جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

بادهاي مريخي، كاوشگر افسانه‌اي سياره سرخ را زنده كردند!

توسط SadafG » دوشنبه 28 بهمن 1387 11:31


بادهاي مريخي، كاوشگر افسانه‌اي سياره سرخ را زنده كردند!


وزش بادهاي مريخي به كاوشگر رباتيك «اسپيريت» ناسا امكان دادند حيات ركوردشكنانه خود را در سياره سرخ ادامه دهد.

به گزارش سرويس «فن‌اوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به گفته دانشمند‌ان ناسا، بادهاي مريخي غبارهاي نشسته روي مريخ نورد «اسپيريت»(روحيه) را كنار زده و در نتيجه خروجي الكتريكي اين كاوشگر افزايش يافته است.

دانشمند‌ان ناسا تاكيد كردند: اين پاكسازي باعث شده كه ذخيره انرژي روزانه اسپيريت تقويت شده و از 210 وات ساعت به 240 وات ساعت افزايش يابد.

مريخ نورد «روحيه» حدود 180 وات ساعت به طور روزانه انرژي مصرف مي‌كند تا بتواند به كار خود ادامه داده و ارتباطات علمي و تحقيقاتي خود را حفظ كند.

ناسا گفت: انرژي تقريبا ميزان قدرت تحت اختيار اين مريخ نورد را دو برابر بيشتر كرده است.

كوليت لوهر ــ يكي از مديران ماموريت اسپيريت در آزمايشگاه پيشرانش جت (JPL) ناسا در كاليفرنيا، اظهار داشت: ما مي‌توانيم از اين انرژي اضافي براي فعاليت بيشتر اسپيريت استفاده كنيم كه براي تحقيقات ما حائز اهميت است.

محققان تصريح كردند: انرژي معمولا يك عامل محدود كننده در تحقيقات مريخي و معمولا در پروژه‌هاي فضايي است، اما در مورد اسپيريت مي‌توانيم با اين انرژي اضافي زمان فعاليت اين مريخ نورد را تا يك ساعت و نيم افزايش دهيم.

اسپيريت در روز 31 ژانويه سال جاري ميلادي به طور موقت و اتفاقي از حركت باز ايستاد كه مهندسان ناسا تصور مي‌كردند كاوشگر كاملا از كار افتاده است، اما چندي پيش به طور غير منتظره دوباره به كار افتاد.

مهندسان ناسا از آن زمان تاكنون به مطالعات خود ادامه دادند تا علت فعاليت مجدد اين كاوشگر مريخي را دريابند ، اين مطالعات نشان داد بادهاي مريخ عامل به كار افتادن مجدد اسپيريت است.

مريخ‌نورد «روحيه» (SPIRIT) و كاوشگر دوقلوي آن موسوم به «فرصت» (OPPORTUNITY) كه به ترتيب در 14 دي و 5 بهمن ماه سال 82 بر خاك اين سياره سرخ فرود آمدند، ماموريت ابتدايي سه ماهه خود را در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت 83 با موفقيت به پايان رساندند اما دوام و عمر طولاني غير منتظره اين دو كاوشگر ناباورانه به دانشمندان امكان داده كه همچنان به كاوش‌هاي خود در سياره سرخ ادامه دهند
  

زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
mohayer, sokuteasemuni, Shahryar, Mahdi1944, Fariborz, MASTER

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان