دست‌کاری تاریخ با فتوشاپ

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2658
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14094 بار
تماس:

دست‌کاری تاریخ با فتوشاپ

پست توسط RAHVAR » چهار شنبه 15 مهر 1388, 4:51 pm

استفاده گسترده ازتکنولوژی دیجیتال در عکس برای تغییر محصولات، مکان‌ها یا افراد باعثانحراف افکار عمومی می‌شود. این واقعیت مجازی و ساختگی سبب می‌شود مردمانتظار بیش‌از حد از خود داشته باشند.
بسیاری ازقانون‌گذاران فرانسوی در یک اقدام بی‌سابقه و برای حفظ امنیت مردمشانتصمیم گرفتند قانونی را تصویب کنند که بر اساس آن هر آگهی تبلیغاتی، برچسب و یا پوستر انتخاباتی که روی آن با ابزارهای فتوشاپ یا نظیر آن کارشده باشد، ملزم هستند توضیحی در این‌باره ارائه کنند تا مشخص شود که عکسدست‌کاری شده‌است.
به گزارش فردا و به نقل از مجله "تایم"،‌ یکی از مقامات فرانسوی اظهارداشت، استفاده گسترده از تکنولوژی دیجیتال در عکس برای تغییر محصولات،مکان‌ها یا افراد باعث انحراف افکار عمومی می‌شود. این واقعیت مجازی وساختگی سبب می‌شود مردم انتظار بیش‌از حد از خود داشته باشند.
به تازگی رسانه‌های فرانسه عکسی از نیکلا سارکوزی به چاپ رسانیده‌اندکه در آن وی با بدنی نیمه برهنه در قایقی در حال پاروزدن است که در آنشکمش را با فتوشاپ کوچکتر کرده‌بودند.
مجله تایم نیز بهانه‌ای یافت تا عکس‌هایی تاریخی را که در آن دست‌کاری شده بود را در یک گزارش تصویری نشان دهد.
1. یکی از معروف ترین صحنه‌هایی که از انقلاب‌های روسیه دیده شده‌است،عکسی‌است که توسط جی. پی. گلدشتاین گرفته شده و در دوران حاکمیت شوروی دردهها هزار نسخه به چاپ رسید و منتشر شد. در این عکس لنین در حال تشویقسربازان ارتش سرخ برای شرکت در جبهه لهستان است تا با نیروهای جوزفپیلسودسکی وارد نبرد شوند.
   
 تصویر 
 تصویر 

در عکس اصلی این واقعه، لنین در حال سخنرانی است و در کنار او در سمتراست لئون تروتسکی از اعضای کمیته مرکزی (با سبیل و کلاه) ایستاده‌است و"لو کامنو" نیز در پشت سر اوست. اما پس از مدتی این دو نفر به دلیل رقابتبا استالین بر سر قدرت نقش آنها در انقلاب نادیده گرفته‌شد و نام و عکسآنها محو شد. نسخه اصلی این عکس در دهه بیست میلادی به صورت گسترده چاپشده‌بود و پس از یک دوره سانسور طولانی، در دوره گرباچف مجداداً منتشر شد.
2. یک فیلمساز نازی در برلین به دیدار هیتلر رهبر حزب نازی رفته‌اند.علاوه بر او، در گوشه سمت چپ برادرش هاینز قرار دارد و در گوشه سمت راستهمسرش الیزا ایستاده است. در این عکس چیزی مانند شبه در سمت راست عکس دیدهمی‌شود.
 تصویر 
 تصویر 
در عکس واقعی شخصی که سانسور شده بود کاملا مشخص است و آن کسی جز ژوزفگوبلز وزیر تبلیغات رایش سوم. البته علت پاک کردن وی از این عکس مشخص نبوداما کمی پس از آن مشخص شد هیتلر به دلیل رابطه وی با یک زن هنرپیشه او راازعکس محو کرده‌است.
 . در این عکس دختری 14 ساله بالای سر جسد جفری میلردانشجویی که در اعتراضات علیه جنگ ویتنام توسط نیروهای گارد ملی آمریکاکشته شده، در حال شیون است. این عکس توسط جان فیلو که دانشجوی عکاسی بوده،گرفته شده‌است. این عکس تبدیل به نمادی در دوره ناآرامی‌های آمریکا شد. 
 تصویر

تصویر 

با دیدن عکس اصلی، مشخص شد که دست‌کاری در این تصویر صورت گرفته‌است.در عکس اصلی تیری که فنس‌های اطراف پارک به آن متصل شده است، بالای سروچینو قرار دارد گویی یک میله بزرگ بر سر وی فرو رفته است. هنگامی که اینعکس در مجله لایف منتشر شد سردبیر تصمیم گرفت آن را از تصویر حذف کند.
4. ناظرین غربی مدت‌هاست که نسبت به عکس‌های منتشره توسط آژانس خبریرسمی آن کشور، به دیده تردید می نگرند. آنها بر این باور بودند که در صورتخوشبینی هم لااقل می‌توان گفت که عکس‌های منشتره از کیم یونگ ایل دستکاریمی‌شود. در آن زمان شایعه‌ای در مورد رهبر کره پخش شده بود که وی سکتهکرده است و آنها برای اثبات این ادعا نگاه موشکفانه‌ای پیدا کرده بودند.برای رد آن، این عکس گرفته شده تا وی را به همراه هنگ نظامی نشان دهد.
 تصویر

تصویر 

این در حالی است که در این عکس سکویی که پشت کیم قرار دارد با سکویی کهزیر پای سربازان قرار دارد متفاوت است و این امر را تداعی می‌کند که کیمبعد از تهیه این عکس به آن اضافه شد‌ه‌است.
5. روزنامه اسرائیلی "یاتد نیمان" عکسی را از کابینه نتانیاهو منتشرکرد. در این عکس نخست‌وزیر تازه انتخاب شده در سمت چپ عکس کنار شیمون پرزایستاده است و در سمت راست اعضای دولت جدید نتانیاهو ایستاده‌اند.

 تصویر  تصویر 

نسخه اصلی عکس که دست‌کاری نشده‌است نشان داد که این روزنامه دو تناز اعضای کابینه را که زن بودند حذف کرده‌ و آریل آتیاس و موشه کاچلون راجایگزین آنها کرده است. در اسرائیل بیشتر روزنامه‌هایی که مخاطبان آنهاارتودکس‌های افراطی یهودی هستند، معتقد هستند که زن در کابینه جایی ندارد.
   تصویر     
  

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”