در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

تهیه اطلس تابش خورشید در کشور

توسط SadafG » يکشنبه 11 مرداد 1388 17:25تهیه اطلس تابش خورشید در کشور، برنامه ریزی برای احداث نیروگاه خورشیدی
مدیر دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژیهای نو ایران از تهیه اطلس تابش خورشید در کشور خبر داد و گفت: از آنجا که شرایط اقلیمی در سراسر کشور یکسان نیست از این رو برای کاربردی کردن فناوریهای خورشیدی تهیه این اطلس در دستور کار قرار گرفت.


پیمان با بیان اینکه در ایران در کلیه محورهای کاربردی انرژیهای خورشیدی مطالعاتی صورت گرفته است، گفت: بخشهایی از این تحقیقات به صورت پایلوت و دستیابی به فناوری بوده و در بخشهایی به تولید انبوه و کاربردی کردن فناوریها رسیده ایم.


وی سیستمهای فتوولتائیک و نیروگاههای حرارتی خورشیدی را از جمله فناوریهایی نام برد که مطالعاتی در مورد آنها در کشور انجام شده است و افزود: این فناوریها می توانند انرژی خورشیدی را به انرژیهای قابل استفاده تبدیل کنند ولی کاربردی کردن هر یک از این فناوریها بستگی به شرایط خاص از جمله توپوگرافی زمین، وزش باد، کیفیت تابش خورشید و ساعات تابش در طول سال دارد.


کنعان در این باره توضیح داد: سیستمهای فتوولتائیک وابسته به میزان تابش است که با توجه به شرایط اقلیمی کشور در سراسر کشور قابل استفاده است ولی نیروگاه حرارتی خورشیدی باید در مناطقی مانند کرمان احداث شود که دارای آسمان صاف با مدت تابش زیاد باشد. از این رو برای کاربردی کردن این فناوریها نیاز به الگویی داشتیم تا بتوان بر اساس آن برای هر منطقه برنامه ریزی کرد.


مدیر دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژیهای نو از تهیه اطلس تابش خورشید خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط اقلیمی در تمام مناطق کشور یکسان نیست تهیه اطلس تابش خورشید در دستور کار قرار گرفت تا از طریق آن بتوان در سبد حاملهای انرژی تنوع بخشی کرد.


وی به جزئیات این اطلس اشاره کرد و گفت: در این اطلس وضعیت و کیفیت تابش و ساعات تابش در طول سال برای هر منطقه تعیین می شود. این مطالعات دست اندرکاران را برای برنامه ریزی در زمینه احداث نیروگاههای برق خورشیدی با استفاده از فناوریهای مناسب یاری خواهد کرد.


منبع : خبرگزاری مهر
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
Mardaviz, Mahdi1944, MASTER, ganjineh, Fariborz, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان