در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

موفقیت محققان کشور در کاهش 60 درصدی تبخیر بنزین

توسط hani1459 » پنج شنبه 10 اردیبهشت 1388 00:15

مدیر عامل شرکت کنترل انفجار سوخت با بیان اینکه روزانه حدود 14میلیارد تومان تبخیر بنزین داریم، گفت: محققان کشور با استفاده از آلیاژ آلومینیم نوعی ماده ضد انفجار و کاهش دهنده تبخیر سوخت تولید کرده اند که تاکنون در پنج جایگاه سوخت بکار گرفته شده است.


مهندس مهدی ترقی جاه مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: این ماده آلیاژ خاصی از آلومینیم است که با قرار دادن آن در مخازن سوختهای فسیلی چون بنزین، گاز و گازوئیل یک بار برای همیشه این مخازن را ضد انفجار می کند.
وی جلوگیری از تلاطم سوخت در تانکرهای سوخت را از قابلیتهای این ماده نام برد و افزود: تلاطم سوخت در تانکرهای حمل سوخت یکی از علتهای اصلی واژگونی تانکرها است که با استفاده از این ماده این مسئله برای تانکرها حل خواهد شد.
ترقی جاه جلوگیری از تبخیر بنزین را از دیگر قابلیتهای این ماده نام برد و اظهار داشت: طبق آمار شرکت نفت روزانه حدود 14 میلیارد تومان تبخیر بنزین در کشور داریم که این ماده می تواند در حدود 60 درصد تبخیر را کاهش دهد.
مجری طرح به نحوه عملکرد این آلیاژ اشاره کرد و با بیان اینکه این ماده در مخازن کار فیزیکی انجام می دهد، اضافه کرد: این ماده، مخزن را تبدیل به میلیونها مخزن کوچک می کند. این عمل باعث می شود که از رسیدن اکسیژن به مخزن جلوگیری و در نتیجه مانع انفجار مخازن شود.
وی ادامه داد: در بحث تبخیر نیز این ماده مانند لایه ای بر روی سطح فرآورده قرار می گیرد و مانع از حرکت سریع مولکولها می شود ضمن آنکه ماده موثری برای انتقال حرارت در مخازن و جلوگیری از تبخیر سوخت است.
مدیر عامل شرکت کنترل انفجار سوخت به مزایای این ماده اشاره کرد و به مهر گفت: در حال حاضر مخازنی که در بخش صنعت به کار می رود زمانی که دچار آسیب می شوند برای ترمیم باید از سوخت تخلیه شوند و پس از گذشت چند روز عملیات تعمیر را انجام داد ولی با استفاده از این ماده می توان بدون خارج کردن سوخت، مخازن را تعمیر و حتی عملیات جوشکاری بر روی آن انجام داد. به این ترتیب این ماده می تواند زمان عملیات را کاهش دهد.
ترقی جاه با تاکید بر اینکه ایران تنها کشور در خاورمیانه است که اقدام به تولید این ماده کرده است، افزود: سایر کشوها نیز به تبعیت ایران اقدام به تولید این ماده کرده و حتی در مواردی با هدایت کشور ما موفق به این کار شده اند.
به گفته وی در حال حاضر پنج جایگاه سوخت در سراسر کشور از این ماده برای کاهش تبخیر بنزین استفاده کرده اند تا تبخیر را تا 60 درصد کاهش داده و متعاقب آن از میزان آلودگیهای زیست محیطی بکاهند
خبرگزاری مهر
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, sokuteasemuni, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان