جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

ردیابی قمرهای قابل سکونت

توسط SadafG » شنبه 14 شهریور 1388 10:41تلسکوپ کپلر قادر به ردیابی قمرهای قابل سکونت استاخترشناسان معتقدند تلسکوپ فضایی کپلر با قدرت کنونی خود قادر خواهد بود اجرام شبه قمری فضایی را که ابعادی کوچکتر از زمین داشته و شانس قابل سکونت بودن آنها از سیاره های فراخورشیدی و شبه زمینی بسیار بیشتر است را بیابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تلسکوپ شکارچی سیاره سازمان ناسا - کپلر - با امید کشف سیاره ای شبه زمینی در مدار ستاره ای جدید در منظومه خورشیدی دیگری به فضا ارسال شده است. اکنون مطالعات جدید نشان می دهد این تکلسکوپ می تواند قمرهای قابل سکونتی را نیز در کنار چنین سیاره هایی کشف کند.

ماموریت اولیه کپلر کنترل هزاران ستاره با خصوصیات متغییر در تابش نور است تا شاید به این شکل بتواند سیاره ای را که با عبور خود از برابر ستاره مانع عبور نور می شود را شناسایی کند.

این تلسکوپ مدارگرد که در ماه مارچ به فضا ارسال شد در حال حاضر و طی 10 روز اول ماموریتش موفق به ردیابی سیاره فراخورشیدی عظیمی به نام HAT-P-7b شد این سیاره در گذشته توسط تلسکوپهای زمینی نیز ردیابی شده بود اما این رصد کپلر نشاندهنده عملکرد خوب این تلسکوپ در ردیابی سیاره ها به شمار می رود.

در حالی که رصدخانه های زمینی و حتی برخی از تلسکوپهای فضایی مانند هابل و اسپیتزر قادر به یافتن سیاره هایی در ابعاد سیاره مشتری هستند، کپلر اولین تلسکوپی است که توانایی ردیابی جهانهای ناشناخته ای در ابعاد سیاره زمین را دارا است بر همین اساس برخی از اخترشناسان معتقدند این تلسکوپ قدرتمند حتی قادر خواهد بود جرمهای شبه قمری را نیز شناسایی کند.

محققان دانشگاه کالج لندن روشی را برای ردیابی شبه قمرها پیشنهاد داده اند این محققان با مدل سازی تجهیزات کپلر قدرت سیگنالهایی را که یک جرم شبه قمر قابل سکونت ممکن است از خود بازتاب دهد را شبیه سازی کردند. قدرت گرانش این شبه قمر می تواند باعث حرکت متغییر سیاره در هنگام چرخش بر مدار ستاره اش شده و در نتیجه کپلر می تواند این تغییرات حرکتی را به ثبت برساند.

به اعتقاد اخترشناسان سیاره هایی در ابعاد سیاره زحل می توانند بهترین موقعیت را برای ردیابی شبه قمرها فراهم آورند زیرا این سیاره ها بسیار بزرگ بوده و می تواند میزان زیادی از نور ستاره را مسدود کند این به آن معنی خواهد بود چنین سیاره هایی از تغییر شدیدتری در حرکت مداری برخوردار خواهند بود.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، به گفته اخترشناسان تلسکوپ کپلر این توانایی را دارد که شبه قمرهایی با ابعاد کوچکتر از زمین را نیز ردیابی کند تعداد شبه قمرهای قابل سکونت در فضا در حدود میلیونها تخمین زده شده است و یافتن آنها می تواند فصلی جدید در حیات بشر را باز کند.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
Mahdi1944, achachi98, Shahryar, CAPTAIN PILOT, SAMAN, Fariborz, sokuteasemuni, noora

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تشکر شده: 452 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

تلسكوپ «كپلر» قمرهاي قابل سكونت را كشف مي‌كند

توسط sokuteasemuni » شنبه 14 شهریور 1388 16:58

تلسكوپ «كپلر» قمرهاي قابل سكونت را كشف مي‌كند
خبرگزاري فارس: تسلكوپ «كپلر» كه قرار است سياره‌اي شبيه زمين پيدا كند مي‌تواند قمرهاي قابل سكونت را كشف كند.


به گزارش خبرگزاري فارس، تلسكوپ شكار سياره ناسا «كپلر» كه با هدف پيدا كردن سياره‌اي شبيه زمين به فضا رفته بود،‌ قادر است قمرهايي را در منظومه‌هاي ديگر كه قابل سكونت هستند، پيدا كند.
«كپلر» نخستين مأموريت فضايي است كه صدها ستاره را رصد مي‌كند و بررسي مي‌كند كه آيا اين ستارگان درخشان هستند و يا به دور اين ستارگان سياراتي مي‌چرخند.
تلسكوپ «كپلر» مارس به فضا پرتاب شد و در 10 روز اول آغاز به كار خود توانست از سياره‌اي بزرگ كه در خارج از منظومه شمسي قرار دارد، تصوير تهيه كند و آن را اسكن كند و اطلاعات آن را به زمين بفرستد.
تلسكوپ‌هاي «اسپيتزر» و «هابل» هم كه هم اكنون در فضا وجود دارند، مي‌توانند سيارات بزرگ را كه هم اندازه مشتري هستند، پيدا كنند، اما ويژگي «كپلر» اين است كه مي‌تواند سياره‌هايي هم اندازه زمين را هم به راحتي پيدا كند.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
SadafG, Mahdi1944, Fariborz, CAPTAIN PILOT


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان