جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1130

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 33 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 آذر 1386 20:55

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2229 مرتبه در 379 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط N@VID » سه شنبه 22 بهمن 1387 14:32

سخنان رییس جمهور در مورد ماهواره ی امید در روز 22 بهمن


ملت ايران حصار حقير استكبار در فناوري‌هاي فضايي را شكست
رئيس‌جمهور به دستاورد اخير ملت ايران در پرتاب ماهواره به فضا اشاره كرد و گفت: فناوري پرتاب ماهواره از بلندترين قله‌هاي علمي عصر حاضر و آخرين سطح علوم فيزيك، شيمي، رياضيات، نجوم،‌ مخابرات، ‌الكترونيك و رشته‌هاي ديگر است.
به گفته رئيس‌جمهور، فناوري پرتاب ماهواره از 4 بخش مجزا شامل ايستگاه پرتاب، موشك حمل ماهواره، ايستگاه زميني و ماهواره است.
وي با بيان اينكه تنها 8 كشور جهان همه چرخه مربوط به پرتاب ماهواره را در اختيار دارند و اكنون ايران جزء آنهاست، به مشخصات ايستگاه پرتاب ماهواره اشاره كرد و گفت: اين ايستگاه جزء‌ پيچيده‌ترين دستگاه‌هاي مكانيكي موجود است. موشك در موقع پرتاب فقط به خودش و زمين متكي است و بايد طوري تنظيم شده باشد كه بدون حتي يك صدم ميلي‌متر انحراف پرتاب شود.
احمدي‌نژاد تاكيد كرد: عليرغم ميل بدخواهان كه اجازه نمي‌دادند حتي قطعات كوچك و معمولي هم به دست ما برسد، ايستگاه پرتاب ماهواره اكنون در خدمت برنامه‌هاي فضايي ملت ايران قرار دارد.
رئيس جمهور در ادامه به ويژگي‌هاي موشك حامل ماهواره ساخت ايران اشاره كرد و افزود: اين ‌موشك خلاف جاذبه زمين بايد از جوّ عبور كند و اين اقدام بسيار پيچيده بوده و موشك در واقع 2 موشك بود.
وي اضافه كرد: موشك اول طي 3 دقيقه بايد موشك دوم و ماهواره را بالا ببرد و بعد، در ارتفاع و سرعت معين موشك را در مسير مشخص شده پرتاب كند. موشك اول ساخت كامل ايران است و توانست ماموريت خود را به خوبي انجام دهد.
احمدي‌نژاد با يادآوري اينكه موشك دوم كه حامل ماهواره است، بايد سرعت خود را به نقطه اوج برساند، گفت: سرعت رها كردن ماهواره چيزي حدود 7 هزار متر در ثانيه است. موشك دوم با چند موتور كار مي‌كند كه تنظيم موتورها، حفظ تعادل و مسير بسيار مهم است. موشك دوم نيز وظيفه خود را انجام داد و 5 دقيقه حركت كرده و ماهواره را به مسير رساند.
رئيس‌جمهور در ادامه تشريح ويژگي دستاورد جديد كشورمان گفت: موشك با فرمان داده شده، دريچه خود را باز مي‌كند و با جك و فنرهاي ويژه، ماهواره را با سرعت معين و زاويه معين پرتاب مي‌كند.
احمدي‌نژاد با اعلام اينكه اين مجموعه موشك 2 مرحله‌اي و بالستيك كه جو را مي‌شكافد، هر دو به طور صد درصد ساخت جوانان عزيز ملت ايران است، در خصوص ايستگاه‌هاي زميني كنترل ماهواره نيز گفت: 2 سال قبل ماهواره سنجش ايران كه به طور مشترك با كشور ديگر ساخته شده، به فضا پرتاب شد اما آن كشور به هيچ وجه ايستگاه‌هاي زميني را به ايران نداد و بعد هم گفت كه ماهواره را گم كرديم!
وي با بيان اينكه امروز جوانان ايران توانستند ايستگاه‌هاي زميني ثابت و سيار را با دست خود بسازند و به طور كامل مورد استفاده قرار دهند، گفت: يك ماهواره در يك لحظه و هنگامي كه در جهت تابش خورشيد قرار دارد در معرض دماي 400 درجه قرار مي‌گيرد و ممكن است در دماي منهاي 50 درجه نيز قرار گيرد.
احمدي نژاد متذكر شد: ماهواره، ابعاد، آنتن، باطري و تجهيزات و ارتباطات الكتريكي ماهواره ايران داراي فناوري‌هاي پيشتازي است كه در داخل كشور ساخته شده است. ماهواره اميد به دست با كفايت دانشمندان ساخته شده و در مدار قرار گرفت.
رئيس‌جمهور در پايان اين بخش از سخنان خود اظهار داشت: به لطف خدا، دانشمندان ايران حصار حقير و انحصار علمي استكبار را شكستند و راه رسيدن به همه قله‌ها را فتح كردند و دنيا بداند ملت ايران برخلاف مستكبران علم را براي صلح و رفاه و برادري مي‌خواهد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب N@VID تشکر کرده اند:
kayvan6079, hesperus, Fariborz, Mahdi1944, Ra30ol, Shahryar, Shahbaz

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

31

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385 00:52

آرشيو سپاس: 35 مرتبه در 9 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط saied2020 » سه شنبه 22 بهمن 1387 17:09

ایران در آستانه اعزام فضانورد
نیو ساینتیست: متخصصین جهان از توانمندی فضایی ایران شگفت زده اند
نشریه معتبر علمی نیوساینتیست با اعلام شگفتی متخصصان دنیا از توانایی علمی ایران در پرتاب ماهواره امید در گزارشی به بررسی عملیات پرتاب ماهواره امید توسط ایران پرداخته و تاکید کرده است: توانایی های ایران در زمینه علوم فضایی بسیار بیشتر از سطح توقع جهانی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، "پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره داخلی ایران به مدار زمین طی روزهای گذشته همچنان متخصصان علوم فضایی را در شگفتی باقی گذاشته است." این اولین جمله ای است که نشریه علمی و معتبر نیوساینتیست در گزارش خود در رابطه با پیشرفت شگفت انگیز برنامه های فضایی ایران ذکر کرده است.

این نشریه در تازه ترین شماره خود ادامه داده است: چگونگی موفقیت این پروژه پاسخی است که می تواند زمان احتمالی رسیدن به هدفی مانند ارسال فضانورد به فضا توسط ایران را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ایران ماهواره خود با نام امید را در تاریخ 2 فوریه با موفقیت به فضا ارسال کرد. بر اساس گزارشهای رسانه های ایرانی این ماهواره مکعبی در ابعاد 40 سانتیمتر و وزن 25 کیلوگرم بوده و به یک فرستنده رادیویی uhf مجهز است. ایستگاههای رصد خارجی و اخترشناسان آماتور این ماهواره را در مدار پایین زمین مشاهده کرده اند.
به گزارش نیوساینتیست ، در ابتدا متخصصان بر این باور بودند که راکت ماهواره بر سفیر 2 با استفاده از موشکی ضعیف و جنگی پرتاب شده است اما شواهد جدید مبنی بر این است که انرژی پرتاب کننده این راکت بیش از انرژی موشکی بوده که برخی کشورها تصور آن را می کرده اند. به گفته اخترشناسان قسمت سوم این راکت که همچنان در مدار باقی مانده است نسبت به ماهواره درخشانتر بوده و به همین دلیل بسیار بزرگتر از آن است که تصور می شد.

"جفری فوردن" متخصص و آنالیزور توانایی های عملیاتی کشورهای خارجی در موسسه ام آی تی یکی از افرادی است که بر دو مرحله ای بودن پرتاب راکت تاکید دارد. به اعتقاد وی مرحله دوم پرتاب این راکت بسیار پر انرژی تر بوده و تصور می شد چنین فعالیت علمی و مبتنی بر فناوری بسیار فراتر از تواناییهای علمی ایران باشد. در صورت درست بودن این فرضیه این موفقیت می تواند یکی از دلایل توانایی ایران در ارسال فضانورد به فضا باشد.

به گفته فوردن در صورتی که ایرانیها از پرتاب سه مرحله ای استفاده کرده باشند شکی در آن نیست که به زودی و در هر زمانی ایران قادر به ارسال فضانورد به فضا خواهد بود و در صورت دو مرحله ای بودن این کشور به زودی توانایی پروازهای مداری زمین را خواهد داشت.

به گزارش مهر، این نشریه معتبر علمی جهان در انتها آورده است: توانایی ایران در پرتاب این ماهواره از زاویه ای دیگر نگرانی برخی کشورهایی که نسبت به ایران در تولید سلاح های اتمی ظنین هستند را بر انگیخته است زیرا به اعتقاد این کشورها راکتی که بتواند چندین کیلوگرم وزن را به فضا ارسال کند، می تواند به همان میزان سلاح های مرگبار را به سمت کشورهای اروپایی یا آمریکایی پرتاب کند. این نگرانی ها در حالی است که ایران هدف خود را از ارسال این ماهواره را کاملا صلح جویانه اعلام کرده است.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.a ... sID=832385

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saied2020 تشکر کرده اند:
hesperus, yasermym, Fariborz, Shahryar, Mahdi1944, kayvan6079

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

31

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385 00:52

آرشيو سپاس: 35 مرتبه در 9 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط saied2020 » سه شنبه 22 بهمن 1387 17:11

یک گام تا ساخت موشک قاره پیما
موفقیت ایران در کسب فناوری های موشکی برای متخصصین غیر منتظره بود. اگر تا کنون تصور می شود که ایران تا ساخت موشک های قاره پیما راه زیادی دارد، اکنون می توان گفت که یک گام بیشتر تا رسیدن بدان نمانده است. "ایگور لیسوف" دبیر مجله "اخبار فضانوردی" تلاش کرد که برای Infox.ru سر از "معجزه فضایی" ایران در بیاورد.  

روز 2 فوریه سال جاری جمهوری اسلامی ایران به 10-مین قدرت فضایی تبدیل شد. در این روز ساعت 22:03 دقیقه به وقت تهران (18:33 به وقت گرینویچ) از فرودگاه فضایی سمنان دومین موشک حامل ایرانی موسوم به "سفیر" پرتاب شد که پس از 10-11 دقیقه میکروماهواره "امید" را به فضا برد.

خبر پرتاب موفقیت آمیز را تلویزیون ایران پس 10 ساعت، یعنی زمانی که تمامی تردیدها از بین رفتند پخش کرد: ماهواره حقیقتاً وارد مدار شد و سیگنال داد. تا آن زمان سازمان آمریکایی کنترل فضایی نیز ماهواره را تشخیص داده و هم "امید" و هم پله فوقانی موشک حامل را دنبال کرد. این احتیاط طرف ایرانی در پخش خبر پرتاب کاملاً قابل درک است: روز 17 اوت 2008 رسانه های ایرانی بلافاصله پس از اولین پرتاب، موفقیت آمیز بودن آن را اعلام کردند، اما ماهواره وارد مدار نشد و پس از آن تنها از طریق منابع آمریکایی برخی از جزئیات حادثه برای موشک ایرانی در ارتفاع 150 کیلومتری بدست آمدند.

دومین پرتاب "سفیر" واقعاً موفقیت آمیز از آب درآمد. در حال حاضر مشخص است که ماهواره "امید" وزنی حدود 27 کیلوگرم دارد و به شکل مکعبی با ابعاد 40 سانتی متری است. سطح خارجی دستگاه هشت آنتن دارد. "امید" مجهز به فرستنده های امواج رادیویی است که در فرکانس 465 مگا هرتز کار می کنند. ثبت امواج آن توسط دوستداران رادیو از عصر روز 3 فوریه آغاز شده و حتی تا حدی نیز رمزیابی شده است.

جرم موشک حامل "سفیر" طبق اخبار رسمی، در زمان استارت 25 کیلوگرم بود،  قطر آن 1.25 متر و ارتفاع آن 22 متر است. بخش انتهایی پله اول آن از نظر خارجی بطور حیرت انگیزی یادآور موشک ار-17 ساخت شوروی (طبق طبقه بندی ناتو  Scud 1C) است. اما قطر ار-17 برابر با 0.88 متر بود و کشش موتور کافی نبود که "سفیر" را از استارت بکـَند. تصور می شود که موشک ایرانی بر اساس مدل مدرنیزه شده "اسکاد" شوروی است. اما حقیقتاً نه درباره جزئیات این مدرنیزه سازی و نه درباره ساختار موتور کارگذاشته شده در آن هیچ اطلاعی در دست نیست. از آن جالب تر معمای پله دوم "سفیر" است. پس از پرتاب در ماه اوت، کارشناسان سعی داشتند شکل موشک ایرانی را ترسیم کنند و آن را سه پله ای رسم کردند. گمان می رفت که این موشک همانند "آوانگارد" آمریکایی است که متعلق به نیم قرن پیش بود و پله سوم دارای سوخت جامد آن سبب خارج سازی ماهواره به مدار می شد. اما در کادرهای پرواز "سفیر" که 3 فوریه توسط تلویزیون ایران منتشر شد، ماهواره مستقیماً از پله دوم جدا می شود. عکس های موشک اول که شامل موشکی خوابانده شده با پله های اول و دوم جداگانه بودند، تنها دو پله ای بودن موشک حامل را تایید می کند.  

عصر 3 فوریه اولین نظارت بر ماهواره و پله ها انجام شد. "آلان پیکاپ" در ادینبورگ "امید" را بعنوان سوژه ای متغیر با قدر ظاهری (Apparent magnitude) از +5 تا +7 و ضعیف تر از آن دید که کاملاً مطابق با عکس های منتشره است. پله موشک 10 دقیقه دیرتر رد شد و قدر ظاهری +4.5 داشت که بطور موقت درخشش را تا +3 افزایش داد. دید آن مطابق پله دوم با بزرگی قابل انتظار بود (قطر 1.25 متر، ارتفاع حدود 5 متر)، اما هیچ وجه قابل مقایسه با موتور دارای سوخت جامد و اندازه های خود ماهواره نبود.

موفقیت فناوری های ایران

ساخت موشک دو پله با چنین اندازه کمی آنهم با سوختی معمولی با دمای جوش بالا که چندان هم کارآمد نیست، کار ساده ای نیست. برای اینکه دومین پله بتواند سرعت مداری بگیرد، هرچند با ماهواره ای سبک، هر یک از دو پله باید دارای سطحی عالی از تکامل ساختاری باشد. علاوه بر این به سیستم مدرن هدایتی مورد نیاز است که انتقال مطابق با شاخص های نهایی داده شده را با وجود اندک سوخت باقیمانده در باک تامین کند.

برای مقایسه باید خاطر نشان کرد که موشک حامل دو پله ای با جرم نزدیک به جرم استارت، اما با توان باربری بیشتری و با موفقیت توسط تیم "الون ماسک" از کمپانی SpaceX طراحی و آزموده شده بود. و هرچند که آمریکایی ها آگاهانه موشکی بسیار ارزان ساختند، اما سطح آن کاملاً نوین و معاصر است.

آمریکایی ها آن را نه با سوخت دارای دمای جوش بالا و بلکه با سوخت موثرتر اسیدی-نفتی به مدار فرستادند. اگر صراحتاً بگوییم، هیچ کس از ایرانیان انتظار نداشت موشکی را بسازند که حتی قابل مقایسه با ساخته ماسک باشد. و اگر تا کنون چنین تصور می شد که ایران راه زیادی تا ساخت موشک قاره پیما دارد، اکنون باید گفت که بالواقع چنین چیزی وجود دارد. اگر فعلاً وزن قابل حمل "سفیر" زیاد نیست، اما بر اساس تجربه حاصله، ساخت دومین موشک سنگین تر کار دشواری نیست.

http://pe.rian.ru/articles/20090210/120068401.html

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saied2020 تشکر کرده اند:
Ra30ol, kayvan6079, yasermym, hesperus, Fariborz, Achilles, Mahdi1944, Reza 313

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط Shahbaz » چهارشنبه 23 بهمن 1387 17:22

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
kayvan6079, Mahdi1944, Reza 313, Fariborz, Ra30ol, Shahryar

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط yasermym » پنج شنبه 24 بهمن 1387 23:28

سخنگوي ناتو:

پرتاب ماهواره ايران به فضا تهديدي براي ناتو محسوب نمي‌شودخبرگزاري فارس: سخنگوي ناتو اعلام كرد كه پرتاب ماهواره ايران به فضا تهديدي براي كشورهاي عضو پيمان آتلانتيك شمالي محسوب نمي‌شود.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "ريانووستي "، "جيمز آپاتوراي "، سخنگوي رسمي ناتو روز گذشته در بروكسل به خبرنگاران گفت: پرتاب ماهواره توسط ايران به فضا و قرار گرفتن آن در مدار، اقدامي خطرناك از سوي اين كشور براي دستيابي به تكنولوژي ساخت موشك بالستيك محسوب نمي‌شود.
آپاتوراي اظهار داشت: ما اين اقدام ايران را به عنوان قدمي خطرناك براي ساخت موشك بالستيك نمي‌پنداريم.
همچنين بر اساس اظهارات وي، پرتاب ماهواره ايران به فضا هيچ تهديدي براي كشورهاي عضو پيمان آتلانتيك شمالي بوجود نمي‌آورد.
ريانووستي در ادامه نوشت: ايران كه از سوي كشورهاي غربي به تلاش براي ساخت بمب هسته‌اي متهم مي‌شود، موفق شد در دوم فوريه سال جاري اولين ماهواره ملي ساخت كشور خود به نام "اميد " را در مدار زمين قرار دهد.
اين خبرگزاري روسي همچنين اذعان كرد كه ايران هشتمين كشور در جهان است كه قادر است مستقلا و با اتكا به نيروهاي داخلي خود ماهواره بسازد و به فضا پرتاب كند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب yasermym تشکر کرده اند:
Shahbaz, Mahdi1944, N@VID, kayvan6079, Reza 313, hesperus, Fariborz, Ra30ol, Shahryar

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط Shahbaz » شنبه 26 بهمن 1387 18:18


ماهواره امید همچنان در کانون توجه
پرتاب ماهواره امید به فضا و قرار گرفتن ایران در شمار 10 کشور دارنده فناوری فضایی موجب شد دانشمندان جهان این پیشرفت ایران را کم نظیر بدانند.

  پایگاه اینترنتی اسپیس گزارش داد ،
مایکل اوهانلون ، کارشناس موسسه بروکینگز واشنگتن گفت : پرتاب ماهواره امید نشانه فناوری پیچیده ایران و تسلط بر امور فضایی است.
شو جیا لو از سیاستگذاران علمی چین نیز با بیان اینکه ایران ماهواره امید را برای تحقیقات علمی و فضایی پرتاب کرده است ، گفت : این ماهواره اکنون با موفقیت در حال چرخش به دور زمین است.
وی که از اعضای حزب حاکم و نیروهای با نفوذ علمی چین است ، افزود: این کار دستاورد بزرگی برای ایران و ایرانیان محسوب می شود و کشورهای دیگر حق مداخله در آن را ندارند.
به گفته بالاترین مقام علمی چین ؛ این کشورها هستند که سرنوشت خود را رقم می زنند و عهده دار وظایف و مسایل خود هستند.
"شو" باردیگر با بیان اینکه ایرانی ها با اتکا به تاریخ و تمدن دیرینه خود پیشرفت می کنند، گفت : ایران هر روز به پیشرفت های نوینی دست می یابد و برای منطقه و جهان صلح و آرامش به ارمغان می آورد.
یک مقام و کارشناس خاورمیانه چین هم پرتاب ماهواره امید را حادثه ای بزرگ برای منطقه و جهان دانست .
خوالیمین سفیر سابق چین در ایران و معاون انجمن دوستی چین و ایران گفت: این نشان دهنده کوشش ایران در راه توسعه فن آوری و پیشرفت کشور است و ایران با این پرتاب از جایگاه و مقام خاصی در جهان برخوردار شد.
ما به آینده پیشرفت ایران و شکوفایی ملت ایران بسیار امیدوار هستیم.
همچنین معاون دومای دولتی روسیه گفت :
ماهواره امید درحقیقت ، مظهر قدرت ، پاکی و بزرگی انقلاب اسلامی ایران است .
ولادیمیر ژیرینوفسکی با تبریک سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود :
ماهواره امید توسط "ماهواره بر" ایرانی به فضا پرتاب شد و این نشان می دهد که مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به موفقیت های بزرگی در زمینه های علمی و فنی دست یافته اند.
معاون دومای روسیه گفت :
ماهواره امید به همه ما نشان می دهد که ایران کشوری ممتاز و نمونه نه تنها در خاورمیانه بلکه در سرتاسر جهان است
وی افزود :
ایران بعنوان کشوری بزرگ و مهم نقشی اساسی در برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه و جهان دارد.
ولادیمیر ژیرینوفسکی گفت :
آرزو می کنیم ملت ایران همچنان تحت رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به موفقیت های جدید دست پیدا کند.
ویتالی لاپوتا مدیرشرکت ساخت تجهیزات فضایی روسیه نیز با اشاره به موفقیت ایران در پرتاب ماهواره امید گفته بود : من به احترام دانشمندان ایران کلاهم را از سر بر می دارم .
همچنین عضو شورای عالی حزب روسیه واحد گفت : پرتاب ماهواره امید ، از پیروزی و موفقیت علمی و صنعتی ایران در سه دهه اخیر حکایت دارد .
ارتور چلینگاروف با اشاره به مصادف شدن سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی با پرتاب ماهواره به فضا افزود :
این موفقیت بیانگر آن است که ایران به کشور بزرگ صنعتی تبدیل خواهد شد و ما خوشحالیم که علاوه بر همکاری در زمینه های سنتی در حوزه های جدید دیگری مانند انرژی اتمی همکاری می کنیم .
وی با اشاره به تاکید مسکو برای پایان پروژه نیروگاه اتمی بوشهر گفت : ما از هرگونه همکاری استقبال می کنیم و این امادگی را داریم تا همکاریهای صلح آمیز خود را در همه بخش ها از جمله در زمینه هوا فضا توسعه دهیم
.
رصد کنندگان ماهواره ها که از داده های شبکه نظارت فضایی فرماندهی راهبردی امریکا استفاده می کنند، گفته اند این ماهواره در مداری بیضی قرار دارد که فاصله آن تا زمین بین 242 تا 382 کیلیومتر متغیر است.

پروفسور "آرون کولشريشتها" از دانشمند فضايي صاحب نام هند گفت: مردم ايران بايد براي پرتاب ماهواره اميد و ورود به جمع محدود کشورهاي فضايي جهان بر خود ببالند.
پروفسور آرون که مدير مرکز علوم و فناوري کشورهاي جنبش عدم تعهد (NAM) و در حال توسعه هم است در مصاحبه با خبرنگار صداوسيما در دهلي نو گفت:
پرتاب ماهواره به همه علوم از جمله فيزيک ، شيمي، الکترونيک، رياضيات و مسافت سنجي، آن هم در سطحي بسيار عالي نياز دارد و کشورهايي مي توانند در اين عرصه گام نهند که تک بعدي نباشند و در علوم مختلف سرآمد باشند.
وي گفت برهمين اساس هم تعداد کشورهايي که در سي سال گذشته وارد اين عرصه شده اند چون روسيه ، امريکا ، فرانسه ، اتحاديه اروپا ، ژاپن ، چين و هند بسيار انگشت شمارند و شايد عدد آنها به ده هم نرسد.

پروفسور "آرون کولشريشتها" که فعاليت در سازمان فضايي امريکا(NASA) و سازمان فضايي هند(ISRO) را در کارنامه خود دارد با اشاره به اينکه هنگام پرتاب نخستين ماهواره هند در کشورش فعاليت داشته است ، گفت: من از اهميت فناوري سامانه هاي ماهواره اي کاملا آگاهم و با درنظر گرفتن همه جهات آن اعلام مي کنم که ايران، کار بسيار بزرگي کرده است.

مدير مرکز علوم و فناوري کشورهاي جنبش عدم تعهد (NAM) و در حال توسعه با ابراز خوشحالي از دستيابي ايران به اين فناوري گفت: بايد اذعان کنم ايران حتي يکقدم از هند پيشي گرفت چون وزن اولين ماهواره اي که ما در سال 1974 ميلادي به فضا پرتاب کرديم نصف وزن ماهواره اميد بود.واحد مرکزی خبر
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
Fariborz, kayvan6079, Reza 313, hesperus, N@VID, yasermym, Shahryar, Mahdi1944

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط yasermym » يکشنبه 27 بهمن 1387 14:54

امید چگونه در مدار زمین جای گرفت؟تحلیل اطلاعات منتشرشده در هفته گذشته، این پرسش را مطرح می‌کند که آیا امید، اولین تلاش ایران برای دست‌یابی به فضا بود؟
یک هفته پیش، ماهواره امید به‌وسیله موشک سفیر2 در مدار زمین قرار گرفت. در طول این یک هفته، اطلاعات مختلفی در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف منتشر شده که بخش‌هایی از این دستاورد بزرگ عرصه هوافضا را آشکار می‌کند، اما سهم رسانه‌های داخلی در این میان زیاد نبود و به پخش اخبار محدود اکتفا کردند.

از شب اول پرتاب ماهواره که مشخصات مداری آن از سوی سازمان‌های فضایی و رصدگران حرفه‌ای ماهواره‌ها در اینترنت قرار گرفت، اطلاعات فراوانی در مورد این ماهواره بدست آمد. زمان پرتاب با دقت 5 دقیقه، موقعیت پایگاه فضایی ایران، مشخصات موشک سفیر2، حدس و گمان‌هایی در مورد آزمایش‌های پیشین ایران و غیره، همه اطلاعاتی بودند که هر کس می‌توانست از شبکه اینترنت بدست آورد.

جالب اینجاست که این اطلاعات را ماهواره‌های اطلاعاتی بیگانه و جاسوسان حرفه‌ای و تجهیزات فوق‌پیشرفته تهیه نکرده‌اند، بلکه افرادی علاقه‌مند، با همین ابزارهای معمول و دردسترس و البته با اندکی فسفر سوزاندن تهیه کرده‌اند. این مطلب نیز با استفاده از همین اطلاعات در دسترس تهیه شده است.

مهم‌ترین منبع برای تهیه این مطلب، گزارش جاناتان مک‌داول از مدار و چگونگی حرکت ماهواره امید است. جاناتان مک‌داول، اخترفیزیک‌دانی است که در مرکز اخترفیزیک اسمیث-سونیان دانشگاه هاروارد مشغول به کار است. مهم‌ترین کار حرفه‌ای او، تحلیل اطلاعات ارسالی تلسکوپ فضایی چاندرا و بررسی پرتوهای ایکس دریافتی از اجرام آسمانی است. اما او بخشی از وقتش را به رصد و بررسی مدار ماهواره‌های اطراف زمین اختصاص داده و در بیست سالی که به این کار مشغول است، توانسته یکی از بزرگ‌ترین منابع تاریخی و علمی ماموریت‌های فضایی را روی اینترنت ایجاد کند. به سبب خدمات بی‌شمارش به دنیای نجوم و فضا، اتحادیه بین‌المللی نجوم در سال 1372 / 1993، سیارک 4589 را به افتخار او سیارک مک‌داول نامید.

قدم اول: رصد ماهواره و تعیین ویژگی‌های مداری
رصدگران آماتور فراوانی در سراسر جهان هستند که هر شب به آسمان می‌نگرند و اجرام آسمانی را می‌بینند. برخی از این رصدگران به رصد ماهواره‌ها نیز علاقمندند و هر شب، آنها را تعقیب می‌کنند. فهرست کاملی از این ماهواره‌ها وجود دارد که می‌توان با دسترسی به آن، زمان و مسیر حرکت ماهواره را از هر جای زمین بدست آورد. البته این ویژگی شامل ماهواره‌های جاسوسی و اطلاعاتی نمی‌شود، چراکه آنها به موتورهایی مجهزند که پیوسته مسیرشان را تغییر می‌دهد.
البته پایگاه‌های اینترنتی اطلاعات ماهواره‌ای مانند هِوِنز-اِباو نیز این اطلاعات را با دقت فوق‌العاده بالا به‌شکل آنلاین ارایه می‌دهند. نرم‌افزارهای شبیه‌ساز آسمان شب نیز مانند استاری‌نایت این قابلیت را دارند.

در کنار این رصدگران، رادارها و تلسکوپ‌های ویژه آژانس‌های فضایی و سپر دفاع ضد موشکی برخی کشورها نیز این ماهواره‌ها را تعقیب می‌کنند. داده‌های منتشرشده ناسا و برخی دیگر از این رصدگران آماتور، وجود دو جسم جدید را در مدار زمین مشخص کرد، یکی 2009-04A در مدار 55.51 × 378 × 245 و دیگری 2009-04B که در مدار55.6 × 439 × 245 به دور زمین می‌گردید.

عبارت 2009-04A، نشانه علمی اجرام دور زمین است و به معنی چهارمین جسمی است که در سال 2009 به‌دور زمین قرار گرفته است. عبارت A نیز بدان معنی است که این جسم، بخش اول از جسم دیگری است که منشا مشترکی دارند. 55.51 × 378 × 245 نیز بدان معنی است که کم‌ترین فاصله این جسم از سطح زمین 245 کیلومتر، بیشترین فاصله آن 378 کیلومتر و زاویه صفحه مداری آن نسبت به استوای زمین 55.51 درجه است.

برخی منجمان توانستند در بسامد 465 مگاهرتز، از جسم 2009-04A علایم رادیویی دریافت کنند، بنابراین ماهواره امید همان 2009-04A است و 2009-04B باید مرحله نهایی موشک سفیر باشد که این جسم را به مدار زمین رسانده و آن را در ارتفاع 245 کیلومتری از سطح زمین رها کرده باشد.

البته طبق انیمیشن پخش‌شده در سیمای جمهوری اسلامی، کلاهک سفیر که ماهواره امید را پوشانده است، حوالی زمان پرتاب باز می‌شود و به صورت 2 نیم‌کلاهک از ماهواره جدا می‌شود، اما این دو قطعه تاکنون در فهرست اجرام به‌دور زمین قرار نگرفته‌اند.

قدم دوم: تعیین زمان دقیق پرتاب امید
ماهواره امید هر 90 دقیقه و 43.6 ثانیه یک بار به‌دور زمین می‌گردد، بنابراین در هر شبانه‌روز 15.8719 بار به‌دور زمین می‌گردد؛ اما از آن‌جایی‌که دوره تناوب وضعی زمین، 3 دقیقه و 56 ثانیه از شبانه‌روز 24 ساعته رایج کوتاه‌تر است؛ هر بار که زمین یک بار به‌دور خودش می‌گردد، 15.828 بار به‌دور زمین چرخیده است. بنابراین، هر بار که امید یک بار به‌دور زمین می‌گردد و سر جای قبلی‌اش برمی‌گردد، زمین 22.75 درجه چرخیده و به همین دلیل، امید در هر بار گردش به‌دور زمین از فراز ایران عبور نمی‌کند.

اما بر اساس همین پدیده می‌توان زمان پرتاب را با دقت 5 دقیقه تعیین کرد. اگر مسیر حرکت ماهواره را با زمان‌های عبور آن از پایگاه فضایی ایران (35.2 شمالی و 53.9 شرقی) که در جنوب شرقی سمنان واقع است، مقایسه کنیم؛ تنها به یک زمان مشترک می‌رسیم، ساعت 18:38 دوشنبه 2 فوریه به‌وقت جهانی که متناظر با 22:08 شامگاه 14 بهمن است. اما باید تاخیر زمانی پرتاب ماهواره تا ورود آن‌را به مدار زمین نیز درنظر گرفت. جاناتان مک‌داول، برای تخمین این تاخیر زمانی از ویژگی های موشک دو مرحله‌ای 63ک11 استفاده کرده که در سال 1342 / 1963 برای پرتاب ماهواره‌های اتحاد جماهیر شوروی استفاده می‌شد. بین 3 تا 4 دقیقه طول می‌کشد تا این موشک پس‌از پرتاب، محموله خود را در مدار زمین قرار دهد. بنابراین با احتساب این تاخیر 3 تا 4 دقیقه‌ای، زمان پرتاب با دقت 5 دقیقه، حدود 22:04 شامگاه 14 بهمن تعیین می‌شود.قدم سوم: مقایسه با اطلاعات منتشرشده داخلی
در طول این یک هفته، گفتگوهای مختلفی با دست‌اندرکاران صنایع فضایی ایران انجام شده، اما اغلب آنها به طرح مباحث کلی پرداخته و به جزئیات این ماموریت نپرداخته‌اند. اما خبرگزاری برنا، وابسته به سازمان ملی جوانان، در گفتگویی با دکتر بلندی، عضو شورای عالی فضایی کشور و دکتر امی از کارشناسان مسایل فضا، اطلاعات جالبی را مطرح کرده است. مهم‌ترین نکات این گفتگو را «عینا» ملاحظه می‌کنید:

- «من جهت اطلاع به شما می‌گم که باید 5 تا تست انجام می‌شد که به این موفقیت برسیم، به لطف خدا و به توانمندی دانشمندان که شبانه‌روز، خصوصا در مدت اخیر، بیش از 3000متخصص ما کار کردند و تونستند این کار رو انجام بدند، در تست دوم، موفق بود، هدفم این بود که این ماهواره امید پرتاپش درمدار خودش قرار بگیره و تثبیت بشه.» برداشت بنده از این جملات، این است که ماهواره امید دومین تست پرتاب ماهواره و قرار گرفتن آن در مدار زمین بود.

- ایران پس‌از کشورهای روسیه، ایالات متحده، فرانسه (اتحادیه اروپا)، چین، هند، ژاپن و کره شمالی، هشتمین کشوری است که به فناوری فضایی و پرتاب ماهواره به مدار زمین دست یافته است.

- «الان قدرت پیدا کردیم که ماهواره خودمونو رو خودمون پرتاب کردیم. در ساعت 11 و 20 دقیقه 14بهمن ماه 1387 ما تونستیم افتخار بلند و گام بلندی برداشتیم». برداشت بنده از این جمله، این است که زمان پرتاب ماهواره امید ساعت 11:20 شامگاه 14 بهمن 1387 است.

فرض را بر این می‌گیریم که اطلاعاتی که عضو شورای عالی فضایی کشور در اختیار شبکه خبری برنا قرار داده، درست باشد. این صحبت‌ها، سوال‌هایی را پیش می‌آورد که پاسخ به آنها خیلی هم سخت نیست!

آیا امید، دومین پرتاب بود؟
27 مردادماه گذشته، موشک سفیر2 آزمایش شد. در ابتدا، ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که ماهواره امید همراه با این موشک در مدار زمین قرار گرفته، اما در خبرهای بعدی صرفا اشاره شد که این پرتاب، صرفا آزمایش موشک سفیر2 بوده و ماهواره‌ای در کار نبوده است.

طبق گزارش‌های بعدی که خبرگزاری جمهوری اسلامی مخابره کرد، ماموریت سفیر2 کاملا موفقیت‌آمیز بود و تمام اطلاعات لازم در مورد این ماموریت بدست آمده است. اما نظر کارشناسان و مقامات فضایی دیگر کشورها چیز دیگری بود.

جفری فوردن، تحلیل‌گر گروه کاری علم، فناوری و امنیت جهانی در ام.آی.تی (موسسه فناوری ماساچوست، دومین دانشگاه برتر جهان) بر اساس تصاویر بازدید دکتر احمدی‌نژاد از مراحل ساخت موشک سفیر2 و ماهواره امید که در وب‌سایت ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در دسترس همه است، موشک سفیر2 را تحلیل کرده و به این نتیجه رسیده است که موشک سفیر2، موشکی 2مرحله‌ای است که باتوجه به ابعادی که دارد، حداکثر می‌تواند تا ارتفاع 200 کیلومتری صعود کند و توانایی قرار دادن ماهواره را در مدار زمین ندارد؛ مگر آن‌که موتور دیگری به‌عنوان مرحله سوم روی آن نصب شود.
فوردن ضمن اذعان به دستاوردهای بزرگ دانشمندان ایرانی در رفع مشکلات فوق‌العاده پیچیده طراحی و ساخت موشک‌های حامل ماهواره، به رصد رزم‌ناو آمریکایی راسل، مستقر در دریای عمان اشاره می‌کند که مدتی پس از پرتاب سفیر2، زمانی‌که این موشک در افق این رزم‌ناو طلوع کرد، حرکت عجیب و خارج‌از کنترل این موشک را رصد کرده است.

فوردن این‌گونه تحلیل کرده که مرحله اول سفیر، مرحله دوم و محموله احتمالی را تا ارتفاع بالایی پرتاب کرده و وقتی مرحله دوم به نزدیکی حالت توقف رسیده، کارشناسان ایرانی تلاش کرده‌اند موتور مرحله دوم را روشن کنند. اما مشکلی برای واحد تشخیص وضعیت موشک پدید آمده و آن را از کنترل خارج کرده است.

وی هم‌چنین احتمال داده است باتوجه به موفقیت ایران در ارسال ماهواره امید به مدار، احتمالا پژوهشگران ایرانی توانسته‌اند به سوختی جدید با قدرت بیشتر دست یابند و موتور جدیدی را بر اساس آن طراحی کنند.

تحلیل فوردن، اشتباه‌های اطلاع‌رسانی مرداد 1387 و گفتگوی خبرگزاری برنا، این پرسش را به ذهن می‌رساند که آیا آزمایش موشک سفیر 2 در تابستان امسال، در واقع اولین تلاش مرکز فضایی ایران برای پرتاب ماهواره‌ای به مدار زمین نبوده است؟ در این صورت، محموله موشک سفیر2 چه بود؟ آیا ماهواره امید که یک هفته از حضورش در فضا می‌گذرد، نمونه‌ای دیگری است که در این چند ماه دوباره ساخته شده است؟ قطعا غیر از مسئولان کشور و مدیران صنعت فضایی ، کسی پاسخ دقیق این پرسش را نمی‌داند.

ما چندمین کشوریم؟
این که ما چندمین کشور جهان هستیم که به این فناوری دست می‌یابیم، البته غیر از ثبت در تاریخ اهمیت خاصی ندارد. مهم دست‌یابی به این فناوری است. اما نگاهی به تاریخ صنعت فضایی، مستقل از دیدگاه‌های سیاسی، نشان می‌دهد که کشورهای اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، انگلستان، هند و رژیم اشغالگر قدس، کشورهایی هستند که به ترتیب زمانی توانسته‌اند ماهواره‌ای را با موفقیت در مدار زمین قرار دهند و به این فناوری دست یابند.

آخرین آنها، رژیم اشغالگر قدس است که در سال 1988 توانست اولین ماهواره خود را در مدار زمین قرار دهد. جالب اینجاست که کره‌شمالی در این فهرست جایی ندارد، هرچند که بسیاری از کارشناسان نظامی و فضایی حدس می‌زنند این کشور که سالیان درازی است با تحریم‌های بین‌المللی دست‌وپنجه نرم می‌کند، به فناوری ساخت و پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره دست یافته است.

اگر کره شمالی را هم در این فهرست حساب کنیم، ما دهمین کشوری خواهیم بود که به این فناوری دست یافته‌ایم. اما رسما، نهمین کشوری هستیم که ماهواره‌ای را در مدار زمین قرار داده‌ایم.

امید دقیقا چه وقت پرتاب شد؟
محاسبات مک‌دانل، زمان پرتاب را با دقت 5 دقیقه، 22:04 شامگاه 14 بهمن تعیین کرده، درحالی‌که در خبرگزاری برنا به زمان 23:20 همان شب اشاره شده است. این اختلاف 76 دقیقه‌ای را نمی‌توان به‌هیچ شکل توجیه کرد؛ زیرا 14 دقیقه از دوره تناوب ماهواره به‌دور زمین کمتر است و تازه اگر این اختلاف 90 دقیقه یا حدود آن بود، این ماهواره که در دور اول از روی ایران عبور نمی‌کرد. شاید خبرگزاری برنا در تایپ خبر دچار اشتباه تایپی شده باشد که اشتباه‌های تایپی و دستوری فراوان متن خبر، چنین چیزی را به ذهن تداعی می‌کند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب yasermym تشکر کرده اند:
Frogfoot, Reza 313, Shahryar, Fariborz, N@VID, kayvan6079, Mil@d, hesperus, Shahbaz, Mahdi1944

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط yasermym » دوشنبه 28 بهمن 1387 11:36

روزنامه البلاد با اشاره به پرتاب ماهواره‌ اميد

كشورهايي فضا را در مي‌نوردند و ديگران خود را با غل و زنجير مي‌بندند
خبرگزاري فارس: روزنامه البلاد چاپ بحرين در مقاله‌اي با اشاره به پيشرفت‌هاي جمهوري اسلامي ايران از جمله پرتاب ماهواره اميد، مي‌نويسد: كشورهايي فضا را در مي‌نوردند ولي برخي از كشورهاي عربي همچنان در ذلت و وابستگي هستند.

به گزارش خبرگزاري فارس، روزنامه البلاد چاپ بحرين در شماره ديروز يكشنبه مقاله‌اي را به قلم «مرتضى بدر» منتشر كرد كه در آن با اشاره به برگزاري سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و تمجيد از فداكاري‌ها و مقاومت ملت مسلمان ايران و پيشرفت‌هاي عظيم علمي و از جمله پرتاب ماهواره اميد، آن را نشانه عزم و اراده يك ملت جهت آزادگي و شكستن قيد و بندهاي وابستگي به بيگانه دانسته و گفته اين در حالي است كه برخي از كشورهاي عربي خود را همچنان در قيد و بند ذلت و وابستگي دربند كشيده‌اند.
مشروح اين مقاله در زير آمده است:
همين كه اوضاع و احوال دولت‌ها و ملت‌ها دگرگون شود، اختلافات و تفاوت‌ها آشكار مي‌شود و جوهر حقيقت برملا شده و خبرها، ماجرا و تحولات آن در صدر بحث و گفتگوي هر محفل و جمعي قرار مي‌گيرد و صفحات اول كتاب‌ها و روزنامه‌ها را پر مي‌كند و بحث روز انديشمندان، متفكران، فرهيختگان، تحليلگران و كارشناسان مي‌شود و با برگزاري همايش‌ها، نشست‌ها و كنفرانس‌ها و يا در صدر رسانه‌هاي گروهي بدان پرداخته مي‌شود.
هفته گذشته با آغاز جشن‌هاي سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، جمهوري اسلامي ايران يك ماهواره‌بر ساخت داخل را بدون استعانت گرفتن از كارشناسان خارجي، به فضا پرتاب كرد.
اين حادثه با توجه به زمان و محتواي آن چون رعد و برق در سراسر زمين بازتاب داشت و طنين افكند. خبرگزاري‌ها و كانال‌هاي ماهواره‌اي اين خبر را فوراً منعكس كردند. اين رويداد همه را شگفت زده كرد و دشمنان را قبل از دوستان و به كمين نشستگان را قبل از محبان و علاقمندان، مدهوش ساخت.
رسانه‌هاي گروهي صهيونيستي از اولين لحظه اوج‌گيري ماهواره بر سفير2 و قرار دادن ماهواره اميد در مدار، لحظه‌اي آرام نگرفتند. توجه و اهتمام كارشناسان، تحليلگران و نويسندگان صهيونيست در قبال اين رويداد بسيار بيشتر و بالاتر از توجه آنان به انتخابات پارلماني اين رژيم غاصب بود، اين نگراني، هراس، ترس و وحشت صهيونيست‌ها پيروزي ديگري در ليست پيروزي‌هاي مسلمانان در مبارزات خود عليه صهيونيست‌ها رقم زد.
اين يك دستاورد علمي پيشرفته‌اي است كه به دستاوردهاي نادر مسلمانان در دوران معاصر افزوده شده و باعث مي‌شود آنان را از وابستگي و تبعيت از ابرقدرت‌ها خارج كند و درعين حال اعلام شكست وابستگي است كه ايالات متحده آمريكا عليه اين ملت شجاع دنبال مي‌كند. ملتي كه از 30 سال پيش تصميم گرفته زندگي شرافتمندانه و آزاده‌اي را در دولتي با حاكميت مردمي و مردم‌سالاري داشته باشد و با گام‌هاي جدي در راستاي ثبات، رشد و توسعه در دولتي كه ثروت به طور عادلانه در آن توزيع مي‌شود به سوي سازندگي و توسعه پيش مي‌رود تا مثل برخي از ملت‌هاي طفيلي كه از ديواره‌هاي تمدن غربي بالا مي‌روند و دست كمك و مساعدت به سوي آنان دراز مي‌كنند، نباشد.
ملت ايران 30 سال قبل تصميم گرفت وارد معركه شود و با قدرت، اقتدار و توكل بر خدا و اعتماد به عقل و خرد فرزندان خود، وارد مبارزه با ابرقدرت‌ها شد و با استناد به اعتقادات و تاريخ كهن خود، چون چراغي فروزان وارد علوم و فناوري مدرن شد. عليرغم محاصره از يك سو و از سوي ديگر 8 سال جنگ تحميلي كه منجر به انهدام زيرساخت‌هاي اين كشور شد و در آن زمان گفته مي‌شد كه كشور پنجاه سال به عقب بازگشته، امروزه شاهد به بار نشستن مقاومت، پايداري و جانفشاني‌هاي آن هستيم.
ولي عقل‌ها و بازوان پرتوان فرزندان اين خاك و بوم در مدت كوتاهي آنچه را كه جنگ ويران كرده بود، بازسازي كرد و به سرعت به سوي علوم و فناوري مدرن و پيشرفته امروز روي آورد و همان كاري را انجام داد كه ژاپن پس از پايان جنگ جهاني دوم كرد و گام‌هاي سريع و درخشاني را در زمينه صنايع سنگين و متوسط برداشت و آن را در رده كشورهاي پيشرفته اقتصادي قرار داد.
و اين اتفاقي نبود كه «ويتالي لايوتا» مدير شركت روسي سازنده موشك اعلام كرد «به دانشمندان ايراني مراتب تقدير و احترام خود را ابراز مي‌كنم، آنان نشان دادند كه موشك‌هاي آنان به هر نقطه جهان دسترسي دارد.»
در جديدترين گزارش بين‌المللي آمده است كه ايران در بين 179 كشور جهان، رتبه چهارم را در پيشرفت و مدرنيزه كردن عرصه‌هاي مختلف كسب كرده است. عليرغم پرداختن به روند سازندگي و بازسازي در داخل كشور، مسئله فلسطين در متن مسايل ديني و ملي آن قرار گرفته و با ورود به مبارزات، قدرت مضاعفي را به مسئله فلسطين افزود و با تمامي قدرت و توان خود در جهت حمايت و تقويت از فرهنگ مقاومت كوشيد. به ويژه پس از اينكه برخي از طرف‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي – از طريق طرح‌ها و ابتكارات تسليم – سعي داشتند آينده فلسطين را نابود كنند.
«عبدالباري عطوان» سردبير روزنامه القدس العربي در يك مقاله تحليلي سعي كرد به مناسبت سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، بين ايران و جمهوري عربي مصر، مقايسه‌اي ارائه دهد.
وي در اين مقاله مي‌نويسد: «دولت مصر طي اين مدت وارد هيچگونه جنگي نشده در حالي كه طي اين مدت ايران جنگ هشت ساله‌اي را پشت سرگذاشته با اين وجود تفاوت زيادي بين دو كشور در زمينه‌هاي مختلف وجود دارد، ايران به سوي آسمان پر مي‌كشد و به فضا دست مي‌يابد در حالي كه دولت مصر به زمين فرو مي‌رود و با واردات فناوري قاچاق از آمريكا، به دنبال تونل‌هاي رفح مي‌گردد.»
از قديم گفته‌اند كه: «به جز درخت ميوه دار را قطع نكن.»
و اين حقيقت امروز ايران است كه با گام‌هاي محكم و استوار در راستاي پژوهش‌هاي علمي و فناوري هسته‌اي و موشكي، توسعه صنعتي و كشاورزي پيش مي‌رود به حدى كه در برخي از محصولات خود نه تنها به مرحله خودكفايي مي‌رسد بلكه آنها را به خارج كشور و از جمله كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس نيز صادر مي‌كند.
ما امروزه از پرتاب نيزه‌ها به سوي ايران از سوي برخي از نويسندگان عرب وابسته به كشورهاي ميانه‌رو، تعجب زيادي نمي‌كنيم، ولي اين سؤال را مطرح مي‌كنيم كه « اين كشورها چه زماني اراده خواهند كرد تا قيد و بندهايي را كه خود را به وسيله توافقنامه‌هاي ذلت‌بار، به بند كشيده‌اند، بشكنند و از آن رهايي يابند؟»

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب yasermym تشکر کرده اند:
kayvan6079, hesperus, Shahryar, Mahdi1944, Shahbaz, Fariborz, Reza 313

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1249

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط Achilles » چهارشنبه 30 بهمن 1387 18:37

نيوساينتيست: مدل ارتقايافته سفيرامكان اعزام فضانورد را دارد

مجله علمي «نيوساينتيست» در گزارشي اعلام كرد: مدارك و شواهد علمي فزاينده نشان مي‌دهد كه موشك ايراني پرتاب كننده ماهواره «اميد» بسيار قويتر و پيشرفته تر از آن است كه تصور مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اين گزارش آمده است: ايران با اقدام اخير خود در عرصه هوافضا در روز دوم فوريه به باشگاه گسترده كشورهايي كه قادر به پرتاب ماهواره به مدار زمين هستند، وارد شد. در اين تاريخ ايران توانست با استفاده از يك راكت ساخت داخل براي اولين بار ماهواره كوچكي را به مدار زمين بفرستد.

وزن ماهواره ايراني موسوم به «اميد» 27 كيلوگرم است.

اين گزارش مي‌افزايد: پيش از اين درباره قدرت و توان موشك ساخت ايران كه سفير ــ 2 نام دارد، ترديدهايي وجود داشته و تصور مي‌شد كه كارايي مطلوبي نداشته باشد و در عمل نيز قابليت‌ها و ظرفيتهاي آن محدود باشد، اما اين پرتاب اخير نشان داد، سفير بيشتر از آنچه تصور مي‌رفت، پيشرفته است و به حدي كه مي‌توان در نهايت با توليد انواع ارتقاء يافته و پيشرفته‌تر آن حتي فضانورداني نيز به وسيله آن به مدار فرستاد.

گزارش نيوساينتيست همچنين حاكي است: در ابتدا كارشناسان خارجي راكت تصور مي‌كردند كه سفير ــ 2 بر اساس فن‌آوري موشكي اسكاد ساخته شده در حالي كه موشك‌هاي اسكاد و ساير راكت‌هايي كه بر اساس فن‌آوري آن توليد مي‌شوند، قدرت كمتري دارند، چون سوخت آنها نسبتا نامرغوب يعني تركيبي از كروزن و اسيد نتيريك است و حتي يك موشك اسكاد دو قسمتي هم توان كافي براي رسيدن به مدار ندارد؛ بنابراين ابتدا تصور مي‌شد كه سفير ــ2 نوع سه بخشي سوخت جامد و بسيار كوچك از موشك اسكاد است، اما مدت كوتاهي پس از پرتاب ماهواره «اميد» كه به مدار رسيد، معلوم شد كه سفير ــ 2 بسيار قويتر از تصور كارشناسان خارجي است و از فن‌آوري پيشرفته‌تري در آن استفاده شده است كه محاسبات جديد اين ايده را تقويت كرده است.

جفري فوردن، متخصص دانشگاه MIT كه در گفت‌وگو با مجله نيوساينتيست اين مطالب را عنوان كرده است،

در اين دانشگاه مسووليت تجزيه و تحليل برنامه‌هاي موشكي ايران و ساير كشورها از جمله چين و روسيه را عهده‌دار است.

گفتني است، علاوه بر مقامات فضايي آمريكا، دانشمندان فضايي روسيه به عنوان ديگر قدرت فضايي جهان نيز به موفقيت پرتاب ماهواره اميد و پيشرفت تكنولوژيك ايران در حوزه فضا اذعان كرده‌اند.

ويتالي لاپاتا، رييس و طراح ارشد شركت فضايي «انرژي» روسيه پس از پرتاب ماهواره ايراني «اميد»، اين پرتاب را عالي ارزيابي و تاكيد كرد که ايران در تسخير فضا پيشرفت چشمگيري داشته است.

وي طي کنفرانسي مطبوعاتي در مسكو گفت: «من در برابر دانشمندان ايراني که با غرور و بلندپروازي به سطحي عالي از توسعه دست يافته‌اند، سر تعظيم فرو مي‌آورم. من پرتاب ماهواره ايراني را عالي ارزيابي مي کنم.»

وي تاکيد کرد: «در ايران اين ايده ملي مطرح است که بايد جامعه اي مستعد تشکيل داد و اين ايده با موفقيت اجرا مي‌شود.»

خبرگزاري «ريا نووستي» همچنين در تحليلي با عنوان «سلام فضا، من ايرانم» با تمجيد از پرتاب ماهواره ملي اميد نوشت: «ايران به وعده خود عمل کرد و قبل از پايان سال 87 موشک ساخت خود حامل اولين ماهواره ملي "اميد" را به مدار منتقل کرد. صبح روز 3 فوريه اين پرتاب با موفقيت انجام شد.

در حال حاضر ويژگي‌هاي فني پرتاب کمتر چيزي را معلوم مي کنند. اصل مساله در اين نيست، بلکه در اين است که ايران در هر صورت قدرتي فضايي خواهد شد. حتي اگر اهميت اين پرتاب را به حداقل برسانيم، مسلم است که ديگر تهران و فضا، مفاهيمي جدايي ناپذير هستند. »

نخستين ماهواره ملي جمهوري اسلامي ايران با نام «اميد» كه در دهه فجر انقلاب اسلامي با موفقيت به فضا پرتاب شد، از نوع ماهواره‌هاي سبك است و با هدف برقراري ارتباطات متقابل ماهواره و ايستگاه زميني، تعيين مشخصات مداري و انجام تله متري مشخصات زير سامانه‌ها در مدار زمين قرار داده شده است.

ماهواره اميد هر 24 ساعت 14 بار به دور زمين مي‌چرخد و در هر دور توسط ايستگاه‌هاي زميني دورسنجي و بردسنجي كنترل و هدايت مي‌شود.

ماهواره ملي اميد با دو باند فركانسي و هشت آنتن، اطلاعاتي را به زمين ارسال و از زمين دريافت مي‌كند.

تمام قطعات و اجزا اين ماهواره و ماهواره‌بر ـ كه از تكنولوژي بسيار بالايي برخوردار است ـ توسط متخصصان افتخارآفرين صنايع هوافضاي كشور طراحي و توليد شده است.

ماهواره اميد در بهمن ماه سال گذشته با حضور رييس‌جمهور رونمايي و ماهواره‌بر سفير 1 در خردادماه سال جاري با حضور رييس جمهور به صورت آزمايشي با موفقيت پرتاب شد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Achilles تشکر کرده اند:
SORENA, Shahryar, Mahdi1944, kayvan6079, Fariborz, hesperus, yasermym, Shahbaz, Reza 313

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط Shahbaz » پنج شنبه 1 اسفند 1387 17:26

.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

.
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
kayvan6079, hesperus, Reza 313, yasermym, Mahdi1944, Fariborz, Shahryar

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط yasermym » دوشنبه 12 اسفند 1387 14:05

فوردن: ایران توانایی‌خود را درفضا ثابت‌کرد /‌"امید" فراتر از انتظاربودموفقیتهای فضایی اخیر ایران تعجب و تحسین بسیاری از متخصصان جهان را برانگیخته به گونه ای که آنها این فعالیتها را فراتر از انتظارات می دانند،از جمله این متخصصان جفری فوردن متخصص و تحلیلگر تجهیزات فضایی است که در موسسه تکنولوژی ماساچوست - ام آی تی فعال است.
به گزارش خبرنگار مهر، جفری فوردن یکی از محققان و تحلیلگران ارشد در زمینه سیستمهای فضایی در موسسه ام آی تی است که از سال 2000 فعالیت خود را در این موسسه آغاز کرده است. وی در زمینه فعالیتهای فضایی و نظامی روسیه و چین مطالعات فراوانی داشته و با آغاز فعالیتهای فضایی ایران مطالعه بر روی این فعالیتها را نیز آغاز کرده است.

وی پس از ارائه اطلاعاتی در رابطه با فعالیتهای فضایی ایران در نشریه نیوساینتیست، که مهر پیش از این گزارش کرده بود ، این فعالیتها را بسیار پیشرفته تر از سطح انتظار جهان خواند. وی در رابطه با اطلاعات جدیدی که در رابطه با راکت سفیر و فعالیتهای فضایی ایران به دست آورده است به سوالات مهر اینگونه پاسخ داده است:

* خبرگزاری مهر : چه اطلاعات فنی جدیدی از ماهواره امید به دست آورده اید؟

جفری فوردن: این گونه به نظر می رسد که ایران از نوعی تکنولوژی مشابه تکنولوژی روسیه برای بهبود تکنولوژی موشکی خود استفاده کرده است. ایران تخصص و مهارت قابل توجهی را در تطبیق این تکنولوژی با اهداف خود نشان داده است. این روشی است که کشورهای دنیا برای دستیابی به تکنولوژیهای پیشرفته به آن اقدام می کنند.

* چه نکته قابل توجهی در تکنولوژی راکت سفیر 2 به چشم می خورد و چه عاملی باعث شده متخصصان دنیا فعالیتهای علمی ایران در زمینه فضا را بیش از انتظار بدانند؟

- نکته قابل توجه در این راکت موتوری است که ایران در ساخت راکت از آن استفاده کرده است زیرا این موتور قطعا بسیار پیشرفته تر از موتوری است که در گذشته در راکت شهاب مورد استفاده قرار گرفته است.

من به عنوان یک متخصص تجهیزات فضایی انتظار این عملکرد را از ایران نداشتم. به بیان دیگر استفاده از چنین موتور پیشرفته ای در ساخت راکت سفیر و تلفیق آن با تکنولوژی قدیمی تر اسکاد امری است که پیشرفت بزرگی برای ایران به شمار می رود. دسترسی به این تکنولوژی، ایران را در حمل سازه های سنگین تر به ارتفاع بیشتر توانمند خواهد ساخت.

همچنین کشورهای جهان انتظار دستیابی ایران به تکنولوژی این موتورهای پیشرفته را نداشته و هنوز هم درک درستی از این موضوع ندارند.

* آینده فعالیتهای فضایی ایران را چگونه می بینید؟

- به نظر من ایران توانایی خود را در پرتاب ماهواره و استفاده از آن را به اثبات رسانده و این دستاورد بسیار ارزشمند و قابل توجهی است. در عین حال این کشور به طور قطع با تولید راکتهای بزرگتر که توانایی حمل ماهواره های بزرگتری را خواهد داشت به موفقیتهای خود خواهد افزود.

با وجود اینکه هنوز نیاز به برخی تکنولوژیها در این کشور وجود دارد اما صنایع ایران به سرعت در حال مدرن شدن هستند و در عین حال از نیروهای علمی و مهندسی بسیار توانمندی نیز برخوردارند.

من فکر می کنم ایران در آینده می تواند تکنولوژی و علمی را که از تجربه ماهواره امید به دست آورده است را گسترش دهد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب yasermym تشکر کرده اند:
Shahbaz, Mahdi1944, Achilles, hesperus, Shahryar, kayvan6079, Reza 313, Fariborz

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید

توسط Shahbaz » پنج شنبه 29 اسفند 1387 10:55پایان مأموریت ماهواره ملی امیداصغر ابراهیمی، ‌کارشناس علوم و فناوری فضایی افزود:

مأموریت همه ماهواره های دنیا مدت زمان مشخصی دارد که در این زمینه مأموریت ماهواره امید نیز به طور کامل انجام شده و در مدت مأموریت ماهواره هیچ گونه نقص و اشکال فنی مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد:
البته پیش بینی می شود ماهواره امید تا 38 روز دیگر در مدار باشد و پس از آن از مدار خارج و در جو قرار گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه ماهواره امید تاکنون بیش از 700 بار به دور زمین چرخیده است گفت: ارتباط متقابل با ایستگاه های زمینی، دریافت و ارسال سیگنال های مخابراتی و متنی و ارسال اطلاعات tt&c (تی تی اند سی) ازجمله ماموریت های ماهواره امید بوده که این وظایف را این ماهواره ملی به خوبی انجام شده است.

وی افزود:
برخی مراکز علمی و تحقیقاتی و پایگاه های اینترنتی آماتوری (غیرحرفه ای)‌ فضایی دنیا از جمله کشورهای انگلستان، امریکا و روسیه در مدت ماموریت ماهواره امید، موفق به دریافت اطلاعات از این ماهواره شده اند.

واحد مرکزی خبر

امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
yasermym, Shahryar, hesperus

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان