کشف قله های مرتفع یخی در حلقه های سیاره زحل

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

کشف قله های مرتفع یخی در حلقه های سیاره زحل

پست توسط SadafG » چهار شنبه 1 مهر 1388, 4:34 pm
 کشف قله های مرتفع یخی در حلقه های سیاره زحل  


فضاپیمای کاسینی تصاویر جدیدی از سیاره زحل به زمین ارسال کرده است که در میان آنها می توان قله های یخی با ارتفاع 3 یا 4 کیلومتر را در حلقه های زحل مشاهده کرد.


به گزارش خبرگزاری مهر، تصاویر جدیدی که توسط فضاپیمای کاسینی سازمان ناسا از حلقه های منجمد سیاره زحل به ثبت رسیده است نشان می دهد برخی قسمتهای این حلقه ها که بسیار باریک پنداشته می شوند، از قله هایی بلند برخوردار بوده و دارای خطوط عجیب و درخشانی هستند که در اثر برخورد کیهانی میان ذرات حلقه و تداخل ذرات فضایی به وجود آمده اند.

باب پاپالاردو دانشمند پروژه فضاپیمای کاسینی در این باره می گوید: تصاویر جدید درست مانند گذاشتن یک عینک سه بعدی بر روی چشم است زیرا بعد سوم حلقه ای این سیاره را برای اولین بار نمایان ساخته است این تصاویر از مهمترین پدیده هایی است که تا به حال کاسینی موفق به کشف آنها شده است.

کاسینی این تصاویر را در زمان اعتدال 11 آگوست این سیاره به ثبت رسانده است، زمانی که نوارهای درخشان این سیاره برای زمینیان غیر قابل مشاهده می شود این پدیده تنها دو بار در چرخش مداری 30 ساله زحل رخ می دهد. زمین نیز از دو دوره اعتدال بهاری و پاییزی برخوردار است که روز گذشته 22 سپتامبر 2009 اعتدال پاییزی را پشت سر گذاشت.

حلقه های زحل از قطعات بزرگ یخی تشکیل شده اند که در فاصله 140 هزار کیلومتری از مرکز سیاره قرار گرفته اند. در برخی نقاط از این قطعات یخی ارتفاع تنها به 10 متر می رسد اما در برخی نقاط دیگر می تواند ارتفاعات بیشتری را مشاهده کرد. به گفته دانشمندان در گذشته تصور می رفت حداکثر ارتفاع این قطعات یخی به اندازه یک ساختمان دو طبقه است اما اکنون و با کمک تصاویر جدید کاسینی ارتفاعاتی بیش از 3 کیلومتر نیز در این قطعات مشاهده شده است.

از بلند ترین ارتفاعاتی که در این تصاویر مشاهده شده است ارتفاع 4 کیلومتری است که در اثر نیروی گرانشی قمر دافنیز زحل شکل گرفته است. این قله در واقع مرتفع ترین قله ای است که در میان حلقه های زحل مشاهده شده است دانشمندان تخمین می زنند در حدود 35 تریلیون تریلیون تن یخ، غبار و صخره در حلقه های زحل وجود دارد.

بر اساس گزارش ای بی سی نیوز، فضاپیمای کاسینی از سال 2004 تا کنون به مطالعه بر روی سیاره زحل پرداخته است و هم اکنون در میانه ماموریتی که زمان آن افزایش یافته است، قرار دارد.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”