در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

سریعترین دوربین جهان توسط محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا ابدا

توسط hani1459 » جمعه 11 اردیبهشت 1388 15:06

دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا به همراه گروهی از محققان این دانشگاه سریعترین سیستم تصویربرداری جهان که قادر است در کمتر از نیم بیلیونیم ثانیه عکس بگیرد را ابداع کرد. در واقع این دوربین می تواند در یک ثانیه بالغ بر 6 میلیون تصویر را ثبت کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام جلالی پرفسور دانشگاه کالیفرنیا به همراه تیم تحقیقاتی اش این دوربین را با نام Steam ابداع کرده است. Steam با استفاده از تابشهای سریع لیزر که به سرعت ناپدید شده و در طول زمان امتداد یافته و سپس با استفاده از ردیابهاب الکترونیکی ردیابی می شوند قادر به تصویربرداری با سرعتی بالا است.
از دیگر خصوصیات قابل توجه این دوربین که متفاوت از دوربینهای رایج است، استفاده از یک ردیاب است.
امکان بررسی دقیق فعالیتهای سلولی و نرونها توسط دوربین ابداعی محقق ایرانی
در حالی که دیگر انواع دوربینها که در تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند قادر به ثبت تصاویر محدودی در دوره زمانی تعیین شده هستند دوربین Steam می تواند به صورت مداوم و با سرعتی بالا تصاویر را به ثبت برساند. همین خصوصیت استفاده از آن را در مطالعات علمی و بررسی دقیق فعالیتهای سلولی و نرونها ایده ال خواهد کرد.
به گفته جلالی قدم بعدی بهبود وضوح تصویر در این سیستم است در این صورت می توان تصاویری شفاف و بسیار واضح را از ساختارهای درونی سلولها به ثبت رساند. این تکنیک به بهبود تابش فوق پیوسته شعاعهای لیزر بستگی دارد.
این تابشها در کمتر از یک میلیونیوم از میلیونیوم ثانیه گستره بی نهایتی از رنگها را در خود گنجانده است. به دلیل اینکه پراکندگی رنگهای مختلف این تابشها بسیار منظم و متوالی هستند رنگهای منعکس شده اطلاعات و جزئیات بسیار دقیقی را از نمونه مورد نظر در خود دارد.
تابش 6 میلیون پرتو لیزری در یک ثانیه
به گزارش مهر، جلالی به منظور ساخت این دوربین از لیزری استفاده کرده است که در عرض یک ثانیه قادر به تابش 6 میلیون پرتو لیزری است که همین امر باعث ثبت تصاویر نامحدود خواهد شد.
با این حال جلالی معتقد است می توان سرعت این سیستم را تا 10 میلیون تصویر در ثانیه افزایش داد که این سرعت 200 هزار برابر سرعت تصویر برداری دوربینهای ویدیویی رایج است.
بهرام جلالی به همراه تیمش در تلاشند که این سیستم تصویربرداری پر سرعت را به سیستمی 3 بعدی با وضوح تصویری مشابه ارتقا داده و در عین حال تعداد پیکسلهای موثر در تصویر را به 100 هزار افزایش دهند.
مهر نیوز
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان