در این بخش می توانید در رابطه با اخبار و مصاحبه ها در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

فرضیه ساخت ربات های هوشمند تر از انسان

توسط robotic » پنج شنبه 5 شهریور 1388 20:49

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تصورکنید رباتی وجود دارد که می تواند در را بازکند، پریز برق را پیدا کند وبا اتصال به آن خودش را شارژ کند. ویروس های کامپیوتری را تصور کنید کههیچ چیز جلودارشان نیست. به نظر می رسد اجرام فضایی که هنوز عده یی فکر میکنند به وسیله انسان هدایت می شوند، به زودی می توانند بدون نیاز به کنترلانسان آدم بکشند. عده یی از دانشمندان علوم کامپیوتر در عین حال که ازپیشرفت های هوش مصنوعی متحیر شده اند، مشغول بحث در مورد این نکته هستندکه آیا باید برای تحقیقاتی که ممکن است منجر به از دست دادن کنترل انسانبر ربات ها شود، حد و مرزی تعیین کرد یا خیر؟

نگرانی دانشمندان ازاین جهت است که پیشرفت های بیشتر در این زمینه منجر به اختلال های اجتماعیو پیامدهای ناگوار می شود. به طور مثال دانشمندان به تکنولوژی هایی ازقبیل سیستم های پزشکی که قادر به برقراری رابطه انسانی با مریضان هستند،یا کرم ها و ویروس های کامپیوتری که به هیچ طریقی نمی توان آنها را نابودکرد و می توان گفت به مرحله پلیدی از هوش ماشینی دست پیدا کرده اند.دانشمندان علم کامپیوتر متفق القول موافق هستند تا تولد «هال» کامپیوتریکه در فیلم 2001؛یک ادیسه فضایی کنترل سفینه را به دست گرفت، راه زیادیباقی مانده است. نگرانی دانشمندان بی دلیل نیست. آنها می گویند پیشرفت هایتکنولوژی باعث از دست رفتن مشاغل بسیار زیادی در زمینه های مختلف و مجبورشدن بشر به فراگیری زندگی با ماشین که دائم در حال فراگیری رفتارهای انساناست، می شود و به این طریق نیروی کار دگرگون خواهد شد.

پژوهشگرانبرجسته کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک که در Asilomar Conference Groundsدر کنفرانسی در کالیفرنیا شرکت کرده بودند، احتمال خلق یک سیستم ابرهوشمند مرکزی پیشرفته و این ایده را که اینترنت باعث پیدایش خودبه خودیهوش و فکر می شود، کنار گذاشتند. اما موافق بودند ربات های قاتل خودگردانیا وجود دارند یا به زودی خواهند آمد.

آنها به این نکته هم توجهداشتند که هوش مصنوعی پس از تکامل ممکن است مورد سوءاستفاده خرابکاران وجنایتکاران قرار بگیرد. تصور کنید چه کارهایی یک جنایتکار می تواند با یکسیستم مصنوعی که می تواند مانند انسان صحبت کند و در پوشش انسان گنجاندهشود، انجام دهد. چه اتفاقی می افتد اگر هوش مصنوعی برای استخراج داده هایشخصی از گوشی های پیشرفته (امثال گوشی های موبایل و...) مورد استفاده قرارگیرد؟

پژوهشگران همچنین در مورد تهدید احتمالی مشاغل انسانی مانندماشین های خودران، کمک یار شخصی نرم افزاری و ربات های سرویس دهنده درمنزل هم بحث کردند. ماه پیش یک ربات سرویس دهنده به وسیله Willow Garageدر سیلیکون وîلی ساخته شد و ثابت کرد قادر به پیمایش دنیای واقعی است.(مانند حرکت، باز و بسته کردن درها و حتی شارژ کردن خود،) یک گزارش از اینکنفرانس خصوصی که در تاریخ 25 فوریه برگزارشد، قرار است امسال منتشر شود.

اینکنفرانس توسط اتحادیه یی برای پیشرفت هوش مصنوعی برگزار شد. این گروهتعمداً محل کنفرانس را اسیلومار انتخاب کردند تا یک واقعه برجسته در تاریخعلم را یادآوری کرده باشد. در سال 1975 زیست شناسان پیشرو جهان دراسیلومار ملاقات کردند تا در مورد توانایی جدیدی بحث کنند که می تواند باتبادل مواد ژنتیکی در بین اندام ها به زندگی شکل دیگری دهد. پیرو نگرانیهای ناشی از احتمال خطرات بیولوژیکی و مسائل اخلاقی، پژوهشگران بعضی موارداز آزمایش های خاص را متوقف کردند. کنفرانس، خط مشی مطالعات DNA نوترکیبرا مشخص کرد و به این ترتیب پژوهشگران را به ادامه آزمایش ها ترغیب کرد.جلسه یی هم برای آینده هوش مصنوعی توسط اریک هورویتز یک پژوهشگر شرکتمایکروسافت که هم اکنون ریاست اتحادیه را برعهده دارد، برگزارشد. او عقیدهدارد دانشمندان علم کامپیوتر باید به اوهام شکل گرفته حول ماشین هایابرهوشمند و سیستم های هوش مصنوعی که دیوانه وار به کار خواهند افتاد،واکنش نشان دهند.

ایده یک «انفجار هوش» اتفاقی که در آن ماشین هایهوشمند می توانند حتی ماشین های هوشمندتر از خود را طراحی کنند به وسیلهیک ریاضیدان به نام ای جی گود در سال 1965 مطرح شد. بعدها در مباحث علمی ورمان های علمی-تخیلی، یک پژوهشگر کامپیوتر به نام ورنور وینج این فکر رارواج داد که زمانی فرا می رسد انسان ها ماشین های هوشمندتر از خود خواهندساخت و این اتفاق منجر به تحول آنچنان سریعی می شود که بشر به پایان عمرخود می رسد. او این تغییرات را منحصر به فرد خواند. این تصویر که بارها دربعضی از فیلم ها و نوشته ها هم نمایش داده شده، توسط بعضی از دانشمندانمانند ویلیام جوی یکی از پایه گذاران سان میکروسیستمز، محتمل و اعصابخردکن توصیف شده است. دیگر کارشناسان تکنولوژی، از جمله ریموند کورزویل،از پیدایش ماشین های ابرهوشمند استقبال کردند و می گویند آنها می توانندپیشرفت های زیادی در زمینه افزایش طول عمر و تولید ثروت به ارمغانبیاورند. آرمان شهر از نوع آقای کورزویل ذهن ها را در سیلیکون ولی به خودمشغول کرده است. همین تابستان، یک موسسه به نام Singularity Universityشروع به ارائه دروس برای ایجاد آمادگی گروهی کرده است تا پیشرفت را هدایتکند و به جامعه در راستای «ساختن» با این آرمان شهر و با پیچیدگی های آنکمک کند. دکتر هورویتز می گوید؛ «من فکر می کردم دیر یا زود ما باید بهنوعی نگرانی فزاینده مردم را در مورد افزایش بی رویه ماشین های هوشمندبررسی یا حداقل ابراز کنیم.»

گزارش AAAI تلاش خواهد کرد احتمال ازدست دادن کنترل بشر روی هوش مبتنی بر کامپیوتر را بررسی کند. دکتر هورویتزمی افزاید؛ «این گزارش همچنین مسائل اجتماعی، اقتصادی، قانونی و اخلاقیاین ماشین ها را بررسی می کند. علاوه بر این، تغییرات

پیش رو درتعامل انسان و کامپیوتر موشکافی می شود. به عنوان مثال چگونه می توانرابطه با یک ماشین را به عنوان زوج یا همسر تعریف کرد؟»

وی اضافهکرد؛ «تلاش این مجمع در راستای ارائه خط مشی مشخصی به پژوهشگران بوده استتا آنها بتوانند با پیشرفت های علمی به ارتقای جامعه کمک کنند، نه اینکهبه یک فاجعه تکنولوژیک منتهی شوند. به عنوان نمونه برخی از پژوهش ها ممکناست در آزمایشگاه هایی تحت تدابیر شدید امنیتی انجام شوند.»

جلسهیی که در ارتباط با هوش مصنوعی برگزارشد می تواند برای آینده این رشتهپراهمیت باشد. پل برگ که از برگزارکنندگان جلسه سال 1975 در اسیلومار بودو جایزه نوبل در رشته شیمی را در سال 1980 دریافت کرد، گفت «برای جامعهعلمی خیلی مهم بود عموم را قبل از اینکه هشدارها و مخالفت ها جدی شوند،درگیر مساله کند. همان طور که در مورد قضیه مواد غذایی ژنتیکی (GMO) ایناتفاق افتاد و شرایط دشوار و پیچیده یی رقم خورد. تام میشل از استادان هوشمصنوعی و فراگیری ماشین گفت جلسه ماه فوریه نظر او را تغییر داده است. منقبل از جلسه خیلی به آینده هوش مصنوعی خوشبین بودم و در این فکر که پیشبینی های بیل جوی و رای کورزویل دور از واقعیت هستند، این جلسه مرا متقاعدساخت که صریح تر درباره مشکلات از قبیل جمع آوری داده های شخصی که به طوروسیع صورت خواهد گرفت، صحبت کنم.

به رغم نگرانی های او آقایهورویتز امیدوار است تحقیقات هوش مصنوعی برای بشر سودمند خواهد بود و حتیشاید بتواند کاستی های بشر را جبران کند. او به تازگی یک سیستم نرم افزاریرا طراحی و معرفی کرده است که از بیماران راجع به علائم بیماری شان میپرسد و به آنها با عواطف انسانی پاسخ می دهد. وقتی مادری گفت فرزندش ازاسهال رنج می برد، صورت روی نمایشگر گفت؛ «اïه، با شنیدن این خبر متاثرشدم.» یک پزشک بعدها به آقای هورویتز گفت برایش خیلی جالب است این سیستمبه احساسات انسانی پاسخ می دهد. او گفت؛ «من برای این کارها وقت ندارم.»

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robotic تشکر کرده اند:
noora, sokuteasemuni, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان