مدار شارژر اتوماتیک باتری های نیکل کادمیم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21356 بار

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 17 تیر 1388, 3:38 am

خیلی از شما دوستان دوربین های دیجیتال دارید که این دوربین ها 2 تا باتری قلمی شارژی 1.2 ولتی استفاده میکنند. قبل از هر چیز بایدذ بگم که همیشه یک باتری با آمپر ساعت بالا برای دوربینتون تهیه کنید .اما برای شارژ چی؟

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

شرح عملکرد مدار

مدار شارژر زیر وظیفه اش شارش این باتری هاست. مداری بسیار ساده و کار آمد.این مدار قطعات کمی داره و ارزان هست و در عین حال اتوماتیک هست یعنی هر وقت باتری شارژ شد اوپ آمپ موجود فرمان قطع به ترانزیستور میده. همین.

دلیل اون هم اینه که اوپ امپ به صورت مقایسه گر استفاده شده و در صورت بالا رفتن ولتاژ پایه مثبت به بیشتر ازپایه منفی اوپ آمپ به اشباع مثبت میره و این یعنی خاموشی ترانزیستور.

زمانی که باتری داره شارژ میشه دیود LED روشنه و وقتی باتری ها شارژ شدند دیود خاموش میشه. پتانسیومتر هم روی همین 20 کیلو باید باشه. چون زمانی که روی 20 کیلو هست ولتاژ 2.78 ولت به باتری ها میرسونه و وقتی که ولتاژ باتریها به 2.8 ولت برسه ,این ولتاژ از 2.78 بیشتر میشه و همونطور که گفتم اشباع مثبت پیدا میکنیم و TR خاموش میشه( چون نوعش PNP) است.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

Re: مدار شارژر اتوماتیک باتری های نیکل کادمیم

پست توسط sean » شنبه 30 آبان 1388, 9:02 pm

سلام راستش من میخوام یک مدار اتوماتیک خودم درست کنم شما میتونید کمکم کنید که از چه قطاتی یا چه جوری میشه این کار رو کرد

Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 2464 بار
سپاس‌های دریافتی: 1411 بار

پست توسط mohammad1365 » چهار شنبه 3 شهریور 1389, 2:13 pm

سلام به سامان عزيز
سامان جان مداري پيدا ميشه كه باتري 9 ولت كتابي رو بتونه شارژ كنه و بعد از پر شدن عمل شارژ متوقف بشه؟
با تشكر

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1697 بار

پست توسط Achilles » چهار شنبه 3 شهریور 1389, 2:34 pm

mohammad1365 نوشته شده:سلام به سامان عزيز
سامان جان مداري پيدا ميشه كه باتري 9 ولت كتابي رو بتونه شارژ كنه و بعد از پر شدن عمل شارژ متوقف بشه؟
با تشكر

توی کتاب 305 مدار چاپ کانون نشر علوم ترجمه شده توسط رضا خوش کیش مدار مورد نظر شما وجود داره.

من کتابشو دارم ولی اسکنر دم دست ندارم که برات بفرستم

این کتاب رو میتونید از انقلاب تهیه کنید.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21356 بار

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 3 شهریور 1389, 3:06 pm

mohammad1365 نوشته شده:سلام به سامان عزيز
با تشكر

سلام محمد جان

این مدار رو میتونی درست کنی / البته دستگاه های آماده هم در بازار هست. حدود 10 هزار تا 16 هزارتومنی باید باشه! البته معموبل" 4 عدد باتری قلمی قابل شارژ هم همراهشون هست. تصویر

پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

ارسال پست

بازگشت به “مدارهای آنالوگ و دیجیتال”