جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1297

تشکر کرده: 118 مرتبه
تشکر شده: 267 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 15 تیر 1387 21:25

آرشيو سپاس: 3760 مرتبه در 806 پست

هراس اعراب از ایران

توسط sand_fighter » دوشنبه 30 شهریور 1388 02:18

"روفیز حافظ اوغلو" مسئول بخش خاورمیانه خبرگزاری آذربایجانی "ترند نیوز" در مقاله خود که از طریق این خبرگزاری منتشر شده می نویسد، برای اولین بار در تاریخ، خواست عربستان سعودی بعنوان هم پیمان اصلی آمریکا در میان کشورهای عربی خاورمیانه برای احداث نیروگاه برق هسته ای بمنظور استفاده صلح آمیز خبر از تحولات مهم در منطقه می دهد.

وی در مقاله خود می نویسد، جالب است که دولت اسراییل نیز به این خواسته عربستان که به "سمبول" جهان اسلام تبدیل شده است، واکنشی منفی نشان نداد. حتی بسیاری از کارشناسان یهودی واکنش خونسردانه ای از خود نشان داده و با اطمینان ابراز داشته اند که این امر هیچگونه خطری برای اسراییل ایجاد نمی کند. "یفرائیم آسکولایی" کارشناس انستیتوی امنیت ملی اسراییل در زمینه مسائل هسته ای بیان کرده است که، لایحه مذکور عربستان سعودی تهدیدی علیه امنیت ملی اسراییل محسوب نمی شود.

وی تاکید می کند که طبیعی است لایحه ای که با حمایت آمریکا و در مقابله با برنامه هسته ای ایران مطرح شده است نمی تواند هیچگونه تهدیدی برای اسراییل ایجاد نماید. بدین سبب که برای کشورهای عربی سنی نشین منطقه و آمریکا خطر برنامه هسته ای ایران در منطقه وجود دارد.

هدف عربستان سعودی (برای اولین بار در تاریخ) از ساخت نیروگاه برق هسته ای و عدم اعتراض اسراییل به این پیشنهاد مسئله شگفت انگیزی نیست. بدین خاطر که "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسراییل بعد از سفر به مصر و اردن در ماه مه امسال اعلام کرده بود که اسراییل آماده همکاری با کشورهای عربی در مقابله با خطر برنامه هسته ای ایران است. ولی این پیشنهاد نخست وزیر دولت یهود با واکنش اعتراض آمیز کشورهای عربی مواجه شده بود. "عمرو موسی" دبیرکل اتحادیه عرب اظهار داشت که تهدید نه از برنامه هسته ای ایران، بلکه از اسراییل متوجه کشورهای عربی است. موسی در بیانات اعتراضی خود ابراز داشته بود:"در حالی که برنامه هسته ای ایران مورد مذاکره قرار می گیرد چرا سخن ازبرنامه هسته ای اسراییل نمی رود." بعد از این دبیرکل با ارسال پیامی به "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا، اظهار کرده بود که بیش از ایران باید برنامه هسته ای اسراییل مورد مذاکره قرار گیرد و بسیاری از کشورهای عربی هیچگونه نگرانی از برنامه هسته ای ایران احساس نمی کنند. ولی بعد از مدتی، در ماه اوت سال 2009 بعد از اعلام هدف عربستان سعودی برای ساخت نیروگاه برق اتمی، عمرو موسی ایران را متهم به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی نمود. این اتهام متکی به واقعیتهایی بود.

مولف مقاله اشاره می کند که با نظری به تاریخ نه چندان دور، بعد از افتادن عراق به دایره نفوذ ایران شاهد ابراز افکاری از طرف مقامات رسمی اردن در مورد ایجاد "هلال شیعی" عبارت از کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین می شویم. خطر "هلال شیعی" بعد از تاسیس "سپاه مهدی" که بر علیه آمریکا و نیروهای مسلح متفق در عراق مبارزه می کند بیش از پیش موضوع روز گردید. آمریکا برای جلب رضایت "سپاه مهدی" مجبور به انجام گفتگوها در سه مرحله با ایران شد و این گفتگوها نتیجه مثبت خویش را بروز داد.

از نظر نویسنده مقاله، درگیری مسلحانه میان شیعه های محلی و نیروهای حکومتی در یمن کشورهای سنی عربی را وادار به تفکر جدی در مورد خطر "هلال شیعه" نمود. یک سال بعد از این وقایع دوباره درگیری های شدیدتری بین نیروهای شیعه و ارتش یمن بوقوع پیوست. این بار مدافع سنیان، عربستان سعودی با نمایش موضع غیر رسمی در مورد این مسئله برای سرکوب شورشیان شیعه از ارتش یمن حمایت نظامی کرد. بدین سبب که نمی توانست به ظهور عراق دیگری در جنوب کشورش اجازه دهد. از دست دادن یمن برای عربستان بغیر از عدم دسترسی به خلیج عدن، بمعنای گسترش "هلال شیعه" بود.

بر اساس ارزیابی حافظ اوغلو ، همانطور که انتظار میرفت مقامات رسمی عربستان سعودی حمایت نظامی خویش از ارتش یمن را انکار کردند و "علی عبدالله" رییس جمهور یمن کمک ارتش عربستان سعودی به ارتش این کشور برای سرکوب شورشیان شیعی را تکذیب نمود.

یکماه بعد از رویدادهای مذکور رییس جمهور یمن طی مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر بیانات جالبی را ایرادنمود. وی گفت: "در حوادث رخ داده در یمن(درگیری با شورشیان شیعه) ایرانیان و نیروهای طرفدار "مقتدی الصدر" دست دارند. بطور رسمی قصد متهم کردن ایران را ندارم، ولی درباره کمک مالی صدهزار دلاری ایران و طرفداران مقتدی الصدر به شورشیان مدارکی در دست داریم."

در این گزارش تاکید شده که همه اینها خبر از رخ دادن تحولات جدی سیاسی در زمان نزدیک در منطقه می دهد. این بار کشورهای عربی برای تقلیل امکان تاثیرگذاری ایران در منطقه تلاش خواهند نمود. احتمال می رود که بغیر از فلسطین و لبنان، یمن نیز به میدان نبرد قدرت های بزرگ منطقه تبدیل خواهد شد.

وی در نهایت نوشت که در اصل خطر ایران برای کشورهای عربی تازگی ندارد. این خطر بعد از وقوع انقلاب اسلامی 1979 در ایران و ایده صدور انقلاب آن به کشورهای همسایه مسلمان بوجود آمده بود. انقلاب اسلامی ایران بمعنای حقیقی سخن بمعنای آغاز خیزش در میان مسلمانان است. جالب است که، بعد از انقلاب اسلامی ایران حتی عده ای از سنیان ترکیه نیز با امام خمینی، بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران بیعت نموده و وی را بعنوان امام خویش قبول کرده بودند. در مورد هراس اعراب از تهران می توان گفت که، آنان بر این باورند که برنامه هسته ای ایران نه بر علیه آمریکا و اسراییل ، بلکه بر علیه کشورها سنی مذهب عربی می باشد.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 24 شهریورماه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sand_fighter تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, capitan nima, sokuteasemuni

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

188

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 مرداد 1387 11:08

آرشيو سپاس: 49 مرتبه در 36 پست

Re: هراس اعراب از ایران

توسط پارس3000 » دوشنبه 30 شهریور 1388 07:03

ساخت نیروگاه تعادل نمیاره اصل چرخه سوخته که عمرا تا هزار سال دیگه بدن به عربا


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان