در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث هوانوردي و هوافضا به بحث بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
682

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 28 مهر 1385 14:51

تهران

آرشيو سپاس: 105 مرتبه در 64 پست

توسط sir.mohammad » جمعه 18 خرداد 1386 23:37

mehregan
من گفتم r37 ولي نگفتم براي اف 14  ، منظورم اين بود که موشک هاي جديدي مثل اين امروزه حرف اول رو ميزنن
و فونيکس مدت هاست که از صحنه خارج شده ( به علت قيمت بسيار بالا و تکنولژي قديمي طراحي موشک )

البته نه کاملا عملیاتی اما........ آیا ما واقعا به f-14 و فونیکس احتیاج داریم برای چی؟ حتی وجود F-14 عملیاتی به منزله قدرت نیروی هوایی نیست
قدیمی شدن و تعدادشون محدوده ......

شما تو دو خط سه بار حرف خودتون رو نقض کرديد
بلاخره شما چي مي خواين ؟ بالخره بايد رو توان نيروي هوايي حساب کرد يا نه ؟

ولي براي يک بار هم که شده سعي کن واقع بين باشي چون اف 14 تامکت ، جنگنده قدرتمند ساليان قديم حتي با 20 تا فونيکس هم ديگه به درد يک جنگ تو سال 2007 نمي خوره
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

گویند به همه مردم عالم گله خویش
                                پیش كه روم من كه ز عالم گله دارم

-

نماد کاربر
115

تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 00:57

آرشيو سپاس: 10 مرتبه در 8 پست

توسط mehregan » شنبه 19 خرداد 1386 01:39

من حرف خودم را نقض نکردم....چرا؟

چون الان مي گم قبلا هم گفتم نيروي هوايي نيازي به اثبات ما نداره.......نداره.....نداره

sir.mohammad آخه f-18 چي داره که از f-14 برتر باشه که مثلا جايگزين شده

اف-14 هنوز هم برتره چون مي تونه هدف را قبل از اين که خود هدف بفهمه از ده ها کيلومتر دور تر هدف قرار بده

به هر صورت وجود چنين قدرتي به منزله قدرت نيروي هوايي نيست
چون تاکتيک ها مي تونن تکنولوژي را شکست دهند
جاودان اندیشه کن تا پس از مرگ نیز زندگی کنی

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

يکشنبه 29 دی 1387 00:26

آرشيو سپاس: 6 مرتبه در 5 پست

جنگنده های ایران

توسط nairen » جمعه 4 بهمن 1387 16:35

با سلام
اگه ممکنه تو این تاپیک در مورد جنگنده های موجود ایران بحث کنیم نیروی دریایی و زمینی ارتش و سپاه تقریبا در وضعیت خوبی قرار دارن ولی نیروی هوایی ما در مورد جنگنده ها مشکل اساسی داره چون اکثر جنگنده های ما حداقل 30 سال پیش در زمان شاه از امریکا خریداری شده و اگرچه در 8سال دفاع مقدس بسیار خوب عمل کردن ولی الان بسیاری از اونا در وضعیت بسیار نا مناسبی قرار دارن چون عمر اونا گذشته و از همه مهمتر قطعات مورد نیاز اونها به دلیل تحریم امریکا در دست نیست از این رو نیاز به جنگنده بومی بسیار احساس می شد از این رو متخصصان ما دو جنگنده آذرخش و صاعقه رو ساختن ولی اونطور که من شنیدم و در بسیاری از سایتها مطالعه کردم بودجه کافی برای ساخت این جنگنده وجود نداره و اگه عکسهای این جنگنده رو ببینین متوجه میشین که رنگ این جنگنده ها((صاعقه))آبی هست و رنگ رسمی ارتش و سپاه نیست که نشون میده برای نمونه ساخته شدن هر کس در مورد جنگنده های موجود در ایران مطلبی داره بذاره البته با خواهشن با منبع موسخ این کار رو بکنین.

Captain

Captain

نماد کاربر
755

تشکر کرده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 دی 1387 23:23

آرشيو سپاس: 3961 مرتبه در 604 پست

Re: جنگنده های ایران

توسط Morteza313 » جمعه 4 بهمن 1387 19:42

به نظر من بهتره یه مقدار اول توی این انجمن وانجمن های مشابه بگردید،

نیروی هوایی یه نیروی تخصصیه که فقط به تبلیغات نپرداخته

قبل از انقلاب این نیرو فقط 4 تایپ هواپیما برای عملیات تخصصی داشت، اما امروز این تعداد6تاست، خیلی ها به این حرف من خواهند خندید ، اما به نظر من نیروی هوایی امروز ما با نیروی هوایی دیروز قابل قیاس نیست و خیلی کارآمد تره، و این حرف هزاران تاپیک دلیل داره، حتی در مورد جنگنده های نیروی هوایی خیلی چیزها ناگفته و نا نوشته مونده،یک مثال کوچیکش اینه که امروز نیروی هوایی حداقل 60 فروند فنسر داره،و این با عکسها اثبات شده،اما همه این تعداد رو حدودا 30 تا میدونن یا از این دست.

یادمون نره فقط اگه در فانتوم این هواپیما رو امروز با گذشته مقایسه کنیم، توانایی های اون 4 برابر شده ، و یا تایگر های ارتقا یافته.

در مورد صاعقه هم به هرکسی می رسیم میگه این یه اف-5 دو دمهست و لی فقط چند تا عکس کافیه تا نشون بده این هواپیما در خیلی جهات با هورنت قابل مقایسست، و البته خیلی ها جنگنده پنهانکار رو یک جوک میدونن، اما شواهد می گه به احتمال بالای 50 درصد الان ما چند طرح استیلث داریم.

شاید کسی در ایران اسم یو سی ای وی سپاه به گوشش نخورده باشه، اما حتی دیتیل دیزاینهاش در مراجع مختلف موجود بوده ، همه ی امیرکبیری ها تقریبا عکسهای این هواپیما رو دیدن.

می دونم خیلی ها به من می خندند، و خیلی ها که حتی در بدنه نهاجا هستند من رو یک کودک متوهم می دونند، اما اگه واقعا می خواین اثباتش کنیم، بنده حاضرم در یک محیط کاملا صمیمی، با هم گفتگو کنیم.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Morteza313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » جمعه 4 بهمن 1387 19:44

به دلیل حفاظت اطلاعات نمیتوان در مورد تعداد جنگنده ها بحث کرد ولی من یه تعداد جنگنده رو که در خدمت نیروی هوایی هستم میگم همراه با عکساشون که منبعی موسخ میتونه برای وجوشون باشه((به پرچم بال پشت جنگنده دقت کنید))

جنگنده f14
irapic.com/uploads/1205221099.jpg

جنگنده اف 4 فانتوم
http://www.sharemation.com/rezarahmani/F%204.jpg

جنگنده اف 5
http://www.sharemation.com/rezarahmani/F%205%201.jpg

جنگنده میگ 29
mellat.persiangig.ir/paur/5.jpg

جنگنده سوخو24
jaamejamiran.persiangig.ir/skyfire/images/jul-07/Su-24Fencer.jpg

اگه جنگنده های دیگه ای رو هم میشناسین با منبع و عکس بذارین در ضمن جنگنده های صاعقه و آذرخش رو نگفتم اگه کسی در مورد تولید انبوه این جنگنده ها منبعی داره بگه
ممنون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nairen تشکر کرده اند:
كيارش

Captain

Captain

نماد کاربر
755

تشکر کرده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 دی 1387 23:23

آرشيو سپاس: 3961 مرتبه در 604 پست

توسط Morteza313 » جمعه 4 بهمن 1387 19:50

بیشتر بگردید ما تو این انجمن از این عکسها زیادداریم

فنسر و فراگفوت ( که دست سپاهه ) توکانو، توربو ترینر و میراژ و خیلی چیزهای دیگه رو جا انداختید........ :P
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » جمعه 4 بهمن 1387 23:08

m2k7 عزیز جنگنده فنسری که شما فرمودین همون سوخو 24 هستش در حقیقت نام کامل سوخو 24 ((سوخو-24 فنسر)) هست.و فراگفوتی هم که شما ذکر کردین همون سوخو 25 هست که نام کامل اون هم ((سوخو-25 فراگفوت)) هستش در مورد توکانو و توربو  ترینر من چیزی نشنیدم اگه عکسی دارین بذارین..
و جنگنده های میراژ همون جنگنده F1 هست که من فراموش کردم اسمش رو ذکر کنم
اینم عکسش:
jaamejamiran.persiangig.com/skyfire/images/jul-07/Mirage-F1.jpg

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » جمعه 4 بهمن 1387 23:19

در صورت به تولیدانبوه رسیدن جنگنده های صاعقه و آذرخش این دو جنگنده میتوانند جایگزین بسیار مناسب جنگنده های F1 .F4.F5.شوند تمامی جنگنده هایی که قبل ازانقلاب خریداری شده اند مانند F1 و F4وF5 و F14 که به تعداد زیادی هم در نیروی هوایی در خدمت هستن در اوضاع بسیار نامناسبی مثل فرسودگی بدنه به سر میبرن و به تعداد کمی عملیاتی هستن با تولید صاعقه و آذرخش ما تعداد جنگنده های عملیاتی بسیار بیشتری خواهیم داشت و اوضاع جنگنده های ما بسیار بهتر خواهد شد.

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » شنبه 5 بهمن 1387 01:00

البته باید به جنگنده های ایران F7 رو هم اضافه کرد که البته جنگنده بمب افکن های F-7 همچنان عملیاتی هستند البته البته در شرایطی نا مطلوب چرا که ابدا جنگنده ی ایمنی نشان نداده همچنان 33 فروند F-7 و 5 فروند FT-7 در خدمت است اما چندان مورد توجه نیستند البته مدتیست با کمال تعجب این جنگنده ها از رنگ آمیزی آبی یگانهای دفاع هوایی ایران استفاده میکند
خبرهای چندانی در مورد این جنگنده وجود ندارد
(ایران در سالهای 90 و 91 اقدام به خرید 36 فروند F-7 و 5 فروند FT-7 نمود)

پایگاه: TFB.5(امیدیه),,TFB.13(زاهدان)

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » شنبه 5 بهمن 1387 01:05

باید توجه کرد که علاوه بر وضعیت جنگنده ها توانایی آنها نیز مورد توجه است هم اکنون آمریکا بیشترین تعداد جنگنده اف 16 را دارد بعد از آن اسرائیل و ترکیه و مصر. باعث تعجب است که کشوری مانند مصر جنگنده ای مانند اف 16 را داراست که باعث کاهش اقتدار هوایی ایران درمنطقه میشود پس نیروی هوایی ما در زمینه جنگنده ها که مهمترین بخش نیروی هوایی است مشکلی اساسی دارد.

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » شنبه 5 بهمن 1387 01:14

در مورد جنگنده های ایران

F.4 E/D--RF.4E PHANTOM
تا سال 2006 گمان میرود همچنان ایران در حدود 76 فروند فانتوم عملیاتی دارد که بیشتر این آمار را مدل ای و 5 فروند RF.4E تشکیل میدهد اما وضعیت عملیاتی آنها چندان مطلوب نیست بیش از نیمی از این ناوگان بدلیل فرسودگی نبود قطعات توانایی های هوایی کمی دارند بیشتر برای عملیاتهای زمینی استفاده میشوند (البته یگانهایی که در پایگاه های جنوب هستند از آمادگی بیشتری برخوردارند)
(ایران در فاصله ی سالهای 1968 تا 1971 اقدام به خرید 32 فروند فانتم مدل F.4D و 177 فروند مدل F.4E و 16 فروند RF.4E و 5 فروند RF-4C نمود)
از سرنوشت مدل RF-4C اطلاعی در دست نیست

پایگاه: TFB.3(همدان),,TFB.6(بوشهر) ,,TFB.9(بندر عباس) ,,TFB.10(چهاربهار)

F.5A/B/E/F---RF.5A TIGER/Freedom Fighter
بیشتر مدل های A/B پیش از انقلاب یا فروخته شدند یا بعنوان کمک نظامی به کشورهای دوست ارسال گردیدند با این وجود همچنان 30 تا 33 فروند باقی مانده که بعید بنظر می رسد در خدمت باشند بیشتر برای منظور های آموزشی و یا پژوهشی مورد استفاده قرار میگیرند
اما مدل های E/F نزدیک به 60 تا 65 فروند همچنان در خدمت هستند با این وجود شرایط بهتری نسبت به فانتوم ها دارند گفته می شود روی برخی انواع F بهینه سازی هایی انجام شده از سرنوشت مدل های شناسایی چندان اطلاعی دردست نیست
(ایران در فاصله ی سالهای 1965 تا 1975 اقدام به خرید بترتیب 104 فروند F.5A و 24 فروند F.5B و 16 فروند RF.5A و 141 فروند F.5E و 28 فروند F.5F نمود )

پایگاه: TFB.1 (تهران),, TFB.2 (تبریز),, TFB.4(دزفول),, TFB.7(شیراز),,TFB.14(مشهد

F-14A Tomcat
تامکت های ایرانی با وجود نبود قطعات همچنان به حیات خود ادامه میدهند با وجودی که با تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه بسیاری از قطعات آن در ایران طراحی و تولید شده باز هم تعداد زیادی از این هواپیما زمینگیر هستند چیزی در حدود 20 تا 30 فروند همچنان عملیاتی هستند که بیشتر آنها نیازمند قطعات یدکی هم هستند که این مشکلاتی را در انجام وظایف آنها بوجود آورده اندوخته ی محدود سلاح های با ارزش همچون موشک های فونیکس یا مدل های E-4 اسپارو به این محدودیت دامن میزند ایران همچنین اقدام به بهسازی های محدودی در زمینه ی حمل بمب در این جنگنده زد و توانایی های زمینی نیز به شماری از آنها افزوده شد و توانایی هایی نیز در تعمیر قسمتهایی از رادار AWG-9 بدست آورده
در ضمن شمار زیادی از تامکت ها برنگ آبی در آمده اند(رنگ آبی رنگ استاندارد یگانهای وپژه دفاع هواییست) بطور مثال تامکتی که در تصویر مشاهده میکنید با سریال 6022-3 قبلا برنگ قهوه ای بود ولی اکنون رنگ آبی را بر خود دارد
(ایران در دهه ی 70 اقدام به خرید 80 فروند تامکت کرد قرارداد بعدی 70 فروندی در آستانه ی انقلاب لغو شد)

پایگاه:TFB.1(تهران),, TFB.6(بوشهر) ,,TFB.7(شیراز),, TFB.8(اصفهان)
تذکر البته نقل و انتقالاتی در حال انجام است که برخی از این پایگاه ها تامکت را از دست خواهند داد

Mig.29 A/UB--Fulcrum A/B
همچنان سطون فقرات دفاع هوایی کوتاه برد و واکنش سریع ایران را فالکروم ها تشکیل میدهند ایران همچنان بواسطه ی پشتیبانی نچندان مطلوب روسها 48 فروند فالکروم فعال دارد البته با وجودی که کارایی این جنگنده عالیست ولی نگهداری چندان ساده ای ندارد و بسیار پر درد سر است
ایران بعد از خرید این جنگنده تنها به بهسازی و ایجاد سیستم سوختگیری هوایی در آنها پرداخت البته پیشنهاد هایی در زمینه ی بهینه سازی تا استاندارد SMT و خرید مدل های C در جریان بوده که از سرنوشت آنها چندان اطلاعی در دست نیست اما گمان میرود امکان نصب آدر روی آنها فراهم گردیده باشد
(ایران در سالهای 90 و 91 اقدام به خرید 40 فروند Mig.29 A و 8 فروند Mig.29 UB نمود)

پایگاه: TFB.1 (تهران),, TFB.2 (تبریز)

Su-24MK Fencer
بمب افکن های ضربتی فنسر نیز سطون فقرات یگانهای بمب افکن دور برد نیروی هوایی را تشکیل میدهند و همچنان 30 فروند در خدمت است البته در اینجا هم پشتیبانی ضعیف روسها ایراداتی را در ضمینه نگهداری آنها ایجاد کرده که منجر به زمینگیر شدن برخی از این هواپیماها گردیده در زمینه ی بهسازی گفته میشود بهسازی هایی در زمینه ی نمایشگر ها و امکانات دید در شب روی آنها انجام شده اطلاعات بیشتر در مورد آنها در دست نیست
(ایران در سالهای 90 تا 91 اقدام به خرید 36 فروند فنسر نمود)

پایگاه: TFB.1 (تهران),, TFB.7(شیراز)

Su-25K/UB Frogfoot
جنگنده بمب افکن های پشتیبانی نزدیک فراگ فوت را باید یکی از اجزای نسبتا جدید نیروی هوایی سپاه دانست گفته میشود ایران دارای 10 تا 30 فروند Su-25 عملیاتیست که آمار 10 فروند به واقعیت نزدیک تر است در زمینه بهسازی اطلاعات چندانی در دست نیست اما این واحد ها در ایران برای اولین بار است که شکل میگیرد چراکه لزوم استفاده از هواپیماهای پشتیبانی زمینی در نیرو های نظامی رو به افزایش است
البته ایمنی این هواپیما ها چندان بالا نیست بشکلی که چندی پیش بدلیل افت فشار داخل کابین یک فروند در روسیه سقوط کرد که بدنبال آن , پرواز آن برای مدتی به حالت تعلیق درآمد .

F-7M//FT-7
جنگنده بمب افکن های F-7 همچنان عملیاتی هستند البته البته در شرایطی نا مطلوب چرا که ابدا جنگنده ی ایمنی نشان نداده همچنان 33 فروند F-7 و 5 فروند FT-7 در خدمت است اما چندان مورد توجه نیستند البته مدتیست با کمال تعجب این جنگنده ها از رنگ آمیزی آبی یگانهای دفاع هوایی ایران استفاده میکند
خبرهای چندانی در مورد این جنگنده وجود ندارد
(ایران در سالهای 90 و 91 اقدام به خرید 36 فروند F-7 و 5 فروند FT-7 نمود)

پایگاه: TFB.5(امیدیه),,TFB.13(زاهدان)

Mirage F.1EQ
جنگنده های Mirage F.1 با وضعیتی نامعلوم در خدمت هستند گفته می شود همچنان 20 فروند عملیاتیست ولی باید با محدودیت هایی در زمینه ی قطعات و بخصوص تسلیحات مواجه باشند
این جنگنده ها در شرایطی که ایران پشتیبانی میراژ را ندارد نگهداری میشوند و این خود یکی از بزرگترین مشکلات آن است
(اطلاعات منتشره در مورد این جنگنده ها بسیار محدود و فقط توسط مجلات و رسانه های خارجی بوده و وجود آنها هیچگاه توسط ایران تایید نگردیده)

پایگاه: TFB.14(مشهد)

SU.27/SU.30MK
این جنگنده ها جوان ترین جنگنده هاییست که بخدمت نیروی هوایی در آمده البته تحویل آنها در جریان بوده که بدنبال بروز بحران هسته ای با مشکلاتی مواجه شده(البته از این تعداد تعدادی SU.27 متعلق به سپاه می باشد) جنگنده های SU.30 تحویلی به ایران از انواع استاندارد تولیدی برای نیروی هوایی روسیه است و تفاوت اصلی مدل MK (استاندار) با مدل MKI سفارشی هند در آن است که در مدل MKI از سامانه های تغییر دهنده ی بردار رانش و پیشبال و همچنین ایونیک اسرائیلی و فرانسوی استفاده میکند (البته مدل MK از مدلهای MKK سفارشی چین هم ساده تر هستند)
با این وجود هنوز هیچ اسکادران عملیاتی از این جنگنده در ایران تشکیل نشده و رسما وارد خدمت نگردیده در حال حاضر نگهاری از آنها با مراقبت شدید حتی بیشتر از تامکت در حال انجام است
با ورود این جنگنده ها به یگانهای دفاع هوایی و ضربتی نیروی هوایی ایران توانایی این یگانها بکمک این جنگنده ی بی نظیر دستخوش رشد زیادی میگردد
البته این جنگنده ها در حال حاضر با رنگ آمیزی آبی استاندارد یگانهای دفاع هوایی نگهداری میشود به تصویر دقت کنید(شماره سریال 6073-3 یکی از اولین دریافت هاست)
(ایران در سال 2001 اقدام به خرید 24 فروند از این جنگنده نمود البته در سیر تحویل قرار دارد)

--------------------------------------------------------------------------------------------
این اطلاعات موسخ نیست ولی اطلاعاتی که در مورد جنگنده ها به ما میده با توجه به شرایط عاقلانه و قابل قبول هست.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nairen تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

New Member

no avatar
18

تاريخ عضويت

توسط nairen » شنبه 5 بهمن 1387 01:18

کشور ما شرایط بسیار مناسبی برای ساخت جنگنده ایجاد کرده ساخت جنگنده صاعقه و آذرخش بسیار مفید بوده همچنین کشور ما تونسته تمامی تسلیحات لازم برای یک جنگنده رو ایجاد کنه مثل موشک زوبین و بمب قدر و بمب قاصد و... که همگی دارای سیستم هدایت لیزری هستم در صورت تولید این جنگنده ما میتونیم جنگنده ایرانی با تسلیحات ایرانی رو ایجاد کنیم که بسیار عالی هست.

قبليبعدي