در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

دستگاه سانتریفیوژ توسط محققان دانشگاه تهران راه اندازی شد

توسط hani1459 » چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388 23:07

دستگاه سانتریفیوژ که به منظور مدل سازی فیزیکی با تلاش محققان دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است صبح چهارشنبه راه اندازی شد.
به گزارش خبرنگار مهر، این دستگاه که دارای قطر محفظه 7 متری است می تواند مدل فیزیکی را در داخل محفظه قرار داده و تحت شتاب مورد نظر قرار دهد. به این صورت در حین آزمایش امکان ثبت داده هایی که معرف رفتار مدل هستند فراهم می شود.

این دستگاه امکان دسترسی به مدل در حال چرخش از طریق اعمال کنترل های الکتریکی، تزریق مایعات و گاز و ارسال تصاویر و اطلاعات به خارج از محفظه را دارد.

همچنین این دستگاه می تواند به منظور بررسی سازه های نگهبان شامل دیوارهای انعطاف پذیر و دیوارهای خاک مسلح، سازه های مدفون در خاک و حفاری های زیر زمینی شامل مطالعه خطوط لوله، کالورت های مدفون، شفت ها و ترانشه ها، تونل ها و حفاری های عمیق، پی ها شامل مطالعه ظرفیت باربری پی های سطحی در خاک های چسبنده و غیر چسبنده، شمع ها تحت انواع بارگذاری های استاتیکی و دینامیکی و مطالعه و بررسی انواع سازه های ژئوتکنیکی و بررسی خاک، ژئوتکنیک زیست محیطی شامل مکانیزم انتقال آلودگی در مصالح ژئوتکنیکی و همچنین مدل کردن پدیده های زمان بر و پیش بینی رفتار در زمان های بعدی به کار رود.

ساخت این دستگاه که سالهای پیش به سفارش ایران در کشور فرانسه در حال ساخت بود از سال 84 به ایران منتقل و مراحل نهایی آن در داخل کشور طراحی شد.

این دستگاه در حال حاضر در آزمایشگاه خاک و پی دانشکده فنی دانشگاه تهران آماده خدمات رسانی به بخشهای پژوهشی کشور و اجرای پایان نامه های دوره های دکتری و کارشناسی ارشد است.


مهر
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان