در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
720

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 3 دی 1386 21:27

God Knowz

آرشيو سپاس: 253 مرتبه در 112 پست

سوال در مورد پورتها در کامپیوتر

توسط Justice » پنج شنبه 27 فروردین 1388 17:29

با سلام
دوستان من باید یه مطلب بنویسم در باره ی انواع پرتها در کامپیوتر اما واقعا گیج شدم .

هرچی هم می دونستم الان من قاطی کردم

- مثلا : serial - parallel - ps2 - LPT -  usb - ethernet - vga - modem - video - com  . . .. .

اینا رو من می دونم ولی مثلا parallel همون Lpt   ؟  و کلی سوال دیگه .
در کل یه توضیح کامل می خواهم در مورد پورتها و اگر همراه عکس هم باشد فقط برای اطلاع خودم . ممنون میشم.

Captain I

Captain I

نماد کاربر
720

تاريخ عضويت

God Knowz

Re: سوال در مورد پورتها در کامپیوتر

توسط Justice » جمعه 28 فروردین 1388 00:07

دوستان اگر کسی می تونه یه کمکی کنه ممنون می شوم . خیلی مهم این موضوع و اصلا هم وقت ندارم  ::sa  ::sa

Captain I

Captain I

نماد کاربر
720

تاريخ عضويت

God Knowz

توسط Justice » جمعه 28 فروردین 1388 17:48

مثل اینکه کسی اطلاعی از پورتها ندارد .  :-)

Major

Major

نماد کاربر
618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

توسط pedmehr » جمعه 28 فروردین 1388 20:39

LPT همون Parallel هست .

پورتهای سریال هم نسل قبل همین پورتهای پارالل هستن که هنوز هم استفاده دارن ... البته همه ی اینها د حال منسوخ شدن و دادن

جاشون به پورتهای یو اس بی هستن توی ارتباطات موازی یک بایت که شامل هشت بیت است به صورت موازی و همزمان منتقل می شود

و در ارتباط سریال هر بایت توسط یک واحد انتقالی (Shift Register) به شکل سریال در می آید و سپس توسط یک کانال انتقالی (یک بیت یا

یک سیم سیگنال و یک سیم زمینی) منتقل می شود. بنابراین کوچکتر بودن کانکتور سریال (معمولا 9 پین) نسبت به پورت موازی به مین

دلیل هست .

امروزه پورت سریال کاربردهاش نسبتا کم هست و بیشتر در پرینترهای قدیمی و سیستم های قدیمی که نیاز به اتصال به کامپیوتر

دارن استفاده میشه. و تقریبا در آینده ی نزدیک جای خودش رو  به اتصالات سریع USB خواهد داد به نحوی که این روزها حتی بخش عمده

ای از پرینترها با اتصال USB وارد بازار می شوند. سرعت استاندارد پورت موازی بین 50 تا 100 کیلوبایت در ثانیه هست ! ( واقعا نسبت به

تکنولوژیروز کمه ) .

در مورد پورتهای اترنت هم که در واقع اسم اصلیشون RJ45 هست باید بگم که این نوع کابل ها الان کابل رایج برای استفاده در شبکه

شبکه های بین کامپیوتری هست . دو نوعش که در بازار موجوده CAT5 و CAT6 هست. که CAT5 صد مگابیت و CAT6 هزار مگابیت سرعت

داره. ( سرعتش رو با این کابل های پارالل مقایسه کن خودت !)

کابل مودم هم که همون سیم تلفن خودمونه ! و در واقع RJ45 ها نسل جدید همین نوع کابل هان .

امیدوارم به دردت خورده باشه اطلاعاتم
در روح و جان من میمانی ای وطن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
Mahdi1944, MASTER, Justice, Solver

Captain I

Captain I

نماد کاربر
720

تاريخ عضويت

God Knowz

توسط Justice » جمعه 28 فروردین 1388 20:49

مرسی عزیز
فقط من یکم سردرگم شدم . lpt همون parallel هست یا اینکه یک نوع خاص . یعنی اینکه LPT = Parallel  ؟
یا اینکه ps2 یک نوع پرت خاص است یا اینکه یک پورت از نوع سریال یا موازی ؟ و همین طور بقیه پورت ها

Major

Major

نماد کاربر
618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

توسط pedmehr » جمعه 28 فروردین 1388 21:03

ببینید تا اونجایی که بنده اطلاع دارم LPT نام پورت های پاراللی بوده که اون زمان واسه پرینتر ها تولید میشده که کابل پرینتر هم بهشون

میگن . ولی مبنای کاری همشون یکیه . (البته به طور صد در صد یقین ندارم )

ولی پورت p/s2 که بیشتر برای متصل کردن موس و کیبرد استفاده میشه مبنای کاریش با پارالل و سریال کمی فرق میکنه .و نمیتونیم بگیم  

پارالل ها همون p/s 2 هست .

حجم تبادل اطلاعات P/s 2 بسیار محدود و کمتر از کابل پارلل هست. این کابل ها هم منسوخ شدن دیگه ... به جای اینها دنبال esata و sata و HDMI و میکرو USB ها باشید .
در روح و جان من میمانی ای وطن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
Justice

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » شنبه 29 فروردین 1388 08:23

پورت ها دارای نرگی و مادگی هستند. البته در 90 درصد از موارد. چون بعضی نمونه ها دارای حالت های غیر نرگی و مادگی نیز هستند.

معمولاً سمتی که اطلاعات از آن سمت مسیل میشوند مادگی است. سمت دریافت کننده نرگی. مثلاً کابل برق ورودی از پریز به کیس مادگی است اما فیش نرگی روی پاور نصب است که برق به آن وارد می شود.

در مورد VGA نیز نرگی بر روی مادربرد است چرا که ارسال تصاویر از آن سو است و دریافت کننده که مانیتور است دارای نرگی میباشد.

در مورد دیگر پورت ها نیز این امر تا حد زیادی صادق است. این یکی از استانداردهای IEEE است که بیشتر محصولات الکترونیکی آن را رعایت می کنند. این استاندارد هم تامین کننده امنیت داده ها است و هم کاربر.

پورت ها در حقیقت چیزی فراتر از آن فیش ها است. بیشتر افراد فیش و پورت را یکسان میدانند که این اشتباه است. مثلاً فیش شکل COM در پورت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. مثلاً در صورتی که ممکن است اتصال داخلی آن متفاوت باشد از نظر ساختار.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
MASTER, Justice, Mahdi1944