جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

اظهارات وزیر راه در مورد علل دو سانحه هوایی اخیر

توسط Reza 313 » يکشنبه 11 مرداد 1388 10:20

علت دو سانحه هوایی اخیر اعلام شد


وزیر راه و ترابری با بیان اینکه کارشناسان همچنان در حال بررسی دو سانحه اخیر هوایی هستند ، گفت: مهمترین علت سانحه هوایی شرکت کاسپین ، نقص فنی در موتور شماره یک هواپیما ، جدا شدن قطعه ای از آن و برخورد آن قطعه با موتور شماره دو و قسمتی از بال عقب و دم هواپیما ، از کار افتادن سیستم هیدرولیک دم و در نهایت سقوط آن با سرعت زیاد بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "حمید بهبهانی" با تسلیت دوباره این 2 سانحه هوایی افزود : آنچه کارشناسان در حال بررسی هستند ، علت نقص فنی موتور این هواپیماست که بخش هایی از قطعات پیدا ان شده است.


بهبهانی گفت : زمانی که موتور شماره یک و دم هواپیما آسیب می بیند ، هواپیما در ارتفاع 28 هزار و 700 پایی ، درحالی که موتور دیگر سرعت هواپیما را افزایش می دهد ؛ 270 درجه منحرف می شود.
وی افزود : در حالت عادی زمان کم کردن ارتفاع شش دقیقه طول می کشد و این هواپیما در 70 ثانیه و شتابی معادل 2 برابر شتاب ثقل به سمت زمین سقوط می کند.


وزیر را ه و ترابری با بیان اینکه کارشناسان خارجی و داخلی در حال بازسازی قطعات پیدا شده از نوار مکالمات کابین خلبان (سی وی آر) هستند گفت: آنچه که از بررسی متغیرهای فنی هواپیما (اف دی آر) یافت شده است نشان می دهد قطعاتی از موتور شماره یک به موتور شماره 2 اصابت کرده و باعث از کار افتادن بال عقب سمت چپ و دم هواپیما شده است.این جعبه سیاه همه رخدادها را ثبت کرده است.


بهبهانی با بیان اینکه این حادثه در کمتر از یک یا دو ثانیه اتفاق افتاده است ؛ گفت : ‌به محض اطلاع از این سانحه با دستور رئیس جمهور کار گروه ویژه ای در وزارت راه و ترابری تشکیل شد و 11 گروه تخصصی سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس استانداردهای ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) بررسی های خود را آغاز کردند.


وی با بیان اینکه گروهی از کارشناسان سازمان های ذیصلاح هم مشغول بررسی احتمالات دیگر در این سانحه هستند ، گفت : قطعاتی از این هواپیما به آزمایشگاه تجزیه شیمیایی فرستاده شده است تا بررسی شود.


وزیر راه و ترابری گفت : هواپیمای توپولوف 154 متعلق به شرکت کاسپین که دچار سانحه شد ، سه موتور داشت که به ترتیب 1085، 4782 و 4500 ساعت دارای گواهینامه اجازه پرواز بوده است.


بهبهانی افزود: این ‌هواپیما اول تیر 1388 در کارخانه سازنده ان ؛ تعمیرات نیمه سنگین و در سال 2005 میلادی هم تعمیرات اساسی (اورهال)‌ شده بود و تا سال 2011 میلادی مجوز پرواز داشت.


وی همچنین در خصوص سانحه هواپیمای ایلوشین 62 در فرودگاه مشهد نیز گفت:‌ این هواپیما 4 موتور بسیار قوی دارد و در این پرواز فاصله تهران - مشهد را 5 دقیقه زودتر از زمان استاندارد و با سرعت زیاد طی کرده است.


بهبانی گفت:‌ هنگام فرود این هواپیما در فرودگاه مشهد ، برج مراقبت به خلبان هشدار می دهد که سرعت برای فرود آمدن بالاست و ضروری است یک مرتبه دیگر هواپیما چرخش و مجددا برای فرود اقدام کند.


وزیر راه و ترابری افزود: با احتساب این چرخش نیز هواپیما 5 دقیقه زودتر به مقصد رسیده است و هنگام فرود آمدن در مرتبه دوم نیز دوباره برج مراقبت هشدار سرعت بالا را به خلبان می دهد.


وی گفت: به علت سرعت زیاد هنگام نشستن این هواپیما بر روی باند ؛ خلبان مقداری از باند را از دست می دهد که در این هنگام برج مراقبت سریعا و قبل از حادثه به آتش نشانی اعلام خطر می کند.


بهبهانی تصریح کرد:‌آنچه از (سی وی آر) و (اف دی آر) هواپیما استخراج شده است ، نشان می دهد مدیر عامل شرکت هواپیمایی آریا نیز در کابین حضور داشته است و صحبت هایی میان وی و خلبان در خصوص اینکه چه کنیم یا چه نکنیم انجام می شود.


وی دو دلی در تصمیم گیری را یکی از علت های بروز این سانحه اعلام کرد و گفت:‌ این هواپیما پس از فرود آمدن بر روی باند 900 تا یک هزار متر از منطقه ایمن پشت باند فرودگاه را نیز طی و پس از طی 200 متر دیگر به دیوار انتهای فرودگاه برخورد و از آن هم عبور می کند و در منطقه ای متوقف می شود.


بهبهانی با اشاره به اینکه این هواپیما و خلبان آن متعلق به کشور قزاقستان بودند ، گفت: آزمایش ها نشان می دهد که خلبان این هواپیما نیز کاملا سالم بوده اما به علت ورود مدیر عامل شرکت هواپیمایی مذکور به کابین ؛ اعتماد به نفس خود را از دست داده بود.


وی گفت : خلبان های دو هواپیمای مذکور ، با تجربه و استاد خلبان بودند.


وزیر راه و ترابری با اشاره به انتشار برخی از اخبار سوانح هوایی در برخی از سایت ها و مطبوعات گفت: آنچه اکنون جامعه به آن نیاز دارد آرامش و پرهیز از التهاب آفرینی است.


بهبهانی با بیان اینکه هم اکنون 184 فروند هواپیما در ناوگان حمل و نقل هوایی کشور وجود دارد ، گفت:‌ سابقه ورود هواپیماهای شرقی به کشور مربوط به سالهای 73 و 74 است.


وی افزود: هواپیماهای مسافری کشور ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی 24 فروند بود که دراین سالها 160 فروند - به طور میانگین سالانه 5 و 3 دهم فروند هواپیما - به ناوگان افزوده شده است.


بهبهانی گفت: در دولت نهم (4 سال گذشته) 68 فروند هواپیما خریداری شد که 37 فروند آن مربوط به سال پایانی دولت نهم یعنی در یک سال اخیر است.


وزیر راه و ترابری افزود: از این 37 فروند ، 31 فروند هواپیمای غربی و 6 فروند هواپیما شرقی است.
وی با اشاره به اینکه همه هواپیماهای شرقی و غربی دارای اسناد و مدارکی است که قبل از ورود آ‌ن به کشور و صدور مجوزهای لازم مورد بررسی دقیق کارشناسان قرار می گیرد ؛ گفت: از مجموع ناوگان هوایی کشور 11 فروند هواپیمای شرقی استیجاری، 24 فروند ناوگان شرقی ملکی، 15 فروند هواپیمای غربی استیجاری و 134 فروند هواپیمای غربی ملکی است.


بهبهانی با اشاره به اینکه پس از سانحه نخست هوایی در 24 تیرماه تاکنون حدود 4 مرتبه از واحدهای فنی و عملیاتی از جمله مرکز کنترل ترافیک هوایی کشور و برج مراقبت فرودگاه ها ؛ سرزده بازدید و همه مسائل ایمنی دراین واحدها را بررسی کردم ، گفت:‌ به مردم اطمینان می دهم حمل و نقل هوایی کشور شرایط کاملا ایمنی دارد اما آنچه در شرایط کنونی به آن نیاز است ، بازگرداندن اعتماد به نفس و آرامش بخشی به فعالان در این صنعت و مردم است.


وزیر راه و ترابری با اشاره به اینکه در سفرها با انواع هواپیمای شرقی و غربی تردد کرده ام ، گفت: بیشترین سفر هوایی را با هواپیمای فوکر که از نوع شرقی است ، انجام داده ام ، البته با هواپیمای بوئینگ ام دی و ایرباس و سایر هواپیما هم سفر کرده ام اما هیچگاه به این فکر نکرده ام که چه نوع هواپیمایی سوار می شوم.


بهبهانی با درخواست از برخی روزنامه ها و سایت ها برای همکاری در آرام سازی جامعه گفت : در روزهای گذشته خبری منتشر شد که موتور هواپیمایی که از فرودگاه اردبیل قصد بلند شدن داشت آتش گرفته است اما با بررسی دقیق مشخص شد که صحت ندارد.


وی با اشاره به تاثیر سوانح اخیر و انتشار برخی اخبار درباره خلبانان و کادر پروازی گفت: خلبانان ایران از بهترین خلبانان دنیا هستند و باید اعتماد به نفس از دست رفته جبران شود.


وزیر راه و ترابری در خصوص برنامه های این وزارتخانه برای پیشگیری از سوانح هوایی افزود: باید بودجه قابل توجهی برای ورود هواپیماهای جدید تخصیص یابد و هواپیمایی به کار گرفته شود که از سال ساخت آن دو تا سه سال بیشتر نگذشته باشد.


بهبهانی با بیان اینکه هواپیماهای فرسوده نیز باید به تدریج از رده خارج شود گفت: این اقدام باعث افزایش ایمنی و اعتماد به نفس در حمل و نقل هوایی کشور می شود.


وزیر راه و ترابری تصریح کرد: هم اکنون هواپیماهای ما به بیشتر کشورهای اروپایی و سایر کشورهای پیشرفته جهان مانند چین و ژاپن پرواز دارند که اگر کمترین مشکل ایمنی داشتند آن کشورها اجازه پرواز بر فراز کشورشان را نمی دادند.


وی با مقایسه سوانح هوایی ایران در سال 1388 با 4 کشور از 4 نقطه مختلف جهان در این مدت ؛ گفت:‌ کشورمان در سال 88 دو سانحه اخیر را داشت ؛ در این مدت فرانسه 2 سانحه، یمن 1 سانحه، اندونزی 4 سانحه و آمریکا 9 سانحه هوایی داشتند.


وزیر راه و ترابری گفت: البته تلاش می کنیم سوانح هوایی را از میان برداریم و ایمنی پروازها را افزایش دهیم.


وی خاطر نشان کرد: بار دیگر تکرار می کنم این اقدامات در حالی است که سیستم ایمنی حمل و نقل هوایی ایران از ایمن ترین در جهان است.


بهبهانی برخی از مشکلات در بخش حمل و نقل را ناشی از سرمایه گذاری نکردن در سالیان گذشته اعلام کرد و افزود: در بخش جاده ای نیز تعداد بسیار زیادی کامیون با عمر بالای 40 سال و فرسوده داریم که باید نوسازی شود و همین مسئله را در حمل و نقل هوایی و با هواپیماهای با عمر بالا داریم.


وزیر راه و ترابری در خصوص برخی شائبه ها که تغییر مدیریت باعث سوانح اخیر شده است ؛ گفت : به هیچ عنوان این سوانح به مدیریت جدید سازمان هواپیمایی کشور ارتباطی ندارد، بلکه این سوانح امتحان مدیران گذشته است.


وی گفت : ‌علت تغییر مدیریت قبلی سازمان هواپیمایی کشوری ؛ برخی موارد مدیریتی بوده است.
وزیر راه و ترابری همچنین در صحبت های خود در خصوص انتشار برخی اخبار که چرا وزیر راه و ترابری سوانح هوایی اخیر را به مردم تسلیت نگفته است ؛ گفت: در نخستین لحظات دو سانحه هوایی اخیر پیام تسلیت دادم و با مردم عزیز ابراز همدردی کردم که اخبار آن نیز در خبرگزاری ها منتشر شده است.


24 تیر ماه و 2 مرداد در دو سانحه هوایی در محدوده شهرستان قزوین و فرودگاه مشهد به ترتیب یک فروند هواپیمای توپولف 154 متعلق به شرکت کاسپین و یک فروند هواپیمای ایلوشین 62 متعلق به شرکت هواپیمایی آریا دچار سانحه شدند و در این دو سانحه هوایی 184 نفر جان خود را از دست دادند.

تابناک
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
Fariborz, Shahbaz, Shahryar, yasermym, sokuteasemuni, SAMAN

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان