در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تشکر شده: 15 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

مغز هيچگاه دوچرخه سواري را فراموش نميكند !

توسط pedmehr » جمعه 9 مرداد 1388 11:27

     براي تمام افراد روي زمين کافيست که يک بار براي هميشه دوچرخه سواري را ياد يگيرند. مهم نيست که در چه سني چرخ هاي کمکي دوچرخه را باز مي کنند و از چه سني براي هميشه دوچرخه را در گاراژ خانه نگه مي دارند. بطوريکه در هر زمان حتي پس از گذشت ده ها سال مغز همچنان قادر خواهد بود هدايت دوچرخه را به ياد آورد و تعادل فرد را در پدال زدن و نشستن روي زين حفظ کند.
    اکنون گروهي از نورولوژيست هاي دانشگاه هاي «آبردين»، «رتردام»، «لندن»، «تورين» و «نيويورک» با مطالعه بر روي اتصالات ميان سلول هاي عصبي در مخچه راز اين توانايي مغزي را کشف کردند. در مخچه بخشي به نام لايه مولکولي بين نوروني وجود دارد که اطلاعات مربوط به کنترل حرکات را ذخيره مي کند. به نوشته نيچر نوروساينس; اين راز در يک سلول عصبي نهفته است که مکانيزم هاي خاطرات حرکتي را تنظيم مي کند. عملکرد اصلي مخچه ايجاد همکاري ميان خروجي هاي حرکتي مثل حرکات چشم، حفظ تعادل و حرکات نمايشي است. اين لايه مولکولي سيگنال هاي الکتريکي را که از مخچه مي رسند کنترل مي کنند و آنها را به خاطرات بلند مدتي تبديل مي کنند که در تمام بخش هاي مغز درک مي شوند.
    هدف اصلي اين دانشمندان در انجام اين تحقيقات درک روشي است که به کمک آن خاطرات طبقه بندي مي شوند. اين نورولوژيست ها در اين خصوص اظهار داشته اند: «ما متوجه شديم که سلولي وجود دارد که سيگنال هايي را که از مخچه مي آيند به رمز ويژه اي ترجمه کرده و اين رمز را به يک خاطره تبديل مي کند. اين مکانيزم هر بار که ما يک مهارت حرکتي جديد را ياد مي گيريم اتفاق مي افتد.» به اين ترتيب اين حرکات در پايگاه داده هاي حافظه ذخيره مي شوند. نتايج اين تحقيقات نه تنها صفحات جديدي از نوروساينس را به روي دانشمندان مي گشايد بلکه دري نيز به روي توانايي هاي يادگيري در تقليد عملکردهاي مغزي باز مي کند.  
    در حقيقت کسانيکه از اختلالات مغزي مثل سکته و يا  MS  رنج مي برند مي توانند با کمک نتايج اين تحقيقات و با کمک پروتزهايي که اين مکانيزم هاي عصبي را بازسازي مي کنند زندگي عادي خود را از سر گيرند. نتايح اين يافته ها نشان مي دهد که مغز انسان پس از مدتي مي تواند خاطرات ذهني مثل اشعار حفظ شده را فراموش کند اما هرگز خاطرات حرکتي مثل دوچرخه سواري را از ياد نمي برد.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, noora, Mahdi1944, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان