هزينه‌هاي فضايي جهان به بيش از ‪ ۲۵۰‬ميليارد دلار رسيد

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

هزينه‌هاي فضايي جهان به بيش از ‪ ۲۵۰‬ميليارد دلار رسيد

پست توسط SadafG » جمعه 23 فروردین 1387, 12:59 pm


 هزينه‌هاي فضايي جهان به بيش از ‪ ۲۵۰‬ميليارد دلار رسيد 

بررسي‌ها نشان مي‌دهد با وجود كندي رشد اقتصادي بسياري از كشورها، درآمد حاصل از هزينه‌هاي دولتي و خصوصي در زمينه فضا در سراسر جهان در سال گذشته ميلادي به ‪ ۲۵۱‬ميليارد دلار رسيده است كه در مقايسه با سال ‪۱۱ ، ۲۰۰۶‬ درصد رشد را نشان مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از كلرادو ، گزارش فضايي سال ‪ ۲۰۰۸‬كه بنياد فضايي در كلرادو روز سه شنبه منتشر كرده است بيانگر آن است كه بيش از نيمي از فعاليتهاي اقتصادي فضايي جهان از محل خريد خدمات و محصولات تجاري ماهواره‌اي حاصل شده است. ‪ ۲۵‬درصد ديگر مربوط به هزينه‌هاي دولت آمريكا است.

براساس اين گزارش ‪ ۱۱۶‬صفحه اي، فعاليت دو خدمات ماهواره‌اي تجاري يعني سامانه موقعيت يابي جي پي اس و تلويزيوني سريعترين رشد را داشته اند.

مارتي هوسر رييس تحليل و تحقيق اين گروه مي‌گويد با وجود نگرانيهاي اقتصادي در بسياري از كشورها ي جهان، تمام بخشهاي فضا همچنان به رشد خود ادامه مي‌دهند. اقتصاد فضايي در سالهاي آينده رشد پايداري خواهد داشت.

اين گزارش با ارايه اطلاعات دردسترس نشان مي‌دهد ‪ ۸۱‬درصد هزينه‌هاي فضايي دولتي مربوط به آمريكا است.

مجموع هزينه‌هاي دفاعي آمريكا ‪ ۴۵‬ميليارد دلار يا ‪ ۷۱‬درصد هزينه‌هاي فضايي دولت آمريكا را تشكيل مي‌دهد.

آمار مربوط به چين نيز منتشر شده است كه شباهتي به آمريكا ندارد. اين كشور در ژانويه سال ‪ ۲۰۰۷‬بدون اطلاع رساني به ساير كشورها ، اقدام به آزمايش انهدام يكي از ماهواره‌هاي خود با يك موشك زميني كرد و نگرانيهاي بين‌المللي پديد آورد .

مجموع هزينه‌هاي غيرنظامي فضايي چين در سال ‪ ۱/۵ ، ۲۰۰۷‬ميليارد دلار بوده است. ناسا كه يك سازمان فضايي غيرنظامي است براي سال مالي ‪۱۷/۳ ، ۲۰۰۸‬ ميليارد دلار دريافت كرده است.

هزينه‌هاي فضايي روسيه با ‪ ۴۹‬درصد رشد در مقايسه سال قبل از آن ، به ‪۱/۳۲‬ ميليارد دلار رسيده است كه عمدتا ناشي از سرمايه‌گذاري اين كشور بر روي سامانه موقعيت يابي ماهواره‌اي جهاني گلوناس است.


منبع : ایرنا
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”