در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

فضای مجازی در دست مردان است !

توسط ganjineh » چهارشنبه 30 بهمن 1387 19:51

امروزه ما شاهد حضور پررنگ و فعال زنان در رشته های علمی در جهان هستیمولی در مقابل محققان در بررسی های جدید خود دریافته اند که بیشتر دخترانتمایل چندانی برای حضور در رشته های مرتبط به فناوری اطلاعات و رایانهندارند كه دارای دلایلی مختلفی است.

كارشناسان مدعی هستند كه زنانآینده فناوری اطلاعات را رقم می زنند اما با توجه به شرایط كنونی و نقشكمرنگ زنان در IT این امر بعید به نظر می رسد.

زنان و فناوری اطلاعات IT
اززمان پیدایش رایانه در کشور و هم چنین استفاده از اینترنت، زنان در زمینهفناوری اطلاعات و رایانه آن طور که باید رشد و پیشرفت پیدا نکرده اند وامروزه مشاهده می شود که این قشر از افراد نتوانسته اند حضور خود را دراین عرصه تثبیت کنند.در حال حاضر نیز درصد کمی از زنان در زمینه فناوریاطلاعات فعالیت می کنند و بیشتر کارمندان واحدهای فناوری اطلاعات در مراکزو سازمان های دولتی مردان هستند.

فاطمه حسنی نظر کارشناسان را درخصوص تعامل کم رنگ آنان در زمینهIT را قبول دارد ولی معتقد است: یکی ازعلت هایی که باعث شده است حضور زنان در بعد IT کمرنگ شود بها ندادن بهفعالیت های آنان و ایجاد بی انگیزگی در آنان است.

وی اظهار می دارد: با نبود و کمبود شغل تخصصی رایانه اکثر فارغ التحصیلان رایانه نیز در واحدهای غیر مرتبط فعالیت می کنند.

باتوجه به این که برای شرکت در کلاس های رایانه نیز آمارهای مشابهی منتشرشده، کارشناسان دریافته اند که تمایل مردان به این قبیل مباحث بیشتر است.

زنان کمتر به رایانه علاقه مندند!
یکیاز راه هایی را که می توان به علت حضور کم رنگ زنان به مقوله IT پی برد میتوان به پایین بودن میزان علاقه مندی آنان به رایانه دانست.

یکآمار نسبی در مورد میزان علاقه مندی زنان به رایانه در خراسان شمالی نشانمی دهد که بیش از دو سوم کاربران رایانه مرد هستند که اکثر فعالیت هایمربوط به رایانه را انجام مي دهند كه این آمار نشان می دهد که زنان علاقهمندی زیادی به مقوله آی تی و اینترنت ندارد.

شیوا رمضان پوردانشجوی كارشناسی نرم افزار در این باره اظهار می دارد: این حقیقت را نمیتوان انکار کرد که زنان حضور کمتری در جامعه IT دارند. وی ادامه می دهد:در حال حاضر بیشتر کاربران رایانه را مردان تشکیل می دهند و استفاده بیشترو بهینه تری از فناوری اطلاعات می کنند. وی عنوان می كند: بیشتر دانشجویاندختر فقط برای تهیه مقاله از اینترنت به سراغ رایانه می روند که می توانبه پایین بودن میزان علاقه مندی آن ها پی برد. یک کارشناس نرم افزار دیگرمی گوید: بیشتر نرم افزارهای آموزشی که در ایران تولید می شود با هدف جلبرضایت مردان ساخته شده است.محمد ریحانی معتقد است: فرقی بین نرم افزاربرای مردان و زنان وجود ندارد ولی استفاده کمتر زنان از نرم افزارهای باعثشده است که بیشتر نرم افزارها در کشورمان مربوط به مردان شود و شکل ظاهرینرم افزارهای آموزشی و مباحث مطرح شده در آن بیشتر مورد استفاده برایمردان است. محققان هم چنین در بررسی های جدید خود دریافته اند که بیشتردختران تمایل چندانی برای حضور در رشته های مرتبط به فناوری اطلاعات ورایانه ندارند که البته این وضعیت بیشتر در بین دختران دوره متوسطه دیدهمی شود.به گفته آنان استفاده از شیوه های جدید برای افزایش تمایل دخترانبه فناوری اطلاعات و بالا بردن میزان دانش آن ها در این زمینه نکته مهمیاست که همه مسئولان باید به آن توجه کنند.

بیشتر کاربران خانگی را مردان تشکیل می دهند
تحقیقاتجدید و مشترک کارشناسان رایانه و علوم اجتماعی نیز حاکی از آن است که درحال حاضر بیشتر کاربران خانگی را مردان تشکیل می دهند و در مقابل، پسرهابه طور معمول بیشتر از دخترها از رایانه و برنامه های آن استفاده می کنند.در مدارس نیز بیشتر دروس مربوط به فناوری و رایانه توسط مردان تدریس میشود و هم چنین بیشتر رشته های تخصصی مانند رایانه مربوط به هنرستان هایپسرانه است.

اینترنت و زنان
زنان هم چنین در خصوص استفاده ازاینترنت و هم چنین انجام تحقیقات IT در رتبه پایین تری نسبت به مردان قراردارند. کارشناسان رایانه می گویند: اکثر مقالات مربوط به علوم رایانهمتعلق به مردان است و زنان نقش کمتری در این زمینه دارند.زهرا بیانیکارشناس ارشد نرم افزار معتقد است:  دختران استفاده کمتری از رایانه و بهخصوص اینترنت می کنند. به گفته وی با توجه به گستردگی اینترنت در کشور وهم چنین مراکز اینترنتی عامل اصلی این ضعف خود آن ها هستند. کارشناسانعلوم رایانه بر این باور هستند که اگرچه این روزها زنان توانسته اند میزانمهارت خود را در استفاده از رایانه و اینترنت بالا ببرند، اما این افرادهم چنان باید به تلاش های خود ادامه دهند تا در آینده حضور پر رنگ تریداشته باشند.اگرچه ممکن است این آمارها درصد استفاده زنان از رایانه واینترنت را کمتر از مردان نشان دهد، اما در کل بیانگر این مسئله است که درسال های اخیر میزان تمایل زنان برای حضور در فضای مجازی به میزان زیادیافزایش پیدا کرده و بر این اساس کارشناسان آینده درخشانی را برای حضورزنان در فضای مجازی پیش بینی می کنند.

افزایش سرمایه گذاری ها در بخش فناوری برای حضور بانوان
درحال حاضر نیز با توجه به سیاست های دولت مبنی بر گسترس فناوری اطلاعات درتمام کشور زنان بیش از گذشته از فناوری های موجود استفاده می کنند وگستردگی اینترنت باعث شده است که بیش از مردان از طریق اینترنت خریدهایخانگی را انجام دهند.به هر حال زنان می توانند با بهره گیری از آموزش هایاینترنتی و رویکردی فناورانه و نوین آینده فناوری نوین اطلاعات را در دستگیرند.

با وجود این که روز به روز بر تعداد زنانی که از اینترنتاستفاده می کنند افزوده می شود، مسئولان باید با افزایش سرمایه گذاری هایخود در بخش فناوری اطلاعات حضور زنان را در این بخش پر رنگ کند تا بتواناز آنان نیز در عرصه رایانه و اینترنت استفاده کرد.


مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ganjineh تشکر کرده اند:
Ra30ol

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان