جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

برترین رصدخانه جهان در سردترین، خشکترین و آرامترین نقطه زمین

توسط SadafG » سه شنبه 10 شهریور 1388 13:33
ساخت برترین رصدخانه جهان در سردترین، خشک ترین و آرام ترین نقطه زمینجستجو برای یافتن بهترین موقعیت رصد در جهان منجر به کشف سردترین، خشک ترین و آرام ترین نقطه از سیاره زمین شد، مکانی که تا کنون هیچ انسانی به آنجا پا نگذاشته است.


به گزارش خبرگزاری مهر، برای جستجوی بهترین موقعیت زمینی برای گرفتن شفاف ترین تصاویر از کهکشانها گروهی از محققان آمریکایی- استرالیایی از ترکیبی از اطلاعات ماهواره ها، ایستگاههای زمینی و الگوهای آب و هوایی در رابطه با عواملی که می تواند بر روی مطالعات نجومی تاثیر گذار باشد، مانند پوشش ابرها، حرارت، شفافیت آسمان، بخار آب، سرعت باد و تلاطم اتمسفر استفاده کردند.

نتیجه این تحقیقات مکانی را نمایان ساخت که در ارتفاع 4 هزار و 52 کیلومتری در فلات جنوبگان و در نهایی ترین نقطه زمین واقع شده است. منطقه مرز A در فصل زمستان به صورت میانگین از دمای هوای منفی 70 درجه سیلسیوس و کمترین میزان بخار آب در هوا برخوردار است.

این منطقه در عین حال از آرامشی عجیب برخوردار است که در نتیجه آلودگی و تلاطم اتمسفری آن نیز کاهش پیدا کرده و بهتر از هر مکان دیگری می تواند درخشش ستارگان را نمایان سازد. تمامی این خصوصیات ترکیبی مناسب را برای ساخت رصدخانه ای زمینی در منطقه مرز A را به وجود می آورد که تصاویرش از وضوح تصویری سه برابر بیش از تصاویر بهترین رصدخانه های جهان خواهد بود به طوری که محققان کیفیت تصاویر تلسکوپی این منطقه را با تصاویر تلسکوپ هابل مقایسه خواهند کرد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، این منطقه در فاصله 143 کیلومتری از منطقه رصدخانه بین المللی روباتیک و منطقه جدید کشف شده چینی ها به نام گنبد A قرار گرفته است.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
SAMAN, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, sokuteasemuni, Fariborz

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان