برترین رصدخانه جهان در سردترین، خشکترین و آرامترین نقطه زمین

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

برترین رصدخانه جهان در سردترین، خشکترین و آرامترین نقطه زمین

پست توسط SadafG » سه شنبه 10 شهریور 1388, 2:33 pm
 ساخت برترین رصدخانه جهان در سردترین، خشک ترین و آرام ترین نقطه زمین  


جستجو برای یافتن بهترین موقعیت رصد در جهان منجر به کشف سردترین، خشک ترین و آرام ترین نقطه از سیاره زمین شد، مکانی که تا کنون هیچ انسانی به آنجا پا نگذاشته است.


به گزارش خبرگزاری مهر، برای جستجوی بهترین موقعیت زمینی برای گرفتن شفاف ترین تصاویر از کهکشانها گروهی از محققان آمریکایی- استرالیایی از ترکیبی از اطلاعات ماهواره ها، ایستگاههای زمینی و الگوهای آب و هوایی در رابطه با عواملی که می تواند بر روی مطالعات نجومی تاثیر گذار باشد، مانند پوشش ابرها، حرارت، شفافیت آسمان، بخار آب، سرعت باد و تلاطم اتمسفر استفاده کردند.

نتیجه این تحقیقات مکانی را نمایان ساخت که در ارتفاع 4 هزار و 52 کیلومتری در فلات جنوبگان و در نهایی ترین نقطه زمین واقع شده است. منطقه مرز A در فصل زمستان به صورت میانگین از دمای هوای منفی 70 درجه سیلسیوس و کمترین میزان بخار آب در هوا برخوردار است.

این منطقه در عین حال از آرامشی عجیب برخوردار است که در نتیجه آلودگی و تلاطم اتمسفری آن نیز کاهش پیدا کرده و بهتر از هر مکان دیگری می تواند درخشش ستارگان را نمایان سازد. تمامی این خصوصیات ترکیبی مناسب را برای ساخت رصدخانه ای زمینی در منطقه مرز A را به وجود می آورد که تصاویرش از وضوح تصویری سه برابر بیش از تصاویر بهترین رصدخانه های جهان خواهد بود به طوری که محققان کیفیت تصاویر تلسکوپی این منطقه را با تصاویر تلسکوپ هابل مقایسه خواهند کرد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، این منطقه در فاصله 143 کیلومتری از منطقه رصدخانه بین المللی روباتیک و منطقه جدید کشف شده چینی ها به نام گنبد A قرار گرفته است.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”