دزدان دريايي سومالي و برخورد ايران با آنها را بهتر بشناسيم...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11994 بار

دزدان دريايي سومالي و برخورد ايران با آنها را بهتر بشناسيم...

پست توسط Mil@d » چهار شنبه 4 دی 1387, 5:32 pm

به نام خداوند بخشنده مهربان

در ادامه سریال پایان ناپذیر مقالات این حقیر امروز به مقوله جالب وشنیدنی دزدان دریایی می پردازم.
البته بنا به برخی دلایل مثل کلیشه شدن و وجود بیش از حد نام خودم همچنین عدم علاقه عده ای به این حجم تکرار در اسکرول نظر دهی در مورد مطالب را کم و تقریبا متوقف کرده ام و فقط محدود به مقالاتی کرده ام که مغرضین به تمسخر نیروهای مسلح می پردازند و ترجیح می دهم مثل سابق مقاله نویسی را ادامه دهم.

انگیزه اصلی من برایی این نوشتار علی رغم مشغله ای که داشتم حجم عظیم استهزا و تمسخر فرزندان دلیر ایران زمین در نیروی دریایی در انواع اقسام سایتهای فارسی زبان..عرب زبان...انگلیسی زبان بود که به علت پوشش شدید رسانه ای ماجرای دیماه 86 و سوال جواب گشتی های سپاه و ناوشکن آمریکایی در تنگه هرمز نیروی دریایی ایران در چند فروند قایق مختصر فرمودند.
راستش من علی رغم انتقاداتی که به وضع موجود جامعه اعم از اقتصادی...فرهنگی...سیاسی دارم و آن را بی اشکال نمی بینم ولی در رابطه با مباحث مربوط به نیروهای مسلح ایران تعصب خاص و ویژه ای دارم و هیچ گونه توهین و تمسخری را از سوی هیچ کس تا به حال تحمل نکرده ام.در هر مجلسی و هر جایی بوده وظیفه ملی خود دانسته ام اطلاعات غلط و بعضا مغرضانه را تا می توانم تصحیح کنم.با فراگیر شدن رسانه اینترنت و وجود سایتهای بسیار تاثیر گذاری چون العربیه—الجزیره—سی ان ان--- و فروم های میلیتاری دات کام---میلیتاری فوتو—دیفنس---اباو—عرب دیفنس---بحرین---سنترال خودمان—و هکذا تا آنجا که می توانم و فرصت میکنم به این امر اهتمام دارم.

اخیرا در خلیج عدن و در سواحل کشور بی صاحب و فقر زده سومالی نیروی دریایی ایران با حضور مقتدرانه از حیثیت دریایی ایران قاطعانه دفع کرد و حملات دزدان به کشتیهای ایرانی را به صفر رساند.
خلیج عدن با پیشی گرفتن از آبهای اندونژی و کارائیب هم اکنون طلایی ترین نقطه جهان برای دزدان دریایی است که حدود 1 سال اندی است که ده ها کشتی کوچک و بزرگ را و در راس آن سوپر نفتکش عربستان سعودی با 2 میلیون بشکه نفت و 100 میلیون دلار ارزش ارزی و 330 متر طول(در حد ناو هواپیمابر) با تاکتیکی جالب و استفاده از قایق های تندرو به گروگان گرفتند.
این عملیات که به اذعان رسانه ها بزرگترین دزدی دریایی تاریخ لقب گرفته است و همچنان ادامه دارد انبوهی از ناو های هندی—روسی---امریکایی—بریتانیایی—و چند کشور دیگر را به منطقه کشاند که تاکنون موفقیت چشمگیری نداشته اند و غارت ها همچنان ادامه دارد.
این دزدان تاکنون 30 میلیون دلار رشوه به جیب زده اند که با توجه به پر سود بودن روز به روز به تعداد ربیش ها افزون می گردد.

سومالی:

سومالی بدبخت ترین و گرسنه ترین کشور آفریقا و شاید جهان است که از سال 1991 و بعد از سرنگونی محمد زیاد باره دیکتاتور اسن کشور به چنگال عده ای خونریز بیابانگرد افتاد که از 17 سال پیش تاکون هزاران تن را به کام مرگ کشانده اند. تاکنون افراد زیادی به صورت منطقه ای بخش های از این کشور را در کنترل گرفته اند و به سرعت توسط رقبا سرنگون شده اند.
یک خبرنگار عرب در سفری به سومالی اینگونه می گوید:

"در سومالی که بودم گاهی فکر می کردم از یک خیابان که به خیابان دیگر میروم گویی از کشوری به کشور دیگر می روم."

این نشاندهنده اوج بی قانونی در این کشور است.هر شهر که چه عرض شود هر محله و هر کوچه برای خود دولتی مستقل است!!!!!
این کشور اخیرا به یکی از پناه گاههای امن القاعده در آمده و این گروه از این کشور بی صاحب به عنوان پایگاه منطقه ای خود برای عملیات های تروریستی در آفریقا استفاده می کند.

اقتصاد:

اقتصاد متلاشی این کشور وابسته به کشاورزی و صادرات موز—شکر—ماهی—ذرت است.

نکته جالب در این کشور این است که هر کاری به راحتی در ان رونق می گیرد..موگادیشو پایتخت ان از رکورد داران تعداد مراکز خدمات اینترنت و تلفن همراه است.علت ان نیز عدم وجود سیستم مالیاتی در این کشور است.
نکته جالبتر اینکه در آفریقا به عنوان پایتخت ایدز دنیا سومالی به دلیل تعصبات شدید اسلامی از این بیماری چندان صاحب رکورد نیست و امار بسیار پایینی دارد.

جمعیتی 9 میلیونی دارد که عمدتا در ساحل طولانی این کشور بر کرانه اقیانوس هند و دریای سرخ ساکن هستند.

دزدان دریایی در شهر ایل سومالی:

شهر ایل مقر دزدان مدل جدید دریایی که با ان قصه هایی که در فیلمهای مربوط به قرن 17 میلادی دیده ایم که فرمانده دزدان یک چشم ندارد و یک پایش نیز چوبی اس و یک طوطی بر کتف راستش با او صحبت می کند تفاوت های بسیار دارد.
ولی این دزدان حکایتی دگر دارند.شهر ایل در 800 کیلومتری شمال موگادیشو پایتخت قرار دارد.شباهنگام دزدان در یک قهوه خانه با کشیدن قلیان به تعریف اعمال روزانه خود می پردازند.
این دزدان میلیون ها دلار ثروت دارند و برعکس مردم بسیار فقیر ایل در خانه هایی شاهانه زندگی می کنند.
مردم ایل از دست دزدان بسیار ناراضی هستند شاید این دزدان رویهم 1000نفر هم نباشند که دنیایی را به هم ریخته اند.ولی مردم ایل گاهی اوقات غذای روزانه هم ندارند بخورند.

نکته جالب این است که ایل با تمام سومالی فرق دراد.تمامی خاک سومالی ویرانه است حتی پایتخت ان موگادیشو از هر 4 خانه یکی خمپاره خورده است.
ولی ایل به دلیل اینکه کاملا محصور بین دریا و کوهستان است از دسترس خارج است و انواع و اقسام آپارتمان سازیها و اتومبیل های مدرن..لپ تاپ ها..لنکروز ها..چی پی اس ها از این دزدان افراد پیشرفته ای ساخته است.
این دزدان اخیرا برای خرید موشکهای ضدکشتی با قاچاقچیان بین المللی سلح وارد مذاکره شده اند.
تصور کنید جنگ دریایی در خلیج عدن با موشک های ضدناو از سوی دزدان با ناوگان جنگی غربی ها!!!!
اتفاقی بی نظیر و تاریخی است.این دزدادن در دسته های 6 نفره با تاکتیکی خاص وسریع خود را به کشتی هدف رسانده و تمامی پرسنل نگون بخت ان را اسیر می کنند.
زنان دزدان پیش از حمله های انان به کشتی برایشان مراسم دعا برگزار میکنند و به رسم محلی بز قربانی می کنند.
دختران سومالی آرزوی ازدواح با دزدان را دارند.چون زن دزد بودن یعنی رفاه یعنی آسایش و از نظر آنها اینان مردان شریفی هستند.

ایران و دزدان دریایی سومالی:

در چند ماه پیش کشتی ایران دیانت در این منطقه از سوی دزدان به گروگان گرفته شد و با ... میلیون دلار باج آزاد شد.
یک کشتی دیگر نیز که برای ایران بار گندم می برد(4 سال پیش درتولید گندم خودکفا شده بودیم!!) نیز به گروگان گرفته شد تا اینکه ایران تصمیم به اعزام نیروی نظامی به منطقه بحران گرفت.البته ایران با تعدادی از ارتشهای دوست مثل پاکستان—عمان و...ارتباطاتی دارد ولی اعزام ناو به این نقطه تقریبا در طول 30 سال پس از انقلاب بی سابقه است.و موجب بهت و حیرت بسیاری از رسانه های ضد ایرانی شد.
در صدر آنها یاهو با عکسی تمسخر آمیز از یک قایق سعی کرد غیر مستقیم به مخاطب القا کند که نیروی دریایی ایران همه اش قایق است.سایتهای عربی نیز که طبق معمول اظهار فضل مینمودند..ولی بع د از گذشت امواح اولیه پخش خبر همگی لب به تحسین ایران در توانایی اعزام به دوردستها داشتند.

من به عنوان یک ایرانی تا انجا که توانستم اندکی به معرفی نیروی دریایی کشورم و زدودن این تفکر از این دوستان غیر هم زبان کردم که ایران نیروی دریایی هم دارد...باور بفرمایید بعضی هاشان حتی نمی دانستند ما ناو هم داریم.
ببینید ضعف تبلیغاتی صدا و سیمای چند 100 میلیاردی ما تا چه حد است که کوچ پرندگان مهاجر از سی شل به اوگاندا را با پوشش وسیع اطلاع رسانی می کند.یک تظاهرات ضد آمریکایی در جمهوری جیبوتی اتفاق می افتد خبرنگار اعزام می کند.موضوع لنگه کفش را با تحلیل های خواب اور و دیاسپام گونه ساعتها به بحث می نشیند.

ولی از نیروی دریایی برومند ما دریغ از یک خط تقدیر!!!

به هر حال چیز دیگری که مرا بسیار آزار میداد برخی هموطنان بی انصاف و گاها بی وطن بود که در بالاترین و دنباله و بقیه سایتهای خارج نشین به تخطئه و تمسخر این موضوع پرداختند.
در همین سایت هم مطمئنا از این دست افراد کم نداریم ولی حدود ثغور قوانین الحمدالله دست آنان را برای تمسخر بسته است.

به همه دوستان عزیزم در نیروی دریایی خسته نباشید می گویم.می دانم در هوای نامطلوب و سخت جزایر بی اب و علف خلیج فارس و جاسک و چابهار سختی های زیادی می کشند.دوستان نمی دانم جاسک گذرتان خورده است یا نه.ولی یکی از رفقایم که خدمت خود را در پدافند انجا سپری کرد چهره قبل از خدمت و بعد از خدمتش قابل قیاس نبود.خیلی شکسته و پوست خشکی زده و کاملا سیاه شده ای داشت و از رطوبت شدید هوا و انواع و اقسام حشرات کمیاب و بیماریزای آنجا داستانها برای من گفت.

علاقه مندم این نوشتار بیشتر بر مسخره کنندگان نظامیان ایران اثر بگذارد.

کسانی که جان در جانشان کنی ایران و ایرانی و تواناییهایش را باور ندارند و تا میتواند زبان به نیش و کنایه باز می کنند.کلا کار و زندگی دیگری ندارند و اموزش دیده اند برای همین حرفها...دلهای خجسته و خوشی دارند.

امید که این دوستان که تعدادی از انها از بالاترین به اینجا امده اند در رفتار خود تجدید نظر کنند.

یا علی...
  بی  

Frenzied Poster
Frenzied Poster
پست: 412
تاریخ عضویت: سه شنبه 27 فروردین 1387, 11:20 am
سپاس‌های ارسالی: 32 بار
سپاس‌های دریافتی: 41 بار

پست توسط A10 » چهار شنبه 4 دی 1387, 5:51 pm

درياسالار عزيز
ضمن قدر داني از همه پرسنل نيرو هاي مسلح چه سپاه و چه ارتش جاي كمي انتقاد هم وجود دارد مثلا تيتر روزنامه ها و همين انجمن را مينويسم

حضور پر اقتدار نيروي دريايي
عزيمت پر اقتدار در 4000 مايل دريايي دور تر
و ...

تيتر ها همه قبل از هر اقدام تاثير گذار به اقتدار و قدرتمندانه و با شكوه و .... چنين تعريف ها و تمجيد هايي بود
اي كاش اين تعريف ها و تمجيد ها زماني انجام ميگرفت كه شاهد اخباري مانند اين بوديم
نيروي دريايي ايران پايگاه دزدان دريايي را نابود كرد .
نيروي دريايي ايران حمله دزدان دريايي رابه چند كشتي با شكست مواجه نمود

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11994 بار

پست توسط Mil@d » چهار شنبه 4 دی 1387, 6:30 pm

مقر دزدان و قایق های انان در ساحل شهر ایل...خانه های کپری روستاییان فقیر در سمت راست...!(نکته جالب این است که عمده دزدان در این نقطه کوچک متمرکزند..یمباران انها کار سختی نیست...این که چرا با انها مماشات می شود نشاندهنده مشکوک بودن این ماجراست)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

مسیر 4000 مایلی بندرعباس تا خلیج عدن


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

دزدان و چهر های آنها


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ناو محافظ(Frigate) ;کلاس الوند

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  بی  

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11994 بار

پست توسط Mil@d » چهار شنبه 4 دی 1387, 6:36 pm

A10 نوشته شده:اي كاش اين تعريف ها و تمجيد ها زماني انجام ميگرفت كه شاهد اخباري مانند اين بوديم
نيروي دريايي ايران پايگاه دزدان دريايي را نابود كرد .
نيروي دريايي ايران حمله دزدان دريايي رابه چند كشتي با شكست مواجه نمود


سلام عزیز

1.تعریف و تمجید از نیروهای مسلح هر کشور در تمامی جهان مرسوم است و مختص به ایران نیست.ما که چیزی نگفتیم کانال های کشوهای دیگر را ببین که سربزانشان یک خرگوش صحرایی را که در بیابان شکار می کنند تا 1 هفته به تحلیل و بررسی موضوع می پردازند!!!
انواع و اقسام سرو دها و جشنهاو ...
پس بیاییم تضعیف روحیه کنیم.تمجید و تشکر از انها وظیف همه ماست.

2.حمله به خاک یک کشور دیگر مستلزم صدور اجازه از شورای امنیت سازمان ملل است در غیر این صورت تجاوز محسوب شده و با اعلا جنگ تفاوتی ندارد.
(بر گرفته از کتب حقوق بین الملل)

3این دزدان دیگر جرات این کار نداشتند...اگر جلو می امدند که نابود می شدند...نیروی دریایی رد برخورد یا اینگونه افراد شوخی که ندارد.کشتی ایرانی جزیی از متافع ایران است هر کجای دنیا که می خواهد باشد پس حفاظت از ان نیز مرز نمی شناسد
  بی  

Major I
Major I
پست: 187
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 آذر 1387, 11:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 109 بار
سپاس‌های دریافتی: 956 بار

پست توسط Chaparral » چهار شنبه 4 دی 1387, 10:27 pm

سلام به همه دوستان ...
این اولین پست من در سی سی است . البته خواننده تقریبا قدیمی سی سی هستم ...

راستش افتخار میکنم به دریا دلان نیروی دریایی . این اقدام تو دهنی به خیلی ها بوده ( نمبخوام اشاره کنم ... فقط برید به سمت جنوب ... نه نه ... اون ور آب ... ).
نمی دونم نتیجه کار به کجا ختم شده ( البته دست اونهایی که باعث بی خبری ما از این رویدادها هستند درد نکنه !! ). اما فارغ از نتیجه ، نیروی دریایی با این کار عملا گفته " حالا اگه ما هی هیچی نمیگیم ، بقیه فکر نکنن هرکی هرکیه ... به موقع دم مزاحمو از بیخ قیچی میکنیم ... بی صدا ... " .

روی آفتاب سوخته همشون رو می بوسم و به همه دلاوران حافظ این مرز و بوم - از هر فرقه و مسلک و مذهبی که هستند - درود میفرستم .

Colonel I
Colonel I
پست: 643
تاریخ عضویت: سه شنبه 19 تیر 1386, 1:08 pm
سپاس‌های ارسالی: 300 بار
سپاس‌های دریافتی: 1161 بار

پست توسط Frogfoot » جمعه 6 دی 1387, 3:55 am

سومالی:

سومالی بدبخت ترین و گرسنه ترین کشور آفریقا و شاید جهان است که از سال 1991 و بعد از سرنگونی محمد زیاد باره دیکتاتور اسن کشور به چنگال عده ای خونریز بیابانگرد افتاد که از 17 سال پیش تاکون هزاران تن را به کام مرگ کشانده اند. تاکنون افراد زیادی به صورت منطقه ای بخش های از این کشور را در کنترل گرفته اند و به سرعت توسط رقبا سرنگون شده اند.
یک خبرنگار عرب در سفری به سومالی اینگونه می گوید:

"در سومالی که بودم گاهی فکر می کردم از یک خیابان که به خیابان دیگر میروم گویی از کشوری به کشور دیگر می روم."

این نشاندهنده اوج بی قانونی در این کشور است.هر شهر که چه عرض شود هر محله و هر کوچه برای خود دولتی مستقل است!!!!!
این کشور اخیرا به یکی از پناه گاههای امن القاعده در آمده و این گروه از این کشور بی صاحب به عنوان پایگاه منطقه ای خود برای عملیات های تروریستی در آفریقا استفاده می کند.

با وجود اعتقادات مذهبی که مردم آن سرزمین دارند، و تمایلشان به برقراری حکومت اسلامی، قدرت های بزرگ مرتبا با اعمال نفوذ از طریق تجهیز برخی قبایل، یا تحریک کشورهای همسایه، موجب بر هم خوردن ثبات این سرزمین می شوند. اصلی ترین علتش هم موقعیت ژئوپولتیک سومالی هست که از آن یک سرزمین کاملا استراتژیک ساخته است.

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: چهار شنبه 31 مرداد 1386, 6:30 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط pioneers » جمعه 6 دی 1387, 8:21 am

اينهمه در پست 1 مقدمه چيني شد اما نحوه عمل نيروهاي نظامي ايران بيان نشد تا بدانيم چرا بايد انرا عملياتي عظيم و در خور توجه بدانيم. کاش از اين مسئله هم شرحي نوشته ميشد.

در ضمن ترکيه به نيروهاي مخالف در خاک عراق حمله مي کند اما هيچگونه تبعات بين المللي برايش ندارد و اعلان جنگ محسوب نشده است. ايران هم ميتوانست همين کار را انجام دهد.
...وعده از حد بشد و ما نه دو دیدیم و نه یک!

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11994 بار

پست توسط Mil@d » جمعه 6 دی 1387, 1:26 pm

pioneers,

شرح عمليات:

1.خروج ناو از اسکله

2.گذر از 4000 مايل دريايي

3.مواجه با طوفان سنگين دريايي

4.رسيدن به خليج عدن

5.حفظ و حراست از کشتي هاي ايراني.

6.توقع داشتيد دزدان دريايي به ناو ايراني حمله کنند.در ان حالت عمليات در خور بود.

7.خوشبختانه بازتاب وسيعي داشت و ديگر شاهد سرقت از کشتيهاي ايران نبوديم.

8.در صورت درگيري مطمئن باشيد اثري از دزدان نمي ماند.
  بی  

New Member
پست: 18
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 فروردین 1386, 2:38 am
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط foxbat » یک شنبه 8 دی 1387, 2:11 am

ميشه دوستان لطف کنند بگن کدوم واحدها اعزام شدند!!به اسم :-o

Captain I
Captain I
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه 11 آبان 1387, 3:24 pm
محل اقامت: يك رسانه
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 524 بار
تماس:

پست توسط reporter » یک شنبه 8 دی 1387, 10:30 am

اولا كه بسيار مطلب جالبي بود. دوما اگه به اين راحتي بود و هيچ نكته خاصي نداشت اين همه اعراب و اروپايي ها كف نمي كردن از رفتن يه ناو ايراني تا اونجا (پسر داييم از هند بهم گفت اكثر روزنامه هاي اونجا روي اين سفر ناو ايراني كلي تحليل و گزارش نوشتن اما براي ناو بقيه كشورها محل نذاشتن ) سوم اينكه به اين راحتي ها هم نيست حمله به يه جايي. ايران رو با تركيه كه رفيق فابريك آمريكا و اسرائيله و تازه به عراق هم حمله كرده، مقايسه نكنيد

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه 15 تیر 1387, 10:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3544 بار

Re: دزدان دريايي سومالي و برخورد ايران با آنها را بهتر بشناسيم...

پست توسط sand_fighter » یک شنبه 8 دی 1387, 4:40 pm

میلاد جان من با همه ی حرف هات موافقم فقط آن قسمتی که گفتی ما 4 سال پیش تو گندم خودکفا شدیم !!!!!
چه در ساتهای ناسا و چه در هواشناسی ایران کاملا مشخص و گفته شده که ایران هم اکنون در یک دوره ی چند ساله ی کمبود شدید باران قرار گرفته پس با وجود این .کمبود گندم امری عادی است پس لطفا با لحن مسخره کردن چیزی ننویس !!
با تشکر

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11994 بار

پست توسط Mil@d » یک شنبه 8 دی 1387, 5:05 pm

sand_fighter,

سلام همشهري...نه اتفاقا با تمسخر افتخارات ايران شديدا مخالفم.ولي قضيه گندم دلايل ديگري هم غير از آني که گفتي داره...و چندان هم عادي نيست!!!که در حيطه اين تاپيک نيست.دليل علامت تعجب گذاشتن من هم همان بود.

ولي کلا از بحث هاي خوب دوستان در تکميل مقاله خيلي ممنونم.به اميد حماسه اي ديگر از پرسنل نيروهاي مسلح.
  بی  

ارسال پست

بازگشت به “ادوات دريايي”