در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي زميني به بحث بپردازيد
Major I

Major I

نماد کاربر
124

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 11 خرداد 1388 13:30

آرشيو سپاس: 367 مرتبه در 109 پست

ایده جدید برای ساخت یک وسیله نظامی (شبه تانک )

توسط simab1348 » دوشنبه 18 خرداد 1388 17:31

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام دوستان . هدف من  ارائه یک ایده جدید برای ساخت نسل جدیدی از تانک است . میخواستم از کسانی که در این زمینه اطلاعات دارند کمک بگیرم .
تانک های امروزی دارای نقاط قوت و ضعف فراوانی هستند . البته دسته بندی هایی در کارآیی و نوع هر تانکی وجود دارد .  
من حدودا 40 سال دارم و در زمان جنگ خدمت سربازیم را گذراندم (البته در نیروی دریایی ) اما بدلیل شرکت در بعضی مناطق عملیاتی  کم و بیش با تانکها و محدودیتهایشان آشنایی دارم . از جمله مشکلات تانکها نداشتن سرعت زیاد . وزن بسیار سنگین . آسیب پذیری در مقابل ضد تانکها . قدرت مانور پایین . مشکلات وجود دود در برجک در صورت شلیک . مشکل در تیراندازی به اهداف خیلی نزدیک و پائین تراز سطح تانک . شلیک مستقیم از پشت خاکریز دید محدود و... است .

این ایده به صورت اصلی از ترکیب تانک با لودر پدید آمده . لودر ها در مناطق عملیاتی بسیار چالاک و کارا هستند. تقریبا در هر شرایطی که تانک قادر به کار و فعالیت است آنها نیز قادر به خدمت هستند. وبه گونه ای ساخته شده اند که همه جا کار برد داشته باشند. وزن و قدرت و  آن بسیار متناسب است و قدرت مانور عالی  و بدنه مقاومی دارد. وازهمه مهمتراز یک تانک بسیار ارزانتر است . ما می توانیم با استفاده از حالت برجک تانک (که بدون سرنشین می باشد)  و نصب آن بجای  بیل لودر از چند خاصیت استفاده کنیم.
ابتدا اینکه برجک از بقیه وسیله فاصله دارد و امنیت جانی سرنشین بیشتر است ومشکل دود در کابین را حل می کند .
دوم اینکه در پشت خاکریزها براحتی مماس با قله خاکریز قرار گرفته و شلیک می کند.
سوم . اگر دشمن حتی در پشت خاکریز حضور داشته باشد با پایین گرفتن سر برجک قادر به هدف قرار دادن آنها با تیر بارهای نیمه سنگین خواهد بود.
چهارم. این وسیله میتواند در تمام مناطق عملیاتی حتی جنگ شهری بسیار کار باشد. (بدلیل  توانایی در ارتفاع قرار گرفتن برجک )  برجک که دارای سیستم اپتیک و هدفگیری مدار بسته است و از داخل کابین ضد گلوله هدایت می شود. میتواند براحتی بر منطقه دید و احاطه  داشته باشد . ضمن اینکه فرم برجک گلوله های مختلفی که به سمت آن شلیک میشود را منحرف خواهد کرد. و هدف قرار دادن آن بخاطر کوچک بودن ابعاد آسان نیست .
مسلما باید قسمت های بدنه لودر زره پوش شود . اما با روشهایی جدید که هم گلوله و موشکهارا منحرف کند و هم به موتورو سایر قسمت ها صدمه نرسد. و وزن آن زیاد افزایش نیابد.
کابین راننده هم کوتاه تر شده و همانطور که ذکر شد ، ضد گلوله خواهد بود.
البته روی این وسیله نمی توان توپ های سنگین گذاشت . اما تجربه نشان داده که توپهای سنگین همه جا قابل استفاده نیست. ضمن اینکه قدرت توپهای کوچک در هنگام هدفگیری و نواخت تیر بسیار بیشتر است.  
حالا میخواستم دوستان لطف کنند و نظراتی در این رابطه بدهند تا اشکالات و ایرادات طرح را برطرف کرده و به نیروهای مسلح ارائه دهیم . من یک تصویر هم برای نشان دادن منظورم گذاشته ام که امید وارم گویاباشد.
متشکرم .

لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب simab1348 تشکر کرده اند:
Miliali, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, Mahdi1944

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
114

تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 10:34

مشهد

آرشيو سپاس: 78 مرتبه در 28 پست

Re: ایده جدید برای ساخت یک وسیله نظامی (شبه تانک )

توسط usof k » دوشنبه 18 خرداد 1388 18:30

جای چرخها حتما باید شنی گذاشته شود. چرخها خیلی آسیب پذیر و کارایی کمتری نسبت به شنی دارند...  اما بیشتر چابک بودن لودر بخاطر دو تکه بودن آن است که باعث میشود موقع پیچیدن در مساحت کمتری دور بزند. لذا شنی در این ماشین کاربردی ندارد.

و اما راننده اگر نتوانیم او را یکجا در وسط ماشین که بخاطر لولا نمیتوان اینکاررا کرد هیچ امنیتی برایش نداریم.

اگر به هر علتی جک آسیب ببیند ،کل سیستم شلیک ما از کار افتاده.

اما ایده جالبی بود :smile:
خدايا آن که تو را دارد چه ندارد ؟

و آن که تو را ندارد چه دارد ؟ امام حسين (ع)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب usof k تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, Solver

Moderator

Moderator

نماد کاربر
2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

Re: بحث راجع به ایده یک تانک جدید.

توسط sokuteasemuni » دوشنبه 18 خرداد 1388 18:32

سلام بر شما، ورودتون رو به انجمن تبريك و خير مقدم عرض مي كنم
خوشحالم از اينكه به دنبال ايده هاي جديد هستيد و مهمتر از اون، به دنبال رفع ايراد.
بنده چند سوال دارم :
*در رابطه با مكانيزم بالا بردن برجك چه در نظر داريد؟ سيستم مكانيكي؟ هيدروليكي؟الكتريكي؟
هر كدوم از اين سه روش، مزايا و معايبي دارند. مثلا سامانه ي مكانيكي ضريب اطمينان بالايي داره ولي وزن، تعميرات، و نيروي توليدي اون مطرح هست و يا سامانه ي هيدروليكي ، حساسيت به دما، محيط كاري، مسئله ي هزينه ي بالا براي توليد ولي در عوض نيروي توليدي بالا، نياز به تعمير و نگهداري كمتر در طول عمر و ... رو داره.

*مسئله ي لگد پس از شليك، كه نيروي حاصل از اون به بازوهاي بالا برنده وارد ميشه، و در صورت مهار نبودن كافي برجك، لوله، تغيير زاويه ي قابل توجهي در هنگام شليك خواهد داشت كه از دقت شليك كم مي كنه.

*براي گلوله گذاري مجدد اگر نفر در داخل برجك باشه، حجم برجك زياد ميشه و بايد ضرايب ايمني سامانه رو (بدليل وجود انسان) بالا در نظر گرفت و اگر سامانه ي خودكار در نظر گرفته بشه حجم و وزن بالا رو در پي خواهد داشت

* با توجه به تعداد بازو ها محدوديت برجك مذكور، رقم خواهد خورد با يك بازو، گردش 360 درجه ، به راحتي در دسترس هست ولي در اينصورت وزن مجموعه ي برجك مسئله هست و اگر دو يا سه بازو در نظر باشه محدوديت در چرخش خواهيم داشت كه ميشه ايو مشكل رو با يك مجموعه ي چرخنده ، بين برجك و بازوها رفع كرد ولي باز وزن ميره بالا
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
البته برجك هاي بالا رونده كه روي اون موشك ضد تانك نصب شده ، و بر روي يك شاسي زرهي هستند ساخته شده كه به معني قابل حل بودن مشكلات مطرح شده هست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
simab1348, CAPTAIN PILOT

Moderator

Moderator

نماد کاربر
2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

توسط sokuteasemuni » دوشنبه 18 خرداد 1388 18:49

يك سامانه ي شناسايي-هدفگيري  به سبك مطرح شده در بالا :

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, simab1348, Mahdi1944

Major I

Major I

نماد کاربر
124

تاريخ عضويت

توسط simab1348 » دوشنبه 18 خرداد 1388 19:05

دوست عزیز جناب آقای usof k سلام . از اینکه نظر خودتون رو گفتید بسیار متشکرم . همینطور که شما گفتید چرخها بسیار آسیب پذیر هستند البته میتوان اطراف آنها محفظه های سپر مانند  فلزی قرار داد تا اصابت گلوله مستقیم جلوگیری کنند. راجع به کابین راننده هم باید تا حد ممکن آنرا کوتاه کرد و از شیشه های ضدگلوله و یا دیدگاههای کوچک مانند آنچه در تانکها وجود دارد استفاده کرد. کما اینکه در مناطق عملیاتی از لودرها حتی بدون هیچ محفظه ای استفاده می کردند. اما میتوان با تمهیداتی کابین را تا حدی ایمن تر کرد.  در مورد جک  شلنگ ها هم: باید در محفظه های فلزی ایمن قرار بگیرد . البته برای نحوه قرار گرفتن آن در عین اضافه نشدن وزن زیاد وکارآیی باید فکری کرد ... روی این مسائل فکر خواهم کرد واز تذکرتون ممنون
دوست عزیز  sokuteasemuni از اینکه منو در جمع دوستان خودتون پذیرفتید بسیار خوشحالم .
نظر من اضافه کردن یه قابلیت جدید به تانک بود که بر پایه لودر باشه . سیستم حرکت بازوها و قدرت لودر بر اساس هیدرولیکه . البته لودر در زمان جنگ در مناطق عملیاتی بدون خاکریز و سنگر قابلیت خودش رو نشون داده . اما هرچه بشه ایمنتر وکارا تر باشه مسلما بهتره . حسن این مدل این هست که برجک قابلیت بالا و پائین رفتن و درعین حال شلیک به طرف پائین رو داره .از این خاصیت میتوان در شلیک به مناطق زیر دست مانند دره ها و مناطق پست . پشت خاکریزها . داخل کانالهای و غیره ... استفاده کرد.
برجک در این وسیله  وزن زیادی نداره . مهمات اون نیز با توجه به فضایی کهداره و کوچک بودن حجم توپ  کافی بنظر میرسه . مشکل لگد زدن رو میشه باتوپهایی که مانند توپهای ضد هوایی روی کشتیها وجود دارد با فنر و یاپنوماتیک حل کرد ضمن اینکه میشه از لانچرهای راکت انداز مانند آنچه در هلیکوپتر های کبری وجود داره در کنار برجک استفاده کرد. این لانچر ها دیگه مشکل لگد زدن ندارن . ویا بقول شما از موشکهای ضد تانکاستفاده کرد. برای مسلح کردن مجدد هم با پائین آوردن برجک به راحتی امکان پذیره ....
اما راجع به مدلی که شما در تصویر نشون دادید :
برای جلوگیری از مشکلی که شما در تصویر برای برجک نشان دادید متیوان برج رو روی صفحه ای قرار داد تا گردش  360 درجه داشته باشه . اما اشکال این روش اینه که به سمت پائین شلیک نمی کنه !برای گردش برجک میتوان بصورت مکانیکی از میله ای فولادی داخل جک استفاده کرد و مانند فرمان اتومبیل از داخل آنرا کنترل کرد .
در ضمن از تصویری که گذاشتید بسیار متشکرم . ایده های زیادی رو به ذهنم رسوند.
آخرين ويرايش توسط simab1348 در دوشنبه 18 خرداد 1388 19:49, ويرايش شده 1 در کل.

sokuteasemuni, CAPTAIN PILOT

Major I

Major I

نماد کاربر
124

تاريخ عضويت

توسط simab1348 » دوشنبه 18 خرداد 1388 19:35

ایده  دیگری که میشه در این وسیله ازش استفاده کرد. استفاده از سیستم کانال کن هایی است که  کار لودر را هم میکند .  آنها از لودر بسیار کوتاهتر هستند . با اضافه کردن برجک بجای بیل جلو از فرم کانال کن (قسمت پشت )  هم میتوان استفاده دیگری کرد. میتوان آنها را با برجک دیگری مجهز کرد . این وسیله انعطاف بسیاری دارد و میتواند به چپ و راست و بالا و پایین حرکت کند. این وسیله برای جنگ های شهری و کانلها و سنگرهای مرتفع و سایر مناطق عملیاتی بسیار کارا خواهد بود و  میتوان آنرا  به تانک های موجود نیز اضافه کرد. اما باید سیستم هیدرولیک یا مکانیکی جدیدی برای آن طراحی کرد. سیستم هدایت هم مانند برجک جلو از طریق کابین خواهدبود. در محدوده برجک دوربین هایی خواهد بود که مجهز به سیستم دید در شب و هدفیاب خواهد بود . البته کانال کن بدلیل مورد مصرفش بسیار قدرتمند طراحی و ساخته شده . مانیازی به این مقدار محکم کاری نداریم و می توانیم آنرا بسیار ساده تر و سبک تر و درعین حال کارا تر بسازیم .در حالیکه سیستم هیدرولیکش محفوظ تر باشد.  

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4265

تشکر کرده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 18 خرداد 1388 23:45

طرحهای خوبیه و میشه روش کارهایه زیادی کرد ولی فکر نکنم بتونی اینا رو به مرحله اجرا برسونی  چون معمولا حمایت نمی کنن اونهایی که باید حمایت کنن .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
simab1348

Major I

Major I

نماد کاربر
124

تاريخ عضويت

توسط simab1348 » سه شنبه 19 خرداد 1388 07:31

دوست عزیز . منهم مثل شما فکر می کنم . میدونم که معمولا اینقدر که به کپی سازی علاقه نشون داده میشه به نو آوری چندان رغبتی نیست . شاید چون هم ساختشون ساده تره و هم امتحانشون  رو پس دادن  اینطوره !
البته نظر من 100 % این نیست که این وسیله ساخته بشه . من بیشتر به این فکر میکنم شاید یکی از مسئولینی که در زمینه ساخت این وسایل فعالیت می کنه اتفاقی از این ایده مطلع بشه و فکر بهتر و ایده جدید تری رو به ذهنش برسونه . شاید هم به فکر من و شما چیزی برسه که به فکر یه مهندس که مدتها دراین زمینه کار کرده نرسه . بقول معروف همه چیز را همگان دانند!
من همیشه فکر میکنم  راههای زیادی برای پرواز وجود داره که بشرتا الآن ، دو سه تاش رو فهمیده ! اما چون همین ها احتیاجش رو برطرف می کنه زیاد برای فهم راههای دیگه تلاش نمی کنه ! کی میدونه شاید نوادگان من یا شما چیز هایی رو اختراع کردن که امروز به فکر هیچ بشری نرسیده.
بهرحال از لطفا شما بینهایت متشکرم .

sokuteasemuni

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
364

تشکر کرده: 1009 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 آبان 1387 17:43

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 182 پست

توسط chad » سه شنبه 19 خرداد 1388 17:11

دوست من خیلی از هدف طرح شما خوشال شدم. ولی یه سری سوال در خصوص طرح شما دارم اول اینکه گذاشتن همچین برجکی به جای تیغه لودر باتوجه به وزن برجک فکر کنم باعث برهم خوردن تعادل لودر شود
دوم شما به یک جک هیدرولیکی بزرگ نیاز دارید تا برجک را بالاوپایین ببرد که فکر کنم فضای زیادی رو اشغال کنه
اگر به این سوالات پاسخ بدهید ممنون میشم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب chad تشکر کرده اند:
simab1348, sokuteasemuni

Major I

Major I

نماد کاربر
124

تاريخ عضويت

توسط simab1348 » سه شنبه 19 خرداد 1388 17:30

سلام . از لطف شما متشکرم . بیل لودر + وزنی که قرار است بعنوان خاک یا مصالح یا هر چیز دیگری از زمین بلند شود در کل بیشتر از وزن برجک نیست. لودر طوری ساخته شده که حتی در حال حرکت میتواند وزن مشخصی را از زمین بلند کند. وزن برجک و مهمات و محفظه از وزنی که برای حمل در یک لودر محاسبه شده بیشتر نخواهد بود. اول اینکه ما بجای آنکه قطر زره را بیشتر کنیم از حالت ها و فرم های خاص استفاده می کنیم . تا گلوله منحرف شود. و چون نیروی انسانی در آن قرار ندارد فقط قسمت هایی از برجک که مهمات درون آن قرار میگیرد با ایمنی بیشتری ساخته خواهد شد. واین وزن برجک را کاهش خواهد داد . همچنین باتوجه به زره پوش شدن بقیه بدنه لودر اگر افزایش وزنی هم باشد متعادل خواهد شد. درضمن  این وسیله میتواند حتی در حال حرکت تیر اندازی کند. (البته مسلما دقت آتش پایین خواهد آمد ) و فقط برای موارد پوشش یا باصطلاح آتش تهیه استفاده خواهد شد. همچنین این وسیله برای نبردهای تهاجمی مناسب است و در نبردهای تهاجمی برد سلاح چندان مطرح نیست . و میتوان با استفاده از توپهای سبک با مهمات مخصوص (گلوله های خوشه ای ) حجم آتش را افزایش داد .

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
364

تشکر کرده: 1009 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 آبان 1387 17:43

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 182 پست

توسط chad » پنج شنبه 21 خرداد 1388 16:55

از توضیهات شما ممنونم و قانع شدم.امیدوارم با جدیت طرح خود را دنبال کنید وبه نتیجه مطلوب برسید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب chad تشکر کرده اند:
simab1348, sokuteasemuni, CAPTAIN PILOT

Commander

Commander

نماد کاربر
2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

توسط CAPTAIN PILOT » پنج شنبه 21 خرداد 1388 18:22

دوست عزیز simab1348
ابتدا من هم به نوبه خودم عرض سلام و خوش آمد گویی خدمت شما دارم. در رابطه با طرح شما همانطور که دوستان هم اشاره کردند ایرادات و ابهاماتی وجود داره ولی اینها دلیلی بر ناقص بودن آن نیست. زیرا این هنوز یک ایده هست و تا تبدیل به یک طرح و یا نمونه قابل ساخت بشه باید مراحل زیادی رو پشت سر بزاره که قطعا از توان یک طراح اولیه خارجه ! جدا از بحث دانش و اطلاعات فنی شما به تعداد زیادی مهندس و ایده پردازان متخصص با سطوح علمی متفاوت نیازمندید که مطمئنا اگر بخواهید شخصا اقدام به جمع آوری اطلاعات نمایید ممکنه سال ها طول بکشه !!! اما شما در این زمینه یک راه نسبتا قوی دارید و اون هم اینه که طرح خود را پعد از کمی پخته شدن به وزارت دفاع معرفی کنید. من شنیدم به دلیل وضعیت فعلی کشور از طرح های خوب و واجد شرایط در زمینه نظامی حمایت های قابل توجهی میشه.
به هر حال امیدوارم در تمام مراحل این راه پر فراز و نشیب موفق و پیروز باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
simab1348, sokuteasemuni, sand_fighter

بعدي