آغاز المپیاد جهانی نجوم در تهران

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

آغاز المپیاد جهانی نجوم در تهران

پست توسط SadafG » جمعه 24 مهر 1388, 6:18 pm آغاز المپیاد جهانی نجوم در تهران/ کارنامه پرمدال ایران در المپیاد نجوم  سومین المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک همزمان با سال جهانی نجوم از فردا شنبه با حضور 20 تیم پنج نفره از دانش‌آموزان کشورهای شرکت کننده در این المپیاد کار خود را در تهران آغاز می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک (IOAA) مسابقه ای بین المللی در نجوم و اختر فیزیک است که در بین دانش آموزان دبیرستانی برگزار می شود. این مسابقه پیش از این میان دانش آموزان جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی برگزار می شده است.

در سال 1996 برای اولین بار المپیاد جهانی نجوم به شکل یک مسابقه بین المللی بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد و از آن تاریخ به بعد این المپیاد همه ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار شده است.

دومین دوره المپیاد در سال 1997 در روسیه و با حضور چهار کشور برگزار و سومین دوره آن در سال 1998 نیز در کشور روسیه برگزار شد. المپیاد چهارم نجوم در سال 1999 به میزبانی اوکراین و با حضور هفت تیم از کشورهای بلوک شرق اروپا برگزار شد.

در المپیاد پنجم در سال 2000 میلادی به میزبانی روسیه هشت تیم شرکت کردند و در سال بعد آن در دوره ششم المپیاد در سال 2001 ، 9 تیم از کشورهای جهان شرکت کردند.

المپیاد هفتم در سال 2002 باز هم به میزبانی روسیه و با حضور 12 تیم برگزار شد و سال بعد نیز المپیاد هشتم در سال 2003 با 14 تیم و به میزبانی سوئد برگزار شد. ایران در این دوره از المپیاد اولین حضور خود را در المپیاد جهانی نجوم تجربه کرد.

تیم دانش آموزان ایرانی از سال 2003 به بعد در تمام دوره های المپیاد جهانی نجوم شرکت کرده است.

المپیاد نهم در سال 2004 باز هم به میزبانی روسیه و با حضور 18 کشور برگزار شد. المپیاد دهم در سال 2005 برای اولین بار در آسیا برگزار شد و کشور چین میزبانی 15 کشور دنیا را برعهده داشت.

المپیاد یازدهم در سال 2006 به میزبانی کشور هند و با حضور 16 کشور برگزار شد و المپیاد دوازدهم نیز در سال 2007 به میزبانی کشور اوکراین و با حضور 22 کشور برگزار شد. در دوره دوازدهم تیم ملی جمهوری اسلامی با کسب 3 مدال طلا و 5 مدال نقره مقام اول جهان را در رده سنی 17 سال کسب کرد.

از دوره دوازدهم المپیاد جهانی نجوم، اساسنامه المپیاد جهانی دستخوش تغییراتی شد و موضوعاتی از جمله ویژگی های سنی دانش آموزان، نوع آزمونها و همچنین زبان رسمی المپیاد مشخص شد.

همزمان با دوره دوازدهم، اولین دوره جدید با عنوان المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک با قوانین جدید و به طور آزمایشی در کشور تایلند برگزار شد.

در این دوره نیز ایران در سال 2007 توانست با اعزام دو تیم به مسابقات به موفقیت دست یابد و یک مدال طلا و چهار مدال برنز کسب کند.
 تصویر 


از سال 2008 کمیته بین المللی تصویب کرد المپیاد نجوم و اختر فیزیک به سبک نوین برگزار شود. از همین رو دومین دوره المپیاد نجوم اختر فیزیک در سال 2008 در کشور اندونزی و با حضور 24 کشور از جمله ایران در شهر باندونگ اندونزی برگزار شد.

در این سال با میزبانی ایران موافقت شد و سومین المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک در سال 2009 از 17 تا 26 اکتبر در تهران برگزار می شود.

مسابقه المپیاد نجوم و اختر فیزیک شامل سه امتحان است که امتحان اول به صورت تئوری و به شکل کتبی برگزار می شود. دانش آموزان باید 15 سوال کوتاه و 3 مسئله تشریحی را که در قالب موضوعاتی چون مکانیک سماوی، نجوم کروی و اخترفیزیک طراحی شده را پاسخ دهند. این امتحان معمولاً 60 درصد نمره کل را شامل می شود.

امتحان دوم هم به صورت کتبی بوده و موضوع آن تحلیل داده های نجومی است. در این آزمون داده های نجومی که از رصدهای واقعی بدست آمده در اختیار دانش آموزان شرکت کننده هر تیم قرار می گیرد تا آنها را تحلیل و در مورد نتیجه آن بحث کنند. امتحان تحلیل داده ها 30 درصد نمره را دارد.

امتحان سوم، امتحان رصد است. در این بخش همه دانش آموزان با استفاده از تلسکوپ و دوربین سی سی دی (CCD) آسمان را رصد می کنند و به سئوالاتی که در این زمینه پرسیده می شود، پاسخ می دهند. امتحان رصد معمولاً 10 درصد نمره نهایی را به خود اختصاص می دهد.

دانش آموزان در طول 10 روز برگزاری المپیاد علاوه بر شرکت در آزمونها در برنامه های جانبی و فوق برنامه نیز حضور دارند.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”