در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2294

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 29 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385 13:56

محل سکونت

_*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_ _

آرشيو سپاس: 1176 مرتبه در 362 پست

شبكه های كامپیوتری - هاب ، روتر ، گت وی

توسط Ma3ouD » يکشنبه 24 آذر 1387 23:47

هاب (HUB) :

کار اصلی این دستگاه اتصال دستگاههای موجود در شبکه برای ارتباط با یکدیگر و گرفتن سرویس می باشد .

HUB ها انواع گوناگونی دارند . آنها را با نوع سرعت و تعداد پورت شناسایی میکنند . مثلاً انواع 32 , 16 , 8 و ... پورته آن را می توانید در بازار پیدا کنید. همچنین بسته به نوع شبکه ای که در آن کار می کنید می توانید HUB مورد نظر خود را از نوع 10/100 یا 10/1000 و غیره انتخاب کنید هاب های 10/100 مخصوص شبکه های اترنت ( Ethernet ) و هاب های 10/100 مخصوص شبکه های Fast Ethernet می باشند.

SHUB ها علاوه بر داشتن قابلیت های یک هاب دارای توانمندی دیگری بنام SWITCH می باشند . یعنی دارای قدرت تصمیم گیری بالایی هستند و می توانند با داشتن پورت اضافی یک اینترنت را به یک شبکه وصل کنند . یک هاب سرعت ارسال packet ها را بالا می برد و در صورت نرسیدن یک بسته آن را مجدداً ارسال می کند . بسته های ارسالی از طرف client ها با آدرس مبدأ و مقصد وارد هاب می شوند و این هاب است که باخواندن آنها هر یک را به مقصد خود هدایت می کند . انواع مختلف هاب عبارتند از : 3com , Rockwell , Compex , D-Link و ...

هاب نقش متمرکز کننده را در یک شبکه اترنت ایفا می کند. وقتی یک هاب بسته ای را در یکی از پورت های باقیمانده هم می رساند تا تمام کامپیوترهای LAN بتوانند کل ترافیک شبکه را ببینند.

دروازه (Gateway) :

مهمترین و اساسی ترین وسیله ای که در یک مرکز سرویس دهی اینترنت مورد استفاده واقع می شود . Gateway و یا Router می باشد . فرق اصلی ما بین این دو دستگاه این است که Router دارای جداول مسیریابی است ولی gateway صرفاً بعنوان دروازه عمل می کند.

Gateway همان طور که از اسمش پیداست کارش اتصال بین دو شبکه است و اغلب از آن بعنوان یک درگاه یاد می شود در داخل gateway ها باید حتماً کارت شبکه ای موجود باشد تا از طریق آن بتوان آن را به سرور اصلی متصل کرد . همچنین این دستگاه باید حتماً دارای محلی جهت ارسال و دریافت اطلاعات فرستاده شده به ماهواره و یا دریافت شده از ماهواره باشد . بدین منظور بر روی آن کارتهای مختلف سخت افزاری سوار است . کارت شبکه ای که در داخل یک gateway به کار می رود با بقیه متفاوت است . سیم های متصل شده به gateway نیز با بقیه سیم های شبکه که معمولاً STP,UTP یا Coaxial هستند متفاوت است . سیمی که جهت دریافت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد مثل سیم های Reciver های معمولی می باشد ولی سیمی که جهت ارسال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد کمی متفاوت است.

این سیم ضخیم تر از سیم های معمولی است و بسته به دستگاههای مختلف دارای پهنا و شکل متفاوتی است معمولاً دارای پنج پین جداگانه می باشد که باید به کانکتور مخصوص خود وصل شود.

بعضی از gateway ها در کنار خود وسیله ای بعنوان Black Box و یا Small Box دارند که در حقیقت همان کار آداپتور را انجام می دهد.

مسیریاب (Router) :

Router هم مانند دروازه جهت اتصال به اینترنت بکار می رود این دستگاه دارای آدرسهای IP می باشد و به این طریق در اینترنت شناخته می شود. Router همان طور که از نامش پیداست کار Routing و مسیریابی را انجام می دهند ، که برای این کار از جداول و دستور العمل های خاصی پیروی می کند . Router ها هم نیز مانند gateway دارای سیستم عامل هستند تا بتوان آنها را تنظیم (set) کرد و سخت افزارهای جانبی را به آنها وصل کرد. همچنین چون دارای جداول مسیریابی هستند باید نرم افزارهای خاصی بر روی آنها نصب شود . سیستم عامل نصب شده بر روی این دستگاه معمولاً Linux است.

چون این سیستم عامل از قدرت بسیار بالایی جهت انجام کارهای شبکه ای برخوردار است و همچنین چون این سیستم عامل دارای امنِیت فوق العاده ای در مقابل هرگونه ویروس و هک (Hack) دارد لذا از آن بیشتر استفاده می شود.

همان طور که می دانید کار مسیریابی در اینترنت از طریق آدرس های IP انجام می پذیرد . هر سایـت یا domain ی دارای یک آدرس IP می باشد. برای اتصال به آن سایت ها باید حتماً این IP را وارد کنید. ولی شما همیشه یک نام را برای اتصال به یک سایت وارد می کنید بنابراین باید در این میان چیزی باشد که کار تبدیل نام به آدرس IP را انجام دهد این وظیفه بر عهده DNS است مثلاً آدرس IP سایت مورد نظر ما به اِین صورت است :

64.145.12.78

مسیریاب برای رسیدن به این آدرس بصورت درخت گونه عمل می کند ، یعنی ابتدا شروع به یافتن محل عدد 64 می کند یعنی کل شبکه های موجود را بررسی می کند تا ببیند که این عمل به کدام شبکه اختصاص داده شده است. اگر چه این عمل در جدول
winbeta

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان