در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

جهان علم و فناوری در تصویر

توسط SadafG » دوشنبه 9 شهریور 1388 08:15جهان علم و فناوری در تصویر
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان طی اکتشاف در طولانی ترین تونل زیر دریایی جهان - تونل لا آنتلانتیدا - موفق به کشف گونه ای عجیب و جدید از جانوران شدند. این جاندار جدید که به نام "شناگر غار آتلانتیس" نامگذاری شده است نسبت به سایر جانداران این منطقه بسیار شناگر فعالی بوده و به دلیل تاریکی مطلق در محل زندگی اش دارای بدنی شفاف است.

به گفته دانشمندان این جاندار که برای گونه هایی مانند میگوها و دیگر گونه های جانوری زهرآگین به شمار می رود از نسل قدیمی ترین سخت پوستانی است که در زمین زندگی می کرده اند. مهمترین خصوصیت این جاندار که باعث تعجب دانشمندان شده است کور بودن جاندار است به بیانی دیگر هیچ نوع اندامی که کوچکترین عملکرد بینایی از خود نشان دهد در این جاندار دیده نمی شود.


تصویر شناگر غار آتلانتیس که کور است  و به دلیل تاریکی مطلق در محل زندگی اش دارای بدنی شفاف است

شاید تا به حال این سئوال برای شما به وجود آمده باشد که در کیف ابزار یک فضانورد چه وسایلی پیدا می شود؟ استفاده از برخی از ابزارها در ماموریت های فضایی تاریخچه ای قدیمی دارند. ابزارهایی مانند نگهدارنده پا، ابزار برداشتن نرده ها، ابزار برش شبکه های فلزی و ابزار بیرون کشیدن واشرها از جمله وسایلی است که از گذشته در کیف ابزار فضانوردان قرار داشته است.

ابزار نگهدارنده پا از قدیمی ترین ابزار ماموریتهای فضایی بوده و برای جلوگیری از معلق شدن فضانورد در فضا استفاده می شود. ابزار برش شبکه های فلزی از دیگر ابزار قدیمی است که معمولا فضانوردان برای دستیابی به شبکه مدارها از آن استفاده می کنند. ابزار گیرنده نرده و واشر نیز از دیگر ابزارهایی هستند که در انجام بسیاری از ماموریتهای فضایی در جابجایی قطعات مختلف تجهیزات بسیار حیاتی به شمار می روند.


کیف ابزار یک فضانورد و چند قطعه از یک جعبه ابزار فضایی

این تابلوی هوشمند سه بعدی که با توجه به شاهکار مشهور قرن 16 میلادی لئوناردو داوینچی طراحی شده است این تابلو حرکت کرده، برای تماشاگران خود دست تکان داده و به سئوالات آنها پاسخ می دهد.

در این تصویر مونالیزا از بازدید کننده خود می خواهد فاصله تعیین شده را رعایت کرده و نزدیکتر نشود. این اثر یکی از چند اثر کلاسیکی است که در نمایشگاه "حیات بخشیدن به مشهورترین شاهکارهای جهان" در پکن به نمایش درآمده است.


مونالیزای سه بعدی هوشمند

باب رادوکی از ساکنان ایالت کلرادو در آمریکا در اثر حادثه ای دست چپ خود را از دست داد. وی به دلیل علاقه اش به ورزشهای متفاوت تصمیم به ساخت دست مصنوعی گرفت که برای انجام ورزشهای مختلف مناسب باشد.

دست مصنوعی ساخته شده توسط وی از قطعات جداشونده ای برخوردار است که می تواند متناسب با نوع ورزش، گلف، بسکتبال، وزنه برداری و تیراندازی با کمان تغییر پیدا کند وی تنها به منظور کمک به ورزشکارانی که با مشکل وی مواجه هستند اقدام به ابداع این دست مصنوعی کرده است.


دست مصنوعی مخصوص ورزشکاران

این روباتها را می توان در زمینه های مختلفی مانند ماموریتهای اکتشافی، تحقیقات پزشکی و تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار داد. این روباتهای بسیار کوچک توسط محققانی از سوئد، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و سوئیس مورد مطالعه قرار دارند تا با تکمیل آنها نسلی جدید از میکروروباتیک شکل بگیرد.

در این روبات کوچک خصوصیات ارتباطاتی، حمل و نقل و ذخیره انرژی در کنار یکدیگر و بر روی یک مدار گنجانده شده است انرژی روبات از نور خورشید تامین شده و با کمک سه پای ارتعاشی می تواند حرکت کند. پای چهارم ارتعاشی در این روبات به عنوان حسگر مورد استفاده قرار می گیرد که با کمک آن می تواند با همنوعان خود ارتباط برقرار کرده و رفتاری گروهی از خود نشان دهد.


میکروروباتهایی به اندازه حشره کک که به سیستمهای ارتباطی، حرکتی و ذخیره انرژی مجهز هستند

گروه کهکشانی NGC 7771 در فاصله 200 میلیون سال نوری از صورت فلکی پگاسوس قرار گرفته است بزرگترین کهکشان این گروه کهکشانی به تنهایی 75 هزار سال نوری وسعت دارد.

به دلیل نزدیک تر شدن لحظه به لحظه کهکشانها به یکدیگر در نهایت و پس از صدها میلیون سال کهکشانی عظیم در اثر ترکیب اعضای این گروه به جا خواهد ماند این فرایند ترکیب پدیده ای معمول و رایج از مرحله تکامل کهکشانها از جمله کهکشان راه شیری به شمار می رود.


گروه کهکشانی NGC 7771 که به زودی به یک کهکشان عظیم و ترکیبی تبدیل می شوند
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, mohayer, SAMAN, Mahdi1944, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان