جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

بچه ستاره‌ها بالاخره در مركز آشفته كهكشان راه شيري پيدا شدند

توسط SadafG » دوشنبه 15 تیر 1388 15:50


بچه ستاره‌ها بالاخره در مركز آشفته كهكشان راه شيري پيدا شدنداخترشناسان در نهايت در مركز كهكشاني كپه‌اي و در هم و برهم ستاره‌هاي كودك را كشف كردند. به گزارش ايسنا، اين دانشمند‌ان بالاخره ستاره‌هاي تازه متولد شده را در مركز آشفته كهكشان راه شيري شناسايي كردند. اين كشف جديد با استفاده از ديد مادون قرمز تلسكوپ فضايي اسپتيزر سازمان فضايي آمريكا (ناسا) صورت گرفته است. قلب كهكشان بيضوي‌ ما انباشته و مملو از ستاره‌ها، غبار، گاز و در مركزي‌ترين نقطه آن داراي يك سياره چاله غول پيكر و فوق‌العاده عظيم است.

شرايطي سخت مانند بادهاي خشمگين ستاره‌اي، امواج قدرتمند تكانه‌اي و ساير فاكتورهايي وجود دارند كه شكل‌گيري ستاره‌ها را دشوار مي‌سازند.

اخترشناسان پيش از اين مي‌دانسته‌اند كه ستاره‌ها مي‌توانند در اين مكان پر هرج و مرج شكل بگيرند، اما در مورد چگونگي و نحوه اين شكل گيري گرفتار چالش بوده‌اند.

مشكل در درك اين مطلب تمام غباري است كه بين ما و مركز كهكشان ما واقع شده است. تا پيش از اين هيچ كس نتوانسته بوده آشكارا و قطعي محل هر نوع ستاره كودك را شناسايي و تعيين كند.

سولانگ راميرز ــ پژوهشگر اصلي اين برنامه تحقيقاتي سازمان فضايي آمريكا (ناسا) ــ در انستيتو علوم سياره‌هاي خارج منظومه شمسي در موسسه فن‌آوري كاليفرنيا، مي‌گويد: اين ستاره‌ها مانند سوزنهايي در انبار كاه هستند، با نور مرئي هيچ راهي براي پيدا كردن آنها وجود ندارد، چون غبار كيهاني جلوي ديد را مسدود مي‌كنند.

بنابراين ما براي موفق شدن به ابزار مادون قرمز اسپتيزر نياز داشتيم تا از ميان غبار عبور كرده و به سمت اجرام كيهاني پشت آن راه پيدا كند.

اين تيم تحقيقاتي براي كشف تعداد بيشتري از ستاره‌هاي كودك در آينده تلاش مي‌كنند تا در نهايت آنها را كنار هم قرار دهند، براي اين كه دريابند چه شرايطي به ستاره‌ها امكان مي‌دهد تا در چنين محيط غيرقابل سكونتي در هسته كهكشان راه شيري شكل بگيرند.

منبع :   پایگاه ملی داده های علوم زمین
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
SAMAN, Mohsen1001, Mahdi1944, achachi98, Fariborz, sokuteasemuni, MASTER, Yasser, CAPTAIN PILOT, mohayer

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان