در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات انفرادي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

لباس ها و طرح های استتار

توسط renger » جمعه 11 اردیبهشت 1388 10:12

راستیتش نمیدونستم این تاپیک باید اینجا بزنم یا تو گالری به هر حال هر جور مدیران خودشون صلاح بدونن.

ghili suit ( بوته های متحرک ) :
این نوع لباس استتار از لوازم طبیعی مانند شاخ و برگ درختان و رشته های رنگیه نخ و تور درست می شود . تک تیراندازان و شکارچیان زمانی که نیاز به استتار و مخفی ماندن دارند از این لباس ها استفاده می کنند . این نوع لباس ها فرد را دقیقا شبیه محیط پیرامونش می کند و در باد هم مثل محیط اطراف و درختان به حرکت در می ایند .
لوازم ایجاد و ارایش لباس استتار برای محیط خاص مورد نظر فرد :

در زمینه های مختلف نوع لباس هم فرق می کند :


برای منطق خشک و بیابانی :


و برای منطق دارای پوشش گیاهی :


تک تیراندازان با لباس های مخصوص در محیط :

فرد مورد نظر در تصویرهای زیر از لباس مخصوص به همراه تور و برگ درختان استفاده کرده است . استتار بالایی دارد و به اسانی پیدا نمی شود :


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


استتار برای مناطق برفی :
استتار شامن روسی ( shaman ) بیشتر برای نیروهای ویزه و نیروهای شناسایی بکار می رود :


استتار جدید ارتش انگلیس برای تک تیراندازانش :
نوعی استتار جالب بوسیله سنگها و اجرهای مصنوعی :لزوم استتار برای تک تیراندازان ( سرباز بدون استتار مناسب در بیابان ) :استتار معمولی با عوارض طبیعی برای این تک تیرانداز :پوشاندن سر و قسمت های بالایی بدن بوسیله تور و شاخ و برگ راهکار مناسبی برای مخفی شدن می باشد :نیرو ویزه های روس با استتار مخصوص :سرباز در کمین ضد تانک با پوشش عالی :استتار برگی شکل برای منطق جنگلی و دارای درخت و بوته :
نمونه های دیگری از استتار در زمستان و برف :استتار نیروهای حزب الله هم این نیروها از استتار woodland و نمونه های معدودی از لباس استتار lizard نیروهای سوری استفاده می کنند . لباس های سوری به طور معدود استفاده می شود و بیشتر با توجه به بافت منطقه که دارای پوشش درختی می باشد از انواع یونیفرم های درختزاری استفاده می کنند .

woodlandlizard


لباس های استتار مورد استفاده توسط نیروهای ارتش و سپاه :

یکی از متداول ترین این لباس ها که برای منطق جنگلی و دارای پوشش گیاهی و کوهستانی بکار می رود لباس استتار درختی یا woodland می باشد . این لباس کاربرد زیادی در جنگها و درگیری ها دارد و در صورت نو بودن در 100 متری و در غیر این صورت در فاصله 200 متری بسیار عالی عمل می کند .لباس استتار دیگر که برای منطق بیابانی و خشک به کار می رود لباس پلنگی یا (dot camo) می باشد که در ارتش استفاده می شود .استتار خاکی هم که متداول ترین و یکی از پرکاربردترین استتار ها در زمین های خشک و بیابانی می باشد :استتار 3 رنگ امریکایی هم در مناطقی مثل افغانستان و ایران بسیار عالی عمل می کند :و اما لباس استتار جدید نیرو مخصوص های ارتش . نوعی استتار بیابانی تلفیقی از مدل استتاریه 3 رنگ امریکایی و DPM انگلیسی . دارای رگه های سیاه رنگ . درای کاربرد در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی .اصطلاح غربی ها برای این گونه لباس safaryflage می باشد .

لباس استتار جالب و جدید نیروهای شناسایی و نیرو ویزه های ارتش و نیروی دریایی :تلفیقی از تور و برگهای چناری شکل مصنوعی . دارای رنگ مخصوص مناطق خشک و بیابانی .


تصویر اولی رزمنده استتار شده حزب الله در حالی که موشک انداز میثاق2 در دست داره.


رزمنده های استتار شده حزب الله در حال کار با موشک گراداستتار 6 رنگ صحرایی . معروف به شکلات . در جنگ خلیج 1 توسط نیروهای امریکایی بکار گرفته شد و در مناطق لم یزرع و بیابانی و شنزارهای خلیج فارس بسیار خوب عمل می کند . این استتار توسط نیروی دریایی و نیروهای سپاه استفاده می شود .لباس استتار مخصوص نیروهای حفاظتی از تاسیسات هسته ای . استار بیابانی دارای رنگ های سفید و خاکستری و سیاه و خاکی . مخصوص مناطق خشک و شهری :استتار طرح درختی ابی رنگ . مخصوص نیروی هوایی ارتش :استتار مخصوص برای یگان های تکاوریه ارتش :

لبای استتار پارتیزان
این لباس در سال 2004 به نیروهای FSB و MVD روسیه تحویل داده شد . هدف جایگزینی لباس قبلی با طرح فلورا (flora) با الگوی استتار جدید بود . زیرا الگوی فلورا بیشتر در اطراف مسکو و مناطق مرکزی روسیه کارایی بالا داشت . از این رو این الگوی جدید را که بر گرفته از طرح استتار نیروهای اس اس المان در جنگ جهانی دوم ( استتار برگ بلوط - oak camo) است را با تغییراتی به عنوان الگوی استتار پارتیزان ارایه کردند . این لباس جدید در ماجرای گروگان گیری در مدرسه بسلان در سال 2004 تن نیروهای ضد تروریست FSB شاخه ی الفا دیده شد .

طرح استتاری پارتیزان یک طرح متشکل از 4 رنگ قهوه ای تیره . خاکی تیره و زرد در زمینه رنگ سبز متوسط می باشد . این لباس به صورت پشت و رو طراحی شده است . زمینه ی اصلی و روشن تر برای فصل تابستان و بهار و زمینه ی پشتی و کدر تر لباس برای فصول خشک تر و بی گیاه تر . در سال 2007 همچنین نمونه مخصوص فصل پاییز این طرح ارائه شد که ان هم به صورت پشت و رو رنگ امیزی شده است .نمونه پارتیزان دارای طرح پاییز :پارتیزان در محیط طبیعی :
[CENTER ALIGN=RIGHT]

استتار موشک انداز های تاو
استتار صحرایی و جنگلی موشک انداز مگا (ماکت هست)
[/CENTER ALIGN][CENTER ALIGN=RIGHT]
استتار جدید جنگنده اف14 ایران که به نظر خیلی ها علکی است جز برترین استتار های جهان هست و به دستور شهید ستاری انجام شده. استتار اولی قهوه ای خاکستری بود و استتار جدید ابی خاکستری هست.
این تغییر رنگ باعث کاهش انعکاس نور ودر نتیجه کاهش فاصله چشمی تامکت گردیده و تناسب ان را به منظور انجام عملیات های هوایی و هوا دریایی به نحو شگرفی بهبود بخشید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
استتار موشک های شهاب 1و2


راکت انداز های استتار شده فجر و نازعات
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

راکت انداز استتار شده 107 میلیمتری ایرانموشک کرم ابریشم ایران

استتار VSR [/CENTER ALIGN][CENTER ALIGN=RIGHT]در اواخر دهه 80 میلادی طراحان لباس استتار شوروی به فکر طراحی طرح جدید تری از استتار افتادند تا چهره ای حرفه ای تر از این نیرو با این لباس جدید ارائه دهند . این طرح جدید در میانه سال 1991 ارائه شد ولی نمونه های دیگرش تا سال 1994 به نمایش گذاشته نشد . VSR در روسی مخفف نیروهای مسلح روسیه می باشد . این استتار به نام های : استتار 3 رنگ . dubok یا بلوط کوچک . schofield و استتار درختی روشن نامیده شده است . این طرح به صورت شاخه های سبز رنگ علفی که به صورت عمودی لکه های قرمز-قهوه ای را احاطه کرده اند در زمینه خاکی رنگ می باشد . در نمونه ی مخصوص کوهستان و بیابان این طرح رنگ زمینه ی خاکی تیره تر و رنگ سبز هم به سبزه تیره تغییر پیدا می کند . در مدل جدیدتر این استتار هم که به استتار اکراینی معروف است به جای سبز از قهوه ای و قهوه ای کم رنگ جایگزین رنگ قرمز در لباس شده است .

الگوی استتار VSR :سرباز در بین علفزار بدون استتار مناسب هدف راحتی برای یک تک تیرانداز مخفی شده می باشد :گروهی دیگر از سربازان با استتار مخصوص در بین علفزار . از فاصله دور به راحتی قابل شناسایی نیستند .چند هدف راحت برای تک تیراندازان : سربازان بی استتار در منطق باز .استتار ساده و راحت یک تک تیرانداز :

2 تک تیر انداز دارای پوشش برای مناطق درختی :


طرح استتار flora
پس از طراحی و ارائه الگوی استتاری VSR بعد از فروپاشی شوروی طراحان روس دست به طراحی الگوی استتار جدید به نام flora زدند . این الگو برگرفته از الگوی VSR می باشد با این تفاوت که در طرح flora شاخه های سبز رنگ کلفت تر شده اند و طرح 90 درجه نسبت به طرح VSR چرخیده است . در VSR طرح دارای خطوط عمودی بود ولی در flora دارای خوط افقی می باشد . این طرح جدید دارای 3 رنگ می باشد که رنگ اصلی سبز می باشد و در مناطق مرکزی و اطراف مسکو این طرح بسیار عالی عمل می کند . در صورت نو بودن در 50 متری و در صورت چند بار شسته شدن در 100 بالاترین کارایی را دارد . مدل های مختلف این طرح فقط در رنگ سبز پیش زمینه اختلاف دارند . این طرح به نام های : arbuz در روسی به معنای هندوانه . استتار سه رنگ و flora معروف می باشد .

الگوی استتار flora :

طرح استتار Flectar-D
این طرح در سال 2006 معرفی شد . Flectar-D یک طرح استتار 3 رنگ متشکل از رنگ سبز علفی . سیاه و لکه ها و نقاط خاکی رنگ می باشد . این طرح برگرفته از طرح استتار دانمارکی pletsroling در سال 1990 می باشد با این تفاوت که رنگ سیاه در flectar-D کمتر می باشد . این طرح در میان نیروهای چترباز روسیه(VDV) بسیار محبوب می باشد .


تانک کره ای استتار شده در جنگل


رنگ استتار صحرایی برای تانک های ایرانی
این ها تی72 هست.تور استتار برفی برای تانک


تانک لئوپورد با رنگ استتار صحرایی
استتار جنگلی تانک برادلی

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار صحرایی تانک برادلی

سرباز سپاه دارای استتار 6 رنگ صحرایی برای مناطق خشک و بیابانی :نیروهای ویزه سپاه دارای استتار درختی برای مناطق دارای پوشش گیاهی :استتار درختی برای تک تیرانداز و پوشش سلاح برای استتار کامل :استتار طبیعی و اختفا عالی این تک تیرانداز :


طرح استتار KLMK
استتار KLMK استتاریست 2 رنگ که متشکل از 2 رنگ سفید یا کرمی در زمینه سبز علفیه روشن می باشد . لکه های سفید به صورت نامنظم و دارای لبه های پله ای در زمینه سبز پخش شده اند . این استتار در بین سربازان شوروی و روسیه به استتار نور افتاب معروف بود . دلیل ان هم این بود که لکه های سفید مانند اثر نور خورشید از لابه لای برگهای درختان به روی سطح جنگل می باشند . این طرح در سال 1961 ارائه و تولید شد . KLMK به نامهای : طرح کامپیوتری . اشعه خورشید . پرتوی خورشید و طرح لیزری معروف می باشد . این طرح توسط نیروهای VDV شوروی . نیرو ویزه های GRU SPETSNAZ و نیروهای مرزبانی KGB مورد استفاده قرار گرفته است . این استتار در بین تک تیراندازان و نیروهای مهندسی و تخریب و شبه نظامی ها در بلوک شرق و شوروی بسیار محبوب بوده است .
استتار دیجیتالی
استتار دیجیتالی از تلفیق الگوهای کوچک(micropattern) و الگوهای بزرگ (macrppattern) برای بدست اوردن بالاترین کیفیت در استتار بوجود می ایند .از سال 1978 تا اوایل 1980 یک گردان زرهی امریکایی در اروپا از این طرح استتاریه دیجیتالی ( 2 طرح در یک طرح ) و همچنین ارتش استرالیا روی هلیکوپتر هایش از طرح دیجیتال برای استتار استفاده کردند . این طرح های دیجیتالی مثلا در طرح معروف نیروهای امریکایی MARPAT تلفیقی از الگوی استتار ببری (tiger strip) معروف در جنگ ویتنام و نمونه ای از الگوی DPM انگلیسی می باشد . که لبه های الگوی ببری بوسیله پیکسل ها به صورت پله پله در امده اند و از رنگها و طرح DPM در این استتار استفاده شده است . در فاصله نزدیک این الگوهای دیجیتالی به صورت پیکسل پیکسل دیده می شوند ولی در فاصله دور به صورت طرحهای معمولی و بزرگ مشاهده می شوند . این همان تلفیق 2 طرح کوچک و بزرگ می باشد .

4 الگوی معروف استتار دیجیتالی :

تلفیق میکروپترن و ماکروپترن :الگوی استتار ببری جنگ ویتنام و الگوی استتار DPM که در طراحی الگوی MARPAT استفاده شده است :نمونه ای از استتار دیجیتالی با پشت زمینه واقعی :
طرح استتار MARPAT برای نیروی دریایی امریکا . از این طرح در جنگ اخیر گرجستان سربازان گرجستانی استفاده کردند . البته نمونه چینی این طرح را :طرح استتار MARPAT برای بیابان و مناطق خشک . نیروهای امریکایی در عراق و افغانستان از این طرح بسیار استفاده می کنند :طرح استتار ARPAT این طرح مخصوص مناطق خشک و مناطق دارای بافت شهری می باشد و در ارتش و نیروی زمینی ایالات متحده استفاده می شود :استتار CADPAT مخصوص نیروهای کانادایی با رنگ امیزی مخصوص مناطق جنگلی :سه نسل لباس استتار ( زیتونی دهه 70 . درختی دهه 80 و 90 و استتار دیجیتال 2000 به بعد ) :استتار ARPAT در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار MARPAT در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

مقایسه سه طرح استتاری ( زیتونی . درختی و دیجیتالی ) :استتار دست ساز برای مناطق جنگلی و دارای پوشش گیاهی :استتار AUSCAM مخصوص نیروهای استرالیایی در بیابان ( این استتار سبیه استتار پلنگی نیروی زمینی ارتش می باشد ولی با رنگ بندی های بیشتر . استتار کارامدی در مناطق خشک است ) :نیرو مخصوص های سپاه دارای استتار 3 رنگ صحرایی مخصوص بیابان و کویر :

لزرم استفاده از استتار مناسب با توجه به محیط ( در تصویر زیر فرد در محیط نیمه بیابانی و دارای علف های زرد رنگ و خشک از استتار MULTICAM استفاده کرده است ) :استتار مناسب :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار نامناسب :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


الگوی استتار دیجیتال امریکایی ACU برای ارتش : این الگو در زمینه های بیابانی و دارای علف های خشک و مناطق شهری مناسب عمل می کند .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

چند نمونه استتار علفی Ghili suit برای نیروهای تک تیرانداز و شناسایی ( در موقعیت هایی که استتار و مخفی شدن بسیار حیاتی می باشد از این استتار استفاده می شود ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

2 نمونه استتار برای مناطق برفی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

الگوی استتار 6 رنگ بیابانی ( معروف به شکلات ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار MULTICAM در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار Flectar-d روسی در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار در شب ( دید از دوربین های دید در شب ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار درختی (woodland) در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

سربازان انگلیسی از تلفیق استتار درختی و بیابانی در مناطقی مثل افغانستان استفاده می کنند ( بالا تنه دارای استتار DPM برای جنگل و پایین تنه دارای استتار DPM برای مناطق بیابانی ) این روش بسیار کارامد می باشد در مناطق نیمه بیابانی . در هر منطقه شخص دارای 50 درصد شانس برای استتار می باشد :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
انواع استتار SHAMAN :

برای مناطق جنگلی . برفی و خشک و صحرایی ( به رنگ شنی ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


پوشاندن سر و کلاه با برگ و علف در محیط روش کارامدی در مناطق دارای علف و گیاه می باشد :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

چند نمونه استتار در برف :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار مناسب و سبک برای تک تیراندازان :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار مناسب در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
انواع استتار دیجیتال مخصوص نیروهای چینی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

چند طرح استتار در کنار هم :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

نمایش چند طرح استتاری بر روی یک فرد :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
استتار ERDL
این طرح در اصل بوسیله مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی ارتش امریکا در سال 1948 ارائه شد و توسط نیروهای مسلح امریکا در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت . این طرح به نیروهای مخصوص ارتش امریکا در سال 1967 و به نیروی دریایی امریکا در سال 1968-69 ارائه گردید .

این طرح یک طرح استتار 4 رنگ می باشد که از لکه های قهوه ای و سبز متوسط بزرگ و خطوط کوچکتر سیاه رنگ در زمینه سبز کم رنگ تشکیل شده است . این طرح به طرح استتار مناطق کم ارتفاع (low land ERDL camo ) و همچنین Lime camo pattern که به دلیل دارا بودن زمینه سبز رنگ برای مناطق جنگلی مناسب است نامیده می شود . مدل دیگر این طرح که دارای زمینه قهوه ای می باشد مخصوص مناطق کوهستانی و دارای ارتفاعات و همچنین مناطق خشک می باشد که به Brown ERDL یا High land pattern معروف می باشد . نام معروف دیگر این طرح . طرح استتار برگ یا Leaf camo می باشد .

این طرح پدر طرح معروف درختی امریکایی ( US woodland camo ) می باشد که در سال 1981 ارائه گردید.

طرح low land ERDL یا Lime :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح High land ERDl یا Brown ERDL :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح سمت چپ نمونه ای از ERDL می باشد و طرح سمت راست استتار درختی یا WOODLAND امریکایی است :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد .

نمونه های دیگری از این طرح استتاری :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ERDL در محیط :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ERDL بر تن سربازان امریکایی در ویتنام :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  [url=http://gallery.miliشtary.ir/albums/userpics/camo_erdl_%2816%29.jpg][/url]  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

نمونه ای دیگر از طرح Brown ERDL :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

چند نمونه استتار برفی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


لباس های استتاری متداول در نیروهای مسلح
طرح استتار درختی (Woodland) برای مناطق دارای پوشش گیاهی و جنگل و کوهستان :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار پلنگی (Dot camo ) برای مناطق بیابانی و خشک :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار خاکی ( Khaki ) برای مناطق خشک و بیابانی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار 6 رنگ بیابانی با طرح جدید :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار بیابانی تلفیقی از استتار 6 رنگ ( طرح شکلات + رگه های سیاه رنگ ) شبیه رگه های سیاه در طرح DPM . مخصوص مناطق خشک و بیابانی ( بویزه مناطق ساحلی ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


استتار درختی ابی + استتار ابی رنگ مخصوص نیرو هوایی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح استتاری جدید نیرو مخصوص های ارتش ( ترکیبی از طرح DPM و استتار 3 رنگ صحرایی ) این طرح معروف به Safariflage می باشد :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح استتاری دیجیتال امریکایی (ACU) مخصوص مناطق شهری و بیابانی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح استتار درختی برای نیروهای غواص :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

طرح استتار علفی (Ghili suit ) مخصوص تک تیراندازان و نیروهای شناسایی - برای مناطق دارای پوشش گیاهی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
نمونه ای از استتار SHAMAN : الگوی استتار درختی به روش برش های روبه رو و برگی شکل ( برگ چنار مانند ) بریده شده است . عالی برای مناطق دارای درخت و پوشش گیاهی . لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
لباس استتار Mesh مخصوص تک تیر اندازان اسرائیلی ( دارای رنگ بندی مخصوص بیابان و مناطق خشک ) :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار CADPAT TW دارای الگوی دیجیتال و رنگ بندی جنگل برای سربازان کانادایی :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

چند نمونه Ghili suit :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

استتار ساده و کارامد :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


[/CENTER ALIGN]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب renger تشکر کرده اند:
sayeh_roshan_1988, mnphoto, pedmehr, IRANIANLEV, 9028075, Fariborz, alirezak2, martin kane, hani1459, yasermym, آواکس, CAPTAIN PILOT, khashayar1, ehsan9001, Ra30ol, Mahdi1944, hossein1221, sokuteasemuni

New Memberno avatar
پست ها

3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 30 بهمن 1387 17:22

آرشيو سپاس: 7 مرتبه در 2 پست

Re: لباس ها و طرح های استتار

توسط aminlolo » شنبه 23 خرداد 1388 23:25

سلام رفیق . لااقل منبع تاپیک رو هم بیان می کردی در پایان عزیزم !!!! بنده کلی رو ایجاد و جمع اوریه مطلب برای استتار در Military.ir زحمت کشیدم ! از این به بعد منبع فراموش نشه !!!!!

با تشکر colonel shak

Rahman.ninja از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aminlolo تشکر کرده اند:
hani1459, sokuteasemuni, Fariborz


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان