منوچهر متكی:فعالیت های هسته ای ایران قانونی است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

منوچهر متكی:فعالیت های هسته ای ایران قانونی است

پست توسط hani1459 » شنبه 12 اردیبهشت 1388, 9:56 pm

وزیر امور خارجه كشورمان با تاکید بر قانونی و صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته ای ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان تلاش می کند در زمینه فعالیت‌های هسته ای خود اعتمادسازی کند.
به گزارش شبكه خبر به نقل از واحد مركزی خبر، منوچهر متكی در نشست خبری مشترک با هیروفومی ناکاسونی،همتای ژاپنی خود افزود: ژاپن سال‌های قابل توجهی برای اعتماد سازی در زمینه تولید انرژی هسته ای صرف كرد و هرگز از این کشور خواسته نشد، فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورد یا متوقف کند.

وی گفت: طبیعی است که باید همان نگاه مثبتی که به ژاپن وجود داشت، درباره سایر کشورهایی که در این زمینه فعالیت می کنند وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه كشورمان همچنین درباره وضع رکسانا صابری گفت: خانم صابری مانند هر ایرانی دیگر، اگر مقررات را نقض کند طبیعی است که قانون و نظام قضایی این نقض قانون را تحت پیگرد قرار دهد.

وی با اشاره به این که برای پرونده صابری درخواست تجدید نظر شده است،افزود:این تجدید نظر براساس عدالت و رأفت انسانی اعمال خواهد شد.

وزیر امور خارجه كشورمان همچنین با تاکید بر ضرورت استمرار مشورت های سیاسی ایران و ژاپن در سطوح مختلف، حجم مبادلات تجاری دو کشور را 20 میلیارد دلار اعلام کرد.

متکی گفت: ایران از تامین بخشی از انرژی مورد نیاز ژاپن و سهیم
بودن در فعالیت‌های اقتصادی این کشور بسیار خوشحال است.

وی با بیان این که ایران و ژاپن در سیاست خارجی یکدیگر از اهمیت بسیاری برخوردارند افزود: امسال هشتادمین سالگرد روابط رسمی و دیپلماتیک دو کشور است و ما بر همه جانبه بودن این روابط در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین تبادل نظرات منطقه ای و بین المللی تاکید ویژه داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین از برنامه های مفصل سفارتخانه های ایران و ژاپن به مناسبت هشتادمین سالگرد روابط دو کشور خبر داد.
منوچهر متكی در ادامه با اشاره به گفتگوی خود با طرف ژاپنی درباره مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای از جمله بحران در افغانستان و رشد افراط گرایی در منطقه گفت: در نشست امروز بر ضرورت تمرکز تلاش ها برای کمک به حل بحران افغانستان تاکید شد.

وی همچنین از توافق ایران و ژاپن برای همکاری مشترک در زمینه مبارزه با مواد مخدر، کنترل مرزها، مشکل پناهندگان در ایران و همچنین مشارکت در برخی طرح های بازسازی افغانستان خبر داد.

وزیر امورخارجه كشورمان افزود: در دیدار امروز درباره رویکردهای دولت جدید آمریکا در سیاست خارجی و مسائل منطقه ای گفتگو کردیم و این نگاه مشترک وجود داشت که اگر تغییرات مطرح شده جنبه عملی به خود بگیرد می تواند تصویر جدیدی از این سیاست ها ترسیم کند.

هیروفومی ناکاسونی، وزیر امور خارجه ژاپن نیز گفت: ژاپن به تاریخ طولانی و فرهنگ ایران احترام می گذارد و همواره در زمینه پیشرفت ایران همکاری داشته است.

هیروفومی ناکاسونی با تاكید بر قانونی بودن فعالیت هسته ای ایران افزود: ایران اقدامات مثبت و سازنده‌ای برای پیشرفت مقدمات گفتگو با 1+5 انجام داده است.

وی با اشاره به علاقه ژاپن به همکاری در زمینه توسعه ایران افزود: معتقدیم برای توسعه روابط دو کشور بهبود محیط بین المللی نیز لازم است.

وزیر امور خارجه ژاپن با اشاره به گفتگوهایش با متکی درباره موضوع هسته ای ایران و مسائل منطقه ای گفت: ژاپن در موضوع هسته ای ایران معتقد است این موضوع باید با ادامه گفتگوها درسطح بین المللی حل و فصل شود.
هیروفومی ناکاسونی درباره سیاست خارجی دولت آمریکا گفت: دولت اوباما موضوع گفتگو با ایران را به طور جدی دنبال می کند.

وی با بیان این كه ایران كشوری قدرتمند در منطقه است،گفت: نقش ایران در برقراری ثبات در منطقه سازنده است.

وزیر امور خارجه ژاپن همچنین نقش کشورمان را در برقراری ثبات در افغانستان بسیار مهم دانست.

هیروفومی ناکاسونی درباره پرونده رکسانا صابری هم گفت: ما معتقدیم که پرونده رکسانا صابری در مرحله قضایی است،اما چون مادر وی تبعه ژاپن است، دولت ژاپن پیگیر پرونده رکسانا است.


شبکه خبر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: منوچهر متكی:فعالیت های هسته ای ایران قانونی است

پست توسط hani1459 » شنبه 12 اردیبهشت 1388, 10:04 pm

  

وزير خارجه ژاپن: ايران گام‌هاي خوبي براي گفتگو با 1+5 برداشته است    امور خارجه ژاپن با تاکيد بر ضرورت ادامه همکاري‌هاي ايران با جامعه بين‌المللي به‌ويژه در زمينه موضوع هسته‌اي ، تاکيد کرد: ايران اقدامات مثبت و سازنده‌اي براي پيشرفت مقدمات گفتگو 1+5 صورت داده است.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، هيروفومي ناکاسونه که براي ديدار با تعدادي از مقامات ايراني در تهران به سر مي‌برد عصر شنبه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با منوچهر متکي همتاي ايراني خود، افزود: ايران بايد سياست خارجي جديد دولت اوباما مبني بر گفتگو با تهران را پيگيري کند و نبايد اجازه بدهد که اين فرصت از بين برود بلکه بايد گام‌هاي مثبتي در اين زمينه از سوي تهران برداشته شود.
وزير خارجه ژاپن با بيان اينکه کشورش به ايران احترام مي‌گذارد و در زمينه پيشرفت‌هاي ايران با اين کشور همکاري داشته است گفت: ما معتقديم که براي توسعه روابط، لازم است که محيط و فضاي جامعه بين‌الملل بهبود يابد.
وي افزود: من به عنوان يکي از دوستان ايران پرونده هسته‌اي ايران را يکي از موردهاي مربوط به جامعه بين‌المللي مي‌دانم و از ايران مي‌خواهيم که نسبت به اين موضوع کاملا جدي باشد.
وزير خارجه ژاپن تاکيد کرد: در خصوص موضوع هسته‌اي ايران، ژاپن هم نگراني مشترک جامعه بين‌المللي را دارد و معتقد است اين مساله بايد بر اساس قطعنامه‌ها حل و فصل شود.
وي در ادامه سخنان خود ايران را يک قدرت منطقه‌اي دانست و اظهار داشت: براي برقراري ثبات در منطقه ايران نقشي سازنده و مهم ايفا مي‌کند.
مسئول دستگاه ديپلماسي ژاپن افزود: ايران و ژاپن براي بازسازي افغانستان از جمله در زمينه مبارزه با مواد مخدر و کمک به پناهندگان همکاري داشته باشند و تاکنون نيز اقدامات خوبي در اين خصوص انجام داده‌اند.
وزير خارجه ژاپن اظهار داشت: براي برقراري ثبات در افغانستان ايران نقشي مهم ايفا مي‌کند و اميدواريم براي بهتر شدن و تقويت نقش ايران در اين زمينه، شاهد پيشرفت و بهبود همکاري‌هاي تهران با جامعه بين‌المللي باشيم.
ناکاسونه همچنين در خصوص پرونده رکسانا صابري هم گفت: ما معتقديم که پرونده رکسانا صابري در مرحله قضايي است اما چون مادر ايشان تبعه ژاپن است، دولت ژاپن پيگير پرونده رکسانا صابري است.  
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”