در اين بخش مي‌توانيد در مورد موسيقي و مشاهير موسيقي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

13

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 2 تیر 1387 12:16

آرشيو سپاس: 39 مرتبه در 9 پست

دانلود گیله اوخان ( گیلکی ) شیون فومنی

توسط shahrokh44 » چهارشنبه 29 مهر 1388 18:20

شیونفومنی (میر احمد سید فخری نژاد) از شاعران محبوب و مشهور خطه ی شمال درسال 1325ه ش در شهرستان فومن دیده به جهان گشود او تحصیلات ابتدایی و سهساله ی خود را در رشت سپری کرد و بعد از آن به کرمانشاه کوچ نمود و سهساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی -1345 در آنجا گذراند.شیون در سال1346 وارد سپاهی دانش در طارم زنجان شد و یکسال بعد به استخدام ادارهآموزش و پرورش استان مازندران درآمدودر سال 1348 وارد زندگی زناشویی شد درکوچی عهده دار مدیریت و تدریس در یکی از مدارس فولادمحله ساری گشت و تاسال 1351 با تمام مشکلات دست و پنجه نرم کرد و عاشقانه به رسالت خود کههمانا تعلیم و تربیت بود پرداخت و پس از آن نیز دردیگر نقاط گیلان به اینشغل شریف باز هم ادامه داد.

او در سال 1374مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی بهوسیله دیالیز به تهران کوچ کرد و در همین سال با توجه به درد بیشمار موفقبه اخذ فوق دیپلم (تجربی) از دانشگاه تربیت معلم گشت.

شیون در سال 1376 ه.ش پس از سالها تدریس و تعلیم و تربیت فرزندان این خاک طربناک بازنشسته شد.

او در شهریورماه 1377 پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستانهای تهرانروی از نقاب خاک کشید.

آرامگاهش در بقعه سلیمانداراب رشت بنا به وصیتش در کنار سردار بزرگ میرزا کوچک جنگلی است.

او علاوه بر آثار ارزشمند و ماندگار چهار فرزند به نام های حامد کاوه دامون و آنک دختر قصیده نذر نیز به یادگار نهاد.

آثار ادبی و هنری شیون فومنی

شیون فومنی یکیاز شاعران نیرومند زمان ما بود که وی را باید شاعر دو زبانه نامید. بطورکلی شاعران دو زبانه هم در عوام و مردم منطقه خود رسوخ می کنند و هم در گستره ی ملی جایگاه ویژه می یابند.

شیون فومنی بهعنوان یکی از شاعران موفق دو زبانه در حوزه شعر محلی و بومی گیلکی را کهداشت در محاق فراموشی قرار می گرفت سینه به سینه تا آنسوی مرزهای کشورماناشاعه و ارائه نمود و جاودانه گشت و از سوی دیگر در حوزه شعر فارسی باانتشار مجموعه های شعر فارسی و ارائه قالبهای معمول و مرسوم شعر فارسی ازشاعران تأثیر گذار و توانای شعر معاصر بشمار می رود.

تحقیق و پژوهشدر زمینه ی فرهنگ، و ادب گیلان و ارائه مجموعه اشعار گیلکی در قالبغزلیات، منظومه ها و دو بینی های محلی است از جمله آثار قابل تأمل وماندگار اوست.

علاوه بر اینها،ترانه سرایی یکی از جنبه های ادبی و هنری شیون است که با مهارت، چیرگی وتسلط بر موسیقی، آواها و ملودی های محلی و فارسی از وی بعنوان موفق ترینشاعر ترانه سرا شناخت که در این حوزه ترانه های متعددی از وی به وسیلهخوانندگان نامور خوانده شده است.

پرداختن به شعرفارسی از تبحر و قریحه ی سرشار شاعرانه ی شیون است که با انتشار مجموعهاشعار فارسی از تبحر و قریحه ی سرشار شاعرانه ی شیون است که با انتشارمجموعه اشعار فارسی نشان داد از توانایی ها و برجستگی ادبی برخوردار است واز این نظر گاه شیون، شعر و زبان شعری خود را محدود به یک زبان، لهجه ومنطقه ننمود با بهره گیری از فرهنگ و زبان مادری خود در عرصه ی زبان وفرهنگ ملی که همانا شعر فارسی است پروازهای دیدنی یی داشته است.

شیون در کنارشعر گیلکی و شعر فارسی فعالیتهای پر دغدغه ای در سایر حوزه های ادبی داشتهاست از آنجمله: شعر و ادبیات کودکان، قصه، داستان کوتاه و فیلمنامه(سناریو) از دیگر آثار ارزشمند اوست که طبعاً برشی دیگر از توانایی های ویبشمار می رود.

آثار فارسی شیون

شیون فومنی درشعر فارسی در دو شیوه کلاسیک و نو اشعار ماندگاری را از خود به یادگارنهاده است. غزل های شیون، از برجسته ترین غزل های معاصر شعر فارسی است کهوی را در ردیف ممتازترین شاعر غزلسرا در حوزه ی غزل امروز نئوکلاسیکقرارداده است.

غزل های شیون،شیوه ی تخیل و مضمون پردازی شاعران سبک هندی، تشبیهات، استعارات، تصاویر وزبان امروزی همراه با تمثیل، ترکیب سازی، مضمون یا بی و پارادوکس هایزیبایی را در خود دارد که البته همه اینها در کنار عناصر بومی و چه بااصطلاحات و ترکیبات زبانی گیلک، همانند: این سفر (این دفعه)، وعده خلافی،خرسخواری، تن شده، چموش پا تاوه و ... به واقع دیده می شود که کلمات را بهراحتی دستکاری می کند و با انها فضای تخیلی می سازد.

در غزل های اوحتی قافیه ها بسیار طبیعی و زیبا بجا می نمایند. خود او می گوید: وزن وقافیه و ردیف اگر اندیشیده آید پوشال کم بهایی است که خار کنی را به کارنمی رود.

تشخیص زبانی اومربوط به گزینش لطیف ترین واژه ها رایج است و ناخودآگاه از واژه های خشک وخشن پرهیز می کند وی بلاغت را با تخیل و زیبایی در کنار هم نشانده است؛ بهویژه که سراسر اشعار و مجموعه های او هوای شمال را دارد و فضای گیلان رامی توان در شعر او به وضوح مشاهده کرد. این گونه بومگرایی که از عناصرسبکی اوست، یکی از محصولات نو گرایی نیمایی است که شاعر را با محیط خویش،پیوند می دهد.

در کنار غزل درحوزه اشعار کلاسیک، رباعی، دو بیتی، مثنوی، قصیده از جمله طبع آزمایی هایشاعر بوده است که همواره با توجه به ظرفیت قالبها مشاهده توانمندیها وموفقیتهای شیون هستیم.

امّا اشعار نو واشعار سپید از پر دغدغه ترین لحظه های سرودن شاعر بوده است که چهره دیگرشاعر را در این قالب به خوبی می بینیم که چقدر از ظرفیتهای بیانی، زبانی،عاطفی و ... شاعر را با خود به همراه داشته است که تا بدان پایه شاعری باآنهمه غزل های زیبا و دلنشین گرایش خاصی به سرودن اشعار سپید نشان می دهد.

1- پیش پای برگ(برگزیده اشعار): این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسی شاعر ازقالب غزل، مثنوی، رباعی، دو بیتی، نو و سپید از اواخر دهه چهل تا اوایلدهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر، چاپ اول بهار 1374.

2- یک آسمانپرواز (برگزیده اشعار): این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسیشاعر از قالب غزل، رباعی، دو بیتی، شعر نو، شعر سپید از اواخر دهه چهل تااوایل دهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر، چاپ اول بهار 1374.

3- از تو برای تو: این مجموعه در برگیرنده ی غزل، رباعی، دو بیتی، مثنویسروده ی شاعر است، به کوشش: حامد فومنی. ناشر: خجسته، چاپ اول 1378.


4- رودخانه دربهار: این مجموعه در برگیرنده ی اشعار سپید شاعر همراه با مقدمه ای ازشیون در باب دیدگاه وی از شعر و زبان شعری است، به کوشش: حامد فومنی،ناشر: خجسته، چاپ اول 1378.

5- کوچه باغحرف: این مجموعه در برگیرنده ی کلیه اشعار شاعر در قالب رباعی است که دریک کتاب گردآوری و تدوین شده است، به کوشش: حامد فومنی. ناشر: هدایت، چاپاول 1382.

شعر گیلکی شیون فومنی

شیون فومنی باعنوان مردمی ترین شاعر گیلان در اشعار گیلکی خود از حکایت های فولکوریکمحلی سود بسیار برده است. زبان شعر گیلکی و بسیار ساده و روان است و اینهمه مدیون اصلاحات و کنایات آشنای بومی و افسانه ها و باورهای محلی وتأثیر محیط زیبایی گیلان و نیز تصویر اوضاع معیشتی مردم آن سامان است،چنین است که مردم این خطخ خود را در شعر او می یابند و با شعرش احساسپیوند و نزدیکی می کنند و از این چشم انداز از وی می توان بعنوان یگانهشاعر معاصر شعر گیلکی نام برد که شعرش دارای مخاطب است. قدرت در تکنیکروایت، از جمله ساختار روایت، پردازش شخصیت ها در توصیف و در زبان ،غافلگیری گروه پردازی زبان سبک، واژگان،تصاویر و ... شعر او را در پردازش ها، غافگیری روایت، توصیفات، و زبان وساختار روایت بسیار نیرومند نموده است. بطور کلی قدرت شعر محلی شیون در سهامر نهفته است: شیوه ی روایت، طنز و زبان پرداخته.

در شعر شیون دوویژگی دیده می شود او شاعری است: طنز گو و جدی، امّا شیطنتی در بیان اونهفته است که همیشه حتی در اشعار جدی نیز او را شاد نشان می دهد. اما درشعر محلی او طنز غالب است، چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم،یعنی گاهی مستقیماً مورد شلاق طنز می گیرد و گاهی خود را به جای مورد میگذارد و در معرض تاخت و تاز قرار می دهد.

ابزارهای طنزشیون در روایت، عبارتند از: کنایه، ضرب المثل های عامیانه، شخصیت پردازی،توصیف، تشبیه و مقایسه، مناظره، نکته گیری و حاضر جوابی و محاوره گرایی.

شیون با شناخت عمیق و وسیع از مردم، فرهنگ و فولکولور گیلان تشخیص داد کهاشعار گیلکی خود را در قالب نوار کاست صوتی با دکمه و صدای خود ارائه دهدکه در این راه نوارهای کاست گیلکی شیون با عنوان گیله او خان زبانزد خاص وعام و مضامین سروده های گیلکی شیون تعیین کننده ی فضاها و قالبهای ویژهآنهاست و از این نظرگاه در شعر گیلکی شیون قالبهای متنوع اعم از منظومه،غزل، دو بیتی، مثنوی، اشعار نو و ازاد و ... به چشم می خورد که دلیل اینمدعا آثار به یادگار مانده شیون و چاپ و نشر آثار چاپ نشده ی شاعر به همتو کوشش فرزند شاعر حامد فومنی است.


شعر گیلگی باحضور شنیدن جان و طراوتی دیگر به خود گرفت و شیون با ارائه اشعار شیوایگیلکی در قالب نوار کاست صوتی تحول عظیمی در ادب گیلکی ایجاد نمود.

در حال حاضر اشعار گیلکی شیون هم طراز و همپایه با شاهنامه حکیم فردوسیطوسی، دیوان حافظ و مثنوی مولانا در تمامی خانه های گیلان حضوری همه جانبهو چشمگیر دارد.


ارائه شش کاستنوار شعر گیلکی با صدار شاعر، سال انتشار 1357 تا 1364 و ارائه هفتمیننوار کاست گیله اوخان به کوشش فرزند شاعر حامد فومنی با همکاری هنرمندانگیلانی در قالب منظومه محلی نمایشی، سال انتشار فروردین 1382

مجموعه نوار کاست
گیلکی شیون فومنی عبارتند از:


گیله اوخان 1 شامل :
مره نه دوندگی ترانه پرچینپهلوان ترانه کاس برار پاخاری(غزل) منظومه فوخوس درد دیل به؟ نیبه (غزل)ترانه برگ نار منظومه آقادار ترانه ماری ماری جنگل (غزل)گیله اوخان 2 شامل:
مجموعه های دو بیتی گیلکیگیله اوخان 3 شامل:
غزلهای قبله نما وطن میرزا تنگه لنگه و مخمس میزقانچی منظومه گاب  گیله اوخان 4 شامل:
غزل انعام رخش و مخمس "بی بی بی چادری " منظومه هیچ   گیله اوخان 5 شامل:
منظومه گیشه دمرده بیست دوبیتی محلی گیلکی


   گیله اوخان 6 شامل:
پنج غزل محلی گیلکی بیست دوبیتی محلی گیلکی


  گیله اوخان 7 شامل:
منظومه "گاب دکفته بازار" ترانه محلی "سل کول نی زن"

دو منظومه ارائه نشده "چانکشان" و "نقل و نبات هاپ"

دانلود
[URL=http://rapidshare.com/files/293742461/shivan_fomani_shahrokh44.rar.001.html]
[/URL]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shahrokh44 تشکر کرده اند:
على رودبارى, ganjineh, mostafajk, rosoner

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان