در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل و موضوعات مرتبط با طراحي صفحات اينترنتي به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Poster

no avatar
81

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 خرداد 1387 01:13

آرشيو سپاس: 13 مرتبه در 9 پست

راه اندازی سایت !

توسط IQ » شنبه 8 فروردین 1388 01:05

سلام
من یه طرح تو ذهنم دارم !
برای ساخت یک سایت که بتونم ازش به درآمدزایی برسم !
شاید طرحش خیلی دور از ذهن نباشه اما مشکل من نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه ست !
ابتدا تصمیم داشتم یه وبلاگ رو برای طرح خودم درست کنم سپس با اتصال دامنه به اون ظاهر سایت بهش بدم !
چون اصلا نمی دونم ساخت یه سایت به چه اطلاعاتی نیاز داره !
اصلا قالبش ! فضاش ! طرحش ! چه طوریه ...
حتی از کدها و برنامه های قالب یه سایت سر در نمیارم !
برای همین ساخت وبلاگ رو بهتر دیدم ! هم از نظر ایمنی بالاتر ! هم این که تقریبا یک سال تو کار وبلاگ هستم یه پیش زمینه ای دارم !
اما دیدم یه وبلاگ نمی تونه همه ی سلیقه ی من رو پیاده کنه ! چون محدودیت هایی داره ...
برای همین تصمیم دارم اگه خدا بخواد تابستون یه سایت راه اندازی کنم اما اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم !
برای سایتم 50 گیگ فضا نیاز دارم ! یعنی برای کاری که می خوام انجام بدم ! البته برای یکی دو سال اول !
سوال من این :
از کجا باید فضا رو تهیه کنم که هم مطمئن باشه و هم هزینه اش معقول باشه ؟
اصلا چطوری باید از این فضا استفاده کنم یعنی اون شرکتی که فضا رو میده یه محیط کاربری رو در اختیار خریدار قرار میده که از فضاش استفاده کنه ؟ یا این که اصول دیگه ای داره ؟
آیا قالب آماده برای سایت وجود داره ؟ شنیدم وجود داره اما نمی دونم به کار من می خوره یا نه !
آیا می تونم با این ساخت یک سایت به درآمد برسم ! البته می دونم این بستگی به بازدید کننده ام داره !
ممنون میشم راهنمایی کنید
چون من اطلاعتی در این زمینه ندارم .

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: راه اندازی سایت !

توسط Solver » شنبه 8 فروردین 1388 06:39

در مورد فضا:

فکر کنم  www.centralclubs.ir مناسب باشد.

اما در مورد سایت و طراحی اون.

اول اینکه اگر هدف تجاری داری خلاف قوانین سرویس دهندگان وبلاگ رایگان هست پس این را در نظر داشته باشید.

در مورد وجود قالب سایت باید ابتدا ببینید که شما چه نوع محتوایی دارید و چه خدماتی را میخواهید ارائه کنید.

اول باید روشن باشد دسته سایت شما چیست تا بهترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) خود را بیابید.

سایت شخصی، شرکت، موسسه، انجمن و ...
انجمن، تالار گفتگو و ...
فروشگاه آنلاین، فارکس سنتر، مرکز تبادل ارز و ...
ارائه خدمات آنلاین (وبلاگ، ISP ، هاست، دوست یابی و ...)
سیستم نیازمندیها (سایت های تبلیغاتی، کاریابی و بنگاه ها)
سیستم اشتراک فایل (دانلود سنتر، آپلود سنتر، سایت های اشتراک موزیک، گالری آنلاین و ...)
فهرست آنلاین (موتور جستجو، فهرست، رتبه دهی و ...)

با روشن شدن دسته سایت شما، انبوهی از CMS های مختلف را در پیش رو خواهید داشت که بسته به نیاز خود میتوانید از نسخه های رایگان آن نیز استفاده کنید. CSM یا مدیریت محتوا، از شما محتوا که میتواند عکس، فایل، متن و ... باشد را دریافت میکند و شما به کمک آن به مدیریت این داده ها خواهید پرداخت. نصب این برنامه های آنلاین به مقدار کمی دانش نیاز دارد و کار با آنها تقریباً به دانش از طراحی نیازمند نیست.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
IQ, H@med, Mahdi1944

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
81

تاريخ عضويت

توسط IQ » شنبه 8 فروردین 1388 14:00

ممنون از راهنماییتون ...
خوب من اگه سرویس استاندارد رو انتخاب کنم منظورش از 250 گیگ ترانسفر چیه ؟
منظورم از کسب درامد این نیست که می خوام کار تجاری توش انجام بدم !
منظورم این که با استفاده از تبلیغاتی که میذارم به درآمد برسم ...
یه چیزی تو مایه های دانلود سنتر ....
آیا به درآمدزایی می رسه ؟
من هنوز نفهمیدم از این ده گیگ فضایی که در اختیارم قرار می گیره باید چطور استفاده کنم !
چون تو تابستون می خوام این کار رو شروع کنم برای همین اطلاعات می خوام ممنون میشم راهنمایی کنید ...

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 8 فروردین 1388 21:07

IQ,  

خوب، در مورد اینکه به درآمد زایی خواهد رسید بستگی به تلاش و توانمندی شما در این زمینه دارد. چنان که هزاران سایت فارسی زبان داریم که حتی یکسال هم فعالیتشان تداوم نداشته است.

اما فراموش نکنید بزرگترین شرکت های اینترنتی دنیا بر اساس درآمدزایی از تبلیغات فعالیت می کنند.

خوب در مورد فضا چند نکته هست (هر چند میتونید از مدیر انجمن در پیام خصوصی مشاوره کاملتری بگیرید):

1. میزان فضا که واحد آن همان بایت است و بیانگر حجم فایل های قابل بارگزاری در فضا میباشد.
2. پهنای باند (همان ترانسفر). پهنای باند معنای توانمندی در عبور ترافیک است. مانند اشتراک اینترنت ADSL که با هر سرعتی که باشد، یک حجم تبادل اطلاعات (دانلود و ارسال) را در مدت مشخص (به صورت عموم ماه) را ارائه میکند.
این پهنای باند در سایت به معنای حجم کلی ارسال فایل و دانلود فایل از هاست شما است. اگر در بازه یک ماه یک فایل 10 مگابایتی را یک بار آپلود کنید. و 5 نفر از کابران شما آن هر یک تنها یک بارا دانلود کنند، در کل 60 مگابایت ترافیک ایجاد شده است. در اینجا دقت کنید که ممکن است میان دانلود یک کاربر اتصالش قطع شود و مثلآ بعد از 8 مگابایت دانلود مجبور شود از اول دانلود کند. پس یک 10 مگ جدید ایجاد میشود و آن 8 مگابایت هم به هر حال چون انتقال فایل صورت گرفته به حساب میاید.

3. سیستم عامل سرور/ سیستم عامل سیستمی که فضای وب شما روی اون هست (لینوکس و ویندوز از رایج ترین ها هستند که لینوکس محبوب تر هست)

4. کنترل پانل مدیریت ( برای مدیریت فضای وب و همچنین ابزار های جانبی دیگر یک نرم افزار توسط ارائه دهنده خدمات روی هاست شما نصب خواهد شد (مانند CPanel یا PLESK و ...)

5. تعداد پست الکترونیک مجاز. که میتواند نامحدود نیز باشد. معمولاً بیت 5 تا 50 ممکن است باشند.

6. تعداد زیر دامنه مجاز. منظور از زیر دامنه - Sub Domain را به این شکل میتوان توضیح داد:

دامنه: www.yahoo.com
زیر دامنه : en.yahoo.com یا trade.yahoo.com  و ...، این زیر دامنه بدون نیاز به www باید داده شود. مثلاً یک سرویس دهنده وبلاگ با توجه به ارائه یک زیر دامنه به هر وبلاگ قطعاً نیازمند یک هاست بدون محدودیت در این مورد است. اما یک دانلود سنتر شاید حداکثر 5 زیر دامنه نیاز داشته باشد.

7. تعداد حساب ftp، که یک روش انتقال مستقیم فایل به هاست است. برای یک دانلود سنتر اگر قصد دارید چند نفر آن را اداره کنند شاید نیاز باشد حداقل 5 حساب داشته باشید.

8. تعداد پایگاه داده، این بیشتر بسته به تعداد و نوع  CMS های مورد نظر شما دارد.

9. یک سری چیزای دیگه  :grin:

در نهایت از هر جا بخوای هاست بگیری در مورد سرویس مورد نظر میتونن حسابی راهنمایی کنند. اما توصیه من اینه که الکی سایت راه اندازی نکن، و حتما با برنامه ایجادش کن. من خودم یک پروژه خیلی بزرگ داشتم اما فقط قسمتی را به اجرا در آوردم که تحت کنترلم بود تا این قسمت کامل بشه و قسمت بعدی را شروع کنم. :razz:
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

IQ, H@med, Mahdi1944

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
81

تاريخ عضويت

توسط IQ » شنبه 8 فروردین 1388 22:29

ممنون از راهنماییتون ...
طبیعتا یه دانلود سنتر ! یا سایت هایی مشابه اون به حداقل دو سال زمان نیاز دارن تا بتونن به اون بازدهی که ما انتظار داریم برسن !
به هر حال رقابت تو دنیای اینترنت کار ساده ای نیست ...
من قصد دارم این کار رو شروع کنم حتی اگه به شکست برسه !
که بعید هم نیست برسه ! مهم این تو این راه یه تلاش کرده باشم و خودش تجربه ای بشه برای آینده !
پس با این حساب سایت های بزرگ حتما خیلی فضا در اختیار دارن !
می تونم بپرسم خود شما برای انجمنی که راه اندازی کردید چه قد فضا خریداری کردید ؟
و این که قالب رو از کجا آوردید ؟
مدیریتش کار آسونی ؟
یعنی می تونید خواسته های خودتون رو به راحتی پیدا کنید ؟

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » يکشنبه 9 فروردین 1388 00:05

من 10 گیگ فضا از سنترال گرفتم البته در حال حاضر 4 سایت مختلف با دامنه جدا ازش استفاده می کنند:
شرکت لاستیک درنا،
شرکت پیام رسان
شرکت روزآوران امنیت نگار
مجموعه نگار (Negar Clubs)

البته برنامه های دیگه ای هم براش دارم. اما برای شما آنقدر ها هاست زیاد نیاز ندارید. در مورد این موضوع اگر لازم بود می توانیم بیشتر صحبت کنیم(پیام بده)، راه هایی هست که شما برای دانلود سنتر از هاست های رایگان استفاده کنید، به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در فضا، بخش زیادی از ترافیک هم منتقل میشود به سایت دیگر.

. قبلاً از جاهای دیگه ای هم خریداری کردم (حدود 6 تایی) اما راستش اینه تا الان که حدود 6 ماهی هست، نشده که با هاست مشکل داشته باشم، در صورتی که توی اون قبلی ها گاهی هاست ها فعال نبودند.

انجمن حاضر که مشاهده میکنید در سنترال و همینطور مجموعه نگار یک CMS است بر پایه PHP به نام PHPBB که نسخه 3 اون را استفاده کردم. البته این CMS کاملآً رایگان است. به همین دلیل افراد به شخصی سازی مانند ویرایش جملات و ابزارهای اون می پردازند. زحمت نصب انجمن را مهدی (مدیر سنترال) کشیدند. و البته تغییراتی هم بعداً در ظاهر و ابزارهای اون ایجاد کردم که مقداری نیازمند دانش نسبت به php و html از این دست زبان هاست.

مدیریتش کار ساده ای نیست. مدیریت هیچ سایتی کار ساده ای نیست البته به طور حرفه ای. شاید ظاهر امر ارسال تعدادی مطلب و طراحی یک سری قالب باشد. اما اگر هدف شما یک پروژه موفق است باید بیش ازاین ها وقت بگذارید. مثلاً برنامه کاری من روی مجموعه نگار که روزانه نزدیک به 4 ساعت از وقت من را میگیرد به شرح زیر هست:

- مدیریت مطالب (حذف پست های زائد، انتقال مباحث به جای مناسب و ... ،زیر نظر داشتن فعالیت اعضا، ارسال مطلب مفید به علت نوپایی انجمن

- تبلیغات (پیگیری تبادل لینک، ثبت سایت، تبلیغات دیگر،دعوت از افراد مورد نیاز برای همکاری و ...)

- آنالیز وضعیت سایت که مهمترین کار مدیر یک سایت از هر نوع میباشد.
+ بررسسی بازدیدکنندگان (تعداد، مرورگرشان، سیستم عاملشان، ساعت بازدیدشان و ...)
مرورگری که زیاد تر استفاده شود را پس از شناسایی مرورگر پیش فرض در نظر گرفته و ابزار ها وصفحات را بر اساس آن طراحی خواهند شد.
همینطور سیستم عامل از نظر توسعه انجمن ها و مطالب
ساعت بازدید جهت آگاهی از اینکه چه ساعتی برای قطع دسترسی و ایجاد تغییرات مناسب است و کاربری کمتری در سایت حاضر است.
و ...

همینطور رتبه سایت در یاهو، گوگل، آلکسا و دیگر رنکیگ ها به صورت روزانه در یک سند بایگانی می شود.
به این ترتیب من آرشیو کاملی از رتبه سایتم در هر روز در سایت های مختلف دارم و کمک میکنه بفهمم چه حرکتی اثر مفید داشته!

و انبوه رسیدگی های فنی دیگه به سایت که در ظاهر پیدا نیست.

راستش هرگز نشده همه چیز آن گونه که من میخواهم باشد، البته این موجب رشد و تلاش خواهد شد.

IQ, Mahdi1944