در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
68

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 بهمن 1387 06:05

آرشيو سپاس: 52 مرتبه در 17 پست

از عبارت «اينترنت پرسرعت» استفاده نكنيم!!(حتما بخوانید)

توسط jumong » يکشنبه 9 فروردین 1388 04:17

از عبارت «اينترنت پرسرعت» استفاده نكنيم!!(حتما بخوانید)
وقتي قرار است همين‌ روزها خط اينترنتي با سرعت ۳۲ مگابيت در تركيه راه‌اندازي شود و در اختيار مشتريان قرار گيرد، چرا ما به خط 128 كيلوبيتي خودمان اينترنت پرسرعت مي‌گوييم؟

از عبارت «اينترنت پرسرعت» استفاده نكنيم!!
كدام اينترنت!؟ كدام پرسرعت!؟
محمد مهدي مولايي- دنياي كامپيوتر و ارتباطات
اول - اي.دي.اس.ال (ADSL) تنها يكي از روش‌هاي ارائه و دسترسي به اينترنت در جهان است. روشي نه چندان جديد كه در ايران تنها در يكي- دو سال اخير كمي فراگير شده و شهروندان به ‌تدريج با مزاياي آن آشنا مي‌شوند، هرچند كه اكثرا هنوز امكان دسترسي به آن را ندارند.

دوم - اگر از برخي نواحي بسيار محدود در تهران صرف‌نظر كنيم، در ايران شهروندان تنها مي‌توانند به دو روش به اينترنت دسترسي داشته باشند. نوع اول سيستم دايل‌آپ (Dial-up) و روش ديگر اي.دي.اس.ال است. در مقايسه با سيستم دايل‌آپ كه تقريبا در دنيا منسوخ شده، اينترنت اي.دي.اس.ال داراي سرعت بالاتري است. البته روش‌هاي دسترسي به اينترنت ديگري هم وجود دارد كه سرعت بسيار بالايي را عرضه مي‌كنند ولي فعلا در ايران خبري از آنها نيست.

سوم - ارائه اينترنت اي.دي.اس.ال در ايران به شهروندان براي مصرف خانگي با سرعت بالاتر از 128 كيلوبيت مجاز نيست. به اين ترتيب عملا اينترنت اي.دي.اس.ال در ايران با دايل‌آپ تفاوت چنداني ندارد. وقتي از وزارت ارتباطاتي‌ها به‌ خاطر اين محدوديت انتقاد مي‌شود، آنها پاسخ مي‌دهند كه اين مصوبه را شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب كرده و ما فقط مجري آن هستيم. البته ظاهرا وزير و معاونش انتقاد جدي نسبت به اين محدوديت ندارند. صحبت‌هاي چند ماه پيش آنها مبني بر اينكه همين سرعت 128 كيلوبيت براي كاربران ايراني كافي است، جنجالي رسانه‌اي را به دنبال داشت و ديدگاه‌هاي وزارت ارتباطات را در زمينه اين محدوديت‌ها منعكس كرد.

چهارم - همان‌طور كه گفته شد اين محدوديت حاصل مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. اينكه وزارت ارتباطاتي‌ها مي‌گويند ما در اين زمينه فقط مجري مصوبه هستيم و اختياري براي لغو آن نداريم تا حدي مي‌تواند سخني قابل پذيرش باشد. رفع اين محدوديت هم طبيعتا نياز به مصوبه همان شورا يا نهاد ديگري مثل مجلس شوراي اسلامي دارد. اما نكته اصلي اينجاست كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي يا مجلس شوراي اسلامي يا هر نهاد ديگري كه قدرت و اختيار لغو اين محدوديت را دارد تنها در صورتي ممكن است اقدام به تصويب مصوبه‌اي براي آزادسازي اينترنت كند كه از طرف نهاد فني درگير ماجرا يعني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، لزوم لغو چنين مصوبه‌اي با زباني فني توجيه و تشريح شود. با توجه به ديدگاه‌هاي وزير كه ظاهرا لزوم چنداني براي لغو اين مصوبه نمي‌بيند يا حداقل تلاش قابل توجهي در اين خصوص انجام نمي‌دهد، اين انتظار كه پيگير برطرف كردن چنين محدوديتي باشد بعيد به ‌نظر مي‌رسد.

پنجم - چند سالي بود كه كاربران ايراني اي.دي.اس.ال اعتراضات پراكنده‌اي داشتند مبني بر اينكه سطح خدمات دريافتي‌شان از شركت‌ها پايين‌تر از خدمات خريداري شده است. به عبارت ديگر كاربران مي‌گفتند اينترنتي را كه به اسم سرعت ۱۲۸ كيلوبيت خريداري مي‌كنند سرعت بسيار پايين‌تري دارد و در اين ميان برخي شركت‌هاي اينترنتي به كم‌فروشي و به نوعي كلاهبرداري از شهروندان متهم مي‌شدند. صداي اعتراض كاربران به جايي نمي‌رسيد تا اينكه ماه پيش وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به نوعي اين مسئله را تاييد كرد و از امكان شكايت شهروندان از شركت‌هاي ارائه خدمات اينترنتي خبر داد. به اين ترتيب و با تاييد دولتي‌ها حداكثر سرعت اينترنتي كه براي شهروندان عادي ايراني متصور است ظاهرا از همان ۱۲۸ كيلوبيت هم پايين‌تر مي‌شود.

ششم - با اين تفاسير سئوالي پيش مي‌آيد كه چرا به اينترنت اي.دي.اس.الي كه رسما با حداكثر سرعت ۱۲۸ ارائه مي‌شود و در واقع در بهترين حالت به زحمت سرعت آن به ۱۰۰ مي‌رسد، اينترنت پرسرعت گفته مي‌شود؟ اگر اين اينترنت پرسرعت است، پس اينترنت چند مگابايتي كه حالا نه فقط در كشورهاي توسعه يافته، بلكه در كشورهاي در حال توسعه همسايه ايران با كمترين هزينه در دسترس است چه اسمي دارد؟ وقتي قرار است همين‌ روزها خط اينترنتي با سرعت ۳۲ مگابيت در تركيه راه‌اندازي شود و در اختيار مشتريان قرار گيرد، چرا ما به خط 128 كيلوبيتي خودمان اينترنت پرسرعت مي‌گوييم؟

هفتم - اصولا اينكه اينترنت با سرعت بالا و گسترش كيفي و كمي خدمات اي.دي.اس.ال مي‌تواند چه نقشي در توسعه علمي، اقتصادي و فرهنگي كشور داشته باشند موضوع اين يادداشت نيست. در اين مورد رسانه‌ها و كارشناسان بسيار سخن گفته‌اند و مسئولان هم بسيار نشنيده‌اند!

جان كلام يادداشت اين است كه اينترنت در دسترس شهروندان ايراني نسبت به اينترنتي كه حتي در كشورهاي هم‌ سطح ايران وجود دارد از سرعت بسيار كم‌تري برخوردار است. در حالي كه اين ‌روزها در دنيا بحث اينترنت چند ۱۰۰مگابيتي مطرح است، شهروند ايراني اگر خوش‌شانس باشد كه اي.دي.اس.ال به محله‌شان آمده باشد و توان مالي متوسط به بالايي داشته باشد، در بهترين حالت مي‌تواند از اينترنت ۱۰۰ كيلوبايتي استفاده كند.

با اين اوصاف بهتر است اسم چنين اينترنتي را «اينترنت پرسرعت» نگذاريم و مدام اين عنوان را در رسانه‌ها به كار نبريم. مي‌توانيم اينترنت «پرسرعت» را هم مسئله‌اي فرض كنيم كه ديگران دارند و ما هنوز نداريم و ظاهرا قرار نيست داشته باشيم. مثل خيلي چيزهاي ديگري كه آنها دارند و ما نداريم و فقط مي‌توانيم حسرتش را بخوريم.
درد من حصار بركه نيست!درد زيستن با ماهياني است كه فكر دريا به ذهنشان خطور نكرده است!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jumong تشکر کرده اند:
SORENA

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

Re: از عبارت «اينترنت پرسرعت» استفاده نكنيم!!(حتما بخوانید)

توسط Mahdi Mahdavi » يکشنبه 9 فروردین 1388 06:41

سلام دوستان.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي داره خیلی سخت گیری میکنه وحرف غیر منطقی میزنه
اگر که شوراي عالي انقلاب فرهنگي اینترنت رو عامل فساد و رواج اون معرفی میکنه حق داره.اما نه اینقدر دیگه.
خیلی از مردم به اینترنت پر سرعت احتیاج دارند.وزیر ارتباطات گفته بود که اگه کاربران معمولی به اینترنت بالای 128 احتیاج دارند به راحتی به اونها مجوز میدیم.اما:
1-توی فامیل ما یکی دو نفر میخواستند این کار رو بکنند.یعنیبه اینترنت پر سرعت"حدود 3-4 مگ" نیاز مبرم داشند.اما بعد از چند هفته دوندگی جوابشوناین بود"ما اینترنت بالای 1 مگ نداریم!!!-شما اگه به اینترنت احتیاج واقعی داری نباید به این کارای اداری!!!!!"منظورش دوندگی بوده"اعتراض داشته باشی
2-قیمت اون هم که سر به فلک میزنه.هزینه اتصال با سرعت 1 مگ هم حدود 50000 تومان در ماهه که به گفته مخابرات"این سرعت به هیچ وجه بطور کامل در دسترس نیست به خاطر فاصله احتمالی متقاضی با مرکز تلفن منطقه-کیفیت خطوط.
و اگر هم انشعاب متقاضی از pcm "اگر اسمش رو درست نوشته باشم.یه قطعه که یک سیم تلفن رو به 4 انشعاب تقسیم میکنه" باشه باید کابل مستقیم بکشیم
که این هم خودش حداقل یک ماه دوندگی داره
قضاوت با خودتون
!!!!
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » يکشنبه 9 فروردین 1388 14:18

Mahdi Mahdavi,  جان

با PCM به 4 که نه به هر چند تا خط که بخواهید میشود تقسیم کرد و انشعاب گرفت فقط اون میان پهنای باند هست که طفلک تلف خواهد شد.

jumong,  البته در مورد جدید نبودن ADSL تردید دارم، خاطرم هست اولین بار که در نمایشاه شیراز تبلیغ آن را دیدم هنوز در اینترنت ازش صحبت چندانی نبود!

شرکتی هم که در نمایشگاه (شیراز) این خدمات را میداد گفت که در آسیا اولین هست و تا آنجا که من تحقیق کردم هم بود!

ضمناً اگر با مناطق جنوب کشور آشانیی داشته باشید خواید دریافت که این مناطق بیشتر از طریق Wireless به اینترنت وصل میشود به علت هم سطح بودن منطقه و خصوصاً نبود ساختمان های بلند ارتباط با کیفیت مطلوب با مرکز برقرار میشود. مثلاً برادر من و بسیاری از فامیل های دیگر در یک شهر نه چندان بزرگ خوزستان همگی در منزل از اینترنت بیسیم استفاده میکنند!

من چه در شیراز چه در ماهشر اینترنت 3 مگ را تجربه کردم، که البته خوب متصدی اون ها پتروشیمی که دولتی هست بود و کلی پروکسی هم روش نصب بود که محدودیت کار ایجاد کند. در شیراز مدرسه تیزهوشان هم اینتنرت 1 مگ داشتند.

این محدودیت ها با توجه به شرایط حساس کشور ما که مورد حمله از همه نظر است چندان غیر منطقی نیست. البته من هم دوست دارم اینترنت پر سرعت در اختیار داشته باشم اما ترکیه یا ... کشورها هرگز مانند ایران یک هدف برای نیروهای جاسوسی نیستند!
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4211

تشکر کرده: 151 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 9 فروردین 1388 22:58

روی خطوط PCM امکان راه اندازی ای دی اس ال نیست ! فقط من در این مورد اینو میدونم که ما خیلی عقب افتاده هستیم و دیگر هیچ !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » دوشنبه 10 فروردین 1388 00:10

Mohammad 1985,  
من نگفتم که با PCM میشه از ADSL استفاده کرد. نمونه اون خود من که مجبور شدم یک خط فیزیکی استفاده کنم.
PCM شاید از یکسو موجب کاهش پهنای باند بشه اما امکان توسعه خطوط مخابرات را به نحو نجومی افزایش میده طوری که ما که به قول شما عقب افتاده هستیم در هر منطقه از کشور امکان این را داریم همون روز که تقاضا بدیم خط تلفن خودمون را دریافت کنیم!

Major

Major

نماد کاربر
837

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

توسط SORENA » دوشنبه 10 فروردین 1388 10:29

Mahdi Mahdavi نوشته است:سلام دوستان.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي داره خیلی سخت گیری میکنه وحرف غیر منطقی میزنه
اگر که شوراي عالي انقلاب فرهنگي اینترنت رو عامل فساد و رواج اون معرفی میکنه حق داره.اما نه اینقدر دیگه.
خیلی از مردم به اینترنت پر سرعت احتیاج دارند.وزیر ارتباطات گفته بود که اگه کاربران معمولی به اینترنت بالای 128 احتیاج دارند به راحتی به اونها مجوز میدیم.اما:
1-توی فامیل ما یکی دو نفر میخواستند این کار رو بکنند.یعنیبه اینترنت پر سرعت"حدود 3-4 مگ" نیاز مبرم داشند.اما بعد از چند هفته دوندگی جوابشوناین بود"ما اینترنت بالای 1 مگ نداریم!!!-شما اگه به اینترنت احتیاج واقعی داری نباید به این کارای اداری!!!!!"منظورش دوندگی بوده"اعتراض داشته باشی
2-قیمت اون هم که سر به فلک میزنه.هزینه اتصال با سرعت 1 مگ هم حدود 50000 تومان در ماهه که به گفته مخابرات"این سرعت به هیچ وجه بطور کامل در دسترس نیست به خاطر فاصله احتمالی متقاضی با مرکز تلفن منطقه-کیفیت خطوط.
و اگر هم انشعاب متقاضی از pcm "اگر اسمش رو درست نوشته باشم.یه قطعه که یک سیم تلفن رو به 4 انشعاب تقسیم میکنه" باشه باید کابل مستقیم بکشیم
که این هم خودش حداقل یک ماه دوندگی داره
قضاوت با خودتون

!!!!

شما مطمئن هستید قیمت 1 مگ 50 هزار تومان در ماه هست؟ گرفتن سرویس بصورت مستقیم از مخابرات امکان پذیر هست؟

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4211

تشکر کرده: 151 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 10 فروردین 1388 23:40

واگذاری به روز تلفن که اون هم اسمی هست در اکثر جاها ! به نظر شما نشانه پشرفته ؟ این یک مساله بسیار پیش پا افتاده هستش !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » سه شنبه 11 فروردین 1388 01:22

Mohammad 1985,  

خوب من برای بیرون از شهر که دیدم یک روزه انجام دادن. اگر جایی نکردند مربوط به تنبلی اون واحد هست و میتونید ازشون شکایت کنید.

زمانی نظر من درباره پیشرفت اثر بخش است که ملاک سنجش نظرات باشد. حال آن که این مورد مانند بسیاری موارد دیگر بسته به نظر نیست و خود معیارهایی برای سنجش دارد که وابسته به نظر من و ... نیست.

ما طبق سیاست تقسیم امکانات که از سیاست های نهادین جمهوری اسلامی هست، به تقسیم امکانات پرداختیم، در این امر واقعاً موفق بودیم. این یک واقعیت غیر قابل انکار هست.

اما اگر نظر من را بخوای،
اگر من معترف به اجرای موفقیت آمیز این سیاست هستم، به معنای موافقت با اجرای این سیاست نیست. از نظر من هر چند منابع باید در جامعه تقسیم شود اما این تقسیم نباید کاملاً برابر باشد.

برابری هرگز عدالت به همراه نخواهد آورد که متاسفانه این ایده مارکسیستی در زمان انقلاب وارد شد و بیشتر مردم به اشتباه آن را یک شعار اسلامی تلقی کردند. حال آنکه برابری و مساوات در اسلام معنای بسیار دوری از این تعریف دارد. شرح نظر من خیلی طولانی تر از این مبحث است.

در کل آنچه روشن است به خوبی تقسیم منابع صورت گرفته طوری که در روستاهای کوچک هم از امکانات ارتباطی تلفن و مخابرات بهره مند هستند. چنان که انگلیس، و آلمان که از بزرگان علوم نوین هستند هنوز در آمار از ایران عقب هستند. از این آمار میتوان به:

سیستم توزیع برق،
سیستم ارتباطات مخابراتی کابلی،
گاز را شاید بشه به منابع کشور وابسته دانست و اینکه اونها کمبود این منابع را دارند.

اما در کل رشد شبکه های توزیع از جمله برق و مخابرات ایران در جهان مثال زدنی هست. هر چند در کشور های دیگر این سیاست را پسند نمی کنند و از آن به عنوان یک رشد نام نمیبرند!

سیاست این کشورها تمرکز منابع میباشد. مثلاً خبر شما در مورد اینترنت پر سرعت ترکیه، می توانید آن را ریشه ای تر پیگیری کنید تا متوجه تمرکز آن برای یک قشر از جامعه بشوید.

بد نیست بدانید بر خلاف تصور عموم مردم، اینترنت نیز مانند آب و برق در کشور های دیگر آنچنان که ما فکر میکنیم ارزان نیست. من در زمانی که کافی نت داشتم، با افراد کافی نت دار مختلف در جهان آشنا شدم (به علت تبادل برنامه مدیریت کافی نت) و متوجه شدم هر چند کیفیت خدمات ما پایین است اما فراگیرتر از بسیاری از کشور هاست. و البته با قیمت قابل قبول تر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

توسط Mahdi Mahdavi » سه شنبه 11 فروردین 1388 12:39

SORENA عزیز.
حدود 7-8 ماه پشی سرویس ا مگ با ترافیک 2 گیگا بایت"خیلی خیلی کم و گرون" حدود 50000 تومان بود.ترافیک 2 گیگ برای این پهنای باند خیلی کمه.
گرفتن سرویس ای دی اس ال از مخابرات نه.اما مخابرات موظفه یک خط جدا برای کسانی که اینترنت پر سرعت میخواهند در نظر بگیره.مجوز اینترنت پر سرعت"بالای 512" که داشته باشید کارها خیلی ساده تر پیش میره
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
SORENA