در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

از طراحی تا اجرای یک شبکه

توسط Solver » پنج شنبه 26 دی 1387 16:52

شبکه ها امروز به نسبت رشد تکنولوژی در انواع مختلف وجود دارند. از یک دید کلی می توان انتخاب شبکه را امری سلیقه ای و تجربی دانست، اما وقتی به صورت دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، درخواهیم یافت که هر شبکه دارای فاکتورهایی است که به خودی خود روشنگر نیازهای خود و گونه مورد استفاده خواهد بود. در حال حاضر شبکه ها از نظر ساختار به گونه های زیر تقسیم می شوند:
 • حلقه: این نوع ساختار که از اولین ساختارها می باشد، به معنای حلقه بودن رایانه های درون شبکه می باشد.
 • گره: نوعی جدیدی از شبکه که جایگزین همان ستاره شناخته شده قدیم می باشید. ممکن است در شبکه چند گره وجود د اشته باشد اما تا جایی که به موابزی و لایه ای تبدیل نشود.
 • موازی: اگر هر نوع از شبکه، یا رایانه ها به صورت پایاپای، با هم مرتبط باشند این شبکه را موازی می نامند. در ادامه توضیح بیشتر خواهم داد.
 • باس نتس: شبکه های وسیعی که در ان واحد چندین پیوند را پشتیبانی می کنند، قطع و نصب هر پیوند بدون نیاز به تنظیم و بررسی دیگر پیوندها می باشد.
 • لایه ای: این شبکه ها در 2 گروه هستند، لایه ای به معنای تعداد کاربران شبکه، لایه ای به معنای دسترسی کاربران.
 • غیرمتمرکز: از نوین ترین شبکه ها می باشند، از تمام اتصالات پشتیبانی می کنند، یعنی شما بدون اطلاع از نوع اتصالات شبکه با تعریف هر نوع اتصالی می توانید به شبکه مذکور متصل شوید.

حلقه و گره (ستاره) از شبکه های معروف هستند که اکثر ما انها را دیده و احتمالاً راه اندازی نیز نموده ایم. اما شبکه های موازی دارای تفاوتی هستند. به این معنا که در یک شبکه موازی صرفاً ارتباط میان دو رایانه مطرح نیست. موازی بودن 2 چیز به معنای در یک راستا بودن است، به عنوان مثال شما در سمتی 2 رایانه دارید، و در سمت دیگر 4 رایانه، در تعریف شبکه موازی باید نسبت ارتباطی میان این 2 رایانه با 4 رایانه دیگر برابر باشد. البته تعریف ساده این خواهد بود که شما باید پهنای باند ارتباطی مساوی بین 2 رایانه تقسیم کنید. اما در حقیقت تعریف بسیار پیشرفته تری منظور است. در شبکه های موازی باید میزبان و میهمان تعریف شده باشند. بر خلاف شبکه هایی که می توان یک سیستم را هم به عنوان میهمان و هم میزبان تعریف نمود، در این شبکه ها باید میهمان و میزبان به طور روشن تعریف شوند. سپس میهمان ها از یک ارتباط کاملاً موازی برخوردار باشند. التبه این شبکه اکثرً در مواردی کاربرد دارد که میهمانان رایانه نیستند، یعنی دستگاه هایی مانند کارتخوان، اثر انگشت خوان، سیستم های امنیتی و حفاظتی، دستگاه های عابر بانک، و ... باشند. ممکن است اطلاعات به طور همزمان از یک دستگاه در 4 میزبان ذخیره شود. به این منظور لازم می شود که امکان ارتباط هر میهمان با تمام میزبانان با میهمان دیگر برابری کند. التبه با تمام توضیحات تنها اجرا و مشاهده نمونه های عملی دید درستی از این نوع شبکه را به ما خواهد داد.

باس نتس (Bus Nets)، در حقیقت به معنای شبکه های مبنتی بر باس می باشد. در برق باس به معنای ترمینال برق فشار قوی می باشد و به کمک آن امکان اتصال و قطع پیوند های جدید را دارد. در برق باس یک لوله است که کابل های برق قدرت به ان ارتباط دارند. و کابل برق اصلی نیز به آن متصل است. کابل پشتیبان نیز به آن وصل است. و همینطر در سمت دیگیر نیز چند رشته اصلی و پشتیبانانشان به باس متصل هستند. با قطع هر یک از ورودی ها نیازی به جابه جایی توسط کاربر نمی باشد چرا که باس توسط پشتیبان دارای برق است و انتقال دچار قطعی نخواهد شد، و ما می توانیم بدون آنکه در سمت دیگر دچار وقفه ای شویم در این سمت به ترمیم هر یک از کابل ها بپردازیم. اما در شبکه های رایانه ای
باس در حقیقت یک رایانه است، که به صورت ایستگاه ارتباطی عمل می کند. در حقیقت جای یک هاب یا روتور از یک رایانه استفاده می شود، و البته رایانه دیگری نیز به عنوان پشتیبان این رایانه در بلوک باس تعریف می شود. در صورت اشکال در این رایانه رایانه دیگر ارتباطات را برقرار می کند. بدون آنکه هیچ قطعی در شبکه به وقوع بپیوندد. همینطور به علت قدرت بالای سیستم باس و وجود پشتیبان برای معرفی سیستم جدید می توان بدون قطع شبکه حاضر سیستمی را وارد و یا از شبکه خارج کرد.

کلیه داده های تبادلی در باس بارگزاری می شوند. پس اگر رایانه A در حال دریافت اطلاعات از رایانه B باشد، و ما رایانه B را از شبکه باس قطع کنیم. رایانه A بدون هیچ مشکل اطلاعات را تا آنجا که درخواست داده بود دریافت می کند. چرا که کلیه اطلاعات در باس ذخیره شده است. باس با دریافت هر تقاضا ابتدا به بررسی توانایی بارگزاری داده بر روی باس می کند و سپس از این سیستم بهره می برد. البته در سیستم باس نتس رایانه های باس باید دارای حافظه هایی با ظریفت های بسیار بالا، باشند. طبق فرمول:

سیستم عامل + نرم افزار مدیریت شبکه باس + مجموع اطلاعات موجود در کل رایانه های شبکه < حافظه (هارد+...) رایانه باس

و این موجب بالا رفتن هزینه های این نوع شبکه خواهد شد. البته این شبکه ها در جاهایی که امنیت اطلاعات مورد نیاز باشد مقرون به صرفه هستند.


شبکه های لایه ای، همانطور که از نامشان پیدا است، دارای لایه های مختلف می باشند. این لایه ها می تواند به حدود دسترسی کاربران مربوط شود. به این معنا که هر کاربر در این شبکه ها اجازه دسترسی به لایه خود را دارد. مثلاً لایه های تعریف شده در ارتباط شبکه ها میان 2 شرکت: لایه مدیریت، لایه بازرسی، لایه مالی، لایه انبار.
از آنجا که این 2 شرکت قبلاً یک شرکت بوده اند و اکنون تجیزیه شده اند، نیازی به ارتباطات لایه به لایه به صورت پیش فرض وجود ندارد. پس هر لایه به طور پیش فرض بالایه مشابه خود در شرکت دیگر ارتباط خواهد داشت. البته اینها در حوزه یک سسیستم ارتباطی می باشد، نه اینکه به تعداد لایه ها شبکه ایجاد شود، بلکه با یک شبکه اما لایه های مختلف ارتباط داشته باشند. شبکه های لایه ای همینطور می توانند ازنظر تعداد کاربران لایه ای شوند. یعنی هر N کاربر یک لایه را تشکیل دهند که تنها با هم درارتباط باشند. در حالت پیش فرض این شبکه به موجب حفظ حدودی مانند پهنای باند، بررسی وضیت انتقال داده و ... میباشد.

شبکه های غیر متمرکز، نوع ترکیبی از شبکه های باس و لایه ای می باشد. به این منظور که لایه های درون شبکه مربوط می شود به نوع اتصال، به صورت پیش فرض برای هر اتصال یک لایه در شبکه تعریف شده است تا کاربر بدون مشکل به لایه پیش فرض منتقل شود. از مزیت های بالای این شبکه ها پشتیبانی همزمان از هر نوع اتصال شما می باشد. ممکن است شما با یک رایانه به کمک بیسیم به شبکه وصل باشید. در همان زمان شام یک ارتباط کابلی نیز با شبکه ایجاد می کنید، سپس بیسیم را قطع می کنید، شبکه به علت تشکیل دو لایه متفاوت برای هر ارتباط شما، به خوبی به صورت خودکار شما را در شبکه حفظ می نماید و نیازی نیست که شما تعریف کنید که اکنون بااتصال دیگری به شبکه وصل هستید و در انتقال اطلاعات اختلالی ایجاد نمی شود. این سیستم در اینترنت استفاده شده است. البته ممکن است در سطوح پایین تر اتصالات به اینترنت ما شاهد چنین شبکه هایی نباشیم.

در کل شبکه ها از نظر ساختار در یکی از دسته های بالا جای خواهند گرفت. فارغ از تعاریف دستگاه ها و رایانه های درون هر شبکه، اتصالات شبکه از مهمترین فاکتور ها می باشند. انواع اتصالات به یک شبکه به شرح زیر است:
 • کابلی : ممکن است کابل Rj45، کواکسیال، Cat 4 یا Cat 5 مورد استفاده قرار گیرد. همینطور ممکن است از کابل PARALLEL , Serial نیز استفاده شود.
 • نوری: استفاده از اشعه مادون قرمز (Infrarer)، لیزر (در سفینه ها میان داخل وخارح از سفینه برای فواصل بلند)، فیبر نوری
 • بیسیم: موج کوتاه (بلوتوث)، برد متوسط (Wifi)، برد بلند (Wimax)، فرا منطقه ای (Microwave)
 • صوتی، ارتعشای و ... که یا منسوخ شده هستند و یا در حال توسعه و به صورت عام کاربرد ندارند.

انتخاب نوع اتصال بسته به فاکتور های محیطی، هزینه ای و همینطور پهنای باند مورد نیاز می باشد. مثلاً از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است ک شبکه های بیسیم با وجود سهولت در تنظیم ونصب، ممکن است ارتباط خوبی را برقرار نکنند، در صورت وجود آلمنیوم و سرب این شبکه ها به کلی دچار اختلال خواهند شد. یا مثلاً در شبکه های نوری باید به هر ترتیب شما امکان مشاهده مقصد را با چشم داشته باشید. همینطور در شبکه های کابلی بعد مسافت هزینه ها را بالا می برد و شما را وادار می کند از microfilter ها استفاده کنید.

در کل پس از بررسی و انتخاب ساختار شبکه و همینطور نوع اتصالات شبکه، مهم ترین نکته ایجاد یک شناسنامه برای شبکه است، این عمل کمک خواهد کرد که شما بتوانید در آینده برای عیب یابی و توسعه شبکه محدودیت ها و موارد مورد نیاز را در دست داشته باشید. شبکه دارای شناسنامه عملاً به مرحله اجرا رسیده است و می توان به اجرای طرح شبکه پرداخت.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944, MASTER

 


 • موضوعات مشابه
  پاسخ ها
  بازديدها
  آخرين پست
 • شبکه
  توسط saede » دوشنبه 28 مرداد 1387 11:28
  1 پاسخ ها
  985 بازديدها
  آخرين پست توسط Solver نمایش آخرین ارسال
  سه شنبه 29 مرداد 1387 00:27
 • شبکه دو pc
  توسط mani.alone » يکشنبه 3 شهریور 1387 01:04
  1 پاسخ ها
  829 بازديدها
  آخرين پست توسط Mahdi1944 نمایش آخرین ارسال
  يکشنبه 3 شهریور 1387 02:17
 • مباني شبکه
  توسط Farhad3614 » دوشنبه 14 فروردین 1385 05:17
  0 پاسخ ها
  2214 بازديدها
  آخرين پست توسط Farhad3614 نمایش آخرین ارسال
  دوشنبه 14 فروردین 1385 05:17

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان