زندگینامه الکساندر گراهام بل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

زندگینامه الکساندر گراهام بل

پست توسط ganjineh » دو شنبه 1 تیر 1388, 8:05 pm

 تصویر 
[COLOR=#NaNNaNNaN]الکساندرگراهام‌بل مخترع تلفن به سال ۱۸۴۷ در شهر «ادینبورو» اسکاتلند متولد شد.وی گرچه چند سالی بیش به مدارس رسمی نرفت ولی با همت خودش و تلاشخانواده‌اش از تحصیلات ممتازی برخوردار گردید. از آنجا که پدر گراهاممتخصص فیزیولوژی صدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود علاقه و توجهاو به مبحث بازیافت اصوات و صداها کاملاً طبیعی به نظر می‌رسید.

گراهام‌بلدر سال ۱۸۷۱ به شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا نقل مکان کرد. درآنجا در سال ۱۸۷۵ به برخی کشفیات مختلف دست یافت که سرانجام به اختراعتلفن منتهی گردید. بل اظهار نامه مربوط به درخواست ثبت حق انحصاری اختراعخود را در فوریه سال ۱۸۷۶ تسلیم کرد و امتیاز مربوط به آن چند هفته بعد بهوی داده شد. (جالب اینکه شخص دیگری به نام الیشاگری در همان روز و تنهایکی دو ساعت دیرتر اظهارنامه ثبت اختراع وسیله کاملاً مشابهی را تسلیممقامات مربوطه نمود.

کمی پس از دریافت امتیاز مزبور گراهام بلدستگاه تلفن اختراعی خود را در سالن نمایشگاه سنتنیال فیلادلفیا به معرضنمایش گذاشت. اختراع بل با استقبال گرمی مواجه شد و جایزه‌ای نیز به اواعطا گردید. حق بهره‌برداری انحصاری از این اختراع در قبال مبلغ یکصدهزاردلار به کپانی «وسترن یونیون تلگراف» پیشنهاد شد ولی کمپانی مزبور از خریدآن امتناع کرد. بنابراین بل و دستیارانش در ژوئیه ۱۸۷۷ خود به تأسیس شرکتیهمت گماشتند که آن شرکت در حقیقت سلف همین کمپانی «آمریکن تلفن و تلگراف»امروزین بود. تلفن از همان آغاز توفیق تجاری بسیار بزرگی روبه‌رو گردید.اکنون نیز AT&T بزرگ‌ترین تشکیلات بازرگانی خصوصی جهان است.

ظاهراًبل و همسرش که در مارس ۱۸۷۹ حدود پانزده درصد سهام شرکت تلفن را داشتندتصور نمی‌کردند که کمپانی آنها به زودی تبدیل به شرکتی با سوددهیافسانه‌ای خواهد شد. آنها طی چند ماه اکثر سهام خود را با بهای متوسط هرسهم ۲۵۰ دلار فروختند. تا ماه نوامبر ارزش سهام شرکت به یکهزار دلار رسید.در سال ۱۸۸۱ آنها باز هم دست به کاری غیر عاقلانه زدند و یک سوم بقیه سهامباقی مانده خود را فروختند. با وجود این در سال ۱۸۸۳ ثروت بل و همسرش بالغبر یک میلیون دلار می‌شد.

با وجود اینکه بل در نتیجه اختراع تلفنفردی ثروتمند شده بود ولی همچنان به فعالیت‌های تحقیقاتی خود ادامه داد وچند وسیله سودمند دیگر، البته کم اهمیت‌تر از تلفن نیز اختراع کرد. او بهکارهای مختلف علاقه داشت ولی توجه علاقه اصلی او کمک به ناشنوایان بود.همسرش بانویی ناشنوا بود که بل قبلاً به او درس می‌داد. بل دو پسر و دودختر داشت اما پسرانش در همان اوان نوزادی از دنیا رفتند.بل در سال۱۹۲۲درگذشت. 
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”