در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

820

تشکر کرده: 189 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 18 مرداد 1386 23:58

آرشيو سپاس: 2263 مرتبه در 462 پست

دستیابی ایران به روش محاسبه نوترون

توسط حسن2568 » سه شنبه 10 دی 1387 21:11

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به روش جدید محاسبه " تابع اهمیت نوترون" در راکتورهای هسته ای نسل جدید دست یافتند.

سید امیر حسین فقهی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با اشاره به سابقه یک دهه تلاش مراکز علمی برای طراحی و ساخت نمونه جدیدی از رآکتورهای هسته ای موسوم به "رآکتورهای زیربحرانی واداشته با شتابنده" گفت: این نوع رآکتورها می توانند در کنار تولید برق ، مواد پرتوزای با نیمه عمر بالا را از بین ببرند و آلودگی تابشی سوخت های مصرف شده نیروگاه های هسته ای متداول را به کمترین میزان برسانند.

وی افزود: هدف اولیه در این طرح کسب دانش و تخصص محاسبات نوترونی و طراحی قلب یکی از مهمترین انواع رآکتورهای نسل آینده و در مرحله بعد، آمادگی برای پیوستن به طرح های بین المللی در حال اجرا در این زمینه است.

این پژوهشگر روش به دست آمده در این تحقیق را روشی جامع، دقیق و کاربردی برای محاسبه" تابع اهمیت نوترون" خواند.

وی افزود: پس از آزمون های اولیه، نخستین نمونه آزمایشی رآکتورهای زیربحرانی واداشته با شتابنده را به طور دقیق مدلسازی و متغیرهای نوتروی آن را محاسبه کردیم.

فقهی رآکتورهای نسل جدید را به علت داشتن توانایی تولید انرژی، قابلیت تبدیل پسمان های هسته ای به صورت ایمن تر و اقتصادی تر از آنچه هم اکنون وجود دارد، عنوان کرد.

وی گفت: برای نخستین نمونه آزمایشی رآکتور زیر بحرانی واداشته با شتابنده که قرار است تا سال 2016 ساخته شود، اهداف دیگری از جمله، بررسی امکان پذیر بودن ساخت این نوع رآکتورها در مقیاس واقعی، مطالعه ایمنی، تبدیل پسمان هسته ای و استفاده از آن به عنوان وسیله تولید رادیودارو، مورد توجه قرار گرفته است.

براساس این گزارش، از این تحقیق دو مقاله در نشریات معتبر بین المللی چاپ شده است که یکی از آنها رتبه 11 را در بین 25 مقاله برتر کسب کرده است.

این تحقیق در رساله دکترای فیزیک با راهنمایی دکتر حسین آفریده و دکتر مجید شهریاری در دانشکده مهندسی هسته ای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است.


http://www.tabnak.ir/pages/?cid=31059
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب حسن2568 تشکر کرده اند:
N@VID, yasermym, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان