در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Commander

Commander

نماد کاربر
2876

تشکر کرده: 1399 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

انتقاد نسبت به عملکرد اداره ثبت اختراعات

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 5 مرداد 1388 16:17

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم مشارک وزارت علوم در ثبت اختراعات گقت: بررسی تخلفات در حوزه علمی نیاز به دادستان و کارشناسان خاص دارد که اقامات صورت گرفته در این زمینه کافی نیست.
اسفندیار اختیاری کستویه یزد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به قوانین ثبت اختراع گفت: یکی از مهمترین مواردی که در قانون ثبت اختراع آمده این است که ثبت کننده باید طرح اختراعی را به طور شفاف تبت و اطلاع رسانی کند و از سوی دیگر در حفظ طرحهای پژوهشی نیز اقدام کند.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه اداره ثبت اختراعات مخفی کردن پروژه های تحقیقاتی نیست، افزود: بر خلاف تصور عموم کار اداره ثبت اختراعات پنهان کاری نیست بلکه پس از ثبت کامل جزئیات طرحهای پژوهشی به طور شفاف در زمینه طرحهای ثبت شده در سطح جامعه اطلاع رسانی می شود.
اختیاری بررسی بانک اطلاعات برای جلوگیری از ثبت طرحهای مشابه را از وظایف مهم اداره ثبت اختراعات ذکر کرد و اظهار داشت: در صورتی که هر کدام از این فرایندها به درستی انجام شود، امکان تقلب در ثبت اختراعات از بین می رود. در غیر این صورت هم فرد محقق و هم محاکم قضایی متضرر می شوند.

لزوم وارد شدن وزارت علوم در ثبت اختراعات
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه به مهر گفت: در سال گذشته قانون ثبت اختراعات برای اجرا ابلاغ شد. در زمان تصویب این قانون قرار شد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ثبت اختراعات مشارکت داشته باشد اما تاکنون این مشارکت اتفاق نیفتاده است.

نبود محاکم خاص برای اختراعات
اختیاری در ادامه نداشتن محاکم خاص برای رسیدگی به جرایم حوزه اختراعات و طرحهای پژوهشی را از معضلات این بخش دانست و خاطرنشان کرد: بررسی تخلفات در حوزه علمی نیاز به دادستان و کارشناسان خاصی دارد که با مالکیت فکری و معنوی آشنا باشند.
وی اقدامات صورت گرفته در زمینه ایجاد محاکم خاص در حوزه علمی را کافی ندانست و ادامه داد: ایجاد این محاکم باید به گونه ای باشد که دیگران از ترس عواقب دست به تقلب در این حوزه نزنند.

ثبت "اظهاری" انتقادی دیگر در ثبت اختراعات
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه شیوه ثبت اختراعات در کشور اظهاری است، گفت: اگر فردی اظهار کند که طرحی را تولید کرده است در صورتی که موارد مشابهی نداشته باشد به ثبت می رساند.
وی ادامه داد: این در حالی است که در سایر کشورهای دنیا طرحهای تحقیقاتی توسط متخصصان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. این امر به دلیل رعایت قوانین مالکیت معنوی است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه مخترعان از طریق ثبت اختراعات کسب درآمد می کنند، یادآور شد: در کشور ما به دلیل نبودن بورس ایده و درآمدزا نبودن پروژه های تحقیقاتی برای مخترعان، سازو کارهای لازم برای بررسی طرحهای تحقیقاتی وجود ندارد.

مهر
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
Fariborz, SadafG, shazan, shola, كيارش, sokuteasemuni, sand_fighter, ganjineh, Mahdi1944, SAMAN, soheil_ra'am

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 14 آذر 1386 03:52

آرشيو سپاس: 64 مرتبه در 26 پست

Re: انتقاد نسبت به عملکرد اداره ثبت اختراعات

توسط soheil_ra'am » دوشنبه 5 مرداد 1388 16:39

سلام
من یک وسیله ای ساختم و نقشه ها و توصیف رو کامل کردم ولی در نوشتن ادعا نامه مشکل دارم و نمیدونم باید چطور بنویسم تا همه جوانب رو پوشش بده.
شما نمونه یک ادعانامه رو دارید تا ببینم چطور و با چه ادبیاتی باید ادعانامه رو پر کنم؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب soheil_ra'am تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, shola

Commander

Commander

نماد کاربر
2876

تاريخ عضويت

DE - CZE

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 5 مرداد 1388 19:07

soheil_ra'am نوشته است:سلام
من یک وسیله ای ساختم و نقشه ها و توصیف رو کامل کردم ولی در نوشتن ادعا نامه مشکل دارم و نمیدونم باید چطور بنویسم تا همه جوانب رو پوشش بده.
شما نمونه یک ادعانامه رو دارید تا ببینم چطور و با چه ادبیاتی باید ادعانامه رو پر کنم؟

soheil_ra'am, درود

همینطور که میدونید و در بالا هم اشاره شد متاسفانه یا خوشبختانه (!!!) مراحل ثبت اختراع از روال خاص یا از پیش تعیین شده ای پیروی نمیکنه. مثلا" برای همین ادعانامه, کافیست شما به مواردی همچون :

1- عدم داشتن نمونه داخلی یا خارجی (با ذکر منبع که حتی میتونه وبلاگ اینترنتی خودتون هم باشه) !!!
2- داشتن توجیه اقتصادی برای تولید انبوه با ذکر 2 دلیل مختصر.
3- برتری نسبت به نمونه های مشابه (در صورت عدم وجود مورد 1)
4- نوآوری و جدید بودن از نظر تکنولوژی و موارد به کار رفته.
و ....

به همین راحتی.
اگر باز هم سوالی داشتید بنده در خدمتم
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

كيارش, Mahdi1944, sokuteasemuni, SAMAN, SadafG, Fariborz, shola, shazan, soheil_ra'am

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط soheil_ra'am » دوشنبه 5 مرداد 1388 22:04

من توی اینترنت خیلی گشتم تا نمونش رو پیدا کنم ولی پیدا نکردم. چطور میتونم منبع پیدا کنم که نمونش وجود نداره؟ یعنی باید یک وبلاگ درست کنم و توش بنویسم نمونه این چیزی که ساختم وجود نداره؟

نه تکنولوژی جدید داره و نه مواد جدید

CAPTAIN PILOT, shola

Commander

Commander

نماد کاربر
2876

تاريخ عضويت

DE - CZE

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 5 مرداد 1388 22:45

soheil_ra'am مجددا" سلام

خیر, منظور من این بود که شما برای این کار حتی میتونین خودتون اقدام به ایجاد یک وبلاگ کنید و در اون نمونه های خارجی یا مشابه رو ذکر کنید و با توجه به اون اقدام به ادعا کنید !! (بیشتر هدف من از این مثال نشان دادن ضعف مدیریت و نقص قانون بود)

البته مواردی هم که اشاره کردم بیشتر موضوعاتی بود که ما برای ادعا از اون ها استفاده میکنیم و باز هم میگم که ادعانامه یک اساس و الگو خاص ندارد و بیشتر سلیقه ای نوشته میشه.

این نکته رو هم بدونید که کلیه مراحل (توصیف, شرح, ادعا و ...) همگی باید بطور تک در یک کاغذ A4 چاپ بشه و در غیر اینصورت مورد قبول نیست (سر همین موضوع یکبار 4 ساعت کار عقب افتاد)

موفق باشید

shazan, soheil_ra'am, shola, sokuteasemuni

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط soheil_ra'am » دوشنبه 5 مرداد 1388 23:10

از راهنماییتون خیلی ممنونم بالاخره یکی به داد من رسید که بگه ادعانامه رو چطور بنویسم ^:)^  :-*

سعی میکنم تقاضانامه رو امشب تکمیلش کنم و فردا ببرمش ثبت اختراع. شنیدم از وقتی که تقاضانامه رو تحویل بدیم میتونیم اختراع رو فاش کنیم درسته؟  :?
اگر بشه فاشش کرد وقتی تقاضانامه رو تحویل دادم توی سنترال کلابز یک تاپیک برای معرفیش درست میکنم 8->

shola, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni

Commander

Commander

نماد کاربر
2876

تاريخ عضويت

DE - CZE

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 5 مرداد 1388 23:47

خواهش میکنم وظیفه بود

فاش ؟ چرا میخواین فاش کنین ؟ اینو میدونین که گواهی ثبت اختراع عملا" به جز جنبه اداری هیچ ارزش دیگه ای نداره ؟

یعنی اگر هر شخص حقیقی یا حقوقی از خدا بی خبر بیاد و طرح یا اختراع شما رو برداره برای خودش شما به این سادگی نمیتونین جلوشو بگیرین ! و در برخی موارد هم اصلا" نمیتونین ثابت کنین که این اختراع ماله شما بوده !!!!

به نظر من اصلا" اونو فاش نکنین تا خدایی نکرده زحماتتون از بین نره

shazan, soheil_ra'am, sokuteasemuni, shola

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط soheil_ra'am » سه شنبه 6 مرداد 1388 00:27

اختراع من رو کسی در ایران تولید نمیکنه چون مکمل یک چیزی هست که در ایران تولید نمیشه و از بابت سوئ استفاده در ایران نگرانی ندارم.
من یک سوال دیگه دارم که چه زمان میتونیم اختراع رو برای شرکتهای خارجی فاش کنیم؟ از زمانی که تقاضانامه ثبت در ایران رو دادیم یا از زمانی که تقاضانامه ثبت بین المللی pct رو دادیم؟
در کتاب علائم تجاری، طرحهای صنعتی و اختراعات (غلام سلطانی) صفحه 129 نوشته (برای یک مخترع اغلب صلاح بر آن است که به منظور تضمین یک درآمد که برای پوشش هزینه های ثبت اختراع مفید خواهد بود هر چه زودتر جستجوی مشتریان مجوز را آغاز کند. نیازی نیست منتظر ماند تا اختراع ثبت شده و اعطا گردد)

یک جای دیگه این کتاب خوندم از نظر بین الملی هم اختراع زمانی مال ما هست که تقاضانامه ثبت محلی رو تحویل داده باشیم.

سوال دیگم اینه که آیا برای اثبات اینکه وسیله رو ساختیم میتونیم درخواست ارزیابی و تأیید علمی اختراع  رو به ”اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری“ بدیم؟

CAPTAIN PILOT, shola

Commander

Commander

نماد کاربر
2876

تاريخ عضويت

DE - CZE

توسط CAPTAIN PILOT » چهارشنبه 7 مرداد 1388 11:06

وزارت علوم در ثبت اختراعات به بازی گرفته نمی‌شود

گفتگوی مهر با وزیر علوم

معاون فناوری وزیر علوم با تاکید بر بی توجهی مسئولان به مشارکت وزارت علوم در ارزیابی اختراعات گفت: ما درصدد ارائه پیشنهادات خود بودیم ولی به دلیل تفارن با ارائه پیشنهادات اصلاحی سایر وزارتخانه ها مقرر شد کلیه پیشنهادها تجمیع و به صورت اصلاحیه قانون ارائه شود.

علیرضا جهانگیریان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: موضوع ارزیابی طرحهای تحقیقاتی بسیار جدی است از این رو از دو تا سه سال پیش ارزیابی طرحها در قالب قانون اهداف و وظایف وزارت علوم در سال 83 به تصویب رسید.
وی افزود: در این قانون پیش بینی شد که وزارت علوم ارزیابی اختراعات را به صورت تخصصی بر عهده داشته باشد ولی به این امر توجهی نشد و تنها مجموعه های وابسته به وزارت علوم به صورت پراکنده طرحهایی برای ارزیابی ارسال می کردند.

خلا قانونی در سیستم ثبت اختراع
جهانگیریان خلا قانونی در سیستم ثبت اختراع را از مهمترین مشکلات در کشور دانست و اظهار داشت: این مشکل با تصویب قانون جدید ثبت اختراع در سال قبل حل شد اما از سوی دیگر در بخشهایی از این قانون بر ارزیابی دو شرط برای ارزیابی طرحها (نو بودن و نداشتن مشابه) در نظر گرفته ولی کماکان احراز این شروط که حدود آن نیز در قانون مشخص شده است اعمال نمی شود که این امر مشکلاتی را در ایجاد کرده است. این در حالی است که در اکثر کشورها بر اساس مشخصات و شاخصهای خاصی اقدام به ارزیابی طرحهای تحقیقاتی می کنند.

بی توجهی به مشارکت وزارت علوم در ارزیابی اختراعات
معاون فناوری وزیر علوم در پاسخ به این سئوال که چرا نسبت به مشارک وزارت علوم در ارزیابی طرحهای تحقیقاتی بی توجهی می شود به مهر گفت: این سئوال باید از دست اندرکاران و نمایندگان محترم مجلس پرسیده شود.
وی با تاکید بر اینکه این مشکل در جلسات متعدد مطرح شده است، ادامه داد: قانون در زمینه مشارکت این وزارتخانه مسکوت است و در حال حاضر مرجعی که کار ثبت اختراع را انجام می دهد اقدام به ارزیابی طرحهای تحقیقاتی می کند. این در حالی است که این وزارتخانه آمادگی کامل برای ارزیابی تخصصی اختراعات دارد.
جهانگیریان ابراز امیدواری کرد که قوه قضاییه اقدامات لازم برای مشارکت بیشتر متخصصان در امر ارزیابی طرحهای تحقیقاتی ارائه شده را در قانون پیش بینی کند.

ارائه پیشنهادات اصلاحی از سوی وزارت علوم به دادگستری
وی با اشاره به ارائه پیشنهادات اصلاحی قانون ثبت اختراعات گفت: ما درصدد ارائه پیشنهادات خود در این زمینه بودیم ولی به دلیل مقارن شدن آن با ارائه پیشنهادات اصلاحی سایر وزارتخانه ها در زمینه ثبت اختراع قرار شد که کلیه پیشنهادها تجمیع شود و به صورت اصلاحیه قانون به وزارت دادگستری ارائه شود.
به گفته معاون فناوری وزیر علوم در حال حاضر این پیشنهاد آماده شده و در مراحل ارسال به مجلس است.

sokuteasemuni, Fariborz, shola, ganjineh, noora, shazan, SAMAN, Mahdi1944