در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

ساخت پلاستیکی که خود را ترمیم می کند!

توسط hani1459 » پنج شنبه 10 اردیبهشت 1388 00:11


ساخت پلاستیکی که خود را ترمیم می کند!

محققان هلندی به نوعی پلاستیک ویژه دستگاههای الکترونیکی دست یافتند که می تواند خود را بازسازی و ترمیم کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه "گرونیگن" در هلند نشان دادند که این نوع جدید پلاستیک قابل باسازی می تواند در آینده جایگزین پلاستیکهایی شود که درحال حاضر در رایانه ها و بسیاری دیگر از دستگاههای الکترونیکی استفاده می شوند.
در حالی که تقریبا به تمام کشورها همه ساله هزینه های زیادی در جمع آوری زباله های الکترونیکی متحمل می شود این محققان امیدوارند با این تحقیقات بتوانند حداقل، مشکل اجزای پلاستیکی این سخت افزارها را حل کنند.
به گفته این محققان، در دستگاههای الکترونیکی به خصوص نوعی پلاستیک به کار می رود که در برابر دمای بالا بسیار مقاوم است. این پلاستیک محتوی موادی است که بازیافت آن را غیرممکن کرده و بنابراین هزینه های زیادی را چه از نظر مالی و چه از نظر آلودگی زیست محیطی تحمیل می کند.


براساس گزارش نیویورک تایمز، پلاستیک جدیدی که پژوهشگران هلندی توسعه داده اند ویژگی مقاومت در برابر گرما را دارد. در این پلاستیک از ذراتی استفاده شده است که "پلیمرهای خود- ترمیم کننده دوباره" نام دارند. در این تحقیقات یک ورقه پلاستیک یک شکل و مقاوم و سخت به دست آمد که توانست به دفعات با هزینه بسیار پایینی بازیافت و ترمیم شود.
از دیدگاه علم شیمی، این پلاستیک از یک ترکیب آروماتیک از مشتقات "فوران" و رزین "بیسمالئید" تشکیل شده است که از طریق یک واکنش شیمیایی در دمای 150 درجه سانتیگراد باهم واکنش می دهند. در این دما پیوندهای شیمیایی می شکنند و پلاستیک به حالت مایع بازمی گردد و برای یک واکنش جدید آماده می شود.


خبرگزاری مهر
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, MASTER, akhmail

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان