در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

اخراج شده

no avatar
79

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 تیر 1385 18:50

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

دي وي دي رايتر خريدم چه جوري روي سيستم وصلش كنم؟؟؟(فوري)

توسط valizadeh4 » دوشنبه 19 تیر 1385 19:51

سلام دوستان
من دي وي دي رايتر سوني خريدم ولي تو كارتن نه كابل Ide و نه Jumper بود حالا چه جوري روي سيستم نصب كنم در ضمن من سي دي رايتر روي سيستمم وصل هست من با Ide كه به سي دي رايتر مي رفت موازي كردم نشد و با هارد كردم نشد فقط بلد بودم برقش رو بهش وصل كنم :grin: اگر ممكن هست فوري بگيد كه Ide رو از كجاي سيستم بگيرم و بهش وصل كنم و همين طور آيا Jumper لازم هست چون سي دي رايترم جاش رو داره ولي خالي هست

ممنون
باي

فقط فوري

Major

Major

نماد کاربر
204

تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 اسفند 1384 01:01

همچنان تهران.سمت چپ.در سوم

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 4 پست

توسط Shayan » دوشنبه 19 تیر 1385 21:19

valizadeh4 عزيز شما بايد اين DVD Writer‌رو با هاردتون موازي کنيد وJumper اون رو روي حالت Slave‌قرار دهيد  و يا اگر IDE خالي داريد به اون وصل کنيد و روي حالت Master‌قرار دهيد. معمولا" Jumper  روي خود دستگاه به صورت Slave وصل هست يه نگاه بندازين حتما" پيداش مي کنيد :-)
زندگي زيباست... البته اگه بزارن....;)

------------------------------------------------------------
تمام مسائل مربوط به iPhone و دیگر محصولات Apple
http://i-phone.ir/

اخراج شده

no avatar
79

تاريخ عضويت

توسط valizadeh4 » دوشنبه 19 تیر 1385 21:46

سلام شايان جان
ممنون از پاسخت
پس نتيجه اين شد كه:
بايد دي وي دي رايتر رو با هارد موازي كنم يعني همون Ide كه از روي مادربرد به هارد وصل شده و يه سر ديگه داره رو به دي وي دي رايتر و برقش هم كه از پاور مي گيرم كه اين رو مي دونم و حتما حتما بايد Jumper بهش وصل باشه درسته؟؟؟؟؟
خب من اين Jumper رو نه روي مادربرد و نه داخل كارتن دي وي دي رايتر نديدم حالا آيا اين Jumper ها انواع مختلفي داره؟؟؟
برم مغازه ي خدمات كامپيوتري بگم چه Jumper ي بده؟؟؟

ممنون
باي

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تاريخ عضويت

چهارشنبه 12 بهمن 1384 10:59

15616

آرشيو سپاس: 72 مرتبه در 51 پست

توسط Ali Singer » دوشنبه 19 تیر 1385 23:59

valizadeh4, سلام دوست من
خيلي ساده بهت بگم...
يه كابل ide كه يه سرش به مادر بودرت وصله رو به دي وي دي رايتر وصل كن
يه كابل برق هم از پاور بهش وصل كن
اگر جامپر هارد شما روي master هست خوب ميتوني رايتر و dvd رايتر رو بزاري رو slave........ايونطوري يكيش ميشه primary slave و تون يكي secondary slave
البته اگه جامپر نداره مشكلي نيست چون خودش رو slave ميشناسه
نهايتا اگه بخواي ميتوني از يه مغازه كامپيوتري يه جامپر بگيري ...اسم خاصي هم نداره ...بگو براي cdrom يا  هارد .. ولي بعيد ميدون بهش نياز پيدا كني
موفق باشي :D
آشنايي يك اتفاق است...جدايي يك قانون....دل به اتفاق نبند كه قانون اجرا مي شود.....!

اخراج شده

no avatar
79

تاريخ عضويت

توسط valizadeh4 » سه شنبه 20 تیر 1385 01:59

سلام علي جان
هارد من بهش Jumper بهش وصل نيست پس اين Slave هست پس سر ديگر Ide كه يك سرش به هارد و ديگري ول هست و اين دو تا به مادربرد است رو اون سري كه ول هست رو به دي وي دي رايتر و يك Jumper هم مي خرم وصل مي كنم بهش ولي بعد سر ديگر Jumper كه به دي وي دي رايتر وصل هست رو كجا وصل كنم؟؟؟يه جاي Jumper روي مادربرد هست كه نوشته Fan Sys يه چنين چيزي بايد به اين وصل كنم؟؟؟منظورت رو از اينكه بعيد بدونم بهش احتياج پيدا كني چي هست؟؟؟

ممنون
باي

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15459

تشکر کرده: 10130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » سه شنبه 20 تیر 1385 02:11

valizadeh4 جامپرها نوعي اتصال کوتاه قابل جابه جا شدن هستند و ربطي به سوکتهاي فن و ... نداره
جاي چامپر که در HDD,CDROM,.... استفاده مي‌شن پشت خود قطعه هست و به صورت دو رديف 4 تايي پايه هستند
. . . .
. . . .
چيزي شبيه اين
که مثلا يک جامپر به اين صورت وصل مي‌شه
. .  .  .
. | . .
جدول نحوه قرار گرفتن جامپر در حالتهاي مختلف رو هم معمولا به صورت راهنمايي روي خود درايو نصب مي‌کنند
اگر مشکلي بود اعلام کنيد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major II

Major II

نماد کاربر
164

تاريخ عضويت

يکشنبه 7 خرداد 1385 13:05

توسط blogxp » سه شنبه 20 تیر 1385 08:49

مادر برد من که يه جاي خالي زرد رنگ جدا داره . فکر کنم مخصوص همون دي وي دي هستش. راستي من شنيدم ميگن يه مدل دي وي دي اومده که به کابل ساتا وصل ميشه . آيا اين موضوع صحت داره ؟
ما زندگی میکنیم و میمیریم بدون اینکه امیدی داشته باشیم .
my drying bride

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تاريخ عضويت

15616

توسط Ali Singer » سه شنبه 20 تیر 1385 11:12

blogxp, دوست من اون جاي خالي زرد رنگ اگه اشتباه نكنم Ide 1 شما هست و احتمالا هردتون به ide 2 وصل شده !
معمولا IDE1 رو با يه رنگ خاص مشخص ميكنن مثل زرد ...قرمز يا آبي
تنها يك مدل از dvd writer پلكستور هست كه به صورت ساتا با مادربورد وصل ميشه كه قيمتش هم حدود 100 تومنه..در ضمن 8 مگ بافر هست
valizadeh4, ببين عزيز يه سر كابل كه به هارد وصله و يه سر ديگه به مادر بورد...شما به اين كابل اصلا كاري نداشته باش و بزار يه سرش كه به قول خودت ول هست همينطوري باشه
اگر دقت كني سر كابل كه به مادر بورد وصله بالاي اون يه كابل ide‌هست كه به رايتر شما وصل ميشه...و 2 تا جا داره كه ميتوني يه سرش رو به دي وي دي رايترت وصل كني
حالا شما كاري كه بايد بكني اينه كه چند تا دونه جامپر تهيه كني و به اين ترتيب عمل كني
شما اصلا به مادر بوردت كار نداشته باش و همونطور كه مهدي عزيز گفتن پشت هارد و رايتر هاي شما دقيقا بين كابل ide و كابل برق يك قسمت مثل اون شكلي كه مهدي كشيدن هست ...به صورت سوزن سوزن كه يك چامپر مثل شكل دوم درون اون فرو رفته و شما با تغيير جاي اون ميتونيد مسير شناخت اون قطعه رو معين كنيد
البته روي خود رايتر و هارد شما يك برچسب هست كه هم عكسشو كشيده هم معين كرده كه كدوم يك از رديف عمودي اين سوزن ها master هست و كدوم يكي slave
شما به اين ترتيب عمل كنيد كه هاردتون رو روي master قرار بدين و رايتر ها رو روي slave

كار زياد سختي نيست فقط يه كوچولو تجربه ميخواد و با يك بار انجام دادنش خودتون ياد ميگيرين ...اگر باز كامپيتور رو روشن كردين و ديدين مثلا دي وي دي رايتر رو نشناخته ميتونيد اون رو هم روي master بگذاريد...نكته آخر اينكه حتما كامپيتور رو خاموش كنيد و بعد جاي جامپر ها رو تغيير بدين
اميدوارم مشكلتون حل بشه
موفق باشيد :D
آشنايي يك اتفاق است...جدايي يك قانون....دل به اتفاق نبند كه قانون اجرا مي شود.....!

New Member

نماد کاربر
6

تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 خرداد 1385 11:40

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mr_mashmash » پنج شنبه 22 تیر 1385 09:09

آقا حالا یه سوالی برای من پیش اومده. من dvd و writer دارم و می خوام که یه dvd writer هم نصب کنم. اولا ایا می شه هرسه نصب باشن و بعدش اینکه آیا باید یه کابل IDE براش بگیرم یا نیازی نیست؟

1023051 از این پست سپاسگزاري کرده است

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15459

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » پنج شنبه 22 تیر 1385 10:15

mr_mashmash
با هر پورت IDE شما قادر به اتصال دو دستگاه هستيد که اولي Master  و دومي Slave خواهند بود، و اگر تعداد دستگاهها (هارد ديسک و يا هر نوع  IDE Device ديگه‌اي) بيشتر باشه بايد از IDE دوم استفاده کنيد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تاريخ عضويت

15616

توسط Ali Singer » پنج شنبه 22 تیر 1385 12:23

در تاييد صحبت مهدي عزيز عرض كنم كه 4 مسير شناخت قطعاتي همچون dvd writer ....hard...cd writer....cd rom و....وجود داره كه عبازتند از master و slave كه اينا خودشون به دو دسته تقسيم ميشن...:
primary master
primary slave
secondary master
secondary slave
كه با قرار دادن 2 تا از جامپر ها بروي مستر و 2 تاي اونا به روي اسليو ميتونيد كاري رو كه گفتيد انجام بدين
موفق باشيد :D

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15459

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » پنج شنبه 22 تیر 1385 12:45

Ali Singer  :D
و در تکميل صحبت شما اين رو اضافه کنم Primary مربوط به IDE1 و Secondary مربوط به IDE2 هست
و البته مادربوردهاي با بيش از 2 IDE هم وجود دارند و همينطور کارتهاي IDE که به صورت PCI هستند و درگاههاي IDE رو در اختيار سيستم قرار مي‌دن (چيزي شبيه SCSI , ....)

بعدي