تهیه اطلس تابش خورشید در کشور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

تهیه اطلس تابش خورشید در کشور

پست توسط SadafG » یک شنبه 11 مرداد 1388, 6:25 pm تهیه اطلس تابش خورشید در کشور، برنامه ریزی برای احداث نیروگاه خورشیدی  مدیر دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژیهای نو ایران از تهیه اطلس تابش خورشید در کشور خبر داد و گفت: از آنجا که شرایط اقلیمی در سراسر کشور یکسان نیست از این رو برای کاربردی کردن فناوریهای خورشیدی تهیه این اطلس در دستور کار قرار گرفت.


پیمان با بیان اینکه در ایران در کلیه محورهای کاربردی انرژیهای خورشیدی مطالعاتی صورت گرفته است، گفت: بخشهایی از این تحقیقات به صورت پایلوت و دستیابی به فناوری بوده و در بخشهایی به تولید انبوه و کاربردی کردن فناوریها رسیده ایم.


وی سیستمهای فتوولتائیک و نیروگاههای حرارتی خورشیدی را از جمله فناوریهایی نام برد که مطالعاتی در مورد آنها در کشور انجام شده است و افزود: این فناوریها می توانند انرژی خورشیدی را به انرژیهای قابل استفاده تبدیل کنند ولی کاربردی کردن هر یک از این فناوریها بستگی به شرایط خاص از جمله توپوگرافی زمین، وزش باد، کیفیت تابش خورشید و ساعات تابش در طول سال دارد.


کنعان در این باره توضیح داد: سیستمهای فتوولتائیک وابسته به میزان تابش است که با توجه به شرایط اقلیمی کشور در سراسر کشور قابل استفاده است ولی نیروگاه حرارتی خورشیدی باید در مناطقی مانند کرمان احداث شود که دارای آسمان صاف با مدت تابش زیاد باشد. از این رو برای کاربردی کردن این فناوریها نیاز به الگویی داشتیم تا بتوان بر اساس آن برای هر منطقه برنامه ریزی کرد.


مدیر دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژیهای نو از تهیه اطلس تابش خورشید خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط اقلیمی در تمام مناطق کشور یکسان نیست تهیه اطلس تابش خورشید در دستور کار قرار گرفت تا از طریق آن بتوان در سبد حاملهای انرژی تنوع بخشی کرد.


وی به جزئیات این اطلس اشاره کرد و گفت: در این اطلس وضعیت و کیفیت تابش و ساعات تابش در طول سال برای هر منطقه تعیین می شود. این مطالعات دست اندرکاران را برای برنامه ریزی در زمینه احداث نیروگاههای برق خورشیدی با استفاده از فناوریهای مناسب یاری خواهد کرد.


منبع : خبرگزاری مهر
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”