در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
1619

تشکر کرده: 2183 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

سوال متفرقه در مورد الکترونیک

توسط KH.I.A.2500 » شنبه 4 مهر 1388 14:14

سلام چند تا سوال داشتم :
اول اينكه اگر يادتون باشه در كتابهاي دبستان طرز ساخت آهنربا بوسيله سيم پيچ و يك ميخ فلزي را آموزش داده بود كه من درست يادم نيست . اگر ممكنه روش ساخت اون آهنربا را بنويسد . ( منظورم همان آهنرباهايي هست كه در برخي جرثقيل ها براي بلند كردن تكه هاي فلز از روي زمين استفاده ميشه ) .
دوم اينكه ميخواستم بدونم قطب مثبت و منفي در اين جور آهنرباها چطوريه ؟ چطور ميتونم اين آهنربا را طوري بسازم كه قطب مثبت و منفي اون از هم جدا باشن ؟
و سوم : ميخوام يك كيت بسازم كه با هر بار زدن كليد برق به محض اينكه جريان برقرار شد بلافاصله توسط كيت , جريان برق معكوس شود . يعني جاي مثبت و منفي عوض شود . و اين روند همچنان ادامه داشته باشه .

اين سوالهايي كه پرسيدم خيلي برام مهمه براي كاري خيلي واجب ميخوام . لطفا راهنمايي كنيد . با تشكر .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: سوال

توسط SAMAN » چهارشنبه 8 مهر 1388 14:03

KH.I.A.2500

اگر ممكنه روش ساخت اون آهنربا را بنويسد .

دوست عزیز همونطور که خودتون هم فرمودید روش ساخت آهنربای الکتریکی همین هست. داشتن یک میخ و پیچیدن یک سیم با تعداد دور بالا به دور اون. البته فرمول های زیادی برای محاسبه هست.

ولی شما میتونید یک میخ شماره 10 بیارید و سیم لانکی نمره پایین (نازک) تهیه کنید. به به تعداد 200 یا 250 دور به دور میخ بپیچید و ولتاژ 12 ولت به اون وصل کنید با آمپر بالا!

الان شما یک آهنربا دارید. اگر سیم پیچ داغ شد بدوین دکه باید دورها رو زیاد تر کنید.

قطب + همون هست که لاریته مثبت باتری یا آداپتر رو بهش وصل کرده اید و قطب منفی پراب منفی آداپتر تون هست.

مدار مورد نظرتون هم یک فلشر هست.

دقیق بفرمایید برای چه منظور میخواهید - و + رو عوض کنید؟؟

می خوای چیکار کنی به من بگو تا راهنماییت کنم
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
shola, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, Fariborz, sokuteasemuni, ARafiee, Eagle_of_sky, shaman, Shahbaz, SadafG, KH.I.A.2500

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1619

تاريخ عضويت

توسط KH.I.A.2500 » چهارشنبه 8 مهر 1388 21:48

خيلي ممنونم از راهنماييتون .
اما چند سوال ديگه :
1- ضخامت ميخ شماره 10 چقدره ؟ چون من از ضخامت شماره ها اطلاعي ندارم . مثلا به ضخامت "مغزي خودكار بيك" كافيه ؟
2- سيم بايد روكشدار باشه ؟
3- ضخامت سيم مورد نظر ( در حالت لخت شده ) به اندازه يك ميليمتر باشه خوبه ؟
4- كارايي ميخ آهني با ميخهاي غير آهني تفاوتي داره يا خير ؟  منظورم از نظر نيروي توليدي در آهنرباست .
5- آمپر بالا مثلا حدود چقدر ؟
6- سيم پيچ بايد به گونه اي باشه كه تا حد امكان برق خيلي كمي مصرف كنه و در عين حال نيروي مغناطيسي مناسبي توليد كنه .

در شكل بالا برق از طريق يك باتري به كيت وارد ميشه و در واقع اين كيت هست كه تصميم ميگيره برق به چه صورت و به كدام منابع فرستاده بشه . شما در شكل , دو سيم سفيد رنگ ميبينيد كه از كيت خارج ميشوند . يكي از سيمها به يك پاندول فلزي زرد رنگ متصل شده (كه اين پاندول توسط نخ قرمز از سقف آويزانه) و سيم ديگر به ميله فلزي سبز رنگ متصل شده . يكي از سيمهاي سفيد داراي بار منفي و سيم ديگر داراي بار مثبت است . در همين حال يك سيم آبي رنگ ميبينيد كه به دور ميله فلزي سبز رنگ پيچيده شده و در واقع همين آهنرباي الكتريكي ما رو تشكيل ميده .  دو سر سيم آبي رنگ به كيت متصل شده . در شكل بالا در سيم آبي رنگ , برق جريان داره پس آهنرباي الكتريكي الان فعاله .همانطور كه گفته بوديد قسمتي از ميله فلزي ( ميخ آهني ) كه به طرف مثبت باتري متصل شده قطب مثبت آهنربا را تشكيل ميده و به همين ترتيب هم در مورد قطب منفي .
حالا تمام حرف من اينه كه هر گاه پاندول فلزي زرد رنگ با ميله فلزي سبز رنگ برخورد كرد و در واقع جريان مثبت و منفي سيمهاي سفيد با هم مرتبط شدند , بلافاصله توسط كيت , جريان برقي كه به سيم آبي منتقل ميشه به صورت معكوس در بياد . يعني طرف مثبت سيم آبي منفي بشه و طرف منفي سيم آبي مثبت بشه .
بلافاصله وقتي جريان در سيم آبي تغيير كرد دوباره پاندول زرد رنگ خود به خود از ميله سبز رنگ جدا ميشه .  وقتي پاندول جدا شد دوباره روز از نو و روزي از نو , يعني تمام اين مراحل از ابتدا بايد دوباره تكرار بشن و  اين كار بي نهايت بار تكرار بشه .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » چهارشنبه 8 مهر 1388 23:41

1- ضخامت ميخ شماره 10 چقدره ؟ چون من از ضخامت شماره ها اطلاعي ندارم . مثلا به ضخامت "مغزي خودكار بيك" كافيه ؟
میخ شماره 10 از مغزی خودکار ضخامتش بیشتره ولی شما میتونی همون ضخامنتی که در ذهنت هست در یک میخ معمولی پیدا کنی. میتونی به ابزار فروش ها بری و تهیه کنی

2- سيم بايد روكشدار باشه ؟

بله سیم باید روکش داشته باشه بهش میگن سیم لاکی

3- ضخامت سيم مورد نظر ( در حالت لخت شده ) به اندازه يك ميليمتر باشه خوبه ؟
هر چی ضخامتش کمتر باشه و تعداد دور بیشتری بپیچی جریان کمتری مصرف میکنی و قدرت بیشتری پیدا میکنی. سیم نازک تر تهیه کن. به نظرم نیم میلیمتر خوب باشه

4- كارايي ميخ آهني با ميخهاي غير آهني تفاوتي داره يا خير ؟  منظورم از نظر نيروي توليدي در آهنرباست .
بله آهن ضریب نفوذ مغناطیسی بالایی داره

5- آمپر بالا مثلا حدود چقدر ؟
مثلا 1.5 آمپر تا 2 آمپر به نظرم کافی باشه

6- سيم پيچ بايد به گونه اي باشه كه تا حد امكان برق خيلي كمي مصرف كنه و در عين حال نيروي مغناطيسي مناسبي توليد كنه
تعدا دور رو بالا ببر
.

در مدار بالا هم یه مشکلی هست! ببین وقتی که حالت عادی ما ولتاژ به سیم پیچ می دیم آونگ به پایه سمت راست  هسته U شکل می چسبد. این فکر رو نکن که اگر سیم پیچ رو برعکس ولتاژ بدی آونگ برمی گرده!!

اما اگر ولتاژ همزمان به آونگ و میخ هم وصل باشه اتصال کوتاه خواهیم داشت!
اگر هم فرض کنیم که نوبتی ولتاژ اعمال میشه بازم کار بیهوده ایی هست!

یه راه داری آونگ رو هم آهنربا کنی!

رو این مساله فکر کن رفیق   !

CAPTAIN PILOT, sghanbare1, Fariborz, SadafG, ARafiee, sokuteasemuni, Mahdi1944, KH.I.A.2500

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » شنبه 11 مهر 1388 00:07

سلام
بنده مداری رو که میخواستید طراحی کردم. البته یک سری جزییات هست که شما باید تصمیم بگیرید که چی باشه.

فردا نقشه مدار رو میفرستم

Mahdi1944, SadafG, sokuteasemuni, KH.I.A.2500

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » شنبه 11 مهر 1388 12:56

نقشه مدار مورد نظر

فقط در سرعت حرکت آونگ محدودیت هست. به نظرم مدار آستابل با فرکانس 2 هرتز کار کنه عالیه! مدار آستابل با 555 که میتونی طراحی کنی ؟

مدار رو اجرا کن و نتیجه رو اعلام کن! اگر خواستید, شرح کار مدار رو هم اگر ابهامی بود, تا توضیح بدم

فقط اگر اختراعش کردی یه حرف S  تو مدلش یا سریالش, به خاطر من توش بگذار

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, SadafG, Mahdi1944, KH.I.A.2500

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1619

تاريخ عضويت

توسط KH.I.A.2500 » شنبه 11 مهر 1388 22:06

SAMAN,   خيلي ممنونم از اينكه وقت با ارزشتون رو براي طراحي اين مدار و پاسخها گذاشتيد .

اما چند نكته :
1- منظورتون از اينكه "اتصال كوتاه خواهيم داشت" چيه ؟

2- نميخواستم زياد وارد جزئيات بشم ولي همانطور كه خودتان هم متوجه شديد اون پاندول فلزي در واقع يك آهنرباست . يك آهنربايي كه طرف راست آن قطب منفي و طرف چپ آن قطب مثبت است (اما اين پاندول يك آهنرباي معمولي است نه يك آهنرباي الكتريكي . يعني جاي قطبهاش با هم عوض نميشن ) .  منظور من از اينكه گفتم با معكوس شدن جريان , پاندول از ميله سبز رنگ جدا ميشه دقيقا همين بود . چون با معكوس شدن جريان , همزمان نيروي دافعه (به خاطر قطبهاي هم نام) از سمت راست به پاندول منتقل ميشه و در همان حال نيروي جاذبه (به خاطر قطبهاي مخالف) از طرف چپ , پاندول را به سمت خودش ميكشه . وقتي پاندول به سمت چپ رفت و به ميله سبز رنگ چسبيد , دوباره عمل معكوس شدن جريان , رخ ميده و پاندول به خاطر نيروي قطبهاي هم نام و قطبهاي مخالف به طرف راست ميره . و اين روند همچنان ادامه خواهد داشت .

در واقع تصوير بالا با جزئيات بيشتر به اين شكل در مياد :

يك مسئله ديگه . اون دو تا سيم سفيد رنگ كه در شكل كشيده بودم در اين مداري كه شما طراحي كرده ايد به كجا متصل ميشن ؟  چون من هيچ سر رشته اي از برق و الكترونيك ندارم , درك مدار طراحي شده براي من مثل خواندن خط ميخي ميمونه .
طرح شما رو من كجا ميتونم بدم كه برام بسازن ؟

*      *     *    

SAMAN, sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » شنبه 11 مهر 1388 22:32

سلام

منظورتون از اينكه "اتصال كوتاه خواهيم داشت" چيه ؟

اصلا این 2 تا سیم سفید رو برای چه کاری وصل کردی؟ وقتی که آهنربای دائم یا همون آونگ  (اگر جنسش فلز باشه) به سیم پیچی که خودت ساختی بچسبه و اون دوتا سیم سفید هم وصل باشن اون وقت اتصال کوتاه داری! یعنی مدارت خاموش میشه و بعد می سوزه!

اون پاندول فلزي در واقع يك آهنرباست

خب حالا درست شد. چون من فکر کردم که یه تیکه آهن معمولیه!

چون من هيچ سر رشته اي از برق و الكترونيك ندارم , درك مدار طراحي شده براي من مثل خواندن خط ميخي ميمونه

پس این چیزا به چه دردت می خوره؟ اصلا" چطور تو ذهنت رسید؟

حالا من شرح کار مدار رو بدم ممکنه متوجه نشی چون اصلا" نمیدونی رله چیه و اول باید شرح کار قطعات رو بدونی که اگه بخوام توضیح بدم خیلی زیاد میشه.
ولی یه کاری کن:
نقشه رو ببر و به کسی که قراره کمکت کنه نشون بده اگر مشکلی بود بگو تا جواب بدم.

ولی این مدار برات برق دو سر اون سیم پیچی که داشتی با یک سرعت ثابت عوض میکنه!

طرح شما رو من كجا ميتونم بدم كه برام بسازن ؟

من نمــــــــــــــــــدونم! ببر دانشگاه صنعتی اصفهان جدی میگم! کمکت میکنن

Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, KH.I.A.2500, SadafG

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1619

تاريخ عضويت

Re: سوال متفرقه در مورد الکترونیک

توسط KH.I.A.2500 » يکشنبه 12 مهر 1388 21:54

باز هم سلام و متشكرم .

من اون دو تا سيم سفيد رنگ رو براي اين قرار دادم كه به قول خودتون "محدوديت در سرعت آونگ" نباشه . يعني آونگ زماني كه به انتهاي هر سمتي رفت و با اتصال خودش به ميله سبز رنگ يك سيكل كامل را تشكيل داد , بلافاصله آونگ برگرده و به سمت ديگه بره . چون اگر بخوام يك زمان بندي براي اين سيستم بزارم , ممكنه كه قبل از اينكه آونگ مثلا كاملا به سمت راست بره , جريان در مدار معكوس بشه و با اين كار آونگ دچار يك حركت نا منظم و در هم بشه .  اما وقتي ما يك سيستمي داشته باشيم كه با رسيدن آونگ به انتهاي مسير , خود به خود جريان سيمهاي آبي را معكوس كنه آنوقت حركات آونگ كاملا منظم و قابل پيش بيني ميشه .

اگر از يك سوئيچ استفاده كنم كه با هر بار ضربه زدن آونگ به سوئيچ  , جريان سيمهاي آبي عوض بشه چطوره ؟ اصلا امكانش هست ؟ ببينيد , مثلا اين ماشينهايي كه بچه ها باهاشون بازي ميكنن رو حتما ديديد . با فشار دادن دكمه راست كنترل , ماشين به جلو و با فشار دادن دكمه سمت چپ , ماشين به عقب بر مي گرده .  اين يعني جريان در آرميچر معكوس ميشه . نظر شما چيه ؟

البته من از كودكي هميشه بازي و تفريحم با سيم و برق و اين جور چيزها بود . اينكه ميگم سر رشته ندارم منظورم به صورت تخصصيه .

من همين چند روزه اين طرحها رو ميبرم دانشگاه و به يكي از استادهاي مباني الكترونيك نشون ميدم , چند تا طرح ديگه هم در ذهنم هست , يك كمي روي اونها هم كار ميكنم و چند روز ديگه بر ميگردم .  :razz:  :razz:

*      *     *    

sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

Re: سوال متفرقه در مورد الکترونیک

توسط SAMAN » يکشنبه 12 مهر 1388 23:17

سلام

قبل از اینکه شروع کنم من هم پیشنهاد میکنم مدار رو به یه استاد خوب نشون بدی و چون می خوای این کار رو کنی من شرح کار عملی مدار طراحی شده رو برات می نویسم و بده استاد بخونه!

اما درمورد سرعت آونگ:

ببین مداری هست بنام آستابل: این مدار ولتاژ خروجی اش طبق زمانی که براش تعریف میکنی به خروجی اعمال میشه! این چیزی که شما میگی اصلا" عملی نیست!

حالا اگر ما فرکانس این مدار رو روی یک هرتز تعیین کنیم, در هر یک ثانیه ولتاژ دو سر سیم پیچ عوض میشه و قانونا" باید اون آونگی هم که داری هر 1 ثانیه یکبار به سیم پیچ بچسبه و رها بشه!

پس این از بحث زمان!
البته باید مدار رو ببندی و بعد نتیجه قطعی رو بگیری چون همیشه در تئوری با عمل  اختلاف هست!

شرح کار مدار:

در حالت عادی برق تمام مدار قطع هست. ئلتاژ کار میتونه 12 ولت یا 9 ولت و یا 6 ولت باشه!

به محض روشن شدن مدار خروجی آی سی 555 یک ولتاژ مثبت میدهد.
با مثبت شدن خروجی دیود led قرمز رنگ روشن میشود.و با روشن شدن آن ترانزیستور موازی شده با اون اشباع میشه و اشباع شدن یا همون روشن شدنش منجر به روشن رشدن رله شماره 2 میکنه!
وقتی رله 2 روشن بشه کاملا" مشخصه که ولتاژ منفی به پایه سمت راست سیم پیچ می رسه!

از طرف دیگه: چون دیود سبز رنگ خاموشه! ترانزیستورش هم خاموشه و به طبع رله شماره 1 هم خاموشه پس ولتاژ مثبت از طریق کنتاکت حالت بسته رله به سمت چپ بوبین یا همون سیم پیچ می رسه!

تا اینجا ما در سمت راست بوبین قطب منفی و در سمت چپ قطب n داریم. پس آونگ به بوبین میچسبه!

این قسمت اول مدار بود که همش در یک ثانیه اتفاق می افته

در حالت دوم وقی که ic 555 خروجی اش صفر میشه دیود led سبز رنگ روشن میشه و به دنبال اون رله 1 و روشن میشه !

وقتی رله 1 روشن شد ولتاژ مثبت این بار به سمت راست بوبین میرسه! و چون رله 1 خاموش شده ولتاژ منفی از طریق رله محافظ و با کمک رله 1 به سمت چپ بوبین میرسه .

چون آونگ ما یک آهنربای دائمی هست قائدتا" باید برگرده چون قطبین در بوبین عوض شدن.

این اساس کار مدار بود.

این به احتمال 90% عملی هست. تئوریش هم که درسته

کار رله محافظ هم اینه که در حالت عادی اتصال کوتاه به وجود نیاد! در سیکل صفر یا زمانی که رله 2 خاموش و رله 1 روشن هست سریعآ" رله محافظ هم روشن میشه و با روشن شدنش جریان منفی رو از رله 2 میگیره و به سمت چپ بوبین میرسونه.

با دقت بخونید همه چیز رو متوجه میشید.

CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, Shahbaz, SadafG, KH.I.A.2500, sokuteasemuni

Captain I

Captain I

نماد کاربر
346

تاريخ عضويت

جمعه 3 مهر 1388 17:44

آرشيو سپاس: 1597 مرتبه در 276 پست

Re: اصول ساخت فيبر مدار چاپي

توسط mohammad1365 » سه شنبه 15 تیر 1389 20:19

با سلام به سامان عزيز
در تصوير زير مدار يك درايور را ميبيني:

راستش من يك مدار اكو دارم كه خروجي مونو داره و مي خواستم دو ورودي مدار بالا را يكي كرده تا به يك ورودي تبديل شود و خروجي اكو را به اين مدار بدهم .شكل زير هم pcb اش است . كه خودمو كشتم تا  كشيدم.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

حالا براي اينكه اين رو به روي فيبر خام بيارم نمي دونم در چه طول و عرضي پرينت بگيرم .
راستي اين هم نماي نرم افزار :

در ضمن نمي دونم  فيبر چند در چند بگيرم
با تشكر....

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad1365 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, SAMAN, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

Re: اصول ساخت فيبر مدار چاپي

توسط SAMAN » سه شنبه 15 تیر 1389 21:04

سلام محمد جان

راستش من يك مدار اكو دارم كه خروجي مونو داره و مي خواستم دو ورودي مداربالا را يكي كرده تا به يك ورودي تبديل شود و خروجي اكو را به اين مدار بده

نه این کار رو انجام نـــــــــــــــده! مدار اکو فقط برای سخنرانی و .... استفاده می شود.

شما دو ورودی چپ و راستت رو نگه دار, ( برای AUX ) و خروجی اکو را 2 قسمت کن و یک +/- به راست بده و یک +/- به چپ.

بعد قبل از اکو مدار میکروفون و ..... را قرار بده. با این کار شما هم ورودی AUX داری و هم ورودی میکروفون. البته دیگه در حالت AUX نمیشه از اکو استفاده کرد و به نظر من هم نیاز نیست! چون ما هیچ وقت یک موزیک را با اکو گوش نمی کنیم!

برای بحث فیبر هم باید بگم که آفرین که تونستی pcb رو طراحی کنی من خودم تا حالا با نرم افزاری که داشتم نتونستم به خوبی باهاش کار کنم البته خودم هم زیاد پیگیر این قضایا نیستم!!
ولی کلا" عالیه به نظر میاد نرم ا فزار ساده و راحتی هم باشه ( اسمش رو در پی ام به من بگو )

شما همین که طراحی کردی  خوبه که! من الان میبینم که ابعاد رو هم بهت داده دیگه : 10 سانت در 7 سانت تقریبا" مشکل کجاست؟؟

sinaset, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, mohammad1365, oweiys, Mahdi1944, KH.I.A.2500

بعدي