در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

بررسی تاثیر دارو در فضا توسط نانوماهواره های ناسا

توسط hani1459 » جمعه 11 اردیبهشت 1388 23:27

سازمان ناسا در حال آماده سازی نانوماهواره هایی در ابعاد یک قرص نان برای ارسال به فضا است تا از این طریق بتواند به دانشمندان در درک دقیق تاثیر داروها در فضا کمک کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، این نانوماهواره ها فارماست نام داشته و به کمک راکت چهار مرحله ای مینوچر 1 نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در عصر روز پنجم می 2009 به فضا پرتاب خواهد شد.
وزن فارماست تنها چهار کیلوگرم بوده و به میکروآزمایشگاههایی مجهز است که با استفاده از حسگرها و سیستمهای نوری می توانند رشد، حجم و سلامت سلولهای مخمر را اندازه گیری کرده و اطلاعات را به منظور بررسی به زمین ارسال کند.
فارماست همچنین می تواند فشار، حرارت و شتابی را که ماهواره و مخمر در هنگام چرخش با سرعت 17 هزار مایل بر ثانیه بر مدار زمین خواهند داشت را کنترل کند.
دانشمندان طی این ماموریت چگونگی واکنش مخمر را در طول دریافت درمانهای ضد قارچی و پس از آن مورد مطالعه قرار خواهند داد. این داروهای ضد قارچ در سه میزان مشخص و به منظور کشف عملکرد داروها در فضا به مخمرها اعمال خواهد شد.
مدیر اجرایی پروژه فارماست اظهار داشت: ارسال این نانوماهواره ها می تواند تعداد موقعیتهای ممکن برای انجام آزمایش در موقعیت میکروگرانش را افزایش دهد.
پس از جداسازی این ماهواره ها از راکت مینوچر 1 و ورود موفقیت آمیز به مدار پایینی در ارتفاع تقریبی 458 کیلومتر از سطح زمین، فارماست فعال شده و ارسال سیگنالهای رادیویی را به دو پایگاه زمینی آغاز خواهد کرد.
زمانی که مهندسان ناسا پس از گذشت یک ساعت با فارماست ارتباط برقرار کردند ماهواره دستوری را برای آغاز آزمایش دریافت خواهد کرد که این آزمایش 96 ساعت به طول خواهد انجامید.
بر اساس گزارش زی نیوز، زمانی که آزمایش آغاز شود، فارماست اطلاعات را لحظه به لحظه با انجام آزمایش به پایگاههای تحقیقاتی زمینی ارسال خواهد کرد تا دانشمندان بتوانند با سرعتی بالا به پردازش نتایج آزمایشها بپردازند.

منبع مهر
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Mahdi1944, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان