ايران چگونه تنگه هرمز را مي بندد؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار ادوات دريايي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Rookie Poster
Rookie Poster
محل اقامت: خرم آباد
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 92 بار

Re: ايران چگونه تنگه هرمز را مي بندد؟

پست توسط sea man » سه شنبه 24 آذر 1388, 12:15 pm

درود بر همه
فکر کنم کمی انعطاف از هردو طرف و معقول اندیشی کمک بیشتری به روشن شدن موضوع بکنه
من به عنوان کسی که بر روی سوپرتانکرهای نفتکش فعالیت میکنم و دسته کم 100 بار از این تنگه گذشتم میگم
اهمیت تنگه از لحاظ استراتزیکی قابل بحث نیست
گلوگاه اقتصادی و پشتیبانی منطقه و بازار بزرگ غرب و شرق به حساب میاد(با توجه به پولهای یامفت اعراب) و اهمیتش به حدی هست که در زمان جنگ ایران و عراق اون همه نیروی بیگانه رو به خلیج فارس کشوند
در مورد خط لوله هم باید به خدمت دوستان عرض کنم جز در بحث حفظ امنیت در سایر موارد خط لوله از نفتکش موفق تر و سرتره( اونهم در زمان صلح و نه با شرایط جنگ نفتکشها)
اهمیت این گذرگاه برای غرب و بویژه امریکا بحدی مهم و حیاتیه که میخواد به هر گونه ای که شده عربا رو متقاعد به احداث خط لوله نفت بکنه چه با بزرگ حلوه دادن خطر ایران و چه با جدیدترین ترفندش که همون دزدهای دریایی سومالی هستن (شاید برای گروهی باور پذیر نباشه اما با نا امن جلوه دادن تنگه باب المندب به خودی خود از اهمیت تنگه هرمز کاسته میشه، آمریکا برای رفع خطر دزدهای دریایی مشکل بابا المندب پیشنهاد یک خط لوله و یک خط آهن برای نقل و انتقال از خشکی رو به اعراب داده که اعراب از ترس در تیررس قرار گرفتن توسط اسراییل هنوز قبول نکردن چون در هر صورت با تهدید ایران به بستن تنگه خود ایران هم متضرر میشه اما اسرایییل بدون هیچ هزینه ای میتونه خط لوله و راه اهن احتمالی رو نابود کنه)
در باره بحث کنترل تنگه و یا بستن تنگه: اگه مشکل ما تنها اعراب باشن میشه تنگه رو کنترل کرد اما با وجود نیروهایی بیگانه بویژه آمریکا ما در بهترین شرایط ممکنه شاید بتونیم تنگه رو ببندیم اونم اگه غافلگیر نشیم
و اما میمونه یه موضوع ضررهای ایران در صورت بستن تنگه هرمز: خوب اگه ما تنگه رو کنترل کنیم(کاری که همین الان هم داریم انجام میدییم)ما ضرری نمیکنیم اما اگه بنا به بستن تنگه باشه شرایط فرق میکنه
ما باید از وابستگیمون به تنگه هرمز و همچنین نفت و واردات و صادرات از طریق هرمز بکاهیم تا بتونیم کمترین ضرر ممکنه رو متحمل شیم
در این راه چابهار میتونه نقش کلیدی ایفا کنه بویژه با اتصال به خط اهن تنها مشکل نا امنی اشرار منطقه است که اونم زیاد مهم نیست
در بحث نا وایبستگی به نفت احداث پالایشگاه ها و همچنین خطوط لوله زمینی به کشورهای همسایه و اتصال به سایرب راهگاهای بینال ملللی از راهکارهای موجود هستشکه مستلزم گسترش خطوط ریلی و زمینی و ناوگانهای مربوطه و همچنین باندهای فرودگاهی ماست
استفاده بهینه از ظرفیت ترانزیتی بندرهای شمالی بویژه با اتصال اونها به چابهار میتونه یه راه کار موثر دیگه باشه
احداث خطوط لوله گاز به اروپا و آسیا نیز در همین راستاست
  باد ایران و  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار ادوات دريايي”