حكم تكويني نيست كه قابل تغيير نباشد. زمام چنين حكمي به دست خداست. او هرچه بخواهد مي‏كند و هرچه اراده فرمايد، فرمان مي‏دهد. بنابراين ممكن است روزگاري كه ضرورتي در كار است، آن را حلال كند و سپس آن را حرام فرمايد. بنابراين ازدواج فرزندان اوليه آدم عليه‏السلام و حوّا بلامانع بوده است و ضرورت، آن را اقتضا مي‏كرده. سپس خداوند آن را تحريم كرده است2.


تفاوت واژه بشر و انسان
لفظ انسان و بشر در قرآن به معناي عام است. آدم و فرزندان او را تا به امروز هم مي‏توانيم بشر بناميم و هم انسان. ولي ميان دو واژه بشر و انسان تفاوت وجود دارد. وقتي لفظ بشر را به كار مي‏بريم، منظور ظاهر و پيكر انسان است كه با مرگ وي متلاشي مي‏شود. آدمي را از آن جهت بشر ناميده‏اند كه برخلاف ساير پستانداران؛ پشم، مو، كرك؛ بدنشان را مستور كرده است. پوستش از ميان مو آشكار و نمايان است. اما وقتي لفظ انسان را بكار مي‏بريم، منظور فضائل اخلاقي، روح خدايي، و مقام خليفة‏اللّهي اوست نه پيكر او. منظور از انسان؛ باطن، نهاد، انسانيت و عواطف اوست. آدمي را نسبت به فضائل، كمالات و استعدادهايش «انسان» ناميده‏اند و نسبت به جسد و ظاهر بدنش «بشر».

بنابراين بشرهاي قبل از حضرت آدم عليه‏السلام را به استناد آيات قرآن نمي‏توانيم انسان بناميم چون متّصف به فضائل اخلاقي، كمالات، مقام خليفة‏اللّهي نبوده‏اند بنابراين كاربرد لفظ «بشر» در مورد آنها صحيح است. اما اولاد حضرت آدم عليه‏السلام را هم مي‏توان بشر ناميد و هم انسان. براي واضح‏تر شدن مطلب، به آيات زير اشاره مي‏كنيم. مثلاً در آيات:

1 - «يا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُكَ الجَنَّةَ» منظور از آدم، اسم خاصّ، اولين انسان يا بشر موحد است.

2 - «إِنِّي خالِقٌ بَشَرا مِنْ طِينٍ» منظور از بشر، ظاهر و پيكر انسان است.

3 - «خُلِقَ الإِنْسانُ ضَعِيفا» عواطف، فضائل اخلاقي و حالات روحي انسان مورد نظر است.

در ماجراي داستان حضرت يوسف عليه‏السلام چون زنان مصر شيفته و دلباخته جمال ظاهري حضرت يوسف شدند، قرآن واژه بشر را بكار برده است «ما هذا بَشَرا» «اين انسان نيست، بلكه فرشته است» قرآن نگفته است «ما هذا انسانا» همين‏طور پيامبر اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از جهت ظاهر و قواي بدني مانند ساير انسانها بود نه از لحاظ فضائل اخلاقي و كمالات، بلكه بسيار بالاتر و برتر بود. پس وقتي قرآن مي‏فرمايد: «إِنَّما اَناَ بَشَرٌ مِثْلُكُمْ» پيامبر در بشريت و جسد و پيكر همانند مردم است، نه در انسانيت و كمالات و فضائل.

به هر حال خلاصه بحث چنين مي‏شود كه واژه «بشر» مخصوص آن افرادي است كه قبل از حضرت آدم عليه‏السلام بودند، واژه «آدم» اسم خاص براي اولين بشر موحد و دو واژه «انسان» و «بشر» مخصوص حضرت آدم عليه‏السلام و اولاد اوست كه مستقل و غير متحوّل از بشر اوليه است.


مرحوم علامه طباطبایی (ره) در زیر یکی از آیات سوره نساء می فرماید : از ظاهر سیاق بر می آید که مراد از " نفس واحده " آدم (ع) و مراد از "زوج ها " حوا می باشد که پدر و مادر نسل انسانند و مانیز از نسل آن هستیم از آیه شریفه روشن می شود که نسل موجود از انسان ،تنها به آدم و همسرش منتهی می شود و جز این دو نفر هیچ کس دیگری در انتشار این نسل دخالت نداشته است .

اما زمین شناسان عمر نوع بشر را بیش از میلیون ها سال دانسته اند و برای این گفتار خود از سنگواره ها و اسکلت های سنگ شده انسانهاییقدیمی دلایلی آورده اندکه عمر هر یک از آنها طبق معیار های علمی بیش از پانصد هزار سال است . این امکان وجود دارد که قبل از ابوالبشر (ع)  در زمین زندگی کرده و سپس منقرض شده باشند و این پیدایش انسانها و انقراضشان تکرار شده ،تا پس از چند دوره ،نوبت به نسل حاضر رسیده باشد.

ممکن است از برخی ایات شریفه قرآن استنباط شود که قبل از آفرینش حضرت ادم ابوالبشر (ع) و نسل او ،او انسانهایی دیگر در زمین زندگی کرده اند . مانند آیه 30 از سوره بقره که می فرماید :" زمانی که پروردگارت به فرشتگان فرمود می خواهم در زمین جانشینی بگذارم . گفتند ( باز ) در زمین کسانی می گذاری که در آن فساد کنند و خونها بریزند  ."

از این آیه شریفه بر می آید قبل از آفرینش بنی آدم  (ع) دوره دیگری بر بشر گذشته است . در برخی روایات وارده از امامان معصوم (ع) مطالبی آمده که سابقه ادوار بسیاری از بشر را قبل از دوره حاضر اثبات می کند .در کتاب توحید ( ص 277 . ج 2 .) از امام صادق (ع) روایتی نقل شده که امام (ع) به راوی فرموده اند : شاید شما گمان می کنید که خدای عزوجل غیر از شما هیچ بشری دیگری را نیافریده است . نه چنین نیست فبلکه هزار هزار آدم آفرید که شما از نسل آخرین آنها هستید .

مرحوم صدوق (ره ) در کتاب خصال ( ج2_ ص 652 ) در حدیثی از امام باقر (ع) روایت کرده است خدای عزوجل از روزی که زمین را آفرید . هفت عالم را در ان خلق و سپس منقرض کرده استکه هیچ یک از ان عوالم از نسل آدم ابوالبشر (ع) نبوده است و خدای متعالهمه انها را از پوسته روی زمین آفرید و نسلس را بعد از نسل دیگر ایجاد کرد و برای هر یک عالمی بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر . آدم ابوالبشر (ع) را بیافرید و ذریه اش را از او منشعب ساخت.


انواع انسان  ( از کتاب دائره المعارف .نوشته عبدالحسین سعیدیان . ج2. ص 1401 )

انسان ابتدایی :برخی از دانشمندان مرکز اصلی پیدایش انسان را افریقا می دانند که 20 میلیون سال پیش بوجود آمده اند و چون  از لحاظ گلبول های خون شبیه به میمون هستند عده ای انسان را از نسل میمون مدانند.

انسان پکن : در حدود 400 تا 500 هزار سال پیش در ناحیه پکن زندگی می کرده اند . تا حد زیادی به حیوان شباهت داشته است .دارای زانوی خمیده و سری کوچک بوده است .نخستین اثر این این نوع در سال 1899 در چین یک دندان بود و در سال 1920 اندسن استخوان هایی از آنرا پیدا کرد .

انسان نئاندرتال :در حدود 140 هزار سال پیش بوجود  آمده و در حدود 70 هزار سال می زیسته است .

انسانهای کرمانیون : این نوع انسان از ابزار های پیشرفته مانند ابزار های سنگی استفاده می کرده است .

انسان در حدود پانصد هزار سال پیش طریقه استفده از آتش را نمی شناخت لذا گوشت خام مصرف می کرد. در حدود  6500 سال قبل از میلاد قدیمی ترین دهکده در تپه های مرزی کردستان به نام جارمو به دست بشر بوجود آمد . قدیمی ترین سنگواره بدست آمده از انسان نئاندرتال است که در نزدیکی دوسلدروف آلمان بدست آمده و متعلق به چهل هزار سال پیش است . حدس زده می شود این نوع انسان در حدود 22 هزار سال پیش با انسان کرمانیون که از آسیا به اروپا مهاجرت کرده است در جنگ شده اند و از میان رفته اند .

عصر حجر : این عصر در اروپا حدود 500 هزار سال پیش بوچود آمد

عصر مس : در  6000 سال قبا از میلاد در بین النهرین آغاز شد.

عصر مفرغ : مفرغ آلیاز مس و قلع است و در حدود 2800 قبل از میلادبه وسیله سومریان کشف شد.

عهد آهن : در 1300 سال پیش از میلاد توسط هیت ها در ترکیه امروزی کشف شد


برگرفته از وبلاگ  یاران ایرانی و سایت تبیان......

_________________
رفیق بی کلک


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
کاربران زیر از Mil@d به خاطر این پست تشکر کرده اند:
ali1497
 موضوع پست:
پستارسال شده در: شنبه 23 آذر 1387 22:13 
Major
Major
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: چهارشنبه 23 مرداد 1387 00:08
پست ها : 1335
تشکر کرده اید: 97 مرتبه
تشکر شده:
259 مرتبه in 112 پست
واقعآ ممنون هستم میلاد جان.
با این تاپیک شما غیر مستقیم از نظریه تکامل و من بدبخت هم که مورد بی مهری بعضی از دوستان قرار گرفتم دفاع کردین.:(  :(  :(

حالا مخالفان ببینن که ائمه اطهار و قرآن هم موید وجود انسان های خالی از شعور قبل از حضرت آدم هستن .
:razz:  :razz:  :razz:

_________________
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد   نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم   نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست:
پستارسال شده در: شنبه 23 آذر 1387 23:17 
Captain
Captain
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: شنبه 10 آذر 1386 17:59
پست ها : 3322
تشکر کرده اید: 3446 مرتبه
تشکر شده:
13302 مرتبه in 1921 پست
samanrossonero,

اتفاقا تاپيک تکامل تو باعث شد در پيگيري اين بحث مصر شوم...

به نظرم ديگر مسئله گنگ و پنهاني نماند و همه در جريان چند و چون ماجرا قرار گرفتند... :)  :)

_________________
رفیق بی کلک


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست:
پستارسال شده در: يکشنبه 24 آذر 1387 01:22 
Major
Major
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: چهارشنبه 23 مرداد 1387 00:08
پست ها : 1335
تشکر کرده اید: 97 مرتبه
تشکر شده:
259 مرتبه in 112 پست
البته با کمک شما... :(  :(
:razz:  :razz:  :razz:

_________________
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد   نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم   نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست:
پستارسال شده در: جمعه 29 آذر 1387 12:30 
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: يکشنبه 10 آذر 1387 19:27
پست ها : 6
تشکر کرده اید: 29 مرتبه
تشکر شده:
2 مرتبه in 2 پست
سلام
معلم ديني ما ميگفت که چون حضرت ادم(ع) تمام اسماء خداوند رو مي دونسته پس بعيد که حضرت ادم(ع) اولين انسان باشه...
حالا يه سوال واسه من پيش امده!
قبل از ادم(ع) انسان هايي بودند...حالا ما از کجا بدونيم که از نسل کدام بشر هستيم؟ حضرت ادم(ع) يا انسان هايي قبل از انها؟  :-x  :-(
البته من در اين مورد تحقيق کردم ولي هنوز قانع نشدم. :?
در روايت هايي ار پيامبران هميشه ادم (ع) و حوا (س) را پدر و مادر انسان ذکر کردند.ولي شکل هايي که در تايپک سير تکامل انسان هست انسان رو تا شکل امروزي نشون داده در صورتي که اگر واقعا نسل انها منقرض شده باشه بايد تفاوت داشته باشن با انسان هاي امروزي. :-o
ميخواستم نظر شما عزيزان رو هم بدونم.


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست:
پستارسال شده در: شنبه 30 آذر 1387 03:23 
Major
Major
نماد کاربر
آفلاين

تاريخ عضويت: چهارشنبه 23 مرداد 1387 00:08
پست ها : 1335
تشکر کرده اید: 97 مرتبه
تشکر شده:
259 مرتبه in 112 پست
با سلام.
تو اون تصاویر تاپیک سیر تکاملی در انسان منظور انسان امروزی نیست...
منظور به طور کلی شکل گیری بشر هست.
حضرت آدم اولین انسان با شعور بودن...
یعنی انسانی که نیاز به مکتب داشت و از عقل و شعور برخوردار بود و می تونست با خوی حیوانی خداحافظی کنه...
:razz:  :razz:  :razz:

_________________
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد   نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم   نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))

بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
پستارسال شده در: چهارشنبه 25 آذر 1388 00:06 
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: سه شنبه 24 آذر 1388 23:59
پست ها : 1
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
تشکر شده:
0 مرتبه in 0 پست
با سلام. با تشکر از مقاله ی بسیار عالی شما. من یه سوال داشتم. ممکنه که ما آخرین نسل انسان روی زمین نباشیم؟!
یک دانشمند پیش بینی کرده که در 21 اکتبر سال 2012 دنیا نابود خواهد شد. من این فکر به نظرم رسید که طبق این نظریه ممکنه نسل انسان های امروزی هم از بین بره  و نسل جدیدی از انسان به روی کره ی زمین پیدا بشه! نظر شما چیه؟


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
 موضوع پست: پاسخ
پستارسال شده در: جمعه 25 فروردین 1391 12:38 
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: جمعه 25 فروردین 1391 12:31
پست ها : 2
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
تشکر شده:
0 مرتبه in 0 پست
samanrossonero نوشته است:
واقعآ ممنون هستم میلاد جان.
با این تاپیک شما غیر مستقیم از نظریه تکامل و من بدبخت هم که مورد بی مهری بعضی از دوستان قرار گرفتم دفاع کردین.:(  :(  :(

حالا مخالفان ببینن که ائمه اطهار و قرآن هم موید وجود انسان های خالی از شعور قبل از حضرت آدم هستن .
:razz:  :razz:  :razz:


با سلام - من در حال انجام تحقیقی بودم متن این دوستمون خیلی کمک کرد به من - من قبلا درباره تکامل هم تحقیق کردم البته تاپیک شما رو نخوندم هنوز - ولی باید بگم نظریه تکامل که از طرف داروین مطرح شده دارای یک نکته انحرافی بزرگ هست و اون هم نادیده گرفتن خداست و اینکه خدا نقشی در این تکامل نداشته و این برای کسانیکه مذهب دارند پذیرشش رو سخت کرده

و الا خیلی از دانشمندان همچون ابن سینا به تکامل اعتقاد داشته اند ولی حذف خدا از این سیر تکاملی هم غیر منطقی است هم مادی گرایانه و تا حد زیادی غیر معقول - لینک زیر درباره تکامل چیزهای جالبی داره و کلی هم روش زمان گذاشته شده دوستان میتونن جهت کسب آگاهی بیشتر مطالعه کنند

http://nrec.ir/content/%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%D9%80%D9%80%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
پستارسال شده در: جمعه 29 اردیبهشت 1391 14:28 
New Member
آفلاين

تاريخ عضويت: جمعه 29 اردیبهشت 1391 14:20
پست ها : 1
تشکر کرده اید: 0 مرتبه
تشکر شده:
0 مرتبه in 0 پست
چگونه با توچه به جمله پاراگراف بعد 140 هزار منهای 70 هزار می شود 70 هزار و قدیمی ترین سنگواره بدست آمده از انسان نئاندرتال در نزدیکی دوسلدروف آلمان بدست آمده متعلق به 40 هزار سال پیش است.

انسان نئاندرتال :در حدود 140 هزار سال پیش بوجود آمده و در حدود 70 هزار سال می زیسته است .


بالا
 مشخصات  
تشکر کرده اید  
>
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به موضوع  [ 9 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


موضوعات مشابه
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
هيچ پست خوانده نشده جديدي براي اين موضوع موجود نمي باشد. شبیه‌سازی انسان

naghme

1

728

سه شنبه 4 مرداد 1390 18:56

patriot1979 نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. ***((تصاویری داغ و حیرت انگیز از سیر تکاملی انسان))***

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

samanrossonero

23

17865

پنج شنبه 21 آذر 1387 16:11

Dr.Akhavan نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  


News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list

CentralClubs Hosting

Powered by phpBB & CentralClubs

[ Time : 1.381s | 36 Queries | GZIP : On | Load : 1.08 ]
Seo