تعمير 21 ميليون دلاري برخورد دهنده ذرات

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: پنج شنبه 28 آذر 1387, 9:08 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

تعمير 21 ميليون دلاري برخورد دهنده ذرات

پست توسط ps.zine » دو شنبه 2 دی 1387, 1:43 pm

به گفته مسئولين CERN روز دوشنبه، تعمير بزرگترين برخورد دهنده اتم 21 ميليون دلار هزينه در بر خواهد داشت و احتمالا تعميرات آن تا ابتداي تابستان آينده به طول خواهد انجاميد.

در روز 19 سپتامبر امسال، تنها 9 روز پس از آغاز به کار ماشين 10 ميليارد دلاري LHC، به علت مشکلات الکتريکي خاموش شد.موسسه تحقيقات هسته اي اروپا (cern) اعلام کرد تعميرات در ماه مي و يا ابتداي ژوئن به پايان خواهد رسيد. سخنگوي اين سازمان، جيمز گيليز گفت مسئولين CERN تخمين زده اند شروع به کار مجدد اين ماشين تا پايان ژوئن و يا حتي مدتي پس از آن نيز ممکن است به تعويق بيافتد.

او افزود: اگر بتوانيم اين کار را زود تر انجام دهيم بسيار بهتر خواهد بود. اما فکر مي کنم اگر واقع بينانه برخورد کنيم شروع به کار دستگاه تا ابتداي تابستان به طول خواهد انجاميد.

متخصصان اين سازمان علت اين خاموشي را اشکال در يکي از جوش هاي الکتريکي دستگاه اعلام کردند.

او افزود: برخورد دهنده اتم در دمايي سرد تر از دماي فضاهاي خارجي عمل مي کند تا بيشترين بازده را داشته باشد. همچنين سيستم هوشمند نياز دارد بخش آسيب ديده به آرامي گرم شود تا بتوان قسمت هاي آسيب ديده را تشخيص داد.

گيليز در مصاحبه با اسوشيتد پرس گفت: در حال حاضر دستگاه به ميزان کافي گرم شده و متخصصين مي توانند به داخل آن رفته و از نزديک اتصالات داخلي را باز بيني کنند.

او افزود: هزينه اين تعميرات بايد از بودجه موجود سازمان پرداخته شود.

اين ماشين عظيم در مرز فرانسه سوئيس قرار دارد و براي اين ساخته شد که ذرات پروتون از اتم هاي هيدروژن را در انرژي بالا با يکديگر برخورد دهد و ثبت کند که چه ذراتي از اين برخورد به وجود مي آيند، و ايده بهتري به دانشممدان از کوچکترين قسمتهاي ماده بدهد.

اين آزمايش آنچه را که يک تريليونيوم ثانيه پس از بيگ بنگ (انفجار بزرگ) اتفاق افتاد را بازسازي مي کند، که بر اساس تئوري هاي دانشمندان باعث شکل گيري جهان امروزي شده است. بر اساس اين تئوري جهان به سرعت در اين مرحله تغيير دما داد و مواد با سرعت بسيار زياد تغيير مي کردند.
برخي از دانشمندان کمي عقب نشيني کرده و گفتند برخورد دهنده اتم هميشه چنين مشکلاتي را در فاز شروع خود خواهند داشت و اين موضوعي کاملا طبيعي است.

مترجم: محمد علي عاشوري

منبع: physorg.com


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”