در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد
Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

111

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 31 مرداد 1388 15:59

آرشيو سپاس: 290 مرتبه در 76 پست

معرفی برخی از گاز های مخرب شیمیایی

توسط MoHsEn 1368 » دوشنبه 9 شهریور 1388 16:54

دوستان میخوام شمارو با چندتا گاز سمی که توجنگ ایران و عراق رژیم بعث ازشون استفاده یا تولید کرده آشنا کنم:
گاز خردل
گاز خردل یا ایپریت ماده‏ای است که در جنگ جهانی اوّل به عنوان گاز سمی، نخستین بار به وسیله آلمان‏ها در ایپر به کار رفت و به سبب آن که در حالت ناخالصی بویی تند و شبیه بوی خردل دارد به گاز خردل معروف شد. گاز خردل گاز واقعی نیست، بلکه مایعی سبک، چرب و بی رنگ است و مرکب از کربن، ئیدروژن، کلر و گوگرد میباشد و به سهولت تبخیر میشود. بخار آن از پارچه و مواد پوششی نفوذ میکند و د رچشم ورم ملتحمه سخت و بر روی پوست بدن تاول تولید میکند، تنفس هوایی که هر لیترش شامل 0/001 میلی گرم گاز خردل باشد بافت‏های مخاطی دستگاه تنفس را فاسد میکند و در مدت کوتاهی موجب مرگ میشود. موارد جاذب، از قبیل گرد آهک، گرد سلولز و گرد زغال آن را جذب میکند.
گاز خردل باعث اختلال دراعمال غشاء سلول‌ها و انهدام آن مي‌گردد و هم چنين باعث فلج كارهاي فيزيولوژيك است. سپس بر روي مجاري تنفسي فوقاني كه وسيله حفاظتي و اولين سد در مقابل ورود گاز به بدن است بدون تاثير نيست و اين گاز با وقفه درعمل دفاعي و حفاظتي سينوس‌ها و مخاط باعث حساسيت و ضايعه در آنان مي‌گردد، چه از لحاظ به وجود آمدن عفونت و چه از لحاظ پيدايش آلرژي.

گاز وی ایکس
سمي ترين سلاح شيميايي است و به شكل مايع چسبناك و بي رنگي است كه به آرامي به گاز بي رنگ و بو تبديل مي شود. وي ايكس با تحريك اعصاب موجب تشنج و فلج رگ هاي خوني و ريه ها مي شود.
مقدار 10 ميلي گرم از اين ماده بر روي پوست براي مرگ كافي است و قربانيان درنهايت بر اثر خفگي مي ميرند . عراق توانايي ساخت بيش از 200 تن وي ايكس را داشته و هرگز نيز آمار واقعي آن ميزاني كه عراق ادعا مي كند نابوده كرده به دست نيامده است .

گاز سارين
موجب ناتواني فلج و در پايان خفگي مي گردد . فرقه
VX همانند وي ايكس مايع بوده و به سرعت تبخير مي شود . سارين همچون (ژاپني ) « آنوم » در متروي توكيو در سال 1374 با پخش سارین  12 تن (از شهروندان اين كشور) را به كام مرگ فرستاد . عراق در ابتدا به بازرسان تسليحاتي اعلام كرده بود كه 112 تن از اين ماده سمي را توليد كرده اما بعدها ادعا كرد اين ميزان 790 تن بوده است . اين كشور همچنين نوعي بمبهاي تركيبي توليد مي كرد كه حامل 2 محفظه جداگانه مواد شيميايي بوده و پس از انفجار در تركيب با يكديگر سارين ايجاد مي كرده است . عراق به ساخت هزاران راكت گلوله هاي توپ و بمبهاي محتوي سارين و استفاده از آنها عليه ايراني ها در جنگ با اين كشور طي دهه 1360 اعتراف كرده و همچنين عقيده بر اين است كه اين تسليحات عليه شهروندان عراقي كرد نيز به كار گرفته شده است .
ANRHRAX گاز سياه زخم

3 دسته سياه زخم بيماري زا وجود دارد : پوستي گوارشي و ريوي يا تنفسي . مرگ آورترين نوع آن ـ و تنها نوعي كه به عنوان سلاح شناخته شده ـ سياه زخم تنفسي است كه با علايم شبيه آنفولانزا شروع مي شود اما در نهايت ريه ها را پر از مايع مي كند و منجر به مرگ مي شود.
تنها ميزان كمي از پودر سياه زخم در برخي افراد مستعد آلوده شده براي ايجاد عفونت مرگبار كافي است .
عراق اعتراف كرده بود كه 2 هزار و 200 گالن از ميكروب سياه زخم ـ كه چنانچه افراد به صورت موثر به آن آلوده شوند براي كشتن ميليون ها نفر كافي خواهد بود ـ توليد كرده است .
بازرسان تسليحاتي مي گويند عراق همچنين از دهه 1990 ميلادي در تلاش براي توليد نوع مرگبارتر سياه زخم خشك (پودري ) بوده است . اين نوع پودر از هواپيما امكان پخش دارد.

گاز بوتولينوم توكسين

نوعي سم پست كه از باكتري « كلاستريديوم بوتوليندم » به دست مي آيد و يكي از مرگبارترين سموم شناخته شده به شمار مي رود. ميزان بسيار كمي از آن در حدي كه غذا با اين باكتري تماس پيدا كند مي تواند موجب گرفتگي عضلات معده تاري ديد و ضعف عضلاني گردد و تا فلج و مرگ نيز پيش رود. بوتولينوم چنانچه به شكل توليد شده باشد ـ به ويژه هنگامي كه استنشاق صورت گيرد ـ با فلج و مرگ سريع همراه خواهد بود. ميزان 70 بيلونيوم گرم از اين سم براي كشتن كافي است . بغداد اعتراف كرده بود كه بالغ بر 5 هزار و 300 گالن از سم بوتولينوم توكسين را تهيه نموده كه بيشترين اين ميزان در كلاهك موشك ها و ديگر تسليحات قرار داده شده بود.

گاز افلاتوكسين

و از دسته قارچ هايي است كه در غلات پرورش پيدا مي كنند . افلاتوكسين به
Aspergillius flavus
نوعي سم توليد شده از قارچي به نام طور بالقوه عامل سرطان زايي است كه موجب سرطان كبد مي شود. اين سم در مقادير بالا مي تواند سبب درد شكمي تورم ريه ها و مغز تشنج كما و در نهايت مرگ شود.
رژيم بعث عراق اعتراف كرده بود كه بيش از 520 گالن افلاتوكسين توليد نموده و در كلاهك موشك ها و بمبها جاسازي كرده است .

پیشاپیش از توجه شما دوستان ممنونم.
موفق و سربلند و پیروز باشی ایران من.......

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MoHsEn 1368 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Mahdi1944

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

111

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 31 مرداد 1388 15:59

آرشيو سپاس: 290 مرتبه در 76 پست

Re: معرفی برخی از گاز های مخرب شیمیایی

توسط MoHsEn 1368 » دوشنبه 9 شهریور 1388 17:02

ببخشید منبع یادم رفت اینم منبع این خبر:
http://www.jomhourieslami.com/1387/1387 ... siasi.HTML
دیگه از این کامل تر نمیشد منبع رو نوشت امیدوارم دوستان به منبع گیر ندن.
موفق و سربلند و پیروز باشی ایران من.......


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان