بچه ستاره‌ها بالاخره در مركز آشفته كهكشان راه شيري پيدا شدند

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

بچه ستاره‌ها بالاخره در مركز آشفته كهكشان راه شيري پيدا شدند

پست توسط SadafG » دو شنبه 15 تیر 1388, 4:50 pm


 بچه ستاره‌ها بالاخره در مركز آشفته كهكشان راه شيري پيدا شدند 


اخترشناسان در نهايت در مركز كهكشاني كپه‌اي و در هم و برهم ستاره‌هاي كودك را كشف كردند. به گزارش ايسنا، اين دانشمند‌ان بالاخره ستاره‌هاي تازه متولد شده را در مركز آشفته كهكشان راه شيري شناسايي كردند. اين كشف جديد با استفاده از ديد مادون قرمز تلسكوپ فضايي اسپتيزر سازمان فضايي آمريكا (ناسا) صورت گرفته است. قلب كهكشان بيضوي‌ ما انباشته و مملو از ستاره‌ها، غبار، گاز و در مركزي‌ترين نقطه آن داراي يك سياره چاله غول پيكر و فوق‌العاده عظيم است.

شرايطي سخت مانند بادهاي خشمگين ستاره‌اي، امواج قدرتمند تكانه‌اي و ساير فاكتورهايي وجود دارند كه شكل‌گيري ستاره‌ها را دشوار مي‌سازند.

اخترشناسان پيش از اين مي‌دانسته‌اند كه ستاره‌ها مي‌توانند در اين مكان پر هرج و مرج شكل بگيرند، اما در مورد چگونگي و نحوه اين شكل گيري گرفتار چالش بوده‌اند.

مشكل در درك اين مطلب تمام غباري است كه بين ما و مركز كهكشان ما واقع شده است. تا پيش از اين هيچ كس نتوانسته بوده آشكارا و قطعي محل هر نوع ستاره كودك را شناسايي و تعيين كند.

سولانگ راميرز ــ پژوهشگر اصلي اين برنامه تحقيقاتي سازمان فضايي آمريكا (ناسا) ــ در انستيتو علوم سياره‌هاي خارج منظومه شمسي در موسسه فن‌آوري كاليفرنيا، مي‌گويد: اين ستاره‌ها مانند سوزنهايي در انبار كاه هستند، با نور مرئي هيچ راهي براي پيدا كردن آنها وجود ندارد، چون غبار كيهاني جلوي ديد را مسدود مي‌كنند.

بنابراين ما براي موفق شدن به ابزار مادون قرمز اسپتيزر نياز داشتيم تا از ميان غبار عبور كرده و به سمت اجرام كيهاني پشت آن راه پيدا كند.

اين تيم تحقيقاتي براي كشف تعداد بيشتري از ستاره‌هاي كودك در آينده تلاش مي‌كنند تا در نهايت آنها را كنار هم قرار دهند، براي اين كه دريابند چه شرايطي به ستاره‌ها امكان مي‌دهد تا در چنين محيط غيرقابل سكونتي در هسته كهكشان راه شيري شكل بگيرند.

منبع : پایگاه ملی داده های علوم زمین
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”