مهم ترین جنگل های پسته وحشی ایران در شرف نابودی!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد طبیعت و محیط زیست به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهار شنبه 7 مرداد 1388, 7:42 pm
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

مهم ترین جنگل های پسته وحشی ایران در شرف نابودی!!

پست توسط Parsa84 » دو شنبه 20 مهر 1388, 3:59 pm

 [COLOR=#92d050]كارشناسان: اجراي عمليات اكتشاف گاز و نفت در سرخس غيرقانوني است
مهم ترین جنگل های پسته وحشی ایران در شرف نابودی
 
  تصویر 

سبزپرس – گروه محیط طبیعی ؛ مرضیه ناظری: بیش از یک سال است که عملیات اکتشاف گاز و نفت بدون انجام ارزیابی زیست محیطی و بدون کسب مجوزهای لازم از منابع طبیعی در بخشی از با ارزش ترین عرصه های طبیعی سرخس در حال اجرا است.

به گزارش سبز پرس، بنا به گفته برخی منابع آگاه، این عملیات تاکنون بالغ بر یک هزار درخت پسته وحشی در "شورلق" و "امان لق" و حداقل 60 درخت را در کلات از بین برده است و با گسترش عرصه تحت مطالعه و آغاز عملیات بهره برداری، بدون شک بخش قابل توجهی از بهترین عرصه های جنگلی خراسان در این راه از بین خواهد رفت .

این در حالی است که بر اساس ماده 4 قانون حفاظت و بهره برداري از جنگل ها، بريدن، ريشه كن كردن و سوزانيدن نهال و درخت از منابع ملي و توده هاي جنگلي بدون اخذ مجوز از منابع طبيعي ممنوع است .

علاوه بر این، طبق ماده يك قانون حفظ و حمايت از منابع طبيعي و ذخاير جنگلي كشور، بنه يا پسته وحشي جزو ذخائر جنگلي كشور محسوب شده و قطع آن ممنوع است.


عملیات غیرقانونی است
يکي از کارشناسان و متخصصان محيط زيست و منابع طبيعي در این رابطه به سبزپرس گفت: اجراي اين عمليات بدون کسب مجوز از معاون وزير جهاد کشاورزي صورت مي گيرد و اجرا و ادامه آن عملا غير قانوني است.

وي که نخواست نامش فاش شود با اشاره به عبور جاده هاي متعدد مارپيچ با عرض 4 تا 6 متر از دل ارتفاعات منطقه و نابودي بخش وسيعي از چشم انداز کوه ها، مراتع و جنگل ها گفت: اين عمليات تا کنون نابودي يک هزار درخت پسته وحشي در شورلق و امان لق، 50 تا 60 درخت در کلات و تخريب بخش زيادي از مراتع را در پي داشته است.

این کارشناس ادامه داد: در محدوده جنگل خواجه سرخس که يکي از ذخيره گاه هاي ژنتيکي و از مناطق تحت حفاظت نيز هست تخريباتي صورت گرفته؛ درحالي که هر گونه دست اندازي انسان به اين مناطق ممنوع و نيازمند تشريفات قانوني و کسب مجوز از سازمان حفاظت محيط زيست است.


مسئولان : آسیبی به عرصه های طبیعی وارد نشده
اما مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اجرای بخشی از عملیات اکتشاف گاز و نفت در حوزه منطقه حفاظت شده خواجه سرخس را تایید کرد و افزود: تقریبا هیچ آسیبی از ناحیه این عملیات به عرصه های طبیعی جنگل خواجه وارد نشد.

سید حسین آقامیری افزود: برای انتقال ماشین آلات و دستگاه ها تا محل اکتشاف، قرار بر این شد که از گذرگاه ها و مسیرهای موجود در جنگل خواجه استفاده شود؛ لذا به غیر از عملیاتی همچون بازسازی جاده های قدیمی یا اصلاح راه های موجود، هیچ جاده ای بابت اجرای این عملیات در جنگل خواجه سرخس احداث نشده است.

وی اکتشاف گاز و نفت را یکی از طرح های مشمول ارزیابی زیست محیطی خواند و گفت: مخازن گاز و نفت را نمی شود جا به جا کرد؛ لذا طرح های ارزیابی زیست محیطی انجام این پروژه ها را منتفی نمی کنند و فقط بین پروژه و محیط زیست به گونه ای سازگاری ایجاد می کنند که کمترین آسیب به طبیعت وارد شود.

آقامیری با بیان اینکه امیدواریم مجریان این پروژه تمهدیات را اجرایی کنند، ادامه داد: این پروژه اکنون در مرحله احداث چاه و نصب ماشین آلات برای نفوذ به اعماق زمین برای بررسی نتایج گمانه زنی ها در مورد منابع گاز و نفت زیرزمین قرار دارد و مسولان پروژه در حال حاضر به دنبال مطالعات طرح ارزیابی زیست محیطی هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خاطر نشان کرد: اگر منافع مملکت در اجرای پروژه باشد، انجام عملیات اکتشاف و بهره برداری با مد نظر قرار دادن یک سری تمهیدات در منطقه حفاظت شده مجاز است.


کشف میدان گازی و نفتی و تخریب محیط زیست
به گفته رييس اداره حفاظت محيط زيست سرخس، تنها حدود 20 هزار هكتار جنگل پسته وحشي در ايران باقي مانده كه وسعت کمي است و بايد براي آيندگان حفظ شود.

علیپور با بيان اينکه اصلي ترين جنگل هاي پسته شرق کشور را در جنگل خواجه سرخس داريم، افزود: سلسله ارتفاعات شورلق و امان لق دومين منطقه مهم کشور از نظر وجود پسته درختي خوراکي است.

وي با اشاره به ارزش هاي ژنتيکي گونه هاي کمياب از جمله درختان پسته وحشي افزود: تنها باقي مانده جنگل هاي پسته وحشي خوراکي کشور در همین عرصه های سرخس است که اگر از بين بروند در هيچ کجاي ديگر يافت نخواهد شد .

رييس اداره حفاظت محيط زيست سرخس پلنگ، قوچ و ميش اوريال، آهو، گربه وحشي کفتار ، گرگ، گراز، عقاب طلايي، سارگپه و انواع پرندگان را از جمله گونه هاي موجود در منطقه دانست و گفت: گونه هاي جانوري موجود در شورلق و امان لق تفاوت چنداني با گونه هاي منطقه حفاظت شده خواجه ندارد و فقط از نظر تعداد داراي تراکم کمتري است.

علیپور با اشاره به آغاز عمليات اکتشاف گاز و نفت درحاشيه منطقه جنگلي شورلق افزود: مطئمنا کشف ميدان گازي و نفتي در منطقه و آغاز عمليات استخراج و بهره برداري تخریبات اجتناب ناپذيري بر محيط زيست به دنبال خواهد داشت.[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “طبیعت و محیط زیست”