سؤال در مورد باتری

در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

New Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

Re: سؤال در مورد باتری

پست توسط ماکان 69 » شنبه 27 مهر 1392, 8:07 pm

سلام بر شما

شما خودتون جواب خودتون رو دادید . تصویرتصویر

مثلان اگر روی باطری نوشته باشد 4000 میلی امپر(4 آمپر) در ساعت با ولتاژ X ، یعنی این باطری توانایی دارد 4000 میلی امپر در ساعت با ولتاژ X ،به دستگاه مد نظر شما بدهد. اگر مثلا دستگاه شما در ساعت 250 میلی امپر بخواهد با همون ولتاژ باطری . باطری شما می تواند تا 16 ساعت ان را روشن نگه دارد ( 4000 میلی امپر ، تقسیم بر 250 میلی امپر )

شما به کمک مولتی متر می توانید امپر یک باطری را بدست بیارید. بهترست بیش از ان ظرفیتی که کارخانه بر روی ان هک کرده ، جریان نکشید.(اگر خواستید همچین کاری انجام بدید ، امکان صدمه دیدن باطری وجود دارد) می تونم بپرسم شما برای چه کار به امپر بالا نیاز دارید ؟

باتشکر.تصویر[/quote]

آخه من اعتقاد دارم که یه باتری 4000 میلی آمپر ساعتی نمیتونه اصلا 4000 میلی آمپر جریان دهی داشته باشه (بمدت یک ساعت). بطور تجربی میتونم بگم حداکثر میتونه 1000 میلی آمپر جریان در اختیار ما قرار بده (بمدت چهار ساعت) ولی بعید میدونم اصلا بشه ازش 4000 میلی آمپر جریان گرفت. حالا بحث من اینه بصورت "غیر تجربی" ما باید از کجا بفهمیم حداکثر آمپراژی که یه باتری میتونه در اختیار ما قرار بده چقدره؟؟؟
یعنی مثلا یه نفر کم تجربه رفته یه باتری شارژی خریده حالا میخواد بدونه حداکثر آمپراژی که این باتری در اختیارش قرار میده چقدره؟؟؟ لطفا نگین از میلی آمپر ساعتش باید بفهمه . ""چون میلی آمپر ساعت صرفا ظرفیت باتری را نشون میده نه حداکثر آمپری که باتری میتونه در اختیار کاربر قرار بده""

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9183 بار
سپاس‌های دریافتی: 21047 بار
تماس:

پست توسط sinaset » شنبه 27 مهر 1392, 9:41 pm

آخه من اعتقاد دارم که یه باتری 4000 میلی آمپر ساعتی نمیتونه اصلا 4000 میلی آمپر جریان دهی داشته باشه (بمدت یک ساعت). بطور تجربی میتونم بگم حداکثر میتونه 1000 میلی آمپر جریان در اختیار ما قرار بده (بمدت چهار ساعت) ولی بعید میدونم اصلا بشه ازش 4000 میلی آمپر جریان گرفت. حالا بحث من اینه بصورت "غیر تجربی" ما باید از کجا بفهمیم حداکثر آمپراژی که یه باتری میتونه در اختیار ما قرار بده چقدره؟؟؟
یعنی مثلا یه نفر کم تجربه رفته یه باتری شارژی خریده حالا میخواد بدونه حداکثر آمپراژی که این باتری در اختیارش قرار میده چقدره؟؟؟ لطفا نگین از میلی آمپر ساعتش باید بفهمه . ""چون میلی آمپر ساعت صرفا ظرفیت باتری را نشون میده نه حداکثر آمپری که باتری میتونه در اختیار کاربر قرار بده""

سلامی دوباره.

جواب این سوال شما رو نمی تونم به صورت دقیق بدم ، ولی تا بحال چند مرتبه امپر باطری های خودم را به وسیله مولتی متر گرفتم. فکر می کنم، همان حداکثر امپری که باطری می تونه در اختیار شما قرار بده .

فقط به چند نکته دقت کنید ، ممکنه به باطریتون صدمه بزنه . تست کردن میزان حداکثر امپر باطری به وسیله مولتی متر ، بیش از چند ثانیه نباشه . فیش و کابل مورد استفاده برای گرفتن امپر بالا سایز بزرگی داشته باشد .

باتشکرتصویر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1051 بار
سپاس‌های دریافتی: 535 بار

پست توسط ho3ein2000 » جمعه 10 دی 1395, 1:30 pm

SAMAN نوشته شده:درود بر مسعود تصویر

چجوری میشه میلی آمپر یک باطری رو اندازه گرفت؟ (بعضیا میگن یک مقاومت 1اُهم وات بالا بهش بزنیم، طبق I=V/R بدست میاد. زیاد دقیق نیست) راههدیگه؟؟

نه این روش اشتباه هست. مقاومت یک اهم یعنی اتصال کوتاه کردن باتری! مثلا اگر من یک باتری 1.5 ولت معمولی رو با یک مقاومت 1 اهم موازی کنم جریان 1.5 آمپر از اون میگذره؟ تصویر جواب منفی هست!!

*یک بحثی هست که ما با هم قاطی اش کردیم و اون میلی آمپر با میلی آپر ساعت است.

*همیشه حداکثر توان زمانی اتفاق می افته که مقاومت بار با مقاومت مدار برابر باشه. (قضیه ماکزیمم انتقال توان)

*منبع جریان اصلا وجود ندارد که بشه اون رو اندازه گرفت!

* تنها راه پیدا کردن میلی آمپر ساعت یک باتری اتصال اون به یک مقاومت ثابت با اهم متعادل هست.و اندازه گیری زمان هست.

I.V.h=P=Wh

برای اینکه بفهمیم یک باتری چند میلی آمپر ساعت هست باید یک لامپ رشته ایی کوچک به اون وصل کینم و زمان رو اندازه بگیریم تا
زمانی که لامپ خاموش میشه.

مثال:

حالا فرض کنید ولتاز باتری شما 3.6 ولت هست. و مقاومت لامپ رشته ایی (لامپ 12 ولت پشت پنل پخش های خودرو) 100 اهم.
جریانی که مصرف میشه 0.036 آمپر یعنی 36 میلی آمپراست.

حالا اگر لامپ شما 10 ساعت روشن ماند و بعد خاموش شد نشون میده که باتری شما 360 میلی آمپر ساعت بوده! حالا اگر جریان باتری شما 3500 میلی آمپر ساعت باشد بایــــــــــــــــــــــــد لامپ تا 97.22 ساعت روشن بمونه یعنی تا 4 روز! تصویر که البته هم روشن میمونه تصویر

نکته آخر : جریان هیچ وقت به بار تحمــــــــــــیل نمیشه بلکه بار با توجه به ولتاژ دوسرش و مقاومت خودش جریان رو مصرف میکنه

2- چگونه میتوان یک باتری پر را از خالی تشخیص داد؟ ( البته جوابش مثل بالایی میشه!)

دقیقا" تصویر

موفق باشید و باشیم تصویر تصویر

بسیار دقیق و اصولی توضیح داده شده
ذکر یک مطلب خالی از لطف نیست که میزان مقاومت لامپ ها
ارتباط ریاضی با شدت جریانشون نداره یعنی اگه اهم یک لامپ 10 باشه و 10 ولت بهش اعمال کنیم
لزوما 1 آمپر مصرف نمیکنه و کمتر میشه و این بدلیل گرم شدن المنت و افزایش مقاومت رشته داخل حباب هست
از باتری های قابل شارژ با جنس نیکل کادمیوم میشه جریانی ده ها برابر از جریان اسمی اونها برای زمان کتاهی کشید
ولی باتری های لیتیوم یون و نیکل متال هیدرید ها اینگونه نیستند و صدمه میبینند
تصویر موفق باشید

ارسال پست

بازگشت به “برق و الکترونیک عمومی”