در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

روبات زباله جمع کن ساخته شد

توسط hani1459 » شنبه 12 اردیبهشت 1388 11:20

روبات زباله جمع کن با هدف جمع آوری زباله های خانه به خانه در مناطق تاریخی شهرها و در مراکز تجاری به دست دانشمندان ژاپنی و ایتالیایی ساخته شد.


به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران موسسه بین المللی تحقیقات مخابراتی در ژاپن و مدرسه عالی سنت آنا در ایتالیا اولین روبات زباله جمع کن را که با هدف جمع آوری زباله ها ساخته اند از 9 می در پیزا آزمایش می کنند.
این روبات خودمختار که "داست کارت" (DustCart) نام دارد می تواند با سرعت 16 کیلومتر بر ساعت زباله ها را به صورت خودکار تا فاصله 24 کیلومتر جمع آوری کند. این روبات به خصوص برای جمع آوری خانه به خانه زباله ها در مراکز تاریخی شهرهای کوچک و مراکز تجاری بسیار مفید است.
عملکرد این روبات که یک متر و نیم ارتفاع و 77 سانتیمتر عرض دارد بسیار ساده است. به طوری که کاربر شماره ای را با تلفن همراه می گیرد و اسم خیابان و شماره پلاک خود را وارد کرده و یک قرار ملاقات تعیین می کند. به این ترتیب روبات، خود را به محل ملاقات می رساند. سپس کاربر پاکت زباله ها را وارد این روبات خودمختار می کند. روبات "داست کارت" گنجایش ذخیره حداکثر 30 کیلو زباله را دارد.
یکی از توانایی های ویژه این روبات، تفکیک زباله ها است. در حقیقت روبات مجهز به یک صفحه نمایشگر حساس به لمس است که می توان از طریق آن نوع زباله ها را در مقوله های شیشه، پلاستیک، کاغذ و زباله های مخلوط انتخاب کرد و این امکان را به روبات داد که زباله های هر مقوله را در جایگاه مربوط قرار دهد.
قرار است این روبات علاوه بر پیزا در شهرهای "اوربرو" در سوئد و "بیلبائو" در اسپانیا نیز آزمایش شود.
براساس گزارش آنسا، اولین نتایج آزمایشات آزمایشگاهی این روبات مثبت بوده است. از نظر فنی روبات به خوبی عمل می کند و موانع و آدرسها را به درستی تشخیص می دهد.
در این روبات یک سیستم نوآورانه مافوق صوت طراحی شده است این سیستم نشانگرهایی دارد که باید در مناطق حوزه فعالیت روبات نصب شوند.

مهر
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, MASTER, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان