جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

نقشه‌ی سه بعدی مریخ قابل دسترس شد

توسط SadafG » دوشنبه 29 بهمن 1386 10:20


نقشهی سه بعدی مریخ قابل دسترس شدبه کمک داده‌های فضاپیمای سریع السیر مریخ، تصاویر سه بعدی سطح این سیاره به دست آمده است. چنین تصاویری تا کنون وجود نداشته است و می‌توان با استفاده از آن ها تحقیقات جدیدی انجام داد.

مجموعه‌ داده‌های جديدی كه به تازگي بر روي اينترنت انتشار يافته است٬ به محققان اجازه‌ی دست يابی به اطلاعاتی از سياره‌ی سرخ را در سه بعد خواهد داد.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
تصویر توپوگرافی کوه آتشفشانی المپ در مریخ. رنگ‌ها نشان دهنده‌ی ارتفاع نقاط هستند.


«مدل‌های دیجیتالی عوارض سطحی»(DTMs)٬ ايستادن بر سطوح سياره را براي دانشمندان ممكن می‌سازد. اگر چه تصاوير معمولی قادر به ارائه‌ی چشم اندازهای هوايی خارق العاده‌ای هستند٬ با اين حال تنها بخشي از اطلاعات را انتقال می‌دهند و توپوگرافی٬ يا سنجش ارتفاعات و پستی بلندی‌های محيط را از دست می‌دهند و اين جايي است كه «سریع السیر مریخ» كار خود را آغاز می‌كند.

«HRSC»(دوربین با توان تفکیک بالای سریع السیر مریخ) به منظور تهيه‌ی چنين داده‌هايی طراحی شده است و پس از چند سال پردازش تخصصي داده‌ها٬ اكنون برای اولین بار، اطلاعات سه بعدي جامع و گسترده‌ای از قسمت بزرگي از سطح مريخ منتشر شده است. پروفسور «گرهارد نيوكوم»(Gerhard Neukum)٬ مدير تحقيق HRSC٬ می‌گويد: "درك و شناخت توپوگرافی مريخ به منظور شناخت این سیاره ضروری است."

DTM می‌تواند در كم‌ترين زمان ممكن شيب دامنه‌ی تپه٬ ارتفاع صخره‌ها٬ ارتفاع و شيب جريان‌های گدازه و يا دشت‌های بيابانی را به محققان اطلاع دهد. نيوكوم گفت: "اين داده‌ها براي درك چگونگي جاری شدن آب و يا گدازه در مريخ ضروری است."

DTM سريع السير مريخ مجموعه‌ای از دقيق‌ترين داده‌هاي توپوگرافی است كه تا به حال از مريخ منتشر شده است. این تصاویر سه بعدی از کنار هم قرار دادن عکس‌های مختلفی که این فضاپیما در گردش‌های متوالی خود از سطح سیاره تهیه کرده، به دست آمده است. کیفیت عکس‌ها معادل ۵۰ متر در هر پیکسل و دقت اندازه گیری ارتفاع ۱۰ متر است.

مدار فضاپیما كيفيت تصاوير آن را مشخص می‌كند٬ هنگامی كه نزديك‌ترين فاصله به سطح را دارد، ميیتواند دقيق‌ترين تصاوير را تهيه كند. نيوكوم افزود: "همچنان كه اين ماموريت ادامه دارد٬ می‌توانيم به تدريج شكاف‌ها را پر كنيم و هر گاه كه ممكن باشد داده‌های با كيفيت‌تری را جمع آوری كنيم."


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان