در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف

توسط Leila » پنج شنبه 12 دی 1387 00:24

مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف


مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر ٬ یوزارسیف و الهام حمیدی در نقش آشات ٬ همسر یوزارسیف در کنار خدمتکاران و ندیمه های قصر هنگام مواجهه با زلیخای پیر و ناتوان و کاهنان دستگیر شده ی معبد آمون در سریال یوسف پیامبر:مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر ٬ یوزارسیف و الهام حمیدی در نقش آشات ٬ همسر یوزارسیف در کنار لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی ٬ همسر اخناتون و کتایون ریاحی در نقش زلیخا ٬ همسر سابق عزیز مصر و ندیمه ی مخصوصش در حالیکه از شدت پیری و بیماری کور و ناتوان شده است و بعد توسط یوسف با اذن خداوند جوان می شود و با یوزارسیف ازدواج می کند و ایمان می آورد:مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر ٬ یوزارسیف در حالیکه به صدارت مصر رسیده است هنگام مواجهه با پدرش بعد از سال ها فراق و دوری در سریال یوسف پیامبر:مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر ٬ یوزارسیف در حالیکه به صدارت مصر رسیده است هنگام بازرسی زمین های کشاورزی در سریال یوسف پیامبر:الهام حمیدی در نقش آشات ٬ همسر یوزارسیف در کنار لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی ٬ همسر اخناتون و کتایون ریاحی در نقش زلیخا ٬ همسر سابق عزیز مصر و ندیمه ی مخصوصش هنگامی که زلیخا شال یوزارسیف را بر صورت می کشد و ضمن جوان شدن بینا و سالم می گردد در سریال یوسف پیامبر:الهام حمیدی در نقش آشات ٬ همسر یوزارسیف ٬ هنگامی که برای ازدواج با یوزارسیف ٬ عزیز مصر ٬ به قصرش آمد و لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی ٬ همسر اخناتون ٬ به استقبالش رفت در سریال یوسف پیامبر:مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر ٬ یوزارسیف در حالیکه به صدارت مصر رسیده است و کتایون ریاحی در نقش زلیخا ٬ همسر سابق عزیز مصر در حالیکه ایمان آورده و در عین جوانی یا یوزارسیف ازدواج کرده است در سریال یوسف پیامبر:محمود پاک نیت در نقش یعقوب پیامبر ٬ پدر یوسف پیامبر ٬هنگامی که نابینایی و پیری بر او چیره می شود در کنار فرج الله سلحشور ٬ کارگردان و نویسنده و تهیه کننده این سریال و گریمور این کار در پشت صحنه ی سریال یوسف پیامبر:
جعفر دهقان در نقش پوتیفار ٬ عزیز مصر هنگامی که ناتوانی و پیری بر او چیره می شود در کنار فرج الله سلحشور ٬ کارگردان و نویسنده و تهیه کننده این سریال و سعید ملکان و دستیارش ٬گریمورهای این کار در پشت صحنه ی سریال یوسف پیامبر:
persianv
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Leila تشکر کرده اند:
mohayer, SadafG, بهنام41, Mohsen1001, kayvan6079, Fariborz, Dr.Akhavan, Mahdi1944, Mardaviz, MASTER, cfc88, The Passenger, yasermym

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

934

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 16 آبان 1387 20:28

آرشيو سپاس: 3546 مرتبه در 797 پست

Re: عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف

توسط Mardaviz » يکشنبه 29 دی 1387 00:00

با سپاس از زحمتی که متحمل شدی .

ولی بنده دوست داشتم از برخی مسائل و نامهای تاریخی مطرح شده در سریال یوسف پیامبر سخن برانم.

ممکن است برخی از دوستان آگاه نباشند که بسیاری اشتباهات تاریخی در سریال یوسف پیامبر مشاهده میشود که منطبق بر زمان حضرت یوسف نمیباشد (البته این امر برای زیباتر شدن سریال صورت گرفته است) و بنده به برخی از آنها اشاره خواهم کرد:
نخست از سینوحه آغاز مینمایم،سینوحه پزشک معروف در حقیقت در دوران سلطنت آمنمحت یکم (1991 پیش از زایش)میزیست .که متقدم بر زمان یوسف بوده.(یعنی سلسله دوازدهم).
خود حضرت یوسف در زمان حکومت فراعنه هیکسوس وارد مصر شد ،فراعنه هیکسوس در حقیقت مصری تبار نبوده اند و از نژاد سامی بوده اند [که نسبت به مهاجرین سامی روی خوش نشان میداده اند برعکس سایر فراعنه]و با هجوم خود توانستند مصر را فتح و تحت عنوان فراعنه سلسله پانزدهم تا هفدهم برای مدتی کوتاه بر مصر فرمان راندند.هیکسوسها با اینکه رسوم مصری را پذیرفته بودند ولی از مذهب مصریان استفاده نمیکردند[البته یکتا پرست هم نبودند]مصریان از هیکسوسها متنفر بودند و آنها را به چشم بیگانگانی مینگریستند که بر مصر مسلط شده اند[این امر در کتیبه های مصری کاملا به چشم میخورد]و در حقیقت آواریس پایتخت آنها بوده نه طبس آنگونه که در فیلم دیده میشود.هیکسوسها بالاخره در اثر قیامی ملی به رهبری احمس از مصر رانده شدند.
حورمحوب نیز در حقیقت جد فراعنه سلسله رامسسیان بوده که قرن ها پس از یوسف میزیسته.
در فیلم فرعون زمان یوسف را نیز به اشتباه آمونحوتپ چهارم معرفی کرده اند،که در حقیقت این فرعون ،که در تواریخ مصری به فرعون عصیانگر شهرت یافته ،دست کم دو قرن پس از یوسف میزیسته ،آنگونه که در کتیبه های مصری دیده میشود این فرعون بحران مذهبی جدی در مصر پدید می آورد که مبتنی بر پرستش خورشید بوده و این امر باعث سقوط کشور میشود و ........(بهترین توضیح را میتوانید در کتابهای تاریخ مصر باستان اثر نیکلاس گریمال و کتاب سینوحه اثر میکا والتری بیابید)
و همچنین اشتباهات دیگری که در این بخش نمیتوان به آن پرداخت ،البته کارگردان و فیلنامه نویس برای جالب شدن فیلم اندکی در تاریخ دست برده اند.

ودر پایان :نکته جالب اینکه نه نام حضرت یوسف و نه نام حضرت موسی در هیچ یک از کتیبه های مصری دیده نمیشود و .............................................
Work hard in silence
Let your success
Be your noise

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mardaviz تشکر کرده اند:
Mil@d, Mohammad 1985, snifferman, mohayer

Colonel I

Colonel Iنماد کاربر
پست ها

602

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 15 شهریور 1386 09:18

آرشيو سپاس: 803 مرتبه در 215 پست

Re: عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف

توسط mohayer » يکشنبه 29 دی 1387 10:22

سلام و درود بر جناب اندرزبد
لازم است نکاتی چند از باب یک مباحثه تاریخی- دینی بیان کنم.
1- سینوهه در حقیقت نام قهرمان یکی از افسانه‌های مصر باستان است که داستان آن از این قرار است: سینوهه مردی بود که بنا بر روایتی روزی در خیمه فرعون رازی وحشت‌آور شنید و از بیم کشته شدن گریخت و سالها در کشورهای بیگانه زندگی کرد و ماجراهای خطرناکی برایش پیش آمد که از همه آنها جان سالم به در برد.(نقل از کتاب پزشک مصری: توضیح این که اگر چه این کتاب توسط آقای ذبیح الله منصوری ترجمه شده و از وثاقت کافی برخوردار نیست اما این افسانه در منابع دیگر نیز تائید شده که این مورد ترجمه ایشان را توجیه می نماید.) حال نکته این جا است که پس از شهرت سینوحه طبیب معروف در دربار مصریان اعتقادی به نام ایشان بوجود آمده بود و برخی از طبیبان در دوره های مختلف تاریخ فراعنه خود را به این نام می خواندند. پس تناقضی وجود ندارد که نام هر دوی آن ها سینوهه باشد.

2-برای هم زمانی ظهور یوسف و حکومت هیکسوس ها بزرگ ترین منبع موجود عهد عتیق است. به روایت عهد عتیق، حضرت یوسف(ع) که فرزند یازدهم حضرت یعقوب(ع) است حدود سال های 1600 پیش از میلاد مسیح در سرزمین کنعان به دنیا آمد و بعد از اتفاقاتی که برایش رخ داد به مقام نیابت سلطنت مصر رسید.
دقیقا مبنای انطباق سال ظهور حضرت یوسف و هیکسوس ها همین است که از نظر تاریخ شناسان و تاریخ دانان منبع موثق و قابل استنادی نیست از این روی که جز مسیحیان و یهودیان متعصب سایرین بر تحریف این منبع اتفاق نظر دارند. و جالب آن که در زمان هیکسوس ها هیچ قحطی و خشکسالی در منابع تاریخی ثبت نشده است. مطابق با کتاب تاریخ جامع ادیان جان ناس تنها فرعون یکتا پرست امن هوتپ چهارم است که خود را به نام اخناتون(پرستنده خدای یکتا) می نامد و وقایع عصر او بیشترین تطابق را دارد.(درست است که احتمالات فراوانی در این زمینه موجود است اما جناب سلحشور و کارشناسان محترم ایشان نزدیک ترین احتمال و منطبق ترین آن را با منابع دینی در نظر گرفته اند.)

3-همانگونه که می دانید این سریال به گونه ای تاریخی مذهبی است. تاکید بر جنبه های دینی و حکمت آموز بودن آن و نیز برخی خیال پردازی های سینمایی و هنری این اثر را نه یک اثر کاملا تاریخی بلکه اثری عبرت آموز و داستانی مطرح می کند. اصرار برای یافتن نقاط ضعف تاریخی در چنین مجموعه هایی سر انجامی ندارد زیرا منابع موجود در این باره دو دستگی دارند برخی منابع دینی هستند و برخی منابع تاریخی. از این روی به نظر می رسد ما به عنوان مخاطب این داستان روایی بیشتر به حکمت آمیز بودن و داستانی بودن آن نگاه کنیم.

4- دین و منابع دینی وثاقت تاریخی ندارند یعنی ما نمیتوانیم وقایع تاریخی را با سنگ محک منابع دینی بسنجیم و بالعکس. تنها کاری که می توان کرد این است که بتوانیم تا حدودی این دو را با هم نزدیک کنیم . در این راه ممکن است بسیاری از اسامی اصلا شبیه هم نباشند و این مسئله نباید ایجاد نگرانی نماید. مثالی که می توان برای این موضوع زد داستان حضرت نوح است که با وقایع تاریخی-داستانی گیلگمیش شباهت هایی دارد. همانگونه که ملاحظه می کنید نام این دو هیچ سنخیتی با هم ندارد اما داستان آن ها واحد است.

این موضوع با عنوانی که بر آن قرار دارد اصلا متناسب نبود و باید در محثی جداگانه به آن پرداخته می شد اما از آنجا که جناب اندرزبد عزیز این مکان را برای برای طرح آن در نظر گرفتند من نیز پاسخ را در همین موضوع طرح کردم.
آسوده بر کنار چو پرگار می شدم
دوران چو نقطه عاقبتم در میان گرفت

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohayer تشکر کرده اند:
yasermym, Mahdi1944, SadafG

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

934

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 16 آبان 1387 20:28

آرشيو سپاس: 3546 مرتبه در 797 پست

Re: عکس : مراسم ازدواج یوزارسیف در سریال حضرت یوسف

توسط Mardaviz » يکشنبه 29 دی 1387 18:51

با درود بر جناب mohayer که همواره بنده را با نقطه نظراتشان آشنا مینمایند.

با اینکه طرح این مشکل تاریخی در این تاپیک شایسته به نظر نمیرسد (و اراین بابت از جناب مهدی عذر خواهی مینمایم) ولی برای پایان دادن به این بحث چند نکته دیگر را خاطر نشان مینمایم.و برای ادامه دادن از جناب mohayer خواهشمندم تاپیکی با این موضوع (البته در صورت تمایل) در بخش تاریخ ....درج نمایند .تا همگان استفاده برند.

در مورد سینوحه هیچ مدرک تاریخی وجود ندارد که ،شخصی به همین نام نیز در دوره یوسف نبی ،نیز وجود داشته همانطور که نامی از یوسف [ع] نیز در کتیبه های مصری مشاهده نمیشود.به عقیده بولانژه محقق فرانسوی داستان یوسف احتمالا در زمان سلطنت سلسله ptolemeus در مصر(سده های چهارم تا اول پیش از زایش)نوشته شده و به تورات ملحق شده،زیرا در سالهای سلطنت اورگتوس سومین پادشاه این سلسله بود که شخصی به نام یوسف به مباشرت کل املاک سلطنتی مصر منصوب شده است.(البته لازم به ذکر است بسیاری از داستانهای مطرح شده در تورات با داده های باستانشناسی هم خوانی ندارد)
ودر مورد شادروان منصوری نیز همانطور که خودتان نیز میدانید،نوشته هایش با تردید روبرو هستند ،وهم اکنون عده ای قصد دارند که برخی از کتابهایش را به نام خود او ثبت نمایند زیرا برخی از مورخینی که آن مرحوم کتابهایشان را ترجمه نمود،وجود خارجی ندارند.

و همچنین از افسانه گیلگمش سخن رانده بودید ،دوست من جناب mohayer ،هم اکنون بسیاری از محققین تاریخ مذاهب عقیده دارند که داستان طوفان نوح در تورات رونوشت کاملی از افسانه گیلگمش بابلی میباشد که آنهم به نوبه خود رونوشتی از یک افسانه سومری است.و هم چنین بسیاری مطالب مطرح شده دیگر که شایسته نیست از آن سخنی رانده شود.(به هزار دلیل مختلف).و بنده تنها نقل قول دیگران را بازگو نمودم .
پاینده باشید(برای مبحث بیشتر در صورت تمایل pm بزنید )
پاینده باشید
Work hard in silence
Let your success
Be your noise

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mardaviz تشکر کرده اند:
mohayer


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان