در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کنکور و دانشگاه به بحث بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
532

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 17:25

در همين نزديكي...

آرشيو سپاس: 220 مرتبه در 65 پست

چگونه تدريس خصوصي كنيم؟

توسط Masoud » جمعه 4 اردیبهشت 1388 15:27

سلام خدمت عزيزان

چند وقت دنبال يه كاري براي كسب درآمد هر چند جزئي هستم. با توجه به اينكه دانشجو ام، امكان كار تمام وقت يا نيمه وقت با دردسر زياد و... رو ندارم.

اصلا بزارين اول بگم دنبال چي هستم. يه كاري كه بشه حين تحصيل راحت انجامش داد. اشنباه نكنيد! منظورم راحت طلبي نيست، منظورم اينه كه با شرايط من منافاتي نداشته باشه. خوب نمي تونم سر هر كاري برم، چون زمانش دست من نيست(بدليل كلاسا و امتحانا...)

من تو يه شهر ديگه دانشجو ام، ولي هر 1 يا 2 يا 3 هفته ميتونم برگردم. بخاطر همين باز هم دچار مساله هستم، چون تو هيچ طرف نميتونم طولاني مدت بمونم.

اولش هم بگم، تقريباً هيچ كاري رو عار نميدونم. بنابريان حداقل دستم بازتره. از كارگري ساده گرفته تا ... هيات مديره(!) رو قبول ميكنم.
ولي خب كارگري براي من نميتونه درآمد زا و مهمتر اينكه زمان مناسب داشته باشه. فرق نداره، چه كارگر ساده واسه حمل بار، چه كارگر آبميوه فروشي و چه كارگر توليدي.... از هيچ كدوم عار ندارم، ولي خب مشكلاتش رو گفتم....
بيشتر روي كاراي خدماتي فكر كردم، چون شرايط زمانيش و همچنين شرايط فيزيكيش واسم مناسب تره. مثلاً با تني خسته و كوفته نميشه رفت سر كلاس يا درس خوند، ولي حداقل بعد از تلفن جواب دادن ميشه!

منشي گري، كار با كامپيوتر در حد اپراتور، آشنا به وُرد و تايپ(نه تايپيست حرفه ايي)... چيزايي كه توي اكثر آگهي ها ميزنن. مناسبن و بنظرم واسه من بدك نيست، ولي متاسفانه اكثرشون دختران و خانمها رو استخدام ميكنن... در ضمن، روابط عمومي من در رابطه با طرف شدن با ارباب رجوع زياد قوي نيست.

روي گزينه ايي كه بهش رسيدم، تدريس خصوصي بود. رياضي و زبان رو ميشه تدريس كرد. در حد دبستان و راهنمايي. البته دبيرستان هم ميشه، ولي طرف شدن با غول بيابوني هاي دبيرستاني الان، كار هر كسي نيست. در ضمن حالي كردن مطالب به بچه ها راحتتره. حداقل ميشه به بچه تشر زد كه چرا نخوندي، ولي به يه اراذل 17 -18 ساله نه!
البته فيزيك هم ميشه، ولي خب مستلزم شاگرد باهوشتر و هم چنين با قدرت تفهيم و انتقال بالاتر.

خواهش ميكنم نظر خودتون رو بگين. ميخوام جنبه ها و جوانب تدريس خصوصي رو بدونم.
اصلاً اگه كار ديگه ايي به ذهنتون ميرسه اونو بگين...

Major

Major

نماد کاربر
155

تاريخ عضويت

سه شنبه 28 آبان 1387 02:48

آرشيو سپاس: 518 مرتبه در 125 پست

Re: چگونه تدريس خصوصي كنيم؟

توسط The Passenger » جمعه 4 اردیبهشت 1388 17:47

مسعود گرامي سلام بر شما،
بنده به سهم خودم فقط از تدريس خصوصي زبان صحبت ميكنم.
البته كسي كه هيچ از زبان فرانسه نميداند را به TCF، يا DELF رسانيدن. خيلي كلي عرض ميكنم؛ مهمترين مسئله براي داشتن يك دورۀ تدريس موفق، داشتن يك متد تعريف شده و مشخص، از ابتدا (نوآموز) تا مثلاً TCF (زبان فرانسه) است كه به شما اطمينان بدهد كه شاگرداني با توان، هوش و تلاش متوسط با گذراندن تعداد جلساتي تقريباً همسان، به سطح مورد نظرتان برسند. يعني شما هم خودتان اطمينان داشته باشيد، و هم به شاگردان اطمينان بدهيد چه زمان به چه سطح يادگيري ميرسند. البته اين خود به دانش مدرس وابسته است كه تا چه سطحي بتواند كار كند و همچنين در چه سطح شاگرد بگيرد.
دومين مسئله داشتن مهارت آموزش است، داشتن آمادگيهاي فردي مناسب (متانت و صبوري و...) و مهمتر از آن دانستن روانشناسي آموزش. شما اگر ندانيد كه به هر كسي چطور بايد ياد داد، مدرس خوبي نخواهيد شد.
و البته نكات ديگري هم در تدريس مهم هستند كه مجال نوشتن نيست، اما اين دو كه خيلي كلي عرض شد محور اصلي كار يك مدرس زبان متعهد بايد باشند بعقيدۀ من. مسلماً تدريس زبان كنكور، يا زبان دورۀ راهنمايي، يا سطوح پائينتر نيز روش خاص خود را دارند.
بهرصورت اولين امر در انتخاب درس مورد نظر را مقدار دانش خود قرار بدهيد تا مطمئن باشيد بدرستي از عهدۀ وظيفه بربياييد. انشاءالله كه موفق خواهيد شد.
در صورتي كه ميخواهيد براي گروه سني كودك تدريس كنيد پيشنهاد دارم قبلاً حتماً كتابهاي روانشناسي يادگيري كودكان را مطالعه بفرمائيد، چرا كه بعقيدۀ بنده تدريس به كودكان بسي سخت تر از بزرگسالان هست.

موفق و سربلند باشيد
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب The Passenger تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Major

Major

نماد کاربر
532

تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 17:25

در همين نزديكي...

آرشيو سپاس: 220 مرتبه در 65 پست

Re: چگونه تدريس خصوصي كنيم؟

توسط Masoud » سه شنبه 25 اسفند 1388 03:11

چرا ملت اينقدر بي ميل هستن؟ اين از شماها كه اصلاً جواب نميدين! اونم از مردم كه اونهمه آگهي زدم و هيچكس زنگ نزد... :K:L