یادمان پروفسور حسابی 29 مرداد برگزار می‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

یادمان پروفسور حسابی 29 مرداد برگزار می‌شود

پست توسط SadafG » چهار شنبه 21 مرداد 1388, 7:43 pm
 یادمان پروفسور حسابی 29 مرداد برگزار می‌شود  

 تصویر 


هفدهمین یادمان پروفسور محمود حسابی 29 مرداد در دو نشست در تهران و تفرش برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این یادمان روز پنجشنبه 29 مرداد ماه جاری در دو نشست در تهران و تفرش در نکوداشتی فرهنگی برگزار می شود. نشست نخست ساعت 8 تا 10 صبح در خانه استاد حسابی در تهران و نشست دوم ساعت 5 بعدازظهر در شهر تفرش زادگاه پروفسور حسابی با همکاری دانشگاه تفرش، انجمن تفرشی ها و بنیاد پروفسور حسابی و شرکت واحد اتوبوسرانی انجام می گیرد.

پروفسور محمود حسابی در سال 1281 هجری شمسی در تهران زاده شد. او تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت در مدرسه کشیش های فرانسوی آغاز کرد و همزمان، توسط مادر فداکار و فاضله خود تحت آموزش تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی قرار گرفتند. دکتر حسابی قرآن کریم را حفظ و به آن اعتقادی ژرف داشت. دیوان حافظ را نیز از برداشته و به بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی و مثنوی مولوی اشراف کامل داشت. در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات، در سن نوزده سالگی، لیسانس بیولوژی و پس از آن مدرک مهندسی راه و ساختمان را اخذ کرد. وی همچنین در رشته های پزشکی، ریاضیات و ستاره شناسی به تحصیلات آکادمیک پرداخت.

در سال 1924 میلادی دکتر حسابی به مدرسه عالی برق پاریس وارد شد و پس از یک سال فارغ التحصیل شد. وی در دانشگاه سوربن در رشته فیزیک به تحصیل پرداخت و در سال 1927 میلادی در سن 25 سالگی دانشنامه دکتری فیزیک خود را با ارائه رساله ای تحت عنوان "حساسیت سلول های فتوالکتریک" با درجه عالی دریافت کرد. او بر زبان های فرانسه، انگلیسی، آلمانی و عربی تسلط داشت و با زبان های سانسکریت، لاتین، یونانی، پهلوی، اوستا، ترکی و ایتالیایی برای یادگرفتن ریشه واژگان آشنا بود.

پروفسور سید محمود حسابی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران یکی از دانشمندان برجسته معاصر ایرانی است. وی که به انیشتن ایران معروف است علاوه بر فعالیت های دانشگاهی و علمی در زمینه های گوناگون سیاسی، فرهنگی و ادبی نیز آثار شایان توجهی از خود به جای نهاده است. یکی از نتایج زندگی پربار استاد مراکز مختلف تحقیقاتی صنعتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در منزل مسکونی خود تاسیس کرد و تا پایان عمر خود به آن اشتغال داشت. همچنین استاد با شعر و موسیقی نیز به خوبی آشنایی داشت و در چند رشته ورزشی نیز موفقیت هایی کسب کرد که می توان به موفقیت وی در نجات غریق در رشته شنا اشاره کرد.

همچنین پروفسور در زمینه های علمی نیز تحقیقات و تالیفات بسیار زیادی دارد. دکتر حسابی شاگرد پروفسور انیشتین بود و در مدت انجام و مطالعه کارهای تحقیقی اش ملاقات هایی با دانشمندانی چون شرودینگر، دیراک، بور و فرمی داشته است. وی در سال 1360 شمسی در کنفرانس فیزیک ایران به عنوان پدر علم فیزیک جدید ایران نائل شد. دکتر حسابی در شهریور سال 1371 در هنگام مراقبت های پزشکی در بیمارستان قلب ژنو فوت کرد.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”